Topografíja je geografski pojem, ki se nanaša na opisovanje in preučevanje Zemljinih površinskih značilnosti oziroma fizičnogeografskih značilnosti, kot so višina, nagib in slemenitev. Topografski teren je prikazan na topografskih kartah, torej podrobnih prikazih kopenskega območja. Razvidni so položaji in nadmorske višine za naravno in umetno krajino. S plastnicami oz. izohipsami, črtami v rjavi barvi, ki povezujejo točke z enako nadmorsko višino, je prikazana oblika kopnega, gora, dolin in ravnin.
Državne topografske karte v merilu 1:50.000 so del osnove državnih kartografskih informacijskih sistemov. So podlaga za izdelavo drugih kart in tematskih kartografskih prikazov, pripomoček pri obrambi, planiranju, orientaciji itd.
Topografska karta Jugoslavije v merilu 1:50.000 za ozemlje Slovenije vsebuje 56 listov, tiskanih v obdobju od leta 1950 do leta 1967. Izdelovalec je Vojaški geografski inštitut JLA v Beogradu. Uporabljena je Gauss-Krügerjeva prečna valjna konformna projekcija in greenwiški izhodiščni meridijan.