Izpitni centri ECDL
ECDL (European Computer Driving License), ki ga v Sloveniji imenujemo evropsko raËunalni.ko spriËevalo, je standardni program usposabljanja uporabnikov, ki da zaposlenim potrebno znanje za delo s standardnimi raËunalni.kimi programi na informatiziranem delovnem mestu, delodajalcem pa pomeni dokazilo o usposobljenosti. V Evropi je za uvajanje, usposabljanje in nadzor izvajanja ECDL poobla.Ëena ustanova ECDL Fundation, v Sloveniji pa je kot Ëlan CEPIS (Council of European Professional Informatics) to pravico pridobilo Slovensko dru.tvo INFORMATIKA. V draavah Evropske unije so pri uvajanju ECDL moËno angaairane srednje in visoke .ole, aktivni pa so tudi razliËni vladni resorji. Posebno pomembno je, da velja spriËevalo v 148 draavah, ki so vkljuËene v program ECDL. Doslej je bilo v svetu izdanih ae veË kot 11,6 milijona indeksov, v Sloveniji veË kot 17.000 in podeljenih veË kot 11.000 spriËeval. Za izpitne centre v Sloveniji je usposobljenih 11 organizacij, katerih logotipe objavljamo.
IN EKONOMSKA ŠOLA LJUBLJANA 1000 Ljubljana, Dunajska 102
UPORABNA
INFORMATIKA
2012 ©TEVILKA 1 JAN/FEB/MAR LETNIK XX ISSN 1318-1882
Uvodnik
Pregledni znanstveni prispevki
Katja Kous,TatjanaWelzerDruaovec:
Uvedba podatkovnega skladi.Ëa po metodi PRINCE2 5
Strokovni prispevki
Igor Hanc, Andrej KovaËiË:
Prenova in informatizacija procesov razvoja proizvodov 18
JakaKuanik,Gregor PolanËiË:
Dobre prakse uporabe in razvoja raz.iritev v sistemu Joomla! 33
Ale. Bo.njak, Vili Podgorelec:
Analizain predlog dopolnitve informacijskega sistemao raziskovalni dejavnostis semantiËno komponento 46
Informacije
PoroËilo o delu Slovenskega dru.tva Informatika za leto 2011 59 PoroËilo o 19. konferenci Dnevi slovenske informatike .Ustvarimo nove re.itve!« 68 Iz Islovarja 73 Koledar prireditev 75
INFORMATIKA
2012 ©TEVILKA 1 JAN/FEB/MAR LETNIK XX ISSN 1318-1882
Ustanovitelj in izdajatelj
Slovensko dru.tvo INFORMATIKA Revija Uporabna informatika Litostrojska cesta 54, 1000 Ljubljana
Predstavnik
Niko Schlamberger
V. d. odgovornega urednika
MiraTurk ©kraba
Uredni.ki odbor
Marko Bajec,Vesna BosiljVuk.iE,Gregor Hauc, Jurij JakliË, Milton Jenkins, Andrej KovaËiË, Katarina Puc, Vladislav RajkoviË, Heinrich Reinermann, Ivan Rozman, Rok Rupnik, Niko Schlamberger, JohnTaylor, Mirko Vintar,TatjanaWelzerDruaovec
Recenzenti
Marko Bajec, Marko Bohanec,Vesna BosiljVuk.iE, Du.an Caf,
SreËko Devjak,Tomaa Erjavec, Matjaa Gams, Izidor Golob,
Tomaa Gornik, Janez Grad, Miro Gradi.ar, Jozsef Györkös,
Marjan HeriËko, Mojca Indihar ©temberger, Jurij JakliË, Milton
Jenkins, Andrej KovaËiË, Jani Kra.ovec, Katarina Puc, Vladislav
RajkoviË, Heinrich Reinermann, Ivan Rozman, Rok Rupnik, Niko
Schlamberger,TomaaTurk, Mirko Vintar,TatjanaWelzerDruaovec,
Lidija Zadnik Stirn, Alenka Anidar.iË
TehniËna urednica
MiraTurk ©kraba
Lektoriranje
MiraTurk ©kraba (slov.) Jelka Vintar (angl.)
Oblikovanje
KOFEIN Ilustracija na ovitku:Luka Umek za KOFEIN
Prelom in tisk
Boex DTP, d. o. o., Ljubljana
Naklada
600 izvodov
Naslov uredni.tva
Slovensko dru.tvo INFORMATIKA Uredni.tvo revije Uporabna informatika Litostrojska cesta 54, 1000 Ljubljana www.uporabna-informatika.si
Revija izhaja Ëetrtletno. Cena posamezne .tevilke je 20,00 EUR. Letna naroËnina za podjetja 85,00 EUR, za vsak nadaljni izvod 60,00 EUR, za posameznike 35,00 EUR, za .tudente in seniorje 15,00 EUR.Vcenoje vkljuËen DDV.
Revija Uporabna informatikajeod .tevilke 4/VII vkljuËena v mednarodno bazo INSPEC.
Revija Uporabna informatikaje pod zaporedno .tevilko 666 vpisana v razvid medijev,kiga vodi Ministrstvo zakulturo RS.
Revija Uporabna informatikaje vkljuËenav Digitalno knjianico Slovenije (dLib.si).
YSlovensko dru.tvo INFORMATIKA
Vabilo avtorjem
Vreviji Uporabna informatika objavljamo kakovostne izvirne Ëlanke domaËih in tujih avtorjevznaj.ir.egapodroËjainformatikevposlovanju podjetij,javniupraviin zasebnem aivljenjuna znanstveni,strokovniininformativniravni;.eposebno spodbujamoobjavo interdisciplinarnih Ëlankov. Zato vabimo avtorje,da prispevke,ki ustrezajo omenjenim usmeritvam, po.ljejo uredni.tvurevijepo elektronski po.ti na naslov ui@drustvo-informatika.si.
Avtorjeprosimo,dapri pripravi prispevka upo.tevajo navodila, objavljenav nadaljeva
nju ter na naslovu http://www.uporabna-informatika.si. Za kakovost prispevkov skrbi mednarodni uredni.ki odbor. »lanki so anonimno recenzirani,o objavipana podlagirecenzij samostojno odloËauredni.ki odbor. Recenzenti lahko zahtevajo, da avtorji besedilo spremenijo v skladu s priporoËili in da popravljeni Ëlanek ponovno prejmejo v pregled. Uredni.tvo pa lahko .e pred recenzijo zavrne objavo prispevka,Ëe njegova vsebina ne ustreza vsebinski usmeritvirevije aliËe Ëlanek ne ustreza kriterijemza objavovreviji. Pred objavo Ëlanka mora avtor podpisati izjavoo avtorstvu,skatero potrjuje originalnost Ëlanka in dovoljuje prenos materialnih avtorskih pravic. NenaroËenih prispevkov ne vraËamoinne honoriramo. Avtorjiprejmejo enoletno naroËninonarevijo Uporabna informatika,ki vkljuËuje avtorski izvodrevijein.e nadaljnje tri zaporedne .tevilke.
Ssvojim prispevkomvreviji Uporabna informatika boste prispevalik.irjenju znanja na podroËju informatike. Aelimo si Ëim veË prispevkov z raznoliko in zanimivo tematiko in se jih ae vnaprej veselimo.
Uredni.tvorevije
Navodila avtorjem Ëlankov
»lanke objavljamo pravilomav sloven.Ëini, Ëlanke tujih avtorjevpav angle.Ëini. Besedilonajbo jezikovno skrbno pripravljeno.PriporoËamo zmernostpri uporabitujkin‡ kjerje mogoËe‡njihovo zamenjavos slovenskimi izrazi.VpomoËpri iskanju slovenskih ustreznic priporoËamo uporabo spletnega terminolo.kega slovarja Slovenskega dru.tva Informatika Islovar (www.islovar.org).
Znanstveni Ëlanek naj obsega najveË 40.000 znakov, strokovni Ëlanki do 30.000 zna
kov, obvestila in poroËila pa do 8.000 znakov. »lanek naj bo praviloma predloaen v urejevalniku besedil Word (*.doc ali *.docx) v enojnem razmaku, brez posebnih znakov ali poudarjenih Ërk. Za loËilom na koncu stavka napravite samo en prazen prostor, pri odstavkih ne uporabljajte zamika. Naslovu Ëlanka naj sledi za vsakega avtorja polno ime, ustanova, v kateri je zaposlen, naslovin elektronski naslov. Sledinaj povzetekvsloven.Ëinivobsegu8do10 vrsticin seznamod5do8kljuËnih besed,ki najbolje opredeljujejo vsebinski okvir Ëlanka.Pred povzetkomvangle.Ëininajbo.e angle.kiprevod naslova, prav takopanaj bodo dodane kljuËne besedevangle.Ëini. Obratno veljavprimerupredloaitve Ëlankavangle.Ëini. Razdelkinaj bodo naslovljeniin o.tevilËeniz arabskimi .tevilkami. Slike in tabele vkljuËite v besedilo. Opremite jih z naslovom in o.tevilËite z arabskimi .tevilkami. Vsako sliko in tabelo razloaite tudi v besedilu Ëlanka. »e v Ëlanku uporabljate slike ali tabele drugih avtorjev, navedite vir pod sliko oz. tabelo. Revijo tiskamo v Ërno-beli tehniki, zato barvne slike ali fotografije kot original niso primerne. Slik zaslonov ne objavljamo, razen Ëe so nujno potrebne za razumevanje besedila. Slike, grafikoni,organizacijskeshemeipd.najimajobelo podlago.EnaËbe o.tevilËitevoklepajih desno od enaËbe.
Vbesediluse sklicujtena navedeno literaturo skladnos pravili sistemaAPAnavajanja bibliografskihreferenc, najpogosteje torejv obliki: (Novak&KovaË, 2008, str. 235). Na koncu Ëlanka navedite samo v Ëlanku uporabljeno literaturo in vire v enotnem seznamupo abecednemredu avtorjev, prav takov skladus praviliAPA.VeËoAPA sistemu, katerega uporabo omogoËa tudi urejevalnik besedil Word2007, najdete na strani http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/560/01/.
»lanku dodajte kratek aivljenjepis vsakega avtorjav obsegudo8 vrstic,v katerem poudarite predvsem strokovne doseake.
Spoštovane bralke in spo.tovani bralci,
marca 2006 je generalna skup.Ëina Zdruaenih narodov razglasila 17. maj za svetovni dan informacijske druabe in istega leta je bil tudi ae prviË svetovno zaznamovan. Leto.nji 17. maj je za nami in to je dovolj tehten razlog za razmislek o pomenu in namenu tega dne. Prvi vtis je, da gre ta dan nekako mimo nas. Res je bilo organiziranih nekaj dogodkov, ki pa so bili preteano lahkotne narave in daleË od tega, da bi vsaj udeleaencem, kaj .ele .ir.i javnosti, predstavili pomen, vlogo, moanosti in razseanosti vsebin, ki jih oznaËuje ta dan. Pri tem pogre.amo tudi nastop draave, ki bi mogla in morala svetovni dan informacijske druabe izkoristiti za vse kaj drugega kot za nekaj malega objav dogodkov na portalu http://www.informacijskadruzba.si. Kolikor toliko zanesljivo vendar lahko sklepamo, da se je letos dogajalo veË, kakor je mogoËe razbrati na njem, tako da slika o zavedanju pomena svetovnega dneva informacijske druabe v Sloveniji morda le ni tako otoana. Eden od dogodkov, ki ni bil objavljen, je bilo predavanje dr. Matjaaa Gamsa, ki sta ga v sodelovanju organizirala zgodovinska sekcija Slovenskega dru.tva INFORMATIKA in Institut informacijskih znanosti v Mariboru prav 17. maja. Predavanje je bilo posveËeno spominu izumitelja univerzalnega raËunalnika Alana M. Turinga, ki ga zato .tejemo za enega od najpomembnej.ih utemeljiteljev informatike. Za Ëasa njegovega aivljenja tehnologija ni dala niti slutiti, kako zmogljivi bodo raËunalniki ae Ëez nekaj desetletij in da bodo omogoËili tretji kvantni skok v razvoju druabe ‡ informacijsko druabo.
Informacijsko druabo je sklenilo popularizirati tudi Slovensko dru.tvo INFORMATIKA. Po ustanovitvi je bilo zunaj draavnih meja kar dokaj let razmeroma anonimno, po vkljuËitvi v mednarodna strokovna in znanstvena zdruaenja pa je pri.el Ëas, da se izkaae tudi doma. Koraka v tej smeri sta bila objava prevodov Bele knjige in Bangemannovega poroËila, samostojen doseaek pa leta 2000 objavljena Modra knjiga ‡ Slovenija kot informacijska druaba. Z njo smo aeleli pokazati, kako bi bilo mogoËe Slovenijo uvrstiti med najrazvitej.e draave sveta. Cilj je bil res visok, toda ne nedosegljiv, sredstvo pa informacijska tehnologija in informacijske storitve. Da bi utemeljili svoje videnje, smo morali najprej opredeliti pojem informacijska druaba. To je druaba izobilja, ki jo oznaËujejo dovolj visok nacionalni produkt, njegova struktura, splo.na uporaba sredstev informacijske tehnologije in samozaznava druabe. Z zadovoljstvom lahko ugotovimo, da je definicija vzdraala vse do danes. Manj zadovoljni pa smo lahko, Ëe primerjamo, kam smo usmerili svoj pogled takrat in kje smo danes.
Seveda moramo v tej zvezi nujno omeniti gospodarsko recesijo, katere ni znal nihËe napovedati in za katero ni ponujenega splo.no sprejetega naËina, kako se izkopati iz nje. To ne sme biti izgovor za malodu.je, Ëe., saj je ves svet v teaavah in kaj moreta tu mala draava in njena informatika. Zanimivo je, da je vsaj ena pomembna svetovalna organizacija identificirala informatiko kot verjetno skoraj edini motor, ki je zmoaen povleËi krivuljo svetovnega gospodarstva v pozitivno smer. Tudi Evropska unija ae dolgo stavi prav na to karto: zaËetek je ae omenjeno Bangemannovo poroËilo, nadaljevanje je bila strategija i2010, sedanjost pa je digitalna agenda za Evropo 2020. Informatika in informacijska tehnologija sta nedvoumno trajni prioriteti Evropske unije ne le kot usmeritev in priporoËilo, temveË tudi kot finanËno podprta zahteva in naloga vseh draava Ëlanic Evropske unije, torej tudi Slovenije. Zdi se, da se ne zavedamo nalog in priloanosti ‡ ne le zdaj, temveË ae leta. Modro knjigo smo po izidu aeleli predstaviti vsem politiËnim strankam, saj je bilo jasno, da v njej opredeljene naloge in projekti niso izvedljivi brez politiËne volje. Predstavitve se ni udeleaila niti ena izmed njih. Podobno je danes, ko naj bi po skoraj dveh letih vse draave Ëlanice Evropske unije izdelale akcijske naËrte za uresniËevanje DAE 2020. Na.a okolica je aktivna, mi pa tovrsten dokument .e kar ustvarjamo. Videti je, da je na.a teaava samozaznava in to nas hromi celo tako moËno, da ne opazimo priloanosti, ki jih je ponujala informatika ae tudi pred sprejetjem DAE 2020.
Ena od nalog, ki so zapisane v tem dokumentu, je zmanj.evanje digitalne loËnice. OËitno informacijske druabe ne bo brez splo.ne digitalne pismenosti, kakor tudi industrijska druaba ni mogla nastati brez splo.ne klasiËne pismenosti. Digitalna pismenost pa ne pomeni le omogoËanje socialne vkljuËenosti in konkurenËnosti posameznikov na trgu dela. Stara modrost je, da v aivljenju zavedno ali nezavedno uporabljamo vse, Ëesar smo se kdaj nauËili. Druabe in draave, ki vlagajo v digitalno pismenost, so zato v prednosti, ki se .e poveËuje in se je ne da zmanj.ati s pridnostjo ali z veËjo prizadevnostjo. The Economist je nedolgo tega objavil Ëlanek o tretji industrijski revoluciji, ki jo bo omogoËila prav informatika, pospe.ila pa jo bo vi.ja cena dela v draavah, kamor se je .e nedolgo tega selila industrijska proizvodnja, in odnos teh draav do intelektualne lastnine. Rezultat bo po napovedi pojav, ki bi ga lahko poimenovali reindustrializacija zahoda. Proizvodnja se bo selila nazaj v razvite draave. Informatika bo omogoËila proizvodnjo delov in naprav ob manj.i porabi materiala, energije, manj.em vloaku dela ter v kraj.em Ëasu. Naprave, ki to zmorejo, so ae tu. To so tridimenzionalni tiskalniki, ki bodo kljuËni za novo, digitalno proizvodnjo. Res so to .e drage naprave, ki stanejo celo do milijon dolarjev, vendar so na voljo tudi ae cenej.e za domaËo rabo, in ocena je, da je bilo v lanskem letu na svetu prodanih okoli 24.000 takih naprav. »e se ob tem spomnimo .e na robotizirane proizvodne linije, ki jih tudi ni brez informatike, je logiËen sklep, da se bo industrijska proizvodnja spet izplaËala tudi najrazvitej.im draavam.
Kaj pa mi? Pri.tevamo se med razvite draave, vendar ni verjetno, da je v Sloveniji doma name.Ëen vsaj en tridimenzionalni tiskalnik. Dvomimo celo, da bi lahko na.li kak.nega industrijskega. Kaj pa na.a digitalna pismenost? Na. prehod v informacijsko druabo? ObËutek je, da smo se v Ëasu od izida Modre knjige celo nekoliko oddaljili od nje, namesto da bi se ji pribliaali. K sreËi zaradi okoli.Ëin tudi tekmeci niso poveËevali svojega naskoka in se zato ni zgodilo kaj nepopravljivega in usodnega za nas. Uporabimo to v svoj prid in se intenzivno lotimo vsaj zmanj.evanja digitalne loËnice. Razen tega, da je to na.a naloga kot draave Ëlanice Evropske unije, so v tem tudi velike poslovne moanosti, izplen pa bo, da bomo pridobljene sposobnosti uporabljali v svojo korist in v korist vseh. Upajmo .e, da bo prihodnje leto 17. maj manj neopazen ter vsebinsko bogatej.i dan in da se bodo spomnili nanj tudi tisti, ki smo jim zaupali upravljanje draave v priËakovanju, da bodo znali prepoznati razvojne moanosti informacijske druabe in delovati v tej smeri.
Niko Schlamberger, predsednik Slovenskega dru.tva Informatika
Uvedba podatkovnega skladi.Ëa po metodi PRINCE2
Katja Kous,TatjanaWelzerDruaovec Univerzav Mariboru,Fakultetaza elektrotehniko, raËunalni.tvoin informatiko, Smetanova ulica17, 2000 Maribor www.feri-uni.mb.si {katja.kous; welzer}@uni-mb.si
IzvleËek
Med osnove uspe.nega delovanja organizacij uvr.Ëamo tudi ustrezno upravljanje in obvladovanje podatkov, ki predstavljata podlago za poslovno odloËanje. Ponujena moanost,kiorganizacijiomogoËa zmanj.anje naporapri pridobivanjuustreznih podatkovin zagotavlja optimalnore.itevzadelo z njimi,je uvedba podatkovnega skladi.Ëa.Projekt uvedbe podatkovnega skladi.Ëa vpliva na uËinkovitost njegovega delovanjainje odvisenodpostopkov njegove vpeljave. Nekateri izmed postopkov za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa ae vkljuËujejo osnove projektnega vodenja, vendar ne v tolik.ni meri kot priporoËajo splo.ne metode vodenjaprojektov.Stemje lahko ogroaena uspe.na uvedba podatkovnega skladi.Ëa,kijov prispevkure.ujemos Kimballovim postopkom uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, nadgrajenims priporoËili PRINCE2.Predlagani integrirani model ohranja priporoËila uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, hkratipa komponentiprojektnega planiranjainprojektnega upravljanja nadomestiin raz.iriz naborom aktivnosti, ki so po priporoËilih metode PRINCE2 nujno potrebne za zagotavljanje uspe.nosti projekta. KljuËne besede: podatkovno skladi.Ëe, uvedba podatkovnega skladi.Ëa, projektni pristop, projektno vodenje, metoda PRINCE2.
Abstract
The Introductionof DataWarehouse with PRINCE2 Method
Apreconditionfora successful functioningofanorganizationare suitabledata managementandcontrol mechanisms,whichserveasabasisfor business decisions.Adata warehouseis an exampleof sucha mechanism, which helps organizationstoreduce the effortin obtainingrelevant data and provides an optimal data processing solution. The project of the data warehouse introduction has influence on the efficiency of its operationsand dependsontheproceduresofitsintroduction. Severalproceduresofthedatawarehouseintroductionalready includethe basics ofproject management but notto the extentrecommendedby general methods forproject management. This can threatena successful introduction of the data warehouse. In the paper we propose a model for minimizing the above described threats by using Kimball’s procedure ofintroducingthedatawarehouse, upgradedbytherecommendationsof PRINCE2.The integrated model maintainstherecommendations forintroducing the data warehouse while the project planning and project management components are being replaced and extended with a set of necessaryactivities recommended by PRINCE2 method to ensure the success of the project. Key words: data warehouse, introductionof data warehouse,project management approach,project management, PRINCE2 method.
1 UVOD Vorganizacijah se vodstveni kader sreËuje s sprejemanjem pomembnih in hitrih odloËitev, ki zahtevajo popolne in pravoËasne informacije. Da bi bile njihove odloËitve skladne s strategijo ter poslovnimi cilji organizacije, morajo biti podatki, ki so osnova za pridobljene informacije, ustrezno shranjeni, urejeni in dostopni. Ker imajo ti podatki v praksi nemalokrat naravo razpr.enosti in se nahajajo na veË lokacijah, se podvajajo ter so nepovezljivi,je veliko napora usmerjenegav njihovo ustrezno obvladovanje (SevËnikar, 2010). Ena izmed moanosti za ustrezno obvladovanje podatkov je uvedba podatkovnega skladi.Ëa.Le-ta lahko za organizacijo predstavlja velik korak (SevËnikar, 2010), predvsem, Ëe jo obravnavamo kot projekt. Da bi dosegli vse bonitete uspe.no izvedenega projekta, je treba pozornost usmeriti ne samo v postopek uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, ampak tudivvodenje in upravljanje projekta.
»eprav je komponenta projektnega vodenja raz.irjena in podprta z mnoaico uveljavljenih metodolo.kih pristopov, tako s podroËja splo.nih metod za vodenje projektov (npr. PMBoK, PRINCE, Ten Step itn.) kot tudi s podroËja specifiËnih metod (npr. MSF, RUP itn.), se .e vedno pojavljajo zgodbe o neuspelih projektih. Raziskave kaaejo, da je bilo leta 2009 neuspe.nih 44 odstotkov projektov, povezanih z informacijsko tehnologijo, 24 odstotkov projektov na robu izziva in le 32 odstotkov projektov se je konËalo uspe.no (Lynch, 2009). Diana White in Joyce Fortune v svoji empiriËni raziskavi o vodenju projektov v praksi, v katero sta vkljuËila 236 projektnih vodij, ugotavljata (White & Fortune, 2002), da .e vedno dva odstotka vkljuËenih ne uporablja nobene metode za vodenje projektov. Prav tako ugotavljata, da pri vodenju projektov prevladuje uporaba metode za vodenje projektov, razvite znotraj organizacije za lastne potrebe (61 %), sledi ji uporaba metode PRINCE (11 %), med tem ko je bila metoda PRINCE2 po pogostosti uporabe uvr.Ëena na Ëetrto mesto (7 %). Kljub temu da je v prednosti uporaba metod, razvitih znotraj organizacije, je metoda PRINCE tista, ki je med uveljavljenimi postopki najpogosteje uporabljena (White & Fortune, 2002).
Da bi se izognili neuspe.ni uvedbi podatkovnega skladi.Ëa, predpostavljamo, da bi bilo smiselno veËjo pozornost nameniti aktivnostim za vodenje projektov. »eprav v prispevku obravnavana Kimballova priporoËila ae vkljuËujejo komponenti projektnega planiranja in projektnega upravljanja, ju aelimo na podlagi analize in sinteze integrirati in nadomestiti s konkretnej.imi priporoËili splo.ne metode PRINCE2. V prispevku tako predstavljamo integrirani model, ki sluai kot dobro vodilo za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa v organizacijo, saj predstavlja teoretiËno podlago v obliki nadgradnje in veËje podprtosti Kimballovega pristopa s priporoËili projektne metode PRINCE2.
2 PODATKOVNO SKLADI©»E IN SKLADI©»ENJE
V nadaljevanju bomo povzeli terminologijo podatkovnega skladi.Ëa in osnove obravnavane domene le v tolik.ni meri, kolikor je nujno potrebno za laaje sledenje domene nepoznavalcem.
Termin podatkovno skladi.Ëe moËno sovpada s sistemom za podporo odloËanju in je ob poslovnem poroËanju, poizvedovanju na zahtevo, veËdimenzionalni analizi, podatkovnem rudarjenju in poslovno inteligenËnem ekstranetu eden od najpomembnej.ih gradnikov poslovne inteligence. Opredelimo ga lahko kot jedro, na katerem sloni vsa poslovna inteligenca. »e povzamemo navedene definicije v (Kimball & Ross, 2004), (Shin, 2002), (Pirc, 2007), (Schneider, 2008), (Baker, 2009) in (Nilakantaa, Scheibea, & Raib, 2008), lahko zapi.emo, da je podatkovno skladi.Ëe integrirana zbirka podatkov, ki zdruauje podatke iz razliËnih virov in omogoËa enostavno izvedbo poizvedovanj, potrebnih za izvajanje analiz in sprejemanje poslovnih odloËitev znotraj organizacije. Proces, ki vkljuËuje aktivnosti, kot so zajem podatkov iz izvornih sistemov, transformiranje podatkov, polnjenje podatkov v podatkovne shrambe in uporaba podatkov pri procesih odloËanja, obravnavamo kot podatkovno skladi.Ëenje.
Podatki v organizaciji nemalokrat predstavljajo izvor teaav, saj so velikokrat razpr.eni na veË lokacijah, na veË platformah in so pogosto nepovezljivi, kar lahko pripelje do izvedbe nepravilnih analiz in nepravilne predstavitve podatkov (SevËnikar, 2010), (Holten, 2003). Odprava navedenih teaav je eden izmed temeljnih ciljev za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa. Aelja po hkratni odpravi vseh teaav je ena izmed pogostih napak pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëa v organizacijo. Cilje uvedbe podatkovnega skladi.Ëa je smiselno razdeliti na dve skupini, in sicer (Pirc, 2007):
•
na kratkoroËne cilje ‡ uporabnikom prinesejo takoj.nje prednosti (npr. odprava napak pri podatkih, zmanj.anje neskladnih poroËil, zdruaevanje podatkov iz razliËnih virov, zajem in objava opisanih podatkov, deljenje podatkov ter spajanje zgodovinskih in trenutnih podatkov);
•
na dolgoroËne cilje ‡ izpolnjeni .ele ob zagotavljanju kratkoroËnih ciljev in z dolgoroËno uporabo podatkovnega skladi.Ëa (npr. uskladitev razliËnih pogledov na iste podatke, izdelava celotne slike podatkov v organizaciji in uvedba ene vstopne toËke do vseh podatkov v organizaciji).
3 PROCES UVEDbE PODATKOVNEgA SKLADI©»A
Do danes so se izoblikovali razliËni pristopi za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa. V veËini so pristopi za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa vkljuËevali predvsem tehniËni vidik, tehniËne metode in metode projektnega vodenja kot kljuËni faktor za uspe.no uvedbo (Williams & Williams, 2007).
Baker v svoji raziskavi o pregledu postopkov naËrtovanju podatkovnega skladi.Ëa ugotavlja, da je pred slabimi .tiridesetimi leti (1973) Heskett predstavil pristop zasnove t. i. podatkovnega skladi.Ëa, ki je temeljil na treh glavnih korakih, kot so zajemanje zahtev, naËrtovanje ter razvoj podatkovnega skladi.Ëa. Firth (leta 1988), Hatton (leta 1990) in Mulcahy (leta 1994) sledijo podobnemu pristopu prej.njega avtorja, vendar v svoj pristop vkljuËijo tudi podatkovna skladi.Ëa distribucijskega omreaja in primerjave alternativnih pristopov, kateri zajemajo koncepte, vrsto in organiziranost opreme. Oxley je leta 1994 objavil pristop, ki se zaËne z doloËitvijo splo.nih sistemskih zahtev, vkljuËno z dejavniki, kot so ravni storitev in omejitev Ëasa implementacije podatkovnega skladi.Ëa. Zbiranje in analiza podatkov staza Oxleya kljuËnega pomena pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëa. V svoj pristop dodaja nov korak za vzpostavitev uporabljene enote. V sredi.Ëe postavlja samo skladi.Ëenje in obvladovanje zahtev, medtem ko izgradnja podatkovnega skladi.Ëa sledi po fazi naËrtovanja. Oxleyev osnovni okvir uporabljata tudi Rowley (leta 2000) in Rushton (leta 2000), vendar vkljuËujeta .e postopek, povezan z uporabo raËunalni.ke simulacije za testiranje in posledice vpliva pretoka razliËne koliËine podatkov. Tudi Rouwenhorst je leta 2000 zagovarjal tipiËen pristop uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, ki se izvaja v veË zaporednih fazah. Vsaka faza ima hierarhiËno razgradnjo aktivnosti, katere temeljijo na pristopu topdown. Faze vkljuËujejo tudi identifikacijo strategije, taktiËne in operativne odloËitve, katere je treba doloËiti in sprejemati v smiselnem zaporedju. Govindaraj (leta 2000) in Bodner (leta 2002) sta objavila .tudijo prouËevanja v praksi uporabljenih tehnik za uvedbo podatkovnega skladi.Ëenja. Ugotovila sta, da so postopki, ki jih uporabljajo naËrtovalci in eksperti pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëenja, povezava med poslovnimi odloËitvami in procesi, ki sledijo pri nadaljnjem razvoju zasnove projekta uvedbe podatkovnega skladi.Ëenja. Leta 2006 je Rushton podal izbolj.an pristop iz leta 2000. Tokrat v ospredje postavlja pomen fleksibilnosti pri izgradnji podatkovnega skladi.Ëa. Zajemanje poslovnih zahtev vkljuËuje koncept naËrtovanja scenarijev, kar vodi v kasnej.o fleksibilnost pri izgradnji podatkovnega skladi.Ëa. V svoj pristop vkljuËuje tudi definiranje poslovnih zahtev, ocenitev in upravljanje stro.kov ter evalvacijo skladnosti izvedbe z zahtevami (Baker, 2009).
V povezavi z uvedbo podatkovnega skladi.Ëa so danes v ospredju poslovno orientirane metode poslovne inteligence, ki predstavljajo raz.iritev tehniËnih metod, kot so jih izoblikovali William Inmon, Ralph Kimball in Claudia Imhoff. S. Williams in N. Williams sta tako izpostavila pomembnost poslovanja organizacije pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëa in tako razvila metodo t. i. poti poslovne inteligence (angl. Business Intelligence Pathway), ki si prizadeva za optimalno organizacijsko uspe.nost na podlagi ustreznega dostopa do informacij (Williams & Williams, 2007). Leta je nadgradnja tehniËnih metod, vendar v ospredje postavlja pomembnost poslovnega vidika pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëa.
V nadaljevanju bomo podrobneje opisali le Kimballov proces uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, saj je leta podlaga za nadaljnji integracijski postopek. Drugih pristopov nismo obravnavali, ker niso bili predmet integracije.
3.1 Uveljavljeni proces uvedbepodatkovnega skladi.Ëa
Ralph Kimball se zaveda pomembnosti planiranja in upravljanja projekta uvedbe podatkovnega skladi.Ëa ter tako v svoj proces vkljuËuje projektno planiranje, ki je zaËetna faza in vhod v pridobivanje poslovnih zahtev ter vkljuËuje projektno upravljanje, ki se izvaja od zaËetka in vse do konca uvedbe. Kimball svoj proces uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, vkljuËno s projektnim planiranjem in projektnim upravljanjem, razdeli na korake, ki si sledijo v tem zaporedju (Kimball & Ross, 2004):
•
projektno planiranje in projektno upravljanje,
•
zajem poslovnih zahtev,
•
naËrtovanje in izvedba tehnolo.kega, podatkovnega in aplikacijskega podroËja,
•
prehod v produkcijo (postavitev) ter
•
vzdraevanje in rast.
Slika 1 prikazuje aivljenjski cikel uvedbe podatkovnega skladi.Ëa po Kimballu. Proces se zaËne s projektnim planiranjem. Pri tem koraku je treba podrobno doloËiti pripravljenost organizacije za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa, predhodno oceniti in doloËiti Ëas trajanja uvedbe ter doloËiti vloge Ëlanov projektne skupine, ki bodo sodelovali pri uvedbi. Po vseh teh doloËilih sledi vzpostavitev projekta.
Sledi proces zajemanja poslovnih zahtev. Zaradi medsebojne odvisnosti med planiranjem in poslovnimi zahtevami poteka proces v obe smeri ‡ od planiranja k definiranju in zajemanju poslovnih zahtev ter v obratni smeri (od definiranja in zajemanja poslovnih zahtev k planiranju). Ta proces je za projekt odloËilnega pomena, saj se popi.ejo in analizirajo zahteve, ki pomenijo vhodni tok za vse nadaljnje aktivnosti ‡ Kimball ga oznaËuje tudi za sredi.Ëe podatkovnega skladi.Ëa (Kimball & Ross, 2004). Popis uporabni.kih zahtev, tako uporabnikov kot tudi strokovnjakov za informacijsko tehnologijo, se velikokrat izvaja na podlagi intervjujev in na delovnih sestankih. Intervjuji so primerni za manj.e, homogene skupine in z njimi pridobimo podrobnej.i opis zahtev, saj intervjuvanca spodbujajo k bolj odprtemu sodelovanju. Delovni sestanki so namenjeni veËji skupini (10‡12 oseb). Prednost delovnih sestankov je v tem, da lahko
NaËrtovanje tehniËne arhitekture
na podlagi sooËanja idej in moaganske nevihte spodbujamo ustvarjalnost ljudi v skupini, kar omogoËa .ir.i pogled v zahteve. Po konËanem popisu zahtev in doloËitvi prioritet nastopi analiza poslovnih zahtev, pri kateri je treba pripraviti predloge za mogoËe re.itve, logiËen dimenzijski podatkovni model in preslikavo izvornih podatkov v logiËen podatkovni model (Kimball & Ross, 2004).
Izbira namestitev produkta Vzdraevanje in rast
Prehod v produkcijo Definicija poslovnih zahtev NaËrtovanje fiziËnega modela Dimenzionalno podatkovno modeliranje NaËrtovanje in razvoj ETL
Specifikacija aplikacije za konËne uporabnike Razvoj aplikacije za konËne uporabnike
Projektno upravljanje
Slika 1: Aivljenjski cikel pristopa uvedbe podatkovnega skladi.Ëa (Kimball&Ross, 2004)
Kot prikazuje slika 1, se poslovne zahteve preslikajo na naËrtovanje in izvedbo treh vzporednih procesov (Kimball & Ross, 2004):
•
tehniËno podroËje (zgornji tok) ‡ oceniti je treba obstojeËo tehniËno arhitekturo in jo po potrebi dopolniti glede na zahteve kapacitet, zmogljivosti in skalabilnosti. Na podlagi izbire ustrezne tehniËne arhitekture sledi izbira in namestitev produktov;
•
podatkovno podroËje (sredinski tok) ‡ na podlagi analize in logiËnega podatkovnega modela se pripravijo fiziËni podatkovni model (ki se kasneje tudi izvede) ter specifikacije za polnjenje vkljuËno z grenulacijo, agregacijo in naËinom transformacije. Velika pozornost je namenjena tudi kakovosti podatkov;
• aplikativno podroËje (spodnji tok) ‡ se osredinja predvsem na preoblikovanje podatkov (naËrt za ekstrakcijo, transformacijo in nalaganje podatkov), Ëi.Ëenje podatkov in kontrolo podatkov (naËrt postopkov za Ëi.Ëenje in kontrolo podatkov), naËin dostopa do podatkov, izbiro orodij ter postavitev standarda poimenovanja. V fazi izvedbe sledi implementacija polnjenja podatkov, Ëi.Ëenje podatkov, implementacija postopkov za varnostno kopiranje in vraËanje podatkov. Faza izvedbe je najobseanej.i del projekta, kate
ri zahteva .e posebno spremljanje in nadzorovanje izvajanja. Ko je faza izvedbe popolnoma konËana, lahko preidemo v fazo prehoda v produkcijo. Faza prehoda v produkcijo postavi razvoj podatkovnega skladi.Ëa v produkcijsko okolje. Izvedejo se postopki inicialnega polnjenja podatkov in postopki prvega osveaevanja podatkov. Ob koncu faze prehoda je podatkovno skladi.Ëe postavljeno. Uvedba lahko preide v fazo produkcije, v kateri konËni uporabniki zaËnejo z uporabo podatkovnega skladi.Ëa. Ta faza je prav tako namenjena vzdraevanju in rasti sistema. V vsem aivljenjskem ciklu je treba nadzorovati in spremljati projekt uvedbe, kar Kimball poimenuje projektno upravljanje (Kimball & Ross, 2004).
V nadaljevanju bomo podrobneje predstavili le projektno planiranje in projektno upravljanje uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, saj je leto osrednja tema na.ega prispevka.
3.2 Projektno planiranje in projektno upravljanje
Kimball meni, da jasno opredeljeni in zastavljeni cilji organizacije za doseganje uspeha z uvedbo podatkovnega skladi.Ëa niso zadostni, zato priporoËa tudi ocenitev pripravljenosti organizacije za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa. Kimball priporoËa ocenitev petih faktorjev, ki so odloËilnega pomena za uspe.no uvedbo podatkovnega skladi.Ëa. Ti faktorji so (Kimball & Ross, 2004):
•
moËan zagovornik podatkovnega skladi.Ëa ‡ je pomemben nosilec vizije za potencialno podatkovno skladi.Ëe in nosi odgovornost za njegovo uvedbo. Je oseba, ki ima velik vpliv v organizaciji in zaupanje vodstva ter temeljno znanje o konceptu podatkovnih skladi.Ë, kar mu omogoËa realna priËakovanja, razumevanje kratkoroËnih problemov in zastojev med uvedbo;
•
poslovne potrebe, pogojene z motivacijo ‡ pospe.ijo pripravljenost organizacije za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa. Poslovne potrebe so doloËene s poslovnimi cilji, ki izhajajo iz strategije organizacije;
•
zmoanost sodelovanja med poslovnim delom organizacije in informatiko ‡ pripomore k bolj.im rezultatom projekta. Obe podroËji imata pomembno vlogo pri uvedbi in le sinergija obeh omogoËi zagotavljanje ciljev uvedbe;
•
trenutna naravnanost analiziranja podatkov ‡ lahko pospe.i pripravljenost na uvedbo podatkovnega skladi.Ëa, Ëe narava poslovnega odloËanja organizacije ae temelji na dejstvih in na analizi podatkov;
•
izvedljivost ‡ je odvisna od dosedanje organiziranosti podatkov v organizaciji. »e so podatki
preveË razpr.eni, je vpra.ljiv vsaj Ëasovni okvir
uvedbe, Ëe ne tudi sama pripravljenost uvedbe.
Po pozitivni oceni pripravljenosti organizacije za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa in ob predpostavki o finanËni kredibilnosti organizacije je treba napraviti okvirni projektni plan. Tega po fazi analize na podlagi pridobljenih podatkov nadgradimo in razgradimo v podrobnosti. Skupaj z aktivnostmi v projektnem planu je treba doloËiti obseg (trajanje) in Ëasovni okvir (zaËetni in konËni datum) posameznega izvajanja aktivnosti ter definirati vloge Ëlanov projektne skupine, ki bodo zadolaeni za izvedbo aktivnosti. Definirane vloge izhajajo iz predhodno osnovane projektne skupine.
Ko je projektni plan definiran v celoti ‡ vkljuËno z obsegom, Ëasom trajanja, vlogami in ocenitvijo stro.kov ‡, je potrebna vzpostavitev projekta. Od tega trenutka naprej se projektno planiranje prevesi v projektno upravljanje. To vkljuËuje nenehno nadzorovanje izvajanja projekta in pravoËasno ukrepanje ter izvajanje korektivnih akcij.
4 METODA PRINCE2
V Ëasu poudarka na projektnem vodenju se je izoblikovala mnoaica projektnih metodologij z namenom olaj.anja vodenja in izvajanja projekta. Nekatere metodologije so vezane na specifiËno obravnavano podroËje projekta, medtem ko so druge bolj splo.ne in namenjene vodenju projektov na vseh podroËjih. Med druge uvr.Ëamo tudi metodo PRINCE2, ki je bila razvita na podlagi PRINCE.
Metoda PRINCE2 je strukturirana metoda, ki je namenjena vodenju projektov iz razliËnih podroËij. Predhodnica metode PRINCE2 je bila metoda za projektno upravljanje, imenovana PROMPTII, ki so jo leta 1975 razvili pri Simpact Systems Ltd. Leta 1979 je CCTA (Central Computer and Telecommunications Agency) metodo PROMPTII uporabila kot standard pri razvoju vladnih informacijskih sistemov. Leta 1989 je CCTA (od leta 2001 imenovana OGC ‡ The Office of Government Commerce) osnovala metodo PRINCE in .e istega leta je izpodrinila PROMPTII pri vodenju vladnih informacijskih sistemov (OGC, 2005).
Po letu 1989 je CCTA nadaljevala z razvojem metode. Z namenom, da bi metoda PRINCE vkljuËevala smernice za upravljanje vseh vrst projektov in ne samo projektov razvoja informacijskih sistemov, je leta 1996 nastala metoda PRINCE2. Pri njenem nastanku so s posredovanjem svojih izku.enj in rezultatov razliËnih projektov pomagali tudi vodje projektov in projektne skupine.
PRINCE2 je danes de facto priznani standard, ki je .iroko poznan in tudi uporabljen. V Veliki Britaniji je najpogosteje uporabljena metoda za vodenje projektov, tako v javnem kot tudi v zasebnem sektorju (Patel, 2009) ‡ med drugim jo uporabljajo British Rail, Hitachi, British Telecom, London Underground, Royal Mail (Charvat, 2003), metoda pa je raz.irjena tudi v Avstraliji, Franciji, Italiji, Juani Afriki in na Poljskem (Patel, 2009).
4.1 Opredelitev in prednosti uporabe metode PRINCE2
Kot smo ae omenili, je metoda PRINCE2 primerna za vse vrste projektov in ni vezana na specifiËno podroËje vsebine in na velikost projekta. Tako lahko metodo PRINCE2 uporabljamo: 1) za samostojne projekte, 2) za projekte, ki so povezani z drugimi projekti ali pa so del veËjega programa dela oz. projektov, 3) za velike in male projekte, 4) za interne ali eksterne projekte, saj omogoËa razliËne ravni strogosti uporabe in omogoËa prilagoditve metode glede na potrebe uporabnikov oziroma naravo projekta.
Uporaba PRINCE2 za vodenje projekta organizaciji omogoËa (OGC, 2005):
•
nadzorovano vodenje investicij in njihovih donosov,
•
aktivno sodelovanje uporabnikov in naroËnikov pri projektu, kar zagotavlja, da bo projekt dosegel poslovne, funkcionalne, okoljske, storitvene in vodstvene cilje ter
•
pristop, ki loËuje vodenje projekta od razvoja izdelkov.
4.2 RazliËice metode PRINCE2
V nadaljevanju predstavljamo splo.ne in za na. nadaljnji integracijski postopek pomembnej.e razlike med zadnjima razliËicama metode PRINCE2. Prav tako je jasno opredeljen razlog za uporabo razliËice iz leta 2005 v nadaljnjem integracijskem postopku.
Trenutno aktualna razliËica metode PRINCE2 je iz.la leta 2009. Tabela 1 prikazuje najpomembnej.e razlike med razliËicama iz let 2005 in 2009. Poleg predstavljenih sprememb se je spremenila tudi struktura metode. V zadnji razliËici je izpadel proces planiranja v tak.ni obliki, kot ga obravnava razliËica iz leta 2005 ‡ torej kot samostojen proces vkljuËno s sedmimi natanËno opredeljenimi aktivnostmi. V zadnji
Tabela 1:Primerjava razliËic metode PRINCE2iz let 2009in 2005(brooke, 2009)
PodroËje PRINCE2 2009 PRINCE2 2005
Principi 7principov /
Teme/komponente 7tem 8komponent
• Poslovni primer • Poslovni primer
• Organizacija • Organizacija
• Kakovost • Plani
• Plani • Nadzor
• Tveganje • Upravljanje tveganj
• Spremembe • Kakovost v projektnem okolju
• Napredek • Upravljanje konfiguracij
• Nadzor sprememb
Procesi 7procesov 8procesov
• Priprava projekta • Priprava projekta
• Vzpostavitev projekta • Planiranje projekta
• Usmerjanje projekta • Vzpostavitev projekta
• Nadzorovanje faze • Usmerjanje projekta
• Vodenje dostave izdelkov • Nadzorovanje faze
• Vodenje mejnikov faze • Vodenje dostave izdelkov
• KonËanje projekta • Vodenje mejnikov faze
• KonËanje projekta
Podprocesi 40 dejavnosti 45 podprocesov
Izdelki za 26 izdelkov za upravljanje z 36 izdelkov za upravljanje
upravljanje napotki za razvoj in
kombiniranje
Vloge 9vlog 10 vlog
razliËici je planiranje prestavljeno v eno izmed sedmih tem in razgrajeno v tri ravni planiranja: projektno planiranje, planiranje faz/izdelkov in planiranje skupin (OGC, 2009).
Za odstranitev planiranja kot procesa so se odloËili z vidika zadostne pokritosti domene planiranja v drugih strukturnih segmentih metode. Kljub temu da planiranje ni obravnavano kot proces, .e vedno ostaja glavni element metode PRINCE2, ki se kaae kot pomembna aktivnost vsakega procesa (OGC, 2009).
Zaradi pomembnosti in izpostavljenosti planiranja ter skladnosti s Kimballovimi priporoËili smo za integracijski model uporabili metodo PRINCE2 iz leta 2005. Ta s svojo strukturo natanËneje in izraziteje izpostavi pomembnost segmenta planiranja pri vodenju projektov, kar je skladno s Kimballovimi priporoËili ter nujno potrebno pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëa.
4.3 Definicija projekta po metodi PRINCE2
Metoda PRINCE2 definira projekt kot zaËasno organizacijo, ki je potrebna za izdelavo unikatnega in vnaprej definiranega izida oz. rezultata, v vnaprej doloËenem Ëasu in z uporabo vnaprej doloËenih virov. Projekt je vodstveno okolje, ki se oblikuje z namenom, da naroËniku dostavi rezultat projekta v skladu z opredeljeno poslovno priloanostjo oz. zahtevami (OGC, 2005).
4.4 Procesi metode PRINCE2
Metodo PRINCE2 sestavlja osem procesov, ki jih prikazuje slika 2. »e aelimo zagotoviti uspe.nost projekta, je priporoËljivo, da v aivljenjski cikel projekta vkljuËimo vseh osem procesov ali pa vsaj nekaj procesov s podrobnimi aktivnostmi. Ti procesi so (OGC, 2005):
•
priprava projekta,
•
planiranje projekta,
•
vzpostavitev projekta,
•
usmerjanje projekta,
•
nadzorovanje faze,
•
vodenje dostave izdelkov,
•
vodenje mejnikov faze in
•
konËanje projekta.
V nadaljevanju bomo na kratko izpostavili aktivnosti vsakega izmed zgoraj navedenih procesov.
Slika 2: Procesni model PRINCE2 (OgC, 2005)
Proces priprave projekta
Proces priprave projekta (angl. Starting up a project ‡ SU) je predproces, ki ima pomembno vlogo pri zagotavljanju vsega potrebnega za vzpostavitev projekta. Za zaËetek procesa oznaËimo prejetje pobude za projekt, v kateri naj bi bile zapisane vse zahteve, ki jih je treba zagotoviti s projektom. Pobuda za projekt mora vsebovati te informacije (OGC, 2005):
• odgovorno osebo, organizacijo, • ozadje,
•
cilje,
•
vsebino projekta, • omejitve,
•
vmesnike (z drugimi projekti, okolji ipd.),
•
priËakovanja glede kakovosti, • opis poslovne priloanosti,
•
sklicevanje in povezave z drugimi dokumenti in izdelki,
•
predlog za direktorja projekta in projektnega vodjo,
•
stranke, uporabnike in vse druge zainteresirane partnerje. V okviru tega procesa izoblikujemo projektno
skupino, doloËimo projektni pristop ter izdelamo plan faze vzpostavitve.
Proces se podrobneje deli na .est aktivnosti (OGC, 2005): SU1 ‡ imenovanje direktorja projekta in vodje projekta, SU2 ‡ doloËitev skupine za vodenje projekta, SU3 ‡ imenovanje skupine za vodenje projekta, SU4
‡ priprava povzetka projekta, SU5 ‡ doloËitev projektnega pristopa in SU6 ‡ planiranje faze vzpostavitve.
Proces vzpostavitve projekta
Po konËanem procesu priprave projekta je potrebna odobritev nadzornega sveta za vzpostavitev projekta (aktivnost pri procesu usmerjenje projekta). Ko nadzorni svet letega odobri, se zaËne izvajati proces vzpostavitve projekta (angl. Initiating a project ‡ IP). To je proces, ki se izvaja v zaËetni fazi projekta in omogoËa kasnej.e zagotavljanje ter nadzorovanje kakovosti izdelkov, definiranje poslovnih priloanosti, tveganj in sistema hranjenja ter zajemanja datotek in doloËitev naËina komuniciranja. Da bi zagotovili uspe.nost projekta, morajo biti vsi Ëlani projektne skupine natanËno seznanjeni s projektom in o svojih odgovornostih ter zadolaitvah, ki jih imajo v projektu.
Proces vzpostavitve projekta se podrobneje deli .est aktivnosti. To so (OGC, 2005): IP1 ‡ planiranje kakovosti, IP2 ‡ planiranje projekta, IP3 ‡ izbolj.anje poslovne priloanosti in tveganja, IP4 ‡ vzpostavitev nadzornih mehanizmov, IP5 ‡ vzpostavitev projektnih datotek in IP6 ‡ izdelava vzpostavitvenega dokumenta.
Proces usmerjanja projekta
Proces usmerjanje projekta (angl. Directing a project ‡ DP) je proces, ki se zaËne izvajati po konËanem procesu priprave projekta in traja ves aivljenjski cikel projekta (OGC, 2005). Je skupek aktivnosti, ki nadzornemu svetu omogoËijo odobritev nadaljevanja projekta, Ëe potekajo v skladu z aelenimi rezultati. V nasprotnem primeru lahko nadzorni svet v katerem koli trenutku prekine izvedbo projekta.
Proces usmerjanja projekta je skupek teh aktivnosti (OGC, 2005): DP1 ‡ odobritev vzpostavitve projekta, DP2 ‡ odobritev projekta, DP3 ‡ potrditev plana faze ali plana izjem, DP4 ‡ podajanje ad hoc odloËitev in DP5 ‡ potrditev dokonËanja projekta.
Proces nadzorovanja faze
Proces nadzorovanja faze (angl. Controlling a stage ‡ CS) se zaËne po odobritvi plana faze. Za odobritev plana faze je zadolaen nadzorni svet. Izvaja se z namenom, da bi izvajanje faz potekalo v skladu z naËrtovano potjo. Redno opravljen nadzor omogoËi (OGC, 2005): spremljanje napredka, primerjavo doseaenih aktivnosti glede na plan, zaznavanje problemov, pregled planov in moanosti za nadaljevanje ter odobritev nadaljevanja dela.
Za zagotavljanje uspe.nosti izvedbe nadzora se proces podrobneje deli na osem aktivnosti (OGC, 2005): CS1 ‡ odobritev delovnih paketov, CS2 ‡ ocenjevanje napredka, CS3 ‡ zapis odprtih vpra.anj, CS4
‡ pregled odprtih vpra.anj, CS5 ‡ pregled statusa faze, CS6 ‡ poroËanje o napredku projekta, CS7 ‡ izvajanje korektivnih akcij, CS8 ‡ odpravljanje odprtih vpra.anj in CS9 ‡ prevzem dokonËanih delovnih paketov.
Proces vodenja dostave izdelkov
Glavni cilj procesa vodenja dostave izdelkov (angl. Managing product delivery ‡ MP) je zagotoviti, da bodo vsi planirani izdelki proizvedeni in dostavljeni v predvidenem Ëasu.
V procesu vodenja dostave izdelkov so zdruaene te aktivnosti (OGC, 2005): MP1 ‡ prevzem delovnega paketa, MP2 ‡ izvajanje del delovnega paketa, MP3 ‡ dostava delovnega paketa.
Proces vodenja mejnikov faze
S procesom vodenja mejnikov faze (angl. Managing Stage Boundaries ‡ SB) nadzorni svet dobi informacije, ki pomagajo pri kljuËni odloËitvi o nadaljevanju ali prekinitvi projekta.
Proces se podrobneje deli na .est aktivnosti (OGC, 2005): SB1 ‡ planiranje posamezne faze,SB2 ‡ dopolnitev projektnega plana, SB3 ‡ aauriranje poslovne priloanosti, SB4 ‡ aauriranje dnevnika tveganj, SB5 ‡ poroËanje o konËanju projekta in SB6 ‡ izdelava plana izjem.
Proces konËanja projekta
Kadar pride do prekinitve projekta zaradi prekoraËitve zaËrtane meje, napak ali propada, se projekt konËa predËasno. V tem primeru se proces dokonËanja projekta prilagodi trenutnemu stanju projekta in se izvede predËasno. O predËasni izvedbi odloËa nadzorni svet na podlagi konËnega poroËila in posvetovanja s stranko.
Kadar so dostavljeni vsi izdelki in kadar zadostimo strankinim priËakovanjem, projekt pa je konËan v okviru predvidenih stro.kov in v predvidenem Ëasu, je lahko projekt oznaËen kot uspe.en.
Ne glede na to, ali pride do predËasne prekinitve projekta ali je projekt konËan po naravni poti, se proces konËanja projekta (angl. Closing a project ‡ CP) podrobneje deli na tri aktivnosti (OGC, 2005): CP1 ‡ razpustitev pooblastil na projektu, CP2 ‡ identificiranje po projektnih aktivnosti in CP3 ‡ ocenjevanje projekta.
Proces planiranja
UËinkovito vodenje projekta temelji na efektivnem procesu planiranja in nadzorovanja. Tako nadzorovanje kot tudi planiranje sta ponavljajoËa procesa in imata pomembno vlogo pri napredku projekta. V tem procesu doloËimo aktivnosti, ki se bodo izvajale v Ëasu projekta ali posamezne faze, ter doloËimo izdelke, ki bodo nastali pri tem. Da bi zagotovili ustrezen nabor virov, je potrebno skrbno naËrtovanje in skrbna izdelava urnikov za vse sodelujoËe vire na projektu. V proces planiranja je vkljuËena tudi analiza tveganja. Ta aktivnost se izvaja po priporoËilih komponente obvladovanje tveganja in zahteva veliko pozornosti, saj zajema aktivnosti za obvladovanje tveganja, ki bi lahko ogrozili uspe.nost projekta.
Proces planiranja (angl. Planning ‡ PL) vkljuËuje te aktivnosti (OGC, 2005): PL1 ‡ zasnova plana, PL2 ‡ doloËitev in analiza izdelkov, PL3 ‡ doloËitev aktivnosti in njihovih odvisnosti, PL4 ‡ ocenitev plana, PL5 ‡ izdelava urnikov, PL6 ‡ analiza tveganja in PL7 ‡ dokonËanje plana.
Aktivnosti nam omogoËajo, da spoznamo izdelke, projektne aktivnosti, aktivnosti kakovosti, vire, odvisnosti med aktivnostmi, zunanje vplive (vire, izdelke), Ëasovne razporeditve in omejitve ter kontrolne toËke.
INTEgRACIJA KIMbALLOVIh PRIPORO»IL IN METODE PRINCE2
5.1 Opredelitev problema in cilji integracije
V uvodu smo ae izpostavili dejstvo o neuspe.nosti projektov na podroËju informacijskih tehnologij, ob tem pa naj izpostavimo, da je v splo.nem znano, kako je slabo oz. pomanjkljivo projektno vodenje eeden izmed najpogostej.ih vzrokov za neuspe.nost projekta. »e to preslikamo na projekt uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, lahko sklepamo, da je pomanjkljivo vodenje eden izmed vzrokov za neuspe.nost tudi pri uvedbi podatkovnega skladi.Ëa v organizacijo. Da bi se izognili temu vzroku neuspe.nosti oz. da bi vsaj ublaaili njegove posledice, predpostavimo, da bi bilo smiselno .e veË pozornosti usmeriti v projektno vodenje uvedbe podatkovnega skladi.Ëa. Kimballovi postopki za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa ae vkljuËujejo domeni projektnega planiranja in projektnega upravljanja. V primerjavi z metodo PRINCE2 sta to le dva izmed osmih procesov. Zato predlagamo integracijo Kimballovih priporoËil in njihovo raz.iritev z naborom aktivnosti, ki jih priporoËa metoda PRINCE2.
Z novo nastalim integracijskim modelom aelimo pridobiti raz.irjen model priporoËil projektnega planiranja in projektnega upravljanja po Kimballovih priporoËilih z naborom procesov, ki jih priporoËa metoda PRINCE2 in ki so nujno potrebni za zagotavljanje uspe.nosti vodenja projekta.
5.2 Metoda integracije Kimballovih priporoËil in metode PRINCE2
Po pregledu literature ter kompilaciji Kimballovih priporoËil in metode PRINCE2 je sledila podrobna analiza ter sinteza tako Kimballovih priporoËil kot tudi metode PRINCE2. Pri analizi Kimballovih priporoËil in metode PRINCE2 smo zasledili, da obe priporoËili uporabljata enak termin ‡ proces. Zaradi laajega in razumljivej.ega podajanja ugotovitev smo Kimballova priporoËila poimenovali faze (faza projektnega planiranja, faza zajema poslovnih zahtev, faza naËrtovanja in izgradnje, faza prehoda v produkcijo, faza vzdraevanja in rasti ter faza projektnega usmerjanja), medtem ko smo poimenovanje priporoËil po metodi PRINCE2 pustili nespremenjeno ‡ uporabljali smo obstojeËi termin proces (proces planiranja, proces priprave projekta, proces vzpostavitve projekta, proces nadzorovanja faze, proces vodenja dostave izdelkov, proces vodenja mejnikov faze, proces konËanja projekta in proces usmerjanja projekta).
Zaradi preglednej.ega integracijskega postopka smo osnovno sliko Kimballovih faz (slika 1) skrËili na glavne faze in tako izpustili delitev faze naËrtovanja in izvedbe na tehniËno, podatkovno in aplikativno podroËje, aktivnost definicije poslovnih zahtev pa smo preimenovali v fazo analize (slika 3).
NaËrtovanjein izvedba
Analiza Vzdraevanje in rast Projektno upravljanje
Slika 3: Preslikava osnovnega Kimballovega modela v poenostavljeni model
Slika 4: Proces uvedbe podatkovnega skladi.Ëa po metodi PRINCE2
5.3 Predstavitev in analiza rezultatov integracijskega modela KimballovihpriporoËil in metode PRINCE2
V nadaljevanju so predstavljeni rezultati in analiza konËnega integracijskega modela v grafiËni ter opisni obliki.
Slika 4 prikazuje zdruaene procese oz. faze iz obeh priporoËil. Sivo obarvani procesi izhajajo z metode PRINCE2, medtem ko so belo obarvane faze Kimballova priporoËila.
Kot je razvidno iz slike 4, se proces projektnega vodenja uvedbe podatkovnega skladi.Ëa zaËne s Kimballovo fazo projektnega planiranja. Ta vkljuËuje Kimballovo aktivnost ocenitve pripravljenosti projekta. Sledita ji procesa priprave projekta in vzpostavitve projekta, katera pripadata metodi PRINCE2. Oba procesa sta tesno povezana s procesom planiranja in procesom usmerjanja projekta. Po koncu faze projektnega planiranja nastopi Kimballova faza analize. Prehod med fazo projektnega planiranja in fazo analize poteka v obe smeri. Tukaj smo upo.tevali Kimballova priporoËila, da sta fazi povezljivi in v veliki odvisnosti. S tem namenom smo ohranili dvosmerno povezavo. »e bi upo.tevali tudi lastnosti procesov in aktivnosti metode PRINCE2, bi lahko ohranili samo enosmerno povezavo ‡ od faze projektnega planiranja k fazi analize, saj je nadaljnje planiranje posamezne faze loËeno in vraËanje k procesu vzpostavitve projekta ni veË smiselno in niti potrebno. »e nadzorni svet odobri projekt, se ta zaËne izvajati in kasnej.i popravki oz. dopolnila za nazaj niso smiselna. »e pride do naknadnih ugotovitev pomanjkljivosti, je te treba vkljuËiti v posamezno fazo, saj bo vsaka faza za nadaljevanje izvajanja potrebovala odobritev nadzornega sveta. Po koncu faze analize nastopi faza naËrtovanja, nato se izvede faza prehoda v produkcijo, kateri sledi .e faza vzdraevanja in rasti. V vseh omenjenih fazah (vkljuËno s fazo analize) se izvajajo enaki procesi metode PRINCE2. Pred vstopom v vsako fazo je treba izvesti proces planiranja po metodi PRINCE2, saj leta priporoËa podrobno planiranje posamezne faze pred zaËetkom njenega izvajanja. Sledi mu proces vodenja dostave izdelkov, katerega aktivnosti so moËno prepletene z aktivnostmi iz procesa nadzorovanja faze ‡ aktivnosti so v veËini medsebojno odvisne. Proces nadzorovanja faze se nadaljuje v proces vodenja mejnikov faze, ki prav tako vkljuËuje proces planiranja po metodi PRINCE2. Procesa nadzorovanja faze in vodenja mejnikov faze sta odvisna od odobritve nadzornega sveta v procesu usmerjanja projekta. »e nadzorni svet potrdi izvajanje naslednje faze, lahko iz faze analize preidemo v fazo naËrtovanja, iz te v fazo prehoda v produkcijo in iz te v fazo vzdraevanja in rasti. Po koncu faze produkcije sledi proces konËanja projekta. Leta se lahko resniËno konËa, Ëe nadzorni svet potrdi konËanje projekta (zadnja aktivnost v procesu usmerjanja projekta). Proces konËanje projekta se lahko izvede tudi kadar koli med izvajanjem projekta, Ëe nadzorni svet na podlagi vmesnih poroËil ugotovi, da projekt ne dosega aelenih ciljev oz. Ëe ugotovi, da se je zaËel odvijati v napaËno smer.
Nadgrajeni model ne vkljuËuje faze projektnega upravljanja po Kimballovih priporoËilih, saj ta ni veË potrebna. Nadzor in sledenje projekta, ki se je opravljalo v omenjeni fazi, sedaj poteka znotraj procesa usmerjanje projekta in v procesu nadzorovanja faze.
5.4 Prednosti uporabe integracijskega modelaKimballovih priporoËil in metode PRINCE2
Predlagani integrirani model sluai kot dobro vodilo za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa v organizacijo, saj pomeni teoretiËno podlago v obliki nadgradnje in veËje podprtosti Kimballovega pristopa s priporoËili projektne metode PRINCE2. Model ohranja prvine in tehniËno naravnanost pristopov uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, hkrati pa z raz.iritvijo daje poudarek projektnemu pristopu. Skladno s tem obstaja potencialna moanost za poveËanje obsega celotne uvedbe podatkovnega skladi.Ëa.
VeËina pridobitev ob uporabi predlaganega integriranega modela so posledica vpeljave procesov metode PRINCE2. S tem je model pridobil na podrobnej.em pristopu projektnega vodenja. Bistvene pridobitve so:
•
enoten pristop vodenja uvedbe podatkovnega skladi.Ëa;
•
jasno definirana projektna skupina vkljuËno z zadolaitvami Ëlanov projektne skupine, kar nam omogoËa SU2;
•
natanËno planiranje postopka uvedbe podatkovnega skladi.Ëa po fazah razvoja, kar nam omogoËa ves proces planiranja (PL);
•
sprotno sledenje in nadzorovanje uvedbe podatkovnega skladi.Ëa po fazah razvoja, kar nam omogoËa proces nadzorovanja faze (CS);
•
nadzor in kontrolirana dostava izdelkov po fazah razvoja, kar nam omogoËa proces vodenja dostave izdelkov (MP);
• sprotna analiza projektnih tveganj (PL6), ocenitev projektnega napredka (CS2), izvajanje pravoËasnih korektivnih akcij (CS7), odprava odprtih vpra.anj (CS9).
6 SKLEP
Vodstvo v organizaciji deluje v skladu z razvito strategijo organizacije in je zadolaeno za sprejemanje poglavitnih strate.kih odloËitev, ki nemalokrat temeljijo na informacijah. Za pridobitev ustreznih informacij je nujno potrebna optimalna naravnanost podatkov. To lahko organizacija pridobi z uvedbo podatkovnega skladi.Ëa. Uvedba je nemalokrat obseaen in kompleksen postopek, zato se je treba osrediniti ne samo na tehniËno naravnanost uvedbe, ampak tudi na projektni pristop. »e vodimo in usmerjamo projekt od same priprave projekta naprej, se moanost uspe.nega konËanja projekta le .e poveËa.
V prispevku smo predstavili domeni uvedbe podatkovnega skladi.Ëa in projektnega vodenja. Na podlagi analize Kimballovih priporoËil in priporoËil splo.ne projektne metode PRINCE2 smo izdelali integracijski model, ki ohranja tehniËno naravnanost Kimballovih priporoËil, hkrati pa njegovi komponenti, namenjeni vodenju uvedbe, nadomesti in raz.iri s priporoËili omenjene projektne metode. Nadgrajeni model predlagamo kot dobro vodilo za uvedbo podatkovnega skladi.Ëa v organizacijo. Predlog nameravamo smiselno podpreti z nadaljnjo raziskavo, ki bi teaila k raziskavi izku.enj ob praktiËni uvedbi podatkovnega skladi.Ëa v organizacijo po integracijskem modelu, podanem v prispevku.
TeoretiËna podlaga, ki v prispevku ni bila obravnavana, vendar bi jo bilo smiselno obravnavati v nadaljnjih raziskavah, je komparativna analiza organiziranosti projektne skupine in zadolaitve Ëlanov projektne skupine obeh dotiËnih domen. S tem bi celotna integracija Kimballovih priporoËil s priporoËili metode PRINCE2 pomenila zakljuËeno celoto, ki bi v uvedbo podatkovnega skladi.Ëa vkljuËevala ne samo eksperte uvedbe podatkovnega skladi.Ëa, temveË tudi vodstvo, ki nemalokrat predstavlja konËne uporabnike podatkovnega skladi.Ëa. VkljuËevanje konËnih uporabnikov in sodelovanje z njimi pomeni najvi.ji faktor uspe.nosti pri izvedbi projektov (Preuss, 2006). V nadaljnjih raziskavah bi bilo prav tako smiselno obravnavati domeni vodenja in poslovnega odloËanja ter na podlagi tega preveriti moanosti vkljuËitve integriranega modela v priporoËila, definirana po S. Williams in N. Williams.
7 LITERATURA
[1] Baker, P. (2009). Warehouse design: A structured approach. European Journal of Operational Research, str. 425‡436.
[2] Brooke, G. (2009). From PRINCE2 2005 to PRINCE2 2009. Dostopno 2. 10. 2012 na http://www.oaklodgeconsulting. co.uk/Articles/PRINCE2009.pdf.
[3] Charvat, J. (2003). Project Management Methodologies: Selecting, Implementing and Supporting Methodologies and Processes for Projects. New Jersey: John Wiley & Sons.
[4] Holten, R. (2003). Specification of management views in information warehouse projects. Information Systems, str. 709‡751.
[5] Kimball, R., Ross, M. (2004). The Data Warehouse Toolkit: The Complete Guide to Dimensional Modeling. Canada: John Wiley and Sons, Inc.
[6] Lynch, J. (2009). The Standish Group. Dostopno 10. 2. 2012 na http://www.standishgroup.com/newsroom/chaos_2009. php.
[7] McHugh, O., Hogan, M. (2011). Investigating the rationale for adopting an internationally-recognized project management methodology in Ireland: The view of the project manager. International Journal of Project Management, str. 637‡646.
[8] Nilakantaa, S., Scheibea, K., Raib, A. (2008). Dimensional issues in agricultural data warehouse designs. Computers and Electronics in Agriculture, str. 263‡278.
[9] OGC. (2005). Managing Successful Project with PRINCE2. TSO.
[10] OGC. (2009). Managing Successful Projects with PRINCE2.
[11] Patel, K. (2009). Information Technology in Using Project Management Methodologies. PICMET.
[12] Pirc, D. (2007). Podatkovna skladi.Ëa v mednarodnem podjetju, magistrsko delo. Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta.
[13] Ponniah, P. (2001). Data Warehousing Fundamentals, A Comprehemsive Guide for IT Professionals. Canada: John Wiley and Sons, Inc.
[14] Preuss, D. H. (2006). Interview: Jim Johnson of the Standish Group. Dostopno 6. 12. 2011. na http://www.infoq.com/arti-cles/Interview-Johnson-Standish-CHAOS.
[15] Schneider, M. (2008). A general model for the design of data warehouses. International Journal of Production Economics, str. 309‡325.
[16] SevËnikar, A. (2010). Podatkovno skladi.Ëe ‡ temelj za vzpostavitev sistema poslovnega odloËanja in poroËanja. Zbornik
15. konference OTS2010 ‡ Sodobne tehnologije in storitve.
[17] Shin, B. (2002). A case of data warehousing project management. Information & Management, str. 581‡592.
[18] White, D., & Fortune, J. (2002). Current practice in project management ‡ an empirical study. International Journal of Project Management, str. 1‡11.
[19] Williams, S., & Williams, N. (2007). The Profit Impact of Business Intelligence. San Francisco: Morgan Kaufmann Publishers.
•
Katja Kousje .tudentka enovitega doktorskega .tudijanaFakultetiza elektrotehniko, raËunalni.tvoin informatiko Univerzev Mariboruin opravlja deloasistentkenatejfakulteti.Njenaglavna raziskovalnapodroËjaso metodologijeprojektnega vodenja, upravljanje poslovnihprocesovindobreprakse upravljanjas storitvami informacijske tehnologije.
•
TatjanaWelzerDruaovecjerednaprofesoricain vodjaLaboratorija za podatkovne tehnologije naFakulteti za elektrotehniko, raËunalni.tvoin informatiko Univerzev Mariboru.Njenaglavna raziskovalnapodroËjaso konceptualno oblikovanje podatkovnihbaz,podatkiv podatkovnem skladi.Ëenjuinrudarjenju, ponovna uporaba in vzorci, varnost ter izobraaevanje na podroËju informatike in mobilnosti. Svoje raziskovalne ugotovitve objavlja v znanstvenih revijah in knjigah ter na domaËih in mednarodnih konferencah.
Prenova in informatizacija procesov razvoja proizvodov
1Igor Hanc, 2Andrej KovaËiË 1Tacitum, Igor Hanc, s.p;2Univerzav Ljubljani, Ekonomska fakulteta igor.hanc@tacitum.si; andrej.kovacic@uni-lj.si
IzvleËek
Osnovni cilj razvoja novih proizvodov je ustvarjanje nove vrednosti, zagotavljanje konkurenËne prednosti podjetja ter doseganje dolgoroËnega uspehaz razvojemin traenjem novihproizvodov oziroma storitev.Vedno veËje zahtevekupcev, kraj.i Ëasi razvojaproizvodovin uporaba novihinformacijskih tehnologij zahtevajo tudiprenovoprocesov razvoja novihproizvodov.Pravilnoorganiziranjein vodenjeprocesov razvoja novihproizvodov,s katerimi podjetje izpolnjuje zahtevekupcev, lahko bistveno poveËatakonkurenËnost podjetjana globalnemtrgu. Namen ËlankajepredstavitipomenprenoveininformatizacijeprocesovrazvojanovihproizvodovternaprimeruprikazatinaËininrezultateuvajanjainformacijskih sistemov za podporo tem procesom. KljuËne besede: PLM, razvoj novih proizvodov, informatizacija procesa, .tudija primera.
Abstract
Re-engineering and Informatization of the New Product Development Process
The primarygoal of every new product development is to create new value, to provide company’s competitiveness and to achieve long-term successby developingand marketingofnewproductsandservices.Everincreasing demandsof customers, shortertimeto marketandtheuse of new information systemsrequirere-engineeringof the newproduct developmentprocess.Proper organization and managementof the new product development process, through which the demands of customers aremet, can significantly increase the competitiveness of the company intheglobal market.The purposeofthis articleistopresentthe importanceofthenewproduct developmentprocessre-engineeringandinformatization and to demonstrate the methods and the results of the implementation of information systems to support this process. Keywords: PLM, newproduct development,process informatization, case study.
1 UVOD Proces razvoja proizvodovjespojavom novih raËunalni.kopodprtih tehnologij in uvajanjem novih delovnih metod doaivel korenite spremembe. Digitalni ali tudi virtualni razvoj proizvodov posku.a doloËiti vse njihove kljuËne lastnosti aevfazi oblikovanja in konstrukcije. Konstrukterji in oblikovalci i.Ëejo optimalne lastnosti proizvoda z uporabo simulacij in raËunalni.kih analiz, ko proizvod obstaja le kot raËunalni.ki model. Skraj.evanje razvojnih ciklov in globalizacija sta pripeljala do zastarelosti klasiËnega oddelËnega razvoja proizvodovs strogo zaporednimizvajanjem aktivnosti.Tako organizirani proces razvojaje postal prepoËasen, predrag in neuËinkovit, zato so se uveljavile nove oblike organiziranosti razvojnih procesov. Njihova skupna lastnost je soËasno izvajanje aktivnosti, delo v multifunkcionalnih razvojnih skupinah in intenzivno izmenjevanje informacij.
Izvajanje procesov razvoja novih proizvodov je informacijsko zelo intenzivno in zahteva obvladovanje velike koliËine informacij ter njihovo uËinkovito izmenjavo med vsemi deleaniki procesa. Kreativnost, kot ena kljuËnih lastnosti procesov razvoja novih proizvodov, pa je tisti dejavnik, ki povzroËa raznolikost in pogosto nejasno definiranost omenjenih procesov.
Organizacijski proces razvoja novih proizvodov poteka med oddelki, sluabami in vsemi drugimi deleaniki, ki v podjetju sodelujejo v procesu razvoja proizvodov. Njihovo medsebojno povezovanje in sodelovanje pa se ne neha s koncem procesa razvoja novih proizvodov, temveË se nadaljuje skozi ves aivljenjski cikel proizvoda. Intenzivnost izmenjave informacij in kdo sodeluje pri tej izmenjavi, je odvisno od faze v aivljenjskem ciklu proizvoda.
Medorganizacijski proces razvoja novih proizvodov poteka s sodelovanjem med kupci in dobavitelji v oskrbni verigi. Tako se spreminja tudi vloga podjetij v oskrbni verigi, saj se podjetja iz dobaviteljev spreminjajo v razvojne partnerje svojih kupcev. Tak pristop spodbuja sodelovanje med kupci, dobavitelji in razvojnimi partnerji z namenom pridobivanja konkurenËne prednosti, ki izhaja iz centraliziranih informacij o proizvodih, njihovih sestavnih delih in procesih, ki so nujno potrebni za uËinkovito delovanje oskrbovalne verige. Oskrbovalna veriga podjetja je potencial podjetja za doseganje konkurenËnih prednosti. Najpomembnej.e aktivnosti za zagotavljanje konkurenËne prednosti podjetja so tiste, s katerimi podjetje dosega niaje stro.ke, skraj.uje odzivne Ëase ali bolje diferencira proizvode (KovaËiË, Groznik, & RibiË, 2005, str. 15).
UËinkovito izvajanje tovrstnih procesov, tako organizacijskih kot medorganizacijskih, zahteva podporo kompleksnih informacijskih sistemov, ki pomenijo re.itev elektronskega poslovanja PLM (angl. Product Lifecycle Menagement). Mednje spadajo sistem za upravljanje podatkov o proizvodih (angl. (collaborative) Product Data Management (PDM ali cPDM), v nadaljevanju PDM), sistem za upravljanje kakovosti (angl. Quality Management System), sistem za upravljanje projektov (angl. Project System, v nadaljevanju PS), sistem za upravljanje dokumentov (angl. Document Management System, v nadaljevanju DMS) in sistem za upravljanje ali obvladovanje delovnih procesov ali tokov (angl. Workflow Management System, v nadaljevanju WFMS) (KovaËiË, Groznik, & RibiË, 2005, str. 15).
Sistem PLM podpira hkratno inaenirstvo (vzporeden razvoj proizvoda in pripadajoËega proizvodnega procesa) in prenovo poslovnih procesov, kar izbolj.uje uËinkovitost organizacije. MogoËe ga je uporabiti kot povezovalno orodje med razliËnimi sistemi, ki zagotavlja varen dostop in uËinkovito distribucijo podatkov o proizvodih. Tako pri oblikovanju koncepta CIM (angl. Computer Integrated Manufacturing) sluai kot integrator sistemov CAD, CAM in ERP, pri skupnem razvoju pa predstavlja enotno orodje za razliËne razvojne skupine.
Namen prispevka je predstavitev razvoja metodologije za prenovo in informatizacijo procesa razvoja proizvodov v podjetju Niko, d. d. V prispevku so najprej predstavljene glavne lastnosti informacijskih sistemov PLM. Sledi analiza procesov razvoja proizvodov v podjetju in opis izhodi.Ënega stanja pred prenovo procesov. V nadaljevanju prispevka je opisana metodologija prenove procesov in njihove informatizacije, ki ji sledi .e opis prenove in informatizacije procesa.
2 INfORMATIZACIJA PROCESA RAZVOJA PROIZVODOV
Uporabnost sistemov PLM je bila doslej omejena le na razvojno konstrukcijski proces, a se v zadnjem Ëasu .iri na vse podjetje. Pri tem prihaja do prekrivanja s funkcionalnostmi celovitih programskih re.itev ali sistemov ERP (angl. Enterprise Resource Planning). Izbira prevladujoËega sistema (slika 1) je odvisna od lastnosti proizvodnih in razvojnih procesov v podjetju (Saaksuvuori & Immonen, 2004, str. 64). PLM se uporablja v procesu razvoja novih proizvodov in je namenjen ustvarjalcem podatkov
o proizvodu; ima kljuËno vlogo v podjetjih, v katerih prevladuje .razvoj po naroËilu« (angl. Develop to Order). Sistem ERP se uporablja v proizvodnem procesu in je namenjen uporabnikom podatkov o proizvodu. KljuËen je v podjetjih z .izdelavo po naroËilu« (angl. Make to Order).
PLM ERP
RAZVOJ PO NARO»ILU IZDELAVA PO NARO»ILU
Slika 1: Podpora sistemov PLMin ERPv poslovnih procesih
(Vir:A. Saaksuvuori&A. Immonen,Product Lifecycle Management, 2004, str.64)
Sistemi PLM imajo nekaj skupnih lastnosti, funkcionalnosti in tehnik, ki so neodvisne od sistema (Saaksuvuori & Immonen, 2004, str. 17). Vsi sistemi PLM imajo znaËilno arhitekturo (slika 2), ki jo sestavljajo:
•
datoteËno skladi.Ëe (angl. File vault) je centralizirano odlagali.Ëe datotek. V njem so na enem ali veË datoteËnih streanikih zapisane datoteke s podatki o proizvodu;
•
baza metapodatkov skrbi za vzdraevanje strukture vsega sistema. Naloga baze metapodatkov je vzdraevanje strukture in povezav med posameznimi podatki o proizvodu. V bazi so zapisana tudi vsa pravila in principi, potrebni za sistematiËno zapisovanje informacij;
•
aplikacija skrbi za pravilno izvajanje vseh funkcionalnosti sistema PLM in za komunikacijo med informacijskim sistemom in uporabniki prek uporabni.kih vmesnikov.
Uporabniki aplikacij:
•
CAD, CAM, CAE, NC,
•
Office
•
Nabava, Prodaja Uporabnik sistema PLM
Spletni dostop
Internet
Spletni streanik
DatoteËni Podatkovni
streanik streanik
DatoteËni
streanik
Slika 2: Struktura informacijskega sistema PLM
(Vir:A. Saaksuvuori&A. Immonen,Product Lifecycle Management,2004,str.20)
2.1 funkcionalnosti sistemov PLM
Glavne funkcionalnosti informacijskih sistemov
PLM so (Saaksuvuori & Immonen, 2004, str. 13):
• obvladovanje gradnikov in dokumentov, ki nastanejo v razvojnoraziskovalnem procesu. Proizvode opisujejo dokumenti, izdelani s sistemi CAD/CAM (dokumenti CAD), dokumenti, izdelani z urejevalniki besedil in drugimi pisarni.kimi programi, gradniki in njihova struktura, povezave med objekti in dokumenti sprememb. Lastnosti dokumentov in dokumentov CAD doloËajo atributi, vsebina dokumentov (datoteke) in povezave z drugimi dokumenti ali objekti. Naloga informacijskega sistema je, da v ustreznih vsebinskih domenah (produkti, knjianice, projekti itn.), shrani objekte, povezane z razvojem nekega proizvoda, zapisuje njihovo spreminjanje (verzije in revizije), vzdrauje povezave med objekti in zagotavlja nadzorovan dostop do objektov (pravice uporabnikov);
• obvladovanje stanj gradnikov in dokumentov
‡ Lifecycle Management ‡ je vodenje vseh vrst objektov skozi faze njihovega aivljenjskega cikla. S temi fazami zagotavljamo preglednost razvojnega procesa, vodimo pretok objektov med uporabniki in doloËamo pravice uporabnikov v posameznih fazah razvojnega projekta;
• obvladovanje delovnih tokov ‡ Workflow Management; z uvajanjem delovnih tokov lahko standardiziramo in avtomatiziramo rutinske naloge (transakcije) v sistemu. S tem velik del nalog lahko poteka avtomatsko (Duhovnik & TavËar, 2000, str. 3.14);
• obvladovanje strukture (konfiguracije) proizvodov ‡ Configuration Management; struktura proizvodov je osrednji del sistemov PLM, saj povezuje vse informacije o proizvodu, gradnike in dokumente ter je tudi temelj za nekatere glavne funkcionalnosti sistemov PLM. Strukturo proizvoda opi.emo z gradniki, ki opisujejo sestavni del, podsistem ali podsestav v proizvodu. Gradniki v strukturi so povezani z razliËnimi hierarhiËnimi ali funkcionalnimi odvisnostmi (Saaksuvuori & Immonen, 2004, str. 48) (tabela 1). Strukturo proizvoda lahko prikazujemo na dva naËina. Kosovnica je prikaz strukture proizvoda .od zgoraj navzdol« ‡ iz katerih podrejenih gradnikov je zgrajen nadrejeni gradnik (sestav). Drug naËin prikaza je prikaz .od spodaj navzgor« ‡ v katere nadrejene gradnike (sestave) se vgrajuje neki podrejeni gradnik;
• obvladovanje sprememb gradnikov in dokumentov ‡ Change Management; glavna naloga obvladovanja sprememb je, da organizirano, avtomatizirano in ponovljivo skrbi za spreminjanje objektov, shranjenih v sistemu PLM. Izvajanje sprememb vkljuËuje zbiranje informacij o razlogih za spremembe, njihovo povezovanje z razliËnimi objekti v sistemu, odloËitve za izvedbo sprememb in razdeljevanje nalog uporabnikom sistema ter obve.Ëanje o opravljenih spremembah;
• vodenje projektov in obvladovanje projektne dokumentacije ‡ Project Management; specializirani programi za vodenje projektov so sicer dovolj preprosti in produktivni, njihova pomanjkljivost pa je, da pridemo le do povzetkov izvajanja projekta, medtem ko so podatki o projektu razpr.eni na razliËnih medijih (Duhovnik & TavËar, 2000, str. 3.19). Sistemi PLM omogoËajo pregled in kontroliran dostop do podatkov in dokumentov, ki so vezani na doloËeni projekt. S tem razvojni skupini poleg pregleda nad stanjem projekta omogoËajo tudi dostop do konkretnega dokumenta;
• omogoËanje sodelovanja v heterogenih, virtualnih projektnih skupinah ‡ Collaboration; sistem PLM lahko uporabimo kot orodje za medsebojno komunikacijo v projektni skupini. Pomembno je tudi, da sistem PLM omogoËa vkljuËevanje in izmenjavo podatkov z zunanjimi Ëlani razvojne skupine, to je z dobavitelji in zunanjimi izvajalci ter kupci;
• povezovanje z razliËnimi informacijskimi sistemi v podjetju ‡ Enterprise Sistem Integration; informacije o proizvodih se pojavljajo v razliËnih infor
Tabela 1:Spreminjanje vloge sistema PLMv aivljenjskem ciklu proizvoda
macijskih sistemih. Celovite programske re.itve uporabljajo podatke o proizvodih in gradnikih, ki nastanejo v sistemih PLM. Nekatera podroËja informacijskih sistemov PLM in ERP se prekrivajo, zato je treba izkoristiti prednosti obeh sistemov in ju povezati v enoten sistem (Duhovnik & TavËar, 2000, str. 1.13).
faza v aivljenjskem Razvoj zasnove Prenos v proizvodnjo Vzdraevanje, podpora, servis ciklu proizvoda Razvoj proizvoda in procesov MnoaiËna proizvodnja
Vloga PLM Obvladovanje Prenos Proizvodnja in Poprodajne Vzdraevanje
razvojnih podatkov v proizvodnjo obvladovanje sprememb aktivnosti
funkcije PLM Obvladovanje: Obvladovanje: Povezava z ERP Obvladovanje dokumentov Shranjevanje dokumentov
• gradnikov • gradnikov Obvladovanje sprememb Obvladovanje gradnikov Obvladovanje dokumentov
• strukture • strukture Obvladovanje dokumentov in konfiguracij Obvladovanje konfiguracij
• dokumentov • dokumentov Upravljanje dobaviteljev Iskanje podatkov Iskanje dokumentov
Vmesniki za razvojna Povezava z ERP Upravljanje nabavne verige Ponovna uporaba Podpora obvladovanju
orodja Obvladovanje sprememb Vodenje verzij komponent proizvoda v vseh fazah
Podpora za postopke in procese Dostopnost podatkov na razliËnih lokacijah Sodelovanje Vzdraevanje Podpora poprodajnim aivljenjskega cikla Zagotavljanje preprostega
Podpora za obvladovanje aktivnostim dostopa do vseh
sprememb Obvladovanje informacij vsem,
Sodelovanje pri razvoju sprememb ki jih potrebujejo
proizvodov
Nabava
(Vir:A. Saaksuvuori&A. Immonen,Product Lifecycle Management, 2004, str. 128)
PRIMER PRENOVE IN INfORMATIZACIJA PROCESOV RAZVOJA PROIZVODOV
Proizvodni program podjetja NIKO, kovinarsko podjetje, d. d., Aelezniki (v nadaljevanju Niko, d. d.) obsega:
•
proizvodnjo mehanizmov za registratorje in drugih drobnih proizvodov, ki so elementi v proizvodnji registratorjev,
•
proizvodnjo paliËnih in papirnih sponk, jeklenih vlaken, letev viseËih map,
•
proizvodnjo orodij in opreme za lastne potrebe in za zunanje uporabnike. Najpomembnej.i proizvod v proizvodnem pro
gramu je mehanizem za pisarni.ke registratorje (slika 3). Proizvodnja je v obdobju od leta 1995 do leta 2008 nenehno nara.Ëala, ko je tudi dosegla 110 milijonov kosov na leto. Izvozijo kar 99 odstotkov mehanizmov. To pomeni 27odstotni trani delea v Evropski uniji. Tak visok trani delea ohranjajo z velikimi koliËinami, dobro kakovostjo, avtomatizirano proizvodnjo, zagotavljanjem odliËnega servisa, dobavami po naËelu .just in time« ter s hitrim prilagajanjem potrebam kupcev glede koliËine proizvodov in novih konstrukcijskih re.itev.
Slika 3: Mehanizmi za pisarni.ke registratorje
V viziji razvoja podjetja Niko, d. d., so zapisali, da aelijo ostati podjetje, ki v svoji visoko avtomatizirani, delno celo robotizirani proizvodnji izdeluje proizvode najvi.je kakovosti. Ob tem se pojavljajo .e drugi dejavniki, ki moËno vplivajo na razvoj novih proizvodov in tehnolo.kih procesov, mednje pa spadajo:
•
konkurenca nizkocenovnih proizvajalcev z Daljnega vzhoda,
•
zahteve po stalnem zniaevanju stro.kov,
• okoljevarstvene zahteve, kot je prepoved uporabe niklja za protikorozijsko za.Ëito,
• razvoj novih proizvodov in .iritev proizvodnega programa.
3.1 Analiza procesov razvoja proizvodov
Prehod v raËunalni.ko podprto konstruiranje in informatizacijo razvojnih procesov so naredili ae leta 1990 z nakupom in uvedbo programske opreme za CAD, ki so jo uporabljali predvsem pri konstruiranju strojev in orodij. Pri tem se naËin dela ni veliko spremenil, le risalne deske so zamenjali z raËunalnikom. Leta 1998 so zaËeli prehod na prostorsko ali 3Dmodeliranje. Do leta 2000 sta oba sistema delovala vzporedno, nato pa se je uporabljal izkljuËno sistem za 3Dmodeliranje.
Pri analizi proizvodnih in razvojnih procesov smo doloËili dva vzporedna procesa razvoja:
1. razvoj in proizvodnja primarnih proizvodov; primarni proizvodi so tisti, ki so namenjeni trgu. V primeru Niko, d. d., gre za mnoaiËno proizvodnjo relativno preprostih elementov in delov na zalogo (angl. Make to Stock). Ta proces razvoja in proizvodnje najbolje opisuje referenËni model A1 (tabela 2);
2. razvoj in proizvodnja sekundardnih proizvodov; to so vsi stroji, naprave, priprave in orodja, potrebni za proizvodnjo primarnih proizvodov za notranje in zunanje kupce. Gre za razvoj in posamiËno izdelavo po naroËilu (angl. Design to Order). Splo.ne zahteve za tovrstne razvojne procese so predstavljene v referenËnih modelih B2 in C1 (tabela 2). ReferenËni model A1 je model razvoja in pro
izvodnje preprostih proizvodov, ki se izdelujejo z visoko stopnjo avtomatizacije in specializacije. Razvojni proces poteka neodvisno od proizvodnje in ni ozko grlo. Bistveno je zagotavljanje visoke produktivnosti v proizvodnji (Duhovnik & TavËar, 2000, str. 8.12).
ReferenËni model C1 je tipiËen model dela v strojegradnji. Razvojni proces je projektno organiziran, saj poleg konstruktorjev zahteva .e sodelovanje elektronikov in programerjev, prav tako pa tudi dobro sodelovanje z nabavno sluabo pri nabavi vseh standardnih in tipiziranih komponent. Ena izmed zelo poudarjenih zahtev je modularna gradnja z dobro in neodvisno dokumentiranimi podsklopi in modu
li. Vse te standardne komponente in moduli mora
Tabela 2:ReferenËni modeli glede na vrsto proizvodnje
Oznaka referenËnega modela in primer ZnaËilnosti Zahteve informacijskega sistema
A1 Pomembna je nemotena proizvodnja. MnoaiËna proizvodnja elementov Razvojproizvodani ozko grlo‡pojavlja in delov:vijaki, stikala, leaaji itn. se neodvisno od proizvodnje.
b1 Zagotavljanje sledljivosti dokumentov Pregled nad dokumenti med nastajanjemin uporabo, Serijska proizvodnja samostojnih v vseh fazah aivljenjskega cikla kontroliran dostop sestavov:motorji, Ërpalke, Usklajeno delo vseh oddelkov Hitro, zanesljivo obvladovanje sprememb sesalne enote itn. Prenos podatkov na delovno mesto
TekoËpretok dokumentovin podatkov skozi aivljenjski cikel (optimizacija informacijskih verig)
b2 Individualno delo Podatkinaj bodo dostopniv3D obliki. Konstruiranje in izdelava orodij: Pregledno arhiviranje Pregledno arhiviranje kokile, .tance, brizgalna orodja itn. Uporaba tipiziranih komponent Podpora s knjianicami tipiziranih komponent
Povezava s sistemom za spremljanje proizvodnje
C1 Vodenjeprojektnega dela zmernega obsega OmogoËanaj modularno gradnjo‡knjianice PosamiËna izdelava sestavljenih Modularna gradnja in ponovljivost na ravni sestavov komponent. proizvodov:dvigala, proizvodne Prekrivanje posameznih aktivnosti v projektu Uporaba knjianic standardnih elementov linije itn. Podsklopi in knjianice naj bodo samostojno
dokumentirani.
Neodvisnost dokumentov za univerzalno uporabo
C2 Vodenje projektnega dela zmernega obsega Medsebojna neodvisnost modulov za soËasni razvoj Serijska izdelava sestavljenih Modularna gradnja in ponovljivost na ravni sestavov Komunikacija v razvojni skupini proizvodov:avtomobili, Prekrivanje posameznih aktivnosti v projektu Izmenjava podatkov z dobavitelji bela tehnika itn. Arhiviranje
Usklajenost s strategijo podjetja
(Vir:J. Duhovnik&J.TavËar, Elektronsko poslovanjein tehniËni informacijski sistemi, 2000, str. 8.12)
jo biti urejeni v knjianicah, ki omogoËajo preprosto iskanje in ponovno uporabo (Duhovnik & TavËar, 2000, str. 8.13).
Po izbiri ustreznih referenËnih modelov procesov razvoja in proizvodnje je bilo treba poiskati tudi ustrezen model obvladovanja podatkov o proizvodih. »eprav referenËni model A1 nima posebnih zahtev, je treba upo.tevati zahteve, ki jih za obvladovanje procesa razvoja proizvodov in dokumentov narekujejo standardi kakovosti ISO 9000. Gre za obvladovanje dokumentov med nastajanjem in uporabo ter kontroliran dostop do njih v vsem podjetju.
S primerjavo modelov (tabela 3) za obvladovanje podatkov v razvojnih procesih (Duhovnik & TavËar, 2000, str. 8.11) smo posku.ali najti optimalen naËin obvladovanja podatkov. Modela za obvladovanje papirnatih dokumentov (model I) in elektronski arhiv (model II) sta ae bila uporabljena, a sta se izkazala za neprimerna.
Pri odloËanju med sistemom PLM za obvladovanje tehniËne dokumentacije (model III) in enotnim sistemom za podatke o proizvodih v podjetju (model IV) smo posku.ali ovrednotiti moanost povezovanja sistemov PLM in ERP. Glavni ugotovitvi sta bili:
•
struktura primarnih proizvodov je zelo preprosta, saj je mehanizem registratorja kot najzahtevnej.i proizvod sestavljen iz le nekaj delov; kosovnica je preprosta in jo zlahka definiramo v sistemu ERP Baan, pa tudi spreminja se ne zelo pogosto;
•
kosovnice sekundarnih proizvodov (orodij in strojev) se ne vna.ajo v sistem ERP; v sistemu ERP so samo podatki o gradnikih, ki jih podjetje kupuje na trgu.
Tabela 3:Modeli raËunalni.ko podprtega obvladovanja podatkov o proizvodih
Prednosti Slabosti Zahteve
Model V:
Model III:
Model II:
Model I:
Model IV:
informacijska veriga in
sistem za
elektronski arhiv
papirnati
enoten sistem
virtualna podjetja
obvladovanje tehniËne
dokumenti
podatkov
dokumentacije
o proizvodih
v podjetju
Ni potrebna draga dodatna oprema. Zaporedni naËin dela »e se ne uporablja mikrofilm,
Trajnost arhiviranja (papir, mikrofilm) Zamuden postopek pri spremembah ni potrebna posebna tehniËna oprema.
Preprostost uporabe Slaba odzivnost velikih sistemov
Hiter dostop do dokumentov Zagotoviti je treba varnost podatkov. Oprema in usposobljenost zaposlenih na delovnem mestu Problem razliËnih formatov zapisov za raËunalni.ko podprto delo, Centralni arhiv v prostorsko na dolgi rok mreana povezava do arhiva, programska razpr.enih podjetjih Ni pregleda nad nastajanjem dokumentov. in strojna oprema za vodenje arhiva Razmeroma preprosto uvajanje in uporaba in varno hranjenje podatkov VeËje organizacijske spremembe niso potrebne.
Hitrej.iin nadzorovan tok dokumentov Potrebne so organizacijske spremembe. Ustreznaprogramska oprema, spremenjen Preglednadstanjemdokumentov Podvojenipodatkiv sistemihPLMinERP naËindela, usposobljenost zaposlenih OmogoËeno virtualno delo Dodatno izobraaevanje zaposlenih in zahteve pri modelu II razvojnih skupin. Lokalne postavitve sistema PLM ni teako izvesti.
Priloanost za optimizacijoprocesov Kompleksna naloga Usposobljena ekipa,ki lahko izpelje zahteven
Dobra odzivnost sistema in sledljivost Usodnost neuspe.nega projekta projekt in zagotovi zanesljivo delovanje,
informacij za podjetje informacijska infrastruktura mora biti
Uporabnikje na delovnem mestu Problem dolgotrajnega arhiviranja na visoki ravni.
podprtz vsemi informacijami.
Standardni podatkovni modeli VeËja procesorska moË za obdelavo Uporaba standardnih formatov za veËjo poenostavijo arhiviranje. in veËja porabaprostora za arhiviranje prenosljivost podatkov:STEP, PDF, XML itn. Neposredno vkljuËevanje v globalni Uporaba standardnih vmesnikov informacijski sistem Poenotena struktura tistih delov Prenosljivost podatkov znotraj podjetja podjetij, ki so del skupnega virtualnega in navzven razvoja proizvodov
(Vir:J. Duhovnik&J.TavËar, Elektronsko poslovanjein tehniËni informacijski sistemi, 2000, str. 8.3)
Slika 4: Model III‡sistem za obvladovanje tehniËne dokumentacije(Vir: J. Duhovnik & J. TavËar, Elektronsko poslovanje in tehniËni informacijski sistemi, 2000, str. 8.6)
Iz tega smo sklepali, da ni prave potrebe po uvajanju dodatnih funkcionalnosti sistemu PLM ali za povezovanje obeh sistemov. KonËna odloËitev o izbranem modelu uvajanja sistema PLM je torej bila, da bo uvedeni sistem PLM uporabljen predvsem za obvladovanje tehniËne in tehnolo.ke dokumentacije, ki nastaja pri razvoju primarnih in sekundarnih proizvodov (slika 4).
3.1.1 DoloËitev kljuËnih procesov
Pri doloËanju kljuËnih procesov smo izhajali iz izbranega modela informatizacije razvojnih procesov in se osredinili na tiste, ki so povezani z obvladovanjem tehniËnotehnolo.ke dokumentacije. Izhodi.Ëni model obvladovanja dokumentacije kot izhod iz procesa definira razvojnotehniËno dokumentacijo, ki mora biti urejena, dostopna in aaurna (slika 5).
Iz osnovnega modela obvladovanja dokumentov smo definirali pet kljuËnih procesov:
1.
razvoj novih proizvodov ‡ pomeni razvoj popolnoma novih proizvodov, ki se .e ne izdelujejo v Niko, d. d.;
2.
razvoj novih tipov proizvodov ‡ pomeni razvoj izpeljank (variant) obstojeËih proizvodov in njihovo prilagoditev zahtevam kupcev;
3.
razvoj novih tehnologij, orodij, strojev, naprav in storitev tako za proizvodnjo proizvodov kot za prodajo zunanjim kupcem;
4.
serijska izdelava kot proces pretvorbe materialov v proizvod za konËnega kupca;
5.
obvladovanje sprememb ‡ te nastanejo na pobudo kupcev ali iz potreb po optimiranju lastnosti proizvoda, poveËanju njegove kakovosti, izbolj.avah procesa ali zmanj.evanju stro.kov.
Pristojnosti kadrov Znanje in usposobljenost
Urejena dokumentacija Poslovno-tehniËne zahteve Sklep uprave
Dostop do dokumentacije
Azurna dokumentacija
Razvojno-tehniËna dokumentacija
Informacijske povezave Standard ISO 9001
Kader CAX Software Hardware
Slika 5: Izhodi.Ëni diagram modela obvladovanja tehniËne dokumentacije
Poleg modela kljuËnih procesov smo izdelali tudi matriko dokumentov, ki se uporabljajo v posameznih fazah razvojnega procesa. Za vse smo doloËili tok od avtorjev do konËnih uporabnikov (tabela 4). Pri izdelavi matrike dokumentov smo upo.tevali:
• pravice, ki jih imajo uporabniki pri obvladovanju posameznih dokumentov:
•
izdela,
•
potrdi,
•
spreminja,
•
vpogled;
Tabela 4:Matrika dokumentovv razvojnem procesu (izvleËek)
•
vlogo v razvojem procesu:
•
A ‡ poslovodstvo, vodja razvoja, vodje programov,
•
B ‡ vodja projekta, vodje oddelkov,
•
C ‡ Ëlani projektne skupine,
•
» ‡ razvojniki, tehnologi, konstruktorji, prodajni referenti, nabavni referenti, dokumentarist, vodja vzdraevanja, kontrolorji, referent za varstvo pri delu,
•
D ‡ administracija.
Vrsta dokumentov Dokument Obrazec, format Izdela Potrdi Spreminja Vpogled
Trana dokumentacija Sklep uprave pdf E A D A, B
Poslovno-tehniËne zahteve pdf, html, doc, jpg idr. B, C, » A B D
Ideja o novem proizvodu pdf, html, jpg, doc idr. A, B, C, » A B, C, » D
Dokument: vpra.alnik MP OP 001/1 » A A B, C, D
Stro.kovne analize Vsi formati A A A B, D
Katalog proizvodov OR ON 002 » A, B D A‡D
Zapisnik o pregledu pogodbe OS ME OP 006/1 B A, B A, B A, D
Razvojna dokumentacija TehniËna dokumentacija Vsi formati B, C A B, C D, D
primarnega proizvoda Razvojno-tehniËne analize Vsi formati A A A B, D
NaroËilo za projektiranje OR OP 001/2 A, B A / D
Kartica dokumenta OR OP 003/1 » A, B D A—D
Prototip Vsi formati B, C A B, C D, D
Testiranje prototipa Vsi formati B, C A B, C D, D
Potrditev prototipa pri kupcu Vsi formati B, C A B, C D, D
Potrditev kupca Vsi dokumenti B A B C, », D
Razvojna dokumentacija NaroËilo za razvoj oz. konstrukcijo OR OP 001/2 B A / C, D
sekundarnega proizvoda orodja
Razvoj orodja OR OP 001/2 A, B, » A / D
NaroËilo standardnih sestavnih pdf B, C A / D
delov
Nova tehnologija, orodje, stroj pdf, jpg B A B C, », D
NaroËilo izdelave osnovnih sredstevOR OP 001/1 A A A A‡D
Kartica dokumenta OR OP 003/1 » A, B » A‡D
V navedenih procesih smo doloËili tudi glavne teaave, ki so se pojavile pri uporabi sistema CAD/ CAM. Najbolj so bile zahtevne tiste, ki so nastale zaradi slabe organizacije:
•
Sistem oznaËevanja dokumentov CAD je postal popolnoma neustrezen. To je privedlo do nepreglednega dela in moËno oviralo izmenjavo informacij med posameznimi uporabniki tovrstnih dokumentov.
•
V konstrukcijskem procesu je bilo delo popolnoma prepu.Ëeno presoji in ravni znanja posame
znih uporabnikov. Iz tega izhaja slabo izkori.Ëanje zmogljivosti sistema CAD/CAM. Uporaba je pri veËini uporabnikov ostala na ravni najosnovnej.ih tehnik modeliranja in izdelave risb.
• Neurejen pretok informacij med posameznimi delovnimi mesti v razvojnem procesu. Glavni medij za izmenjavo informacij je ostal papir. Iskanje in pregledovanje dokumentov CAD v digitalnem zapisu je bilo omogoËeno samo uporabnikom sistema CAD/CAM, saj ni bilo primernih pregledovalnikov.
•
Pomanjkljiv nadzor nad spremembami in razdeljevanjem dokumentov. Uporaba datoteËnega streanika, na katerem so shranjeni vsi dokumenti CAD, je sicer omogoËila izmenjavo datotek, vendar ni zagotovila zahtevane varnosti in za.Ëite pred nepoobla.Ëenimi spremembami.
•
Ni sistema za obvladovanje drugih dokumentov, ki nastajajo v procesu razvoja proizvodov. Digitalni dokumenti so shranjeni lokalno, brez nadzora in moanosti dostopa. Kljub zelo natanËnim navodilom za poslovanje s
tehniËno dokumentacijo je pogosto prihajalo do odstopanj, predvsem pri dokumentih sekundarnih proizvodov:
•
Slaba sledljivost dokumentov, ki je posledica nepopolnega oznaËevanja dokumentov. V primeru, ko so bile na enem samem dokumentu zdruaene risbe razliËnih sestavnih delov enega stroja, je to .e dodatno zmanj.evalo preglednost in sledljivost.
•
Dokumenti na delovnih mestih niso bili aaurni. Spremenjeni dokumenti niso vedno dosegli pravega uporabnika.
•
Nedosledno izvajanje sprememb. Proces razvoja sekundarnih proizvodov je potekal po naËelu .metanja Ëez zid«. Ko je bila konstrukcija orodja ali stroja konËana, so vso konstrukcijsko dokumentacijo poslali v orodjarno. Pri izdelavi je pogosto pri.lo do odstopanj, vendar se ta niso dokumentirala, prav tako pa ni bilo usklajevanja med orodjarno in konstrukcijo.
3.1.2 DoloËanje ciljev prenove in informatizacije procesov razvoja proizvoda
Pri doloËanju ciljev prenove in informatizacije razvojnih procesov smo izhajali iz:
•
zahtev referenËnega modela (model III) za obvladovanje tehniËne dokumentacije,
•
ugotovljenih odstopanj od zahtev standardov kakovosti ISO9000 za obvladovanje dokumentov v procesu razvoja proizvodov,
•
zahtev po skraj.evanju razvojnega cikla tistih orodij, strojev in naprav, ki so kljuËni za ohranjanje konkurenËnosti podjetja. Temeljni cilji prenove procesov razvoja proizvoda
so bili:
•
vzpostavitev novega sistema oznaËevanja dokumentov CAD,
•
poenotenje delovnega okolja za vse uporabnike sistema CAD/CAM,
•
pridobitev novih znanj in dvig ravni uporabe sistema CAD/CAM,
•
doloËitev skupnih standardov dela v konstrukcijskem procesu,
•
uvajanje soËasnega dela pri najzahtevnej.ih razvojnih projektih v strojegradnji. Cilji informatizacije procesa razvoja proizvodov
so bili:
•
vzpostavitev enotnega arhiva za dokumente, ki nastanejo pri razvoju proizvodov,
• obvladovanje dokumentov v izbranem sistemu PLM:
•
z vodenjem verzij,
•
z za.Ëito pred nepoobla.Ëenimi spremembami,
•
s sistemom potrjevanja sprememb in napredovanja v aivljenjskem ciklu dokumentov,
•
z moanostjo pregledovanja dokumentov CAD tudi za tiste uporabnike, ki ne uporabljajo sistema CAD.
3.2 Prenova procesov razvoja proizvodov
Prenova procesov razvoja proizvodov je potekala postopno v treh korakih:
1.
bolj.a izraba sistema CAD/CAM s skupnimi nastavitvami in urejenimi knjianicami dokumentov CAD;
2.
prenova razvojnih procesov z uvajanjem najbolj.ih praks in metod konstruiranja;
3.
uvedba sistema PLM z bolj.im povezovanjem v razvojnem procesu in bolj.im obvladovanjem dokumentov.
3.2.1 Optimiranje delas sistemomCAD
Skupne nastavitve za delo s sistemom CAD/CAM zagotavljajo vsem uporabnikom sistema enako delovanje sistema in delovno okolje. Enotne nastavitve in uporaba skupnih predlog omogoËata izmenjavo dokumentov CAD, saj so izdelani z upo.tevanjem enakih pravil in nastavitev.
Uporaba predlog (angl. Template) ponuja uporabnikom sistema CAD/CAM skupno podlago za kreiranje dokumentov CAD. Za delo s sistemom CAD/CAM smo izdelali predloge 3Dmodelov in sestavov, predloge delavni.kih in sestavnih risb, formate delavni.kih in sestavnih risb ter tabele za kosovnice sestavnih risb.
Vse predloge modelov in sestavov poleg osnovnih gradnikov vsebujejo vse zahtevane uporabni.ke parametre in algebraiËne relacije za izraËun vrednosti parametrov. Z avtomatiziranim zapisom izbranih parametrov na risbo smo se tudi izognili veËkratnemu vna.anju podatkov in hkrati zagotovili tudi njihovo pravilnost.
Knjianice 3Dmodelov vsebujejo modele standardnih sestavnih delov: vijakov, matic, leaajev in drugih. V knjianice lahko dodamo tudi modele pogosto uporabljenih sestavnih delov, ki smo jih izdelali sami ali izvirajo iz katalogov proizvajalcev razliËnih sestavnih delov ‡ hidravliËne in pnevmatske komponente, elektromotorji itd. Pri urejanju knjianic smo najprej doloËili, katere modele sestavnih delov bomo sploh uvrstili v knjianico. Izbrane modele smo opremili z ustreznimi uporabni.kimi parametri in jih prenesli na streanik.
3.2.2 Spremembe v procesu konstrukcije proizvodov
Z novim sistemom oznaËevanja dokumentov CAD smo aeleli poenotiti oznaËevanje vseh vrst dokumentov CAD. Pri tem smo izhajali iz dveh temeljnih pravil:
•
vsaka risba lahko prikazuje samo en model ali sestav;
•
usklajenost imen dokumentov s sistemom oznaËevanja proizvodov, orodij in strojev. Novi sistem oznaËevanja (slika 6) je prilagojen
oznaËevanju proizvodov, orodij in strojev. V vsakem primeru je tudi zagotovljena unikatnost oznaËevanja. Oznake modelov proizvodov in njihovih sestavnih delov so enake oznakam gradnikov v sistemu ERP Baan.
Tabela 5:Primer kodiranja dokumentovCAD za proizvod
Izdelek
IZ-XXX-XXX
Tip (pol)izdelka
Naziv izdelka ali polizdelka
Izdelek ali polizdelek
Orodja
XX-XXX-XX-XXX
Pozicija komponente v kosovnici
Zaporedna .tevilka operacije Tip (pol)izdelka iz registra izdelkov
Vrsta orodja
Tehnolo.ka skupina ‡ oddelek
Stroji, naprave XXXXXX-XX-XXX
Pozicija komponente v kosovnici Zaporedna .tevilka podsestava Vrsta orodja Tehnolo.ka skupina ‡ oddelek
Slika 6: Sistem oznaËevanja proizvodov, orodij in strojev
Tip dokumenta CAD Ime datoteke ‡naziv Opis
Sestav (*.asm) M1-080-000.asm Mehanizem 1 sestav 80 splo.no
Model (*.prt) M1-002-080.prt Rebro mehanizma 1 tip 80
Risba (*.drw) M1-080-000.asm Mehanizem 1 sestav 80 splo.no
Analizo trdnosti proizvoda z metodo konËnih elementov smo uporabili pri razvoju nove generacije proizvodov. Pri klasiËnem razvojnem procesu bi konstrukciji proizvoda sledila .e konstrukcija prototipnega orodja, s katerim bi izdelali proizvod in ga nato .e preizkusili. Ob neustreznih rezultatih preizkusov bi morali spremeniti konstrukcijo proizvoda in orodja, popraviti orodje ali celo znova izdelati in ponoviti preskuse. Z metodo konËnih elementov smo analizirali trdnostne lastnosti proizvoda, ko je ta obstajal le kot 3Dmodel na raËunalniku. Analizo smo izvedli v veË ponovitvah. Pri vsaki ponovitvi so bile spremenjene oblika ali dimenzije proizvoda, dokler nismo pri.li do ustreznih rezultatov.
Analiza gibanja (kinematike) mehanizmov in kolizije omogoËa simulacijo delovanja stroja in vanj vgrajenih mehanizmov. Pri tem preverjamo, ali se sestavni deli gibajo tako, kot je predvideno, in ali pri tem pride do kolizij ‡ trkov z drugimi sestavnimi deli.
Konstruiranje od zgoraj navzdol (angl. Top-Down Design) je drugaËen pristop h konstruiranju in raËunalni.kemu modeliranju proizvodov. Pri klasiËnem konstrukcijskem procesu zaËnemo z modeliranjem posameznih sestavnih delov, ki jih nato sestavljamo v podsestave in sestave. Pri pristopu od zgoraj navzdol razvojna skupina najprej doloËi, kak.ne so glavne lastnosti in struktura proizvoda. Pri tem proizvod razstavi na module ali podsklope, ki sestavljajo proizvod, ter doloËi njihove stiËne toËke. Za tako doloËeno strukturo proizvoda projektna skupina naredi .okostje« (angl. skeleton), na katerem doloËi skupne reference pri modeliranju in sestavljanju podsklopov in njihovih sestavnih delov.
S tak.nim naËinom dela smo v proces konstruiranja uvedli .tevilne spremembe:
•
intenzivna komunikacija v razvojni skupini: lastnosti proizvoda morajo biti jasno doloËene, doloËeni morata biti struktura proizvoda in delitev dela. Vse to zahteva dogovarjanje in usklajevanje dela v skupini;
•
moanost soËasnega dela ‡ konstruiranja: z razdelitvijo proizvoda v medsebojno neodvisne module smo razvojni skupini omogoËili soËasno delo pri razvoju posameznih modulov. Konstruktorji so odgovorni za konstruiranje modulov, za njihovo sestavljanje in preverjanje pa skrbi vodja projekta;
•
laaje delo in izvajanje sprememb: zaradi razËlenitve proizvoda ‡ stroja ‡ na manj.e podsklope, je delo konstruktorjev laaje in preglednej.e.
3.3 Informatizacija procesa razvoja novih proizvodov
Iz veË razlogov smo se odloËili za uvajanje samostojnega sistema PLM. Prvi je bil ta, da je kljuËno orodje v razvojnem procesu postal sistem CAD/ CAM. S samostojnim sistemom PLM zagotavljamo obvladovanje dokumentov CAD v vseh fazah njihovega aivljenjskega cikla, torej ae od nastanka. V sistem PLM so vgrajena orodja za vizualizacijo, kar zagotavlja pregledovanje modelov in risb tudi tistim uporabnikom, ki ne uporabljajo sistema CAD/CAM. Dodatne funkcionalnosti omogoËajo soËasni razvoj proizvodov in veËjo standardizacijo dela v konstrukcijskem in razvojem procesu. Med pomanjkljivosti te re.itve bi lahko .teli, da gre za nov informacijski sistem, ki potrebuje dokaj zmogljivo strojno opremo in dodatno vzdraevanje. Kljub preprostosti in preglednosti uporabni.kega vmesnika je potrebno dodatno izobraaevanje uporabnikov in tudi nekaj sprememb v naËinu dela.
Bistvene za delovanja sistema so primerno izvedene nastavitve. Pri nastavitvah moramo dobiti odgovore na pet kljuËnih vpra.anj:
1.
KAJ oz. katere objekte bomo obvladovali v sistemu PLM?
2.
KDO so uporabniki in kak.ne so njihove vloge v sistemu PLM?
3.
KJE bodo shranjeni objekti?
4.
KDAJ so objekti primerni za prehod v naslednjo fazo aivljenjskega cikla?
5.
KAKO so doloËene pravice uporabnikov?
Pri izbiri objektov, ki jih bomo obvladovali s sistemom PLM, smo izhajali iz matrike dokumentov. V prvi fazi uvajanja sistema PLM smo se omejili na dokumente CAD:
•
3Dmodeli in sestavi,
•
delavni.ke in sestavne risbe s pripadajoËimi kosovnicami,
•
vse datoteke, ki nastanejo pri pripravi programov za obdelovalne stroje NC,
•
formati delavni.kih in sestavnih risb ter tabele kosovnic,
•
predloge modelov in sestavov.
Za opisovanje dokumentov CAD v sistemu PLM smo poleg sistemskih atributov uporabili .e uporabni.ke parametre, ki smo jih definirali ae pri prenovi procesa konstruiranja s sistemom.
KDOso uporabnikiin kak.neso njihovevlogev sistemuPLM
Z vlogami uporabnikov doloËimo, kak.ne so njihove pravice in naloge pri delu s sistemom PLM. Glavne vloge so bile doloËene ae v matriki dokumentov (tabela 4), zaradi posebnosti delovanja sistema pa smo jih .e dopolnili:
•
glavna vloga uporabnikov: member,
•
druge vloge uporabnikov: konstruktor, tehnolog, elektronik, vodja razvoja, programer,
•
sistemske vloge: Product Manager (skrbnik domene), Approver (potrjevalec v procesu napredovanja), Reviewer (pregledovalec v procesu napredovanja).
KJE bodo shranjeni objekti
Sistem PLM omogoËa organiziranje podatkov v domenah produktov in knjianic. Domena produkt je namenjena shranjevanju podatkov, povezanih z razvojem enega proizvoda ali druaine proizvodov
Pri doloËanju domen produktov je bilo dogovorjeno, da bodo domene sledile novemu sistemu oznaËevanja. Za obvladovanje podatkov o proizvodih sta bili doloËeni domeni za vsako druaino proizvodov, posebej pa so bile definirane domene za podatke o orodjih in strojih.
KDAJ‡aivljenjski cikel objektov
Pri doloËanju aivljenjskega cikla objektov smo sledili fazam v razvoju in konstrukciji orodij in strojev. Aivljenjski cikel dokumentov CAD sestavljajo .tiri faze (slika 7):
•
razvoj je faza, v kateri poteka konstrukcija proizvoda; konstruktor ima pravico kreiranja in spreminjanja dokumentov CAD, vsi drugi uporabniki jih lahko samo pregledujejo;
•
izdelava je faza, ko je proizvod (orodje ali stroj) v izdelavi v orodjarni; konstruktor ima .e vedno
pravico do spreminjanja dokumentov CAD, enake pravice so dobili tudi tehnologi v orodjarni;
•
uporaba pomeni prevzem orodja ali stroja v uporabo; dokumentov CAD se ne da veË spreminjati;
•
neveljavno pomeni umik dokumenta CAD iz uporabe. Dokumenti se med fazami aivljenjskega cikla
pomikajo z napredovanjem (angl. Promote), kar je prikazano na sliki 7. Z vsakim napredovanjem se zmanj.ujejo pravice uporabnikov, zato je za spreminjanje dokumentov potrebno vraËanje v predhodne faze aivljenjskega cikla. Kadar izvedba spremembe zahteva novo revizijo dokumenta CAD, se faza aivljenjskega cikla samodejno vrne na fazo razvoj.
Slika 7: Aivljenjski cikel dokumentovCAD
KAKO so doloËene pravice uporabnikov
Pravice uporabnikov doloËamo glede na:
•
fazo v aivljenjskem ciklu: uporabniki imajo v razliËnih fazah razliËne pravice. V zgodnjih fazah razvoja imajo veËje moanosti spreminjanja objektov, pozneje se njihove pravice zmanj.ujejo in lahko objekte le .e pregledujejo;
•
vlogo uporabnikov v domeni: pravice uporabnikov so povezane z njihovo vlogo v neki domeni. Vedno jih doloËamo za vloge in ne za posamezne uporabnike. Uporabniki dobijo svoj nabor pravic z dodelitvijo vloge v domeni;
•
vrsto objekta: dokument, dokument CAD ali gradnik.
V tabeli 7 so prikazane pravice uporabnikov v vlogi konstruktor v domeni produktov. Minimalni nabor pravic v vseh fazah aivljenjskega cikla obsega branje in zagotovljen dostop do pregledovanja lastnosti in vsebine objektov. Vloga konstruktor ima v fazah konstrukcija in izdelava tudi pravico kreiranja in spreminjanja dokumentov CAD, medtem ko lahko v fazi uporaba dokumente samo pregleduje. Zaradi za.Ëite podatkov konstruktorjem ni dovoljeno brisanje objektov, ta pravica je pridraana za vlogo Product Manager.
Nekoliko drugaËen pristop je uporabljen pri pravicah uporabnikov v okviru knjianic. Vse pravice za delo z razliËnimi objekti so dodeljene administratorju knjianic v vlogi Library Manager. Ta lahko kreira nove knjianice, oblikuje njihovo strukturo, dodaja in spreminja dokumente CAD in druge objekte. Vsi drugi uporabniki so omejeni samo
Tabela7: Matrika pravic za vlogo konstruktorv domeni produktov
na pravico branja in pregledovanja podatkov. Tako lahko uporabijo knjianice in predloge dokumentov CAD, shranjene v teh domenah, a jih ne morejo spreminjati.
Vloga Uporabnik Vrsta objekta Status/Faza
VSEBeriSpreminjanjeKreirajBri.iAdministrirajRevizija
KljuËni dejavnik za uspe.no delo uporabnikov je bilo ob.irno in uspe.no izobraaevanje, ki je potekalo v veË delih. V tem delu projekta smo pripravili izobraaevanje za vse Ëlane projektne skupine in tiste kljuËne uporabnike, ki so sodelovali pri prenosu podatkov v sistem PLM.
Prvi del izobraaevanja je bila predstavitev informacijskega sistema PLM. Obsegala je prikaz delovanja sistema in razliËnih funkcionalnosti, prikaz povezav s sistemom in kratko predstavitev moanosti uporabe sistema v podjetju Niko.
Drugi del izobraaevanja je bil namenjen
konkretnej.emu spoznavanju s funkci onalnostmi
sistema na .olskih primerih.
Najpomembnej.i del usposabljanja je bilo delo uporabnikov na primerih iz njihove prakse. Za vsakega uporabnika smo izbrali primer iz vsakdanjega dela, ki ga je moral prenesti v sistem PLM.
Po preizkusu in potrditvi pravilnega delovanja sistema PLM je bilo treba v sistem prenesti .e vse dokumente CAD aktivnih proizvodov, orodij in strojev.
Ob tem smo za doloËeno obdobje omogoËili .e vzporedno delo konstruktorjev mimo sistema PLM.
V fazi prenosa je bilo spet organizirano izobraaevanje uporabnikov, ki smo jih razdelili v dve skupini. Izobraaevanje prve skupine, v kateri so bili aktivni uporabniki sistema, je potekalo enako kot izobraaevanje projektne skupine. V drugi skupini so bili uporabniki, katerih uporaba sistema PLM je bila omejena samo na pregledovanje dokumentov CAD. Zanje smo pripravili kraj.i teËaj, na katerem smo jih seznanili z osnovami iskanja in pregledovanja dokumentov CAD, uporabe sistema za vizualizacijo in vnosa drugih dokumentov v sistem.
Za vse uporabnike so bila pripravljena navodila za delo s sistemom PLM, ki so vkljuËevala tudi primere najbolj.ih praks dela s sistemom in naËine za odpravljanje najpogostej.ih teaav.
3.4 Prenova procesov
Uvajanje sistema PLM je omogoËilo nadaljnjo prenovo razvojnih procesov. Prvi korak pri nadaljevanju prenove je bila uvedba sistema .pull« za dostop do vseh dokumentov v PLM. Sistem namreË omogoËa vsem uporabnikom dostop do dokumentov in njihovo pregledovanje, zato ni veË potrebno kopiranje in razdeljevanje dokumentov. S tem so nepotrebni tudi razdelilniki dokumentov ali kartice o evidenci. Uporabniki so sami odgovorni za uporabo prave verzije dokumentov. Veljavna je samo zadnja verzija dokumenta iz sistema PLM, vse druge oblike imajo status .V informacijo«.
Za laaje spremljanje sprememb dokumentov pri napredovanju med fazama razvoj in izdelava smo uporabili sistemski vlogi Reviewer in Approver. Uporabniki v vlogi Approver v procesu napredovanja pregledujejo dokumente in potrjujejo njihovo primernost za napredovanje. V to vlogo smo uvrstili vse uporabnike v vlogi Product Manager. Uporabnikom v vlogah programer in vodja orodjarne je dodeljena .e vloga Reviewer. Uporabniki v vlogi Reviewer so obve.Ëeni o napredovanju dokumentov v fazo izdelava in s tem o sprostitvi teh dokumentov za proizvodnjo. Za obve.Ëanje uporabnikov, ki neposredno ne sodelujejo v sistemu napredovanja dokumentov, smo uporabili sistem naroËnin. Z naroËnino dobi uporabnik obvestilo o izvajanju doloËenih aktivnosti na izbranem objektu.
4 SKLEP
Pri prenovi in informatizaciji procesa razvoja proizvodov v podjetju Niko, d. d., ki spada med srednje velika slovenska podjetja, se je izkazalo, da je tudi v razmeroma majhnem razvojnem okolju veliko moanosti za izbolj.ave procesov. Pokazalo se je tudi, da uvajanje nove programske opreme, ne glede na njeno zmogljivost, .e ne pomeni, da se bodo tudi dejansko spremenili procesi v podjetju.
Mnoge pomanjkljivosti, na katere smo naleteli pred prenovo procesa razvoja proizvodov, izvirajo iz napaËnega pristopa pri uvajanju in uporabi informacijskih orodij v teh procesih:
•
Konstruktorji in tehnologi so ugotovili, da imajo zastarelo programsko opremo in da potrebujejo novo. Cilj njenega uvajanja je bil poveËanje njihove osebne uËinkovitosti. Pri tem so prezrli, da gre za parcialno re.evanje problemov, ki ne vpliva na uËinkovitost celotnega procesa razvoja proizvodov.
•
V majhnih podjetjih nimajo skrbnika, ki bi skrbel za razvijanje sistema CAD/CAM ter njegovo .irjenje in uporabo in ki bi uvajal izbolj.ave v
proces razvoja proizvodov. To nalogo zaupajo kar enemu od kljuËnih uporabnikov, ki pa zaradi drugih obveznosti najveËkrat zagotavlja le osnovno delovanje sistema.
• Izobraaevanje uporabnikov programske opreme je nepopolno, saj se konËa ae, ko spoznajo temeljne funkcionalnosti modeliranja in izdelave tehniËne dokumentacije. Najpogostej.i vzrok za to pomanjkljivost so izgovori, da gre za nepotrebne stro.ke in odsotnost z delovnega mesta. Ves projekt prenove in informatizacije procesov
razvoja proizvodov v Niko, d. d., je bil opravljen v .estih mesecih. PrepriËani smo, da je to velik doseaek, .e posebno Ëe upo.tevamo izhodi.Ëno stanje. Med kljuËne dejavnike uspeha pri izvedba projekta .tejem podporo vodstva podjetja, saj je zagotovilo sodelovanje zaposlenih v projektni skupini in pri izvajanju projektnih aktivnosti. Kot vodji projekta mi je bila na voljo kompetentna projektna skupina, sestavljena iz zaposlenih v podjetju in zunanjih svetovalcev. Zelo pomembno je bilo, da smo jasno doloËili cilje prenove in s tem usmerili delo projektne skupine. Pri tem je nujno dobro poznavanje dela v razvojnih skupinah in samega procesa razvojev proizvodov. S takim pristopom se izognemo obËutku zapostavljenosti pri Ëlanih projektne skupine in drugih zaposlenih. ObËutek vkljuËenosti in sodelovanje v projektni skupini smo zagotovili z ob.irnim programom izobraaevanja na razliËnih ravneh zahtevnosti.
Pri izvedbi projekta smo spoznali, da je prenova procesov mogoËa samo s sodelovanjem vseh, ki sodelujejo v procesu razvoja proizvoda od konstruktorjev in tehnologov do proizvodnje. Pri tem pa morata sluaba za informatiko in poslovodstvo nuditi ustrezno informacijsko in organizacijsko podporo. Pri popolnoma tehniËnem pristopu je prenova procesov omejena na re.evanje parcialnih teaav posameznih uporabnikov informacijskih sistemov. Pri popolnoma informacijskem pristopu pa preskoËimo zelo specifiËen naËin dela v razvojnih procesih. Le s tem spoznanjem in ob pomoËi projektne skupine ter na podlagi pre.tudirane literature smo lahko metodologijo uvajanja sistema PLM in z njim povezano prenovo procesov razvoja novih proizvodov prilagodili potrebam podjetja. Vsako podjetje ima posebnosti, zato ni mogoËe samodejno kopirati metodologij, temveË je treba upo.tevati panogo, v kateri deluje, ter njegovo organizacijsko strukturo in kulturo.
Med izvajanjem projekta prenove procesov in njihove informatizacije v Niko, d. d., se je okrepilo tudi zavedanje poslovodstva o vplivu uspe.no izvedene [3] [4] Polajnar, A., Buchmeister, B., & Leber, M. (2005). Proizvodni menedament. Maribor: Fakulteta za strojni.tvo. Prasad, B. (1996). Concurrent Engineering Fundamentals. Upper Saddle River: Prentice Hall Inc.
ga projekta na ambiciozno zastavljeno vizijo razvoja [5] Rainey, D. (2005). Product Innovation. Cambridge: Cambrid
podjetja. Obljuba kupcem, .da za svoj denar pri nas dobijo nekaj ve˫, bi sicer lahko obvisela v zraku. [6] ge University Press. Saaksuvuori, A., & Immonen, A. (2004). Product Lifecycle Management. Heidelberg: Springer.
[7] Stark, J. (b. l.). Principles of Good Product Development. Pro
5 LITERATURA IN VIRI duct Lifecycle Management PLM Najdeno 25. januarja 2010
[1] [2] Duhovnik, J., & TavËar, J. (2000). Elektronsko poslovanje in tehniËni informacijski sistemi. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojni.tvo, LECAD. KovaËiË, A., Groznik, A., RibiË, M. (2005). Temelji elektronskega poslovanja, (EF, UËbenik). 1. natis. Ljubljana: Ekonomska [8] [9] na spletnem naslovu http://www.johnstark.com/engpr.html. Stark, J. (2005). Product Lifecycle Management. London: Springer Verlag. Ulrich, K. T., & Eppinger, S. D. (2004). Product Design and Development. New York: McGraw Hill.
fakulteta, 304 str.
•
IgorHancje samostojni svetovaleczaprenovoin informatizacijoprocesov razvojaproizvodov.Bilje vodjaprojektapri uvajanju sistemov CAD/CAMinPLMv skupini KolektorGroup.Vodilje uvajanje sistemovPLMv podjetjih Sistemska tehnika,d.o.o.,Niko,d.d,IskraASING,d.o.o.,inTranspak,d.o.o. Podjetjem svetuje pri prenovi procesov razvoja proizvodov, uvajanju najbolj.ih praks ter izvaja izobraaevanje in usposabljanje za uporabnike sistemov CAD/CAM in PLM.
•
Andrej KovaËiËjeredniprofesor poslovne informatikeinpredstojnik In.titutaza poslovno informatikona Ekonomskifakulteti Univerzev Ljubljani.Je avtor mnogih dels podroËjaprenovein informatizacije poslovnihprocesov. Kot svetovalecin vodjaprojektovje sodeloval na .tevilnihprojektihs podroËjaprenove poslovanja.Je ve.Ëak Zveze ekonomistov Slovenije na podroËju upravljanja, poobla.Ëenirevizor informacijskih sistemov ter svetovalec (Management Consultant)na mednarodnihprojektih PHARE.Jetudipredsednik vsakoletne konference Managemet poslovnihprocesovinËlanuredni.kega odborarevije Uporabna informatika.
Dobre prakse uporabe in razvoja raz.iritevv sistemu Joomla!
JakaKuanik,Gregor PolanËiË Univerzav Mariboru,Fakultetaza elektrotehniko, raËunalni.tvoin informatiko, In.titutza informatiko, Smetanova17,2000 Maribor jaka.kuznik@gmail.com; gregor.polancic@uni-mb.si
IzvleËek
V zadnjih letih smo priËa porastu uporabe sistemov za upravljanje spletnih vsebin, izmed katerih spada odprtokodni sistem Joomla! med najzmogljivej.ein najpopularnej.e.Vprispevkujepredstavljen omenjeni sistem,skupajs trikiin nasveti,ki nam olaj.ajo deloz njim.Pri tem smo izpostavili vidik varnosti in podali naËine, kako se izogniti varnostnim tveganjem. Ker je Joomla! zelo prilagodljiv sistem, smo poseben razdelek posvetili znaËilnostimin izzivom,kise pojavijopri uporabiin implementaciji njenih raz.iritev.Vprispevkuso podani primeri izdelave lastnih gradnikov,s katerimisi lahkonapreprost naËin prilagodimo izgledin funkcionalnosti spletnega mesta. Ugotavljamo,da smopri sistemu Joomla! omejeni predvsem z lastno ustvarjalnostjo. KljuËne besede: sistem za upravljanje spletnih vsebin Joomla!, dinamiËna spletna mesta, raz.iritve, predloga, komponenta, modul, vtiËnik, splo.na javna licenca.
Abstract
best Practices of Usage and Extensions Development in Joomla!
In the last years we have been witnesses to the rise of web content management systems, among which Joomla! is considered as one of the most powerfulandpopular.Inthis article,wehavepresented Joomla!,its characteristics, licensepolicyand commonproblems.Basedoncommon problems, we defined best practices and how to avoid such problems. Since security is a crucial aspect of websites, we focused on Joomla!’s security problems and their workarounds. In the following chapter, we explained the importance of extending Joomla! to fulfill user requirements.Wepresented different typesof Joomla! extensionsandproposed best practicesfor their successfuland simple implementation. We found that Joomla! offers plenty of extensibility possibilities. If properly used, we are limited mainly by our own creativity. Keywords: Joomla! Content Management System, dynamic web sites, extension, template, components, modules, plug-in, GNU General Public License.
1 UVOD Zaradi vse veËjega povpra.evanja po enostavnih programskih re.itvah za razvoj spletnih mest (angl. website), smovzadnjih letih priËa vedno veËji ponudbi komercialnih (plaËljivih) in odprtokodnih (brezplaËnih) sistemov za upravljanjes(spletnimi) vsebinami (angl. Content Management Systems, v nadaljevanju CMS). CMS-i so orodja za izdelavo in urejanje dinamiËnih spletnih mest, ki teaijoktemu, da lahko brez programerskih znanj implementiramoin upravljamozvsebino,kottudiscelotnim spletnim mestom. Zaradi tega omogoËajo zmanj.anje stro.kov izdelave, urejanja in vzdraevanja spletnih mest, kot tudi re.itev za hitro in enostavno objavo aaurnih informacij. Posamezniki ali podjetja se lahkozodprtokodnimi CMS-i delno ali v celoti izognejo stro.kom vzdraevalnih pogodb in stro.kov programiranja (Sreves 2009; Travis 2011; Slovenska skupnost uporabnikov Joomla CMS).
CMSi omogoËajo preprosto in celovito upravljanje spletnih mest tehniËno nepodkovanim uporabnikom, saj urejanje vsebin ni pogojeno s poznavanjem programskih jezikov, oznaËevalnih jezikov in drugih spletnih tehnologij. Z uporabo brskalnika lahko uporabnik CMSa preprosto spreminja vsebino svoje spletne strani kadar koli in od kjer koli. Preprosto lahko dodajamo nove menije in podstrani, katere niso bile predvidene pri prvotni izdelavi in so se pojavile kasneje. DoloËimo lahko, kdaj naj se doloËena vsebina objavi in kako dolgo naj se prikazuje na spletni strani, vodimo statistike pregleda in upravljamo s skritimi vsebinami. CMSji imajo moanost oblikovanja metaoznak, ki so pomembne za umestitev spletnih strani v iskalnike. ZnaËilnost CMSov je, da na eni strani omogoËajo centralizirano in konsistentno vzdraevanje spletnih mest, medtem ko po drugi strani omogoËijo decentralizacijo delovnih opravil (npr. v vzdraevanje in objavljanje vsebin spletnega mesta lahko vkljuËimo svoje prijatelje, sodelavce oz. kogar koli, ki je kakor koli povezan s spletnimi stranmi). S tem nam CMS omogoËa, da imajo spletni obiskovalci vedno na razpolago sveae in aktualne informacije (Rahmel 2007; Rahmel 2009; Kramer 2011).
Med poglavitne slabosti CMSov spada teaavno prilagajanje specifiËnim zahtevam uporabnikov ali celo nezmoanost letega (npr. specifiËna funkcionalnost, ki je CMS ne podpre ali specifiËen dizajn, ki ga ni mogoËe do potankosti realizirati v CMSu). Omenjeno teaavo naslavljajo razliËni CMSi razliËno in so pri tem razliËno uspe.ni. V prispevku bomo predstavili in raziskali enega najbolj raz.irjenih sistemov ‡ sistem Joomla!. Pri tem se bomo osredinili prav na dobre prakse uporabe in na razvoj lastnih gradnikov v sistem Joomla!, ki omogoËajo, da ta CMS prilagodimo .e tako eksotiËnim uporabni.kim zahtevam.
Iz tabele 1 je razvidno, da ima vsak CMS svoje prednosti in slabosti. Tako je izbira odvisna od na.ih potreb in zahtev. Pred konËno izbiro sistema CMS je treba preizkusiti delovanje in uporabnost veË razliËnih CMSov in preveriti izku.nje drugih uporabnikov z njimi (Quinn & GardnerMadras 2010).
Tabela 1:Primerjalna tabela priljubljenih odprtokodnih CMS-ov (Quinn& gardner-Madras 2010)
WordPress Joomla! 1.6 Drupal 7.0 Plone
Enostavnost gostovanja in namestitve 3 3 3 1
Enostavnost izdelave: enostavne strani 3 2 2 1
Enostavnost izdelave: kompleksne strani 3 3 2 2
Enostavnost uporabe: uredniki 3 2 2 3
Enostavnost uporabe: administrator 3 2 2 2
GrafiËna prilagodljivost 3 3 3 3
Dostopnost in optimizacija spletne strani 2 3 1 3
Strukturna prilagodljivost 2 2 3 3
Vloge uporabnikov in potek dela 1 3 2 3
Skupnost/splet 2.0 funkcionalnosti 3 2 3 2
Raz.iritev in zdruaevanje 3 3 3 3
Varnost 1 2 2 3
Podpora/moË skupnosti 3 3 3 3
Skupaj 33 33 31 32
OdliËno =3Dobro =2Zadostno =1Ni podprto =0
Za preizku.anje in testiranje odprtokodnih sistemov je na voljo spletno mesto The Open Source CMS na naslovu http://www.opensourcecms.com. Na tej strani lahko brez name.Ëanja programske opreme preverimo delovanje najrazliËnej.ih sistemov CMS, ki so temeljijo na PHP/MySQL. Prav tako lahko na spletni strani The CMS Matrix http://www.cmsmatrix.org medsebojno primerjamo veË kot tisoË sistemov CMS.
Sistem Joomla! smo izbrali zaradi njegove zmogljivosti, raz.irjenosti, .iroke mednarodne podpore, dobrih referenc in podpore v slovenskem jeziku. Zaradi svoje mednarodne razpoznavnosti ima Joomla! zagotovljen nadaljnji razvoj, s katerim upraviËuje uporabo v poslovne namene. Joomla! s svojo fleksibilnostjo omogoËa pokrivanje razliËnih tipov spletnih mest in zahtev uporabnikov oziroma naroËnikov. Uspe.no se uporablja za razliËna osebna in poslovna spletna mesta, spletne trgovine, portale za .ole, univerze, draavno upravo, korporativne portale, podporo medijskim hi.am, raznim neprofitnim organizacijam in intranetnim stranem (JuvanËiË & JuvanËiË 2006; Skrt 2006).
Na spletnih straneh Open Source CMS Award (Packt publishing) v tej kategoriji programske opreme, podeljujejo nagrade najbolj.im CMSom. Sistem Joomla! je za leto 2011 ponovno prejel priznanje za najbolj.i odprtokodni CMS. Tabela 2 prikazuje rezultate zadnjih .estih let.
V nadaljevanju je prispevek organiziran takole: v drugem razdelku je podrobneje predstavljen sistem Joomla!. Izpostavljena je njegova zmogljivost, ki ne omejuje uporabnikov, temveË jim omogoËa neomejene moanosti nadgradnje in prilagajanja spletnih mest z razvojem lastnih gradnikov. V tretjem razdelku so predstavljene re.itve za pogoste probleme, na katere naletijo skrbniki oz. upravljavci sistema Joomla! pri vzpostavitvi spletnega mesta. Analizirani so vzroki pogostih teaav, kje se te pojavijo najpogosteje, in predlagane re.itve. Poseben poudarek je na zagotavljanju varnosti spletnega mesta, ki temelji na sistemu Joomla!. V Ëetrtem razdelku so predstavljene vrste in naËini izdelave lastnih gradnikov, s pomoËjo katerih se lahko Joomla! prilagodi specifiËnim uporabni.kim zahtevam. Sklepne misli so podane v zadnjem razdelku.
Tabela 2:Zmagovalci The Open Source CMS Award (Packt publishing)
Leto 1. mesto 2. mesto 3. mesto
2006 Joomla! Drupal Plone
2007 Drupal Joomla! CMS Made Simple
2008 Drupal Joomla! DotNetNuke
2009 WordPress MODx SilverStripe
2010 CMS Made Simple SilverStripe MODx
2011 Joomla! Drupal Plone
2 PREDSTAVITEV SISTEMA JOOMLA!
Sistem Joomla! je nastal leta 2005 iz sistema CMS Mambo, ko se je del programerjev odcepil od projekta Mambo in nadaljeval razvoj pod drugim imenom. Ime Joomla! izhaja iz afri.kega jezika svahili in se izgovarja daumla. Beseda pomeni .skupnost«, .kot celota« in .vsi skupaj«. Iz tega pomena izhaja tudi logotip (slika 1), ki predstavlja skupnost, povezano v celoto. Sestavni del imena je tudi klicaj (Rahmel 2007).
Slika 1: Logotip sistema Joomla!
Za organizacijsko, finanËno in pravno podporo odprtokodnega projekta Joomla! stoji neprofitna organizacija Open Source Matters, ki se nahaja v ZDA. Joomla! je nastala kot alternativa plaËljivim CMSom, ki pogosto pomenijo prevelik finanËni zalogaj za neprofitne organizacije in manj.a podjetja, ki si aelijo sama ustvariti in vzdraevati spleta mesta. Joomla! je zelo moËno in robustno orodje, ki ga uporablja vedno veË ljudi. Njegova univerzalnost ga je povzdignila med najbolj priljubljene CMSe (North 2009; Marriott & Waring 2010).
Raz.irjenost sistema Joomla! lahko preverimo v orodju Google trends. Na spodnjem grafu (slika 2) vidimo obseg iskanj v iskalniku Google, ki prikazuje kvocient dejanskega .tevila iskanj s povpreËnim .tevilom iskanj v trenutnem obdobju. »rke (A, B, C, », D) v grafu prikazujejo izid razliËnih verzij sistema Joomla!.
A ‡ Izid Joomla! 1.0.0
(16. sept. 2005)
B ‡ Izid Joomla! 1.5.0
(22. jan. 2008)
C ‡ Izid Joomla! 1.6.0
(10. jan. 2011)
» ‡ Izid Joomla! 1.7.0
(19. jul. 2011)
D ‡ Izid Joomla! 2.5.0
(24. jan. 2012)
Joomla! temelji na priljubljeni arhitekturi LAMP, ki jo sestavljajo operacijski sistem Linux, spletni streanik Apache, podatkovna baza MySql in programski jezik PHP. S tem programskim jezikom lahko sistem Joomla! tudi prilagajamo in raz.irjamo. Na spletu najdemo .tevilne brezplaËne, odprtokodne in komercialne raz.iritve, ki poveËajo nabor funkcionalnosti in izgled sistema Joomla!. Izhodi.Ëna stran za razvijalce in uporabnike sistema Joomla! je http://www.joomla.org. Najbolj uporabne povezave si lahko ogledamo v tabeli 3 (Skrt 2006; Shreves 2009; Kramer 2010).
Tabela 3:Uradna spletna mesta Joomla!
Ime URL
Joomla! (glavna stran) http://www.joomla.org/
Joomla! Code http://joomlacode.org/
Joomla! Developer Site http://developer.joomla.org/
Joomla! Extensions Directory http://extensions.joomla.org/ Joomla! Documentation http://docs.joomla.org/
Joomla! forums http://forum.joomla.org/
»eprav je sistem Joomla! uspe.en v najrazliËnej.ih primerih uporabe, lahko .e vedno naletimo na primer, kjer se ne bo obnesel najbolje. Zato je treba pred odloËitvijo .za« ali .proti« ovrednotiti prednosti in omejitve sistema Joomla!, ki so povzete v tabeli 4.
Sistem Joomla! je licenciran s splo.no javno licenco GNU (angl. GNU General Public License, v nadaljevanju GNU/GPL). S to licenco lahko predelamo in prodamo delo pod istimi pogoji, ki se nana.ajo na izvorno kodo oz. pravico, da jo kupec prejme in distribuira naprej. Pogoje moramo upo.tevati za ves program, tudi v primeru, ko je bilo uporabljenih le nekaj vrstic kode, izdane pod licenco GNU/GPL. V primeru, da ne aelimo programa distribuirati pod to licenco, Ëeprav del kode uporabimo v svojem programu, moramo GNU/GPL kodo dati v samostojen program, katerega potem iz svojega programa kliËemo s posamezno funkcijo. Kodo GNU/GPL v svoj program lahko nato pokliËemo iz samostojnega programa (The GNU Operating System; Center odprte kode Slovenija; Creative Commons; Creative Commons Slovenija).
Tabela 4:Pozitivni in negativni vidik sistema Joomla! (Shreves 2009)
Pozitivni vidik
VeË kot 10 mio prenosov ©tevilka pomeni rastoË projekt z veliko uporabniki.
Na voljo veË kot 4,500 raz.iritev Veliko .tevilo raz.iritev pomeni, da lahko va.i strani dodajate razliËne funkcionalnosti.
Uporablja sistem LAMP Preprosto najdemo gostovanje in pomoË.
©iroka podpora Na spletu najdemo veliko podpore.
Popolna dokumentacija Na uradni strani sistema Joomla! je dosegljiva popolna dokumentacija.
Aktivna skupnost Aktivna in dinamiËna skupnost pomeni, da lahko dobimo podporo na forumih ali sodelujemo
pri diskusijah.
Vzdraevanje prilagojenih strani Pri prilagajanju doloËenih delov strani lahko prihaja do teaav, ko hoËemo prilagojeni del nadgraditi na najnovej.o verzijo.
Ne deluje brez povezave. »e spletno mesto potrebuje delovanje brez internetne povezave, Joomla! ni re.itev. Sistem ne vkljuËuje stroja za podporo delovnim tokovom (angl. workflow engine).
ANALIZA POgOSTIh PRObLEMOV UPORAbE SISTEMA JOOMLA!
V nadaljevanju so predstavljeni predlogi in re.itve za najpogostej.e probleme, na katere naletijo skrbniki sistema Joomla!. Obravnavane so teaave, ki se pogosto pojavljajo na razliËnih slovenskih in tujih forumih Joomla! (Slovenska skupnost uporabnikov Joomla CMS; Joomla Templates, Joomla Extensions for the Joomla CMS; Joomla! Forum). Poseben poudarek je na poveËanju za.Ëite spletnega mesta.
3.1 Slovenski jezik
Podpora slovenskemu jeziku je pri izdelavi slovenskega spletnega mesta zelo pomembna, saj imamo v nasprotnem primeru veliko teaav s posebnostmi slovenskega nabora znakov ‡ s .umniki. Te teaave se pojavljajo tako pri prikazu vsebine, kot tudi pri zapisih podatkov v podatkovno bazo. Sistem Joomla! je v svoji zgodovini imel nemalo teaav s .umniki predvsem v prvih verzijah, saj je bila to najveËkrat zastopana teaava na slovenskih forumih Joomla! (Slovenska skupnost uporabnikov Joomla CMS).
Jezikovne podpore za sistem Joomla! so izdane v obliki raz.iritev, ki jih preprosto namestimo na svoje spletno mesto. Osnovna verzija sistema Joomla! pozna tri razliËne jezikovne raz.iritve:
•
slovensko jezikovno podporo pri namestitvi sistema Joomla!,
•
slovensko jezikovno podporo za .ozadje«1 sistema Joomla!,
•
slovensko jezikovno podporo za .ospredje2« sistema Joomla!. Obstajajo tudi zahtevnej.e komponente, ki ima
jo svojo jezikovno datoteko. Uradne jezikovne raz.iritve najdemo na spletni povezavi http://community.joomla.org/translations.html. ObiËajno so za slovenski jezik na voljo tudi na strani slovenske skupnosti Joomla! ‡ SloJoomla (Slovenska skupnost uporabnikov Joomla CMS).
3.2 Optimizacija sistema Joomla!
Za optimizacijo spletnih mest za namene bolj.e uvrstitve v spletnih iskalnikih (angl. Search Engine Optimization ‡ SEO), ki temeljijo na sistemu Joomla!, se uporabljajo iste tehnike kot pri drugih statiËnih straneh ali straneh, narejenih v dinamiËnih okoljih. Joomla! se je v svojih razliËicah nadgrajeval tudi na tem podroËju, tako da lahko marsikaj naredimo iz skrbni.kega dela strani. Za bolj.o vidnost na.e strani lahko upo.tevamo tale priporoËila (SEO training):
•
dodamo metaopis in kljuËne besede strani,
•
dodamo metaopis in kljuËne besede vsakemu Ëlanku na na.i strani,
•
pravilno izberemo naslove strani in vsebine,
• optimiziramo vsebine strani, da se aelene kljuËne besede na doloËeni strani pojavljajo v prav.njem .tevilu. Prav tako uporabimo Ëim veË povezav na preostale objavljene Ëlanke,
•
za izdelavo strani uporabljamo urejevalnike WYSIWYG3, ki delajo veljavno kodo XHTML. Napadalci obiËajno i.Ëejo ranljive toËke na in
ternetu preko iskalnika Google z ukazom .inurl:«, s katerim i.Ëejo posamezne besede, oz. nize znakov v spletnih naslovih vira (angl. Uniform Resource Locator, v nadaljevanju URL). Joomla! ima ae v namestitveni razliËici vgrajeno osnovno optimizacijo spletnih strani, ki med drugim poskrbi za prijaznej.e spletne naslove (angl. Search Engine Friendly, v nadaljevanju SEF), kar pomeni, da so naslovi laaje dostopni, da se laaje indeksirajo in da jih hitreje najdejo pajki iskalnikov. Tako se prepi.e naslov URL in odstrani vse informacije, ki se prena.ajo preko naslova. Naslovi SEF so laaje berljivi, izbolj.a se tudi uvrstitev spletnih strani v razliËnih iskalnikih (North 2009; Nasvet). Optimizacija SEF tako naredi iz zapisa URL, kot je npr.
http://ime-domene.si/index.php?option=com_content &view=article&id=1&Itemid=102,
prijaznej.i zapis, tako za iskalnike, kot tudi za uporabnike:
http://ime-domene.si/test.html.
Za zahtevnej.e uporabnike so na voljo raz.iritve SEF in SEO, ki jih najdemo na straneh z raz.iritvami Joomla!.
3.3 Varnost
Spletni uporabniki, ki poznajo rek .100odstotna varnost ne obstaja«, se dobro zavedajo, da na spletu obstajajo razliËna varnostna tveganja. Ker je spletno mesto vedno na spletu, je zagotavljanje spletne varnosti trajen proces in ne samo trenutno stanje.
Varnost spletnega mesta Joomla! lahko poveËamo s smernicami, ki so opisane v tem poglavju. Pomembno je, da smo na varnost spletnega mesta pozorni ae ob namestitvi sistema Joomla!. Napadalci obiËajno i.Ëejo ranljive toËke, ki so povezane s specifiËnim izvajalnim okoljem in specifiËnimi verzijami sistema Joomla!, zato je priporoËljivo uporabiti nestandardne predpone tabel, odstraniti nepotrebne raz.iritve, podatke in .tevilke razliËic. Prav tako je treba omejiti dostope do map, datotek in skrbni.kega dela. PriporoËamo uporabo datoteke .htaccess«4 in iskalniku prijaznih URLjev. Pomembna je tudi uporaba moËnih gesel in redna izdelava varnostnih kopij (Marcofolio.net).
3.3.1 Neuporabljane raz.iritve in podatki
Na objavljenem spletnem mestu Joomla! je pomembno, da imamo le gradnike, ki jih potrebujemo za normalno delovanje. Tudi Ëe podatki niso objavljeni ali je raz.iritev onemogoËena, lahko njene datoteke .e vedno pomenijo ranljivost sistema, ker so .e vedno
1 Ozadje (angl. backend) ‡ skrbni.ki del spletnega mesta.
2 Ospredje (angl. frontend) ‡ uporabni.ki del spletnega mesta. 4 Datoteka .htaccess je namenjena izbolj.anju varnosti, prepoveduje nasilen
3 WYSIWYG (angl. What You See Is What You Get) ‡ kar vidi., bo. tudi dobil. vdor v CMS.
na streaniku. Ae v sami namestitvi sistema Joomla! imamo moanost namestiti vzorËne podatke, ki so namenjeni uËenju in spoznavanju letega. VzorËni podatki za delovanje spletne strani niso potrebni in nam lahko .kodujejo, saj po tej vsebini napadalec ugotovi, da je spletna stran narejena v sistemu Joomla!.
Prav tako je priporoËljivo, da se odstranijo vse komponente, moduli, vtiËniki, predloge in druge raz.iritve (predstavljene so v Ëetrtem razdelku), ki jih ne uporabljamo. OnemogoËimo vse funkcionalnosti, ki jih trenutno ne potrebujemo, npr. Ëe ne potrebujemo registracije in prijave uporabnikov, onemogoËimo registracijo uporabnikov. Tudi neuporabljene predloge in slike lahko predstavljajo varnostno groanjo, npr. vsaka datoteka lahko izda nepridipravu informacije o spletnem mestu oz. o raz.iritvi in tako ta laaje najde ranljive toËke spletnega mesta. Zato jih je priporoËljivo odstraniti.
Kot smo ae omenili, je pomembno, da tako stran kot tudi name.Ëene raz.iritve sledijo nadgradnjam in novej.im razliËicam, s katerimi so obiËajno odpravljene varnostne groanje. PriporoËljivo je, da odstranimo prikaz .tevilk razliËic, saj se veËina ranljivosti nahaja v natanËno doloËenih verzijah sistema Joomla!. Tako zmanj.amo moanost, da napadalci identificirajo ranljivo verzijo sistema Joomla! in izdelajo naËrt za napad, ki je znaËilen za specifiËno verzijo.
3.3.2 Dostop do map in datotek
Pomembno je, da vse datoteke in mape za.Ëitimo pred moanostjo pisanja. CHMOD5 oz. pravice map najpogosteje doloËimo preko odjemalca FTP, tako da oznaËimo mapo, kliknemo lastnosti in doloËimo pravice. PriporoËljivo je nastaviti pravice map na 755, datoteke na 644, datoteko configuration.php6 pa zaradi pomembnih podatkov na 444. VeËje pravice dodelimo le, kadar skripta zapisuje v doloËeno datoteko ali direktorij.
Dnevni.ka datoteka (angl. log) in predpomnilnik imata privzeto lokacijo. Z vidika varnosti jo je priporoËljivo prestaviti zunaj lokacije spletnega mesta, kjer je teaje dostopna. Iz zapisov, ki se nahajajo v dnevni.ki datoteki in predpomnilniku, lahko napadalec pridobi koristne informacije za napad na spletno mesto.
Datoteka .htaccess, ki je namenjena izbolj.anju varnosti, vsebuje doloËene kode, ki prepoveduje
5 CHMOD ‡ ukaz se uporablja za spreminjanje pravic dostopa do datotek ali
map. 6 configuration.php ‡ datoteka vsebuje globalne nastavitve spletnega mesta.
jo nasilen vdor v CMS. Privzeto je onemogoËena, s preimenovanjem datoteke htaccess.txt v .htaccess jo omogoËimo. VkljuËena mora biti tudi ob uporabi SEFa. Privzeta datoteka .htaccess nam ponuja nekaj varnosti, seveda pa jo lahko .e izbolj.amo. Uporablja se za preusmeritve, zaklepanje dostopov, nastavljanje lep.ih naslovov URL idr. (Snipt).
3.3.3 Skrbni.ki raËun
Sistem Joomla! ima poznan varnostni problem z dostopom do skrbni.kega dela strani, saj lahko vsak uporabnik preprosto preveri, ali je spletno mesto ustvarjeno s sistemom Joomla!, tako da v brskalniku doda ime podmape .administrator« (npr. www. naslovstrani.si/administrator). Zato je priporoËljivo zamaskirati skrbni.ki del. Ena izmed re.itev je vtiËnik .Secure Authentication«, ki prepreËuje dostop do skrbni.kega dela strani z oblikovanjem naslova URL z ustreznim kljuËem.
Privzeti skrbni.ki raËun, ki ga oblikujemo ob namestitvi spletnega mesta, ima privzeto uporabni.ko ime .admin« in privzeto identifikacijsko (id) .tevilko raËuna 42. Za poveËanje varnosti je priporoËljivo skrbni.ki raËun zamenjati z novim, privzetega pa izbrisati.
Drug varnostni problem lahko nastopi, Ëe pozabimo geslo .super administratorja«.7 Tak.na izguba povzroËi skrbnikom veliko nev.eËnosti, pogosto se odloËijo za kreiranje novega spletnega mesta. Vendar obstaja elegantnej.a re.itev. Joomla! zapisuje gesla v kodiranem formatu MD5, ki iz niza znakov naredi 128bitno .tevilo, obratna pot pa ni mogoËa (razen s posku.anjem). Tako ne moremo videti, kak.no je geslo, lahko ga le spremenimo. Za ustrezno kodo MD5 je najbolje uporabiti temu namenjen program. To kodo nato s pomoËjo orodja PhpMyAdmin zapi.emo v skrbni.kemu raËunu in geslo je spremenjeno.
4 DObRE PRAKSE RAZVOJA RAZŠIRITEV JOOMLA!
Dobre prakse so nastale kot odgovor na probleme, ki smo jih predstavili v tretjem razdelku. So rezultat uporabe sistema Joomla! v veË projektih razvoja dinamiËnih spletnih mest, v okviru katerih smo pogoste in ponavljajoËe probleme zaËeli re.evati podobno. Dobre prakse so se torej izoblikovale na lastnih izku.njah in priporoËilih drugih razvijalcev, ki smo jih prevzeli iz spletnih mest Joomla! (tabela 3).
7 Super administrator ‡ uporabni.ka skupina z najvi.jimi pravicami.
Sistem Joomla! je zgrajen modularno in ae v osnovi omogoËa izdelavo zmogljivih in prilagodljivih spletnih mest. Poleg tega lahko sposobnej.i in zahtevnej.i uredniki na spletu najdejo .tevilne raz.iritve Joomla!, ki prilagodijo ali raz.irijo izgled in funkcionalnost spletnega mesta. VeËina raz.iritev je objavljenih pod licenco GNU, nekaj jih je tudi plaËljivih. Najpogostej.e uporabljene raz.iritve so galerije slik, veËpredstavnosti, dinamiËni obrazci, forumi, koledarji, spletne trgovine ipd.
Joomla! pozna te vrste raz.iritev: komponente, module, vtiËnike, jezikovne pakete in predloge (slika 3).
Slika 3: Na sistemu Joomla! temeljeËa spletna stranz oznaËenimi raz.iritvami
Komponente so najkompleksnej.i in bistveni tip raz.iritev. So kot majhne aplikacije, ki obiËajno vplivajo na glavni, osrednji del strani. Moduli so manj kompleksni kot komponente in jih za razliko od komponent lahko postavimo na podstrani v poljubnem .tevilu. VtiËniki so posebni deli kode, ki delujejo na vso stran skozi vse komponente in module. VtiËniki se uporabljajo na straneh in imajo nalogo oblikovanja izhoda komponente ali modula pred prikazom. Predloge Joomla! zagotavljajo videz in stil spletnih strani ter upravljajo grafiËni dizajn, kar vkljuËuje barve, grafiko in tipografijo.
Pred izdelavo lastne raz.iritve je dobro poznati prednosti oz. omejitve vsake vrste raz.iritev, saj se s tem izognemo nepravilni izbiri in implementaciji. Za veËino ranljivosti sistema Joomla! so krive raz.iritve, saj jih najdemo na spletu v precej.nem .tevilu. Mnoge so napisane povr.no in brez razmi.ljanja o varnosti. Zato moramo biti zelo pozorni, kak.no raz.iritev name.Ëamo na svojo spletno stran, dodatna previdnost pa je potrebna pri neuradnih raz.iritvah Joomla!. Najpreprosteje preverimo raz.iritev z obiskom razvijalËeve spletne strani, pregledamo mnenja uporabnikov forumov, preverimo, kako hitro odpravljajo napake itd.
V nadaljevanju so predstavljene dobre prakse razvoja raz.iritev, ki so skupne za vse vrste raz.iritev, in specifiËne dobre prakse, ki so primerne za posamezne vrste raz.iritev. Tako si bomo ogledali, kako sami poseaemo po kodi in s pomoËjo programskega jezika PHP ustvarimo lasten gradnik. Za vsak tip gradnika je opisana natanËno doloËena struktura nujno potrebnih datotek in map. Predstavljen je preprost vzorec, po katerem lahko uporabnik razvije lasten gradnik in ustvari namestitveno datoteko raz.iritve. V drugem delu razdelka so predstavljene znaËilnosti posameznih raz.iritev.
Tabela 5:Opis priporoËene strukture map in datotek za raz.iritve Joomla!
4.1 Splo.ne dobre prakse
Vse raz.iritve nujno potrebujejo le dve datoteki, in sicer datoteko php in datoteko templateDetails.xml. Vseeno je priporoËljivo raz.iritve izdelati po programski arhitekturi MVC (angl. Model View Controler). Z uporabo MVC loËimo domensko logiko aplikacije od vnosa in predstavitve podatkov. Ta izbolj.ava omogoËa veliko veËjo fleksibilnost pri aauriranju in veËjo svobodo pri spreminjanju raz.iritve. Pri sistemih CMS spletne strani ne obstajajo fiziËno v obliki datotek HTML. Na zahtevo uporabnika, sistem CMS generira datoteke HTML, ki jih sestavi iz pravil za oblikovanje in podatkov v bazi in jih potem posreduje spletnemu brskalniku.
V tabeli 5 je predstavljena osnovna struktura datotek za predloge, komponente, module in vtiËnike Joomla!. VeËino datotek imamo lahko tudi le v eni mapi, vendar jih mnogi razvijalci raje smiselno organizirajo. Tako izbolj.ajo nadzor in pregled nad raz.iritvijo, laaje implementirajo spremembe in nadgradnje. Nujno potrebni datoteki za delovanje raz.iritev sta le XML in PHP, ki sta opisani v nadaljevanju.
PriporoËena struktura map in datotek za predloge Joomla! PriporoËena struktura map in datotek za komponente Joomla!
MOJA_PREDLOGA/CSS/index.phptemplate.cssSLIKE/index.phpmojapredloga.phptemplateDetails.xml MOJA_KOMPONENTA/SITE/ index.phpmojakomponenta.phpADMIN/ index.phpmojakomponenta.phpSQL/ index.phpUPDATES/index.phpMYSQL/ index.php0.0.1.sqlindex.phpMojaKomponentaDetails.xml
PriporoËena struktura map in datotek za module Joomla! PriporoËena struktura map in datotek za vtiËnike Joomla!
MOJ_MODUL/TMPL/ index.php default.phpindex.phpmojmodulDetails.xmlmojmodul.phphelper.php MOJ_VTIÈNIK/mojvtiènikDetails.xmlmojvtiènik.php
4.1.1 Datoteka XML
Datoteka XML (templateDetails.xml, MojaKomponentaDetails.xml, mojmodulDetails.xml in mojvtiËnikDetails.xml v tabeli 1) je za raz.iritve bistvenega pomena, saj brez nje Joomla! ne prepozna raz.iritve.
Datoteka vsebuje informacije o raz.iritvi, opredeljuje datoteke, mape, doloËa poloaaje in konfiguracijske parametre za raz.iritev (Graf 2008).
V nadaljevanju je primer datoteke XML za raz.iritev tipa predloga: