VERENIGING VRIENDEN VAN SLOVENIE ZDRUZENJE PRIJATELJEV SLOVENIJE PORT BET A.A.LD · VOORSCHOTEN LIP-9L - 2 - INHOUDSOPGAVE : 2. Colofon 3. Petitie 4. Humanitaire hulp (nederlands) 5. - vervolg 6. Humanitarna pomoč (slovensko) 7. - naprej 8. Brief Karitas 9. Herkloosheid 10. Barcelona 11. Nieuvtjes - Novice 12. Sloveense Dag 13. Programma 14. Toerisme /Groene Kaart 15. Ledenbijdrage Bestuur van de Vereniging Vrienden van Slovenie Predsedstvo Združenja prijateljev Slovenije Voorzitter/Predsednik Frank van Krevel Bezuidenhoutseueg 127 2594 AE Den Haag 070-3858183 Vice-Voorzitter/Podpredsednik Pavel Iskra Fagotstraat 47 2287 BC Rijsvijk 070-3942435 Secretaris/Sekretar Marjan Selan De Ga ar de 278 2542 CP 070- Den Haaag 3677242 Penningmeester/Blagajnik Herman Hoops B.S. v.d. Oyelaan 26 2252 EB 071- 613978 Voorschoten -3Slovenen, Albanezen, Hongaren, Bosniers en Kroaten in de Tweede Kamer. Op 12 augustus vond een spoedvergadering plaats van de Tweede Kamer. Onderwerp was de situatie in het voormalig Joegoslavie en de vluchtelingenopvang. Omdat het bestuur in de overtuiging verkeert dat er in Slovenie pas rust en stabiliteit weerkeert wanneer de kwestie "Joegoslavie" is opgelost, heeft de vereniging zich ingezet voor gezamenlijke aktie. De Albanezen van Kosovo, de Hongaren van Vojvodina, Bosniers, Kroaten en Slovenen hebben alle belang bij een zo snel mogelijke beeindiging van het conflict. Daarom is aan de Tweede Kamer voor aanvang van de vergadering een petitie overhandigd waarin werd gepleit voor straffere sancties tegen Servie, voor direct ingrijpen, voor een selectief wapenembargo, voor vergroting van humanitaire hulp aan Slovenie en Kroatie en voor een ruimhartiger opvangbeleid van Nederland.Ook is aan minis ter D'Ancona van WVC gevraagd de positie van "Joegoslavische" organisaties kritisch te bekijken. De "Joegoslavische" organisa ties zijn verlaten door Kroaten, Slovenen, Albanezen, Bosniers en Macedoniers terwij 1 deze organisaties nog steeds claimen te spreken voor alle volkeren van het voorma lig Joegoslavie. In de inspraakorganen van de overheid komen de niet-Servische vertegenwoordigers daarom niet aan bod. De gezamenlijke aktie heeft veel publiciteit gekregen. -4Humanitaire hulp voor vluchtelingen in Sloveniš nog steeds hard nodig. Het aantal vluchtelingen uit Bosniš-Hercegovina, dat naar Sloveniš is gekomen, is begin september gegroeid tot ongeveer 80.000. Een deel van hen leeft in opvangcentra verspreid over heel Sloveniš (in kazernes, vakantiehuizen, barakken enz.), een ander deel van heeft tijdelijk onderdak gevonden bij Sloveense farnilies. Het Sloveense Rode Kruis en de Sloveense Karitas zorgen voor deze mensen. Hun taak wordt van dag tot dag moeilijker: de economische situatie in Sloveniš is slecht, de humanitaire hulp uit het buitenland is nagenoeg veggevallen. Grootste kwaliteit De humanitaire aktie, die december vorig jaar is georganiseerd door de sectie humanitaire hulp vas zeer geslaagd. Vclgens de Sloveense Karitas vas de zending uit Nederland van de grootste kvaliteit, van alle ontvangen hulpzendingen. Ook dit najaar zijn vij van plan een grote inzamelingsaktie voor de vluchtelingen in Sloveniš te organiseren (deze keer echter niet onder verantvoordelijkheid van de "Vereniging Vrienden van Sloveniš", maar op persoonlijk initiatief). Winter in aantocht. Door de grote droogte in Sloveniš vervacht men, dat de nu al hoge pri j zen voor levensmiddelen nog verder zullen stijgen. Daarbij is de vinter in aan tocht, vaardoor de situatie verder zal verslechteren. Daarom zijn ve van plan in eerste instantie voedsel en geld in te zamelen, maar ook varme vinterkleding. Beddegoed en dekens zijn ook dringend -5nodig. Bovendien villen ve aandacht besteden aan de kinderen, die ve villen verrassen met speelgoed, schriften en andere schoolbenodigdheden. tevens is er behoefte aan medische uitrusting en medicijnen. Slovenen en onze Nederlandse vrienden nodigen vij van harte uit onze aktie te ondersteunen! Karitas Slovenie Geld kunt u overmaken op het gironummer 11 11 222 van de Stichting Mensen in Nood onder vermelding van "voor Karitas Slovenie". Informatie over het verloop van de humanitaire aktie, over de inhoud van de hygiene- en voedselpaketten en over de transportmogelijkheden kunt u verkrijgen bij Jerica Zupan en Irena Petrič. Voor details over de inzameling van de medische uitrusting en medicijnen kunt u zich venden tot Vanda Primec. Om organisatorische redenen vragen vij u ons tijdig van uv bedoelingen op de hoogte te stellen. Drs. Jerica Zupan, dilp.ing.farm. tel. 030-367610 (na 18.00 uur) Dr. Irena Petrič tel. 030-515445 (na 18.00 uur) Vanda Primec, huisarts tel. 030-882443 (na 18.00 uur) (vertaald door M. Selan) 6 - - Humanitarne pomoči za begunce v Sloveniji se vedno premalo. Število beguncev iz Bosne in hercegovine, ki so se naselili v Sloveniji, se je do začetka septembra povečalo na ca. 80.000. Del jih je nastanjeno v sprejemnih centrih po celi Sloveniji (v vojaščinah, počitniš kih domovih, barakarskih naseljih itd.), del pa jih je našlo začasne domove pri slovenskih družinah. Zanje skrbita Rdeči kriz Slovenije in Slovenska Karitas. Njuna naloga je is dneva v dan težja: ekonomska situacija v Sloveniji je slaba, humanitar na pomoč is tujine je skoraj vsahnila. Najboljša kvaliteta Humanitarna akcija, ki jo je Sekcija za humanitarno pomoč organizirala decembra lani, je bila izredno uspesna. Po podatkih Slovenske Karitas je bila pošiljka z Nizo zemske ena najbolj kvalitetnih, kar so jih prejeli. Tudi letos jeseni nameravamo or ganizirati večjo akcijo zbiranja pomoči za begunce vSloveniji (tokrat le ta ne bo potekala v okviru združenja "Vereniging Vrienden van Slovenie", ampak je plod ose bne initiative). Zima prihaja Zaradi dolgotrajne suse v Sloveniji priča kujejo, da se bodo ze tako visoke cene prehrambenih izdelkov se bolj dvignile. Poleg tega se bliža zima in z njo se bodo razmere se poslabšale. Zato nameravamo zbirati v prvi vrsti hrano in denar, pa 7 - - tudi topla oblačila in zimsko obutev. Nujno je potrebno tudi posteljno perilo in deke. Povrhu bi radi malčke razveselili z igračami, zvezki in drugimi šolskimi pot rebščinami. Poleg tega je vedno potrebna tudi medicinska oprema in zdravila. Slovence, pa tudi nase nizozemske prija telje vabimo, da se naši akciji pridružijo! Karitas Slovenica Denarne prispevke lahko pošljete na Stichting Mensen in Nood, giro 11 11 222, s pripisom "voor Karitas Slovenie". Informacije o poteku humanitarne akcije, o sestavi živilskih in sanitarnih paketov ter o možnostih transporta lahko dobite pri Jerici Zupan in Ireni Petrič. Za pod robnosti o zbiranju medicinske opreme in zdravil pa se lahko obrnete na Vando Pri mec . Zaradi organizacijskih razlogov vas prosi mo, da nas o vaših nameih predhodno ob vestite. Drs. Jerica Zupan, dilp.ing.farm. tel. 030-367610 (po 18.00 uri) Dr. Irena Petrič tel. 030-515445 (po 18.00 uri) Vanda Primec, zdravnik tel. 030-882443 (po 18.00 uri) - 8 - Pismo Slovenske Karitas o humanitarni pomoči (avgusta 1992) Spoštovani! Ze večkrat smo s posredovanjem ga. Jerica Zupan prejeli materialno pomoč za potrebe domačih socialno ogroženih družin in be guncev v Sloveniji, katerim se Slovenska Kartiass posveča ze od začetka. Kot informacijo bi vam radi sporočili naj prej podatek, da samo preko pisarne Ško fijske Karitas Ljubljana oskrbujemo okoli 6300 beguncev s hrano, oblačili, otroško hrano in higijenskimi potrebščinami. Raču namo, da preko naših treh Škofijskih in preko 250 župnijskih Karitas, oskrbujemo preko 40000 beguncev. Ce je vrednost nase pomoči samo 200 SIT na dan za enega begun ca, posredujemo dnevno pomoč v višini 8 milijonov tolarjev, poleg pomoči, ki jo nudimo domačim socialno orgrozenim druži nam . Pošiljamo vam seznam nujno potrebnih stva ri . Za dva meseca potrebujemo: 40 ton moke (pakirano po 1 kg) 20 ton sladkorja (pakirano po 1 kg) 4 ton ribjih kozerv 1 ton juh (kocke po 100-150 g) 25 ton pralnega praska (pakirano po 1-3 kg) 9 - - Poleg tega potrebujemo se: 10-15 ton mesnih konzerv in jetrnih paštet 3 ton piškotov 10 ton riža po 1 kg 10 ton testenin po 500 g 5 ton otroške hrane 3,5 ton margarine 5000 litra olja po 1 liter higijenske potrebščine in čistila Za vase posredovanje in pomoč, se vam is kreno zahvaljujemo v imenu vseh sodelavcev Karitas in imenu vseh, ki bodo deležni vase pomoči! Tajnik Slovenska Karitas, Imre Jerebic Herkloosheid stijgt In mei 1992 werden in Slovenie 95.804 werklozen geregistreerd. Hiervan waren 41.908 vrouwen, volgens het Rureau voor de Statistiek. In vergelijking met april was dit een daling met 0,1%. In vergelijking echter met mei 1991 betekent het een stijging van werkzoekenden met maar liefst 36,1%. Verontrustend is bovendien dat 37.000 werkzoekenden jonger zijn dan 26 jaar. Ruim 17.000 mensen werden geregistreerd als werkzoekende als gevolg van faillisementen, wat overigens 2,1% minder is dan in de maand april. Ook het aantal vacatures daalt. In mei waren er 6.576, wat meer dan een derde minder is dan in de maand april. Barcelona Na de 01ympische Spelen in Albertvi1le en Barcelona, waar Slovenie zich voor het eerst zelfstandig als sportnatie heeft kunnen presenteren, neemt Slovenie nu ook met een eigen ploeg deel aan de paralympics in Barcelona, die van 3 tot en met 14 september worden gehouden. Paralympics zijn de Spelen voor gehandicapten. Ze werden voor het eerst gehouden in 1960 in Rome. Dit jaar worden ze voor de negende maal georganiseerd in het Catalaanse Barcelona. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog waren er landen waarin wedstrijden werden georganiseerd voor de ge handi capten , ook in Slovenie. In Slovenie organiseerde men wedstrijden voor oorlcgsinvaliden. In Slovenie zijn er 140.000 invaliden, ge organi seerd in 9 organisaties. Met šport houden zich ongeveer 6.000 invaliden bezig. Hun bond werd op 17 december 1991 in het Sloveense 01ympisch Comite opgenomen. Tot nu toe hebben de Slovenen, in de Joegoslavische vertegenwoordiging, steeds goede resultaten behaald. 01ympisch recordhouders waren Marjan Peternel (speerwerpen), Franjo Izlakar (kogelstoten), Jože Banfi (zwemmen) en Franjo Simunic (tafeltennis). In Barcelona is de Sloveense ploeg met 8 deelnemers aanwezig. 11 - - Actueel Slovensko mladinsko gledališče (Sloveens Jeugd Theater) uit Ljubljana nam onlangs deel aan het Internationaal Theater Festi val van Saint-Herbain in Nantes met de productie "Odysseus en Zoon" van Vito Tau fer. Naast de goede kritieken en enthousi aste bijval van het publiek kreeg de pro ductie een bijzondere Festivalprijs toege kend. Slovenska veleposlaništva v tujini. V Bruslju, kjer je dosedaj deloval Lojze Sočan kot predstavnik Slovenije, bo vele poslanik postal Boris Cizelj. Uradno je gospod akreditiran pri Evropski skupnosti in kraljevini Belgiji, a bo hitro tudi pokrival kraljevino Nizozemsko. Nizozemska vlada nima namena poslati svo jega veleposlanika v Slovenijo, ker jo pokriva svoje veleposlaništvo na Dunaju. Dosedaj je Nizozemsko predstavil gospod Matija Škof (direktor podjetja Slovenija les) kot častni konzul; sedaj kot častni generalni konzul. Vize Slovenci se vedno rabijo vize za Nizozem sko. Problem pri tem je da le nizozemski državljani lahko izdajajo vize. Zato se morajo Slovenci oglasiti pri veleposla ništvu na Dunaju. V juliju je Beneluks od ločil da vize za Slovence bodo ukinjene. Pogoj je pa da Slovenija podpise sporazum ki obvezuje Slovenijo da prevzema nezaže lene osebe, ki pridejo iz Slovenije na Nizozemsko nazaj. To zahteva svoj cas. Sloveense dag Op zaterdag 10 oktober 1992 organiseren de Vrienden van Slovenie een Sloveense dag in het Trefcentrum in Delft. De dag wordt geopend met de middagprogramma, waarmee we aan de mensen in Delft en omgeving Slo veense wijnen, mogelijkheden voor de wintersport en stukjes Sloveense cultuur presenteren. Dit zal kracht worden bijgezet door de aanwezigheid van vertegenwoordigesr van de gemeente Delft en de Sloveense ambassade in Brussel . Ook zal er aandacht worden besteed in de pers. Behalve dat de leden welkom zijn tijdens het middagprogramma, zal er voor hen een besloten avond worden georganiseerd op de dezelfde plaats. Dit samenzijn zal worden geopend met een feestelijk Sloveens diner. De entreeprij zen van de dag zijn voor niet-leden 5 gulden en voor leden van de Vereniging Vrienden van Slovenie gratis. Voor het avondeten geldt een prijs van 15 gulden. Indien u introdoce(e)s (niet-le den) meeneemt, wordt voor hen 20 gulden berekend. Dit bedrag is inclusief drank (twee glazen wijn). Wanneer u aan het diner wilt deelnemen, vragen wij u dit tijdig telefonisch te laten v/eten aan Pavel Iskra (070-3942435). U kunt bij Pavel Iskra tevens terecht voor informatie over eventuele overnachtingen. Het bestuur hoopt u 10 oktober in Delft te mogen begroeten. - 13 - Verenigingsdag 10 oktober 1992 Delft Middagprogramma 14.00 uur Zaal open Informatie Sloveense wijnen en wijnproeven Promotie Sloveense wintersport Diapresentatie "Slovenie per fiets" Kleine tentoonstel1ing Sloveense schilder i jen Videopresentaties "Slovenie" Presentatie Humanitaire Hulp 16.00 uur Officiele begroeting door de stad Delft en de Sloveense ambassadeur 17.00 uur Zaal sluiting Avondprogramma 17.30 uur - 18.30 uur Besloten avond voor de leden en gasten Verkoop drankjes en hapjes 19.00 uur - 21.00 uur Sloveens tafelen met muziek 21.00 uur - 24.00 uur Gezellig samenzijn met Diapresentatie, Wijnen en Muziek Ret trefcentrum in Delft is gelegen vlakbij het N.S. station, adres: Phoenixstraat 66 Telef. 015-135571 eris ruime parkeer gelegenheid onder het viaduct. 14 - - Slovenie, vakantieland Het toerisme in Slovenie komt weer langzaam op gang. De "oude" gasten weten de weg naar Slovenie weer te vinden en sommige Nederlandse reisorganisaties orienteren zich voorzichtig op Slovenie. Enkelen hebben Sloveense bestemmingen reeds in het wintersportaanbod weer opgenomen. Van verschi1lende kanten bereiken ons positieve maar ook negatieve ervaringen. Heeft u leuke of minder prettige dingen in Slovenie meegemaakt of suggesties voor een mooie vakantie, laat het ons weten! Stuurt u een briefje naar ons verenigingssecretariaat. In het volgende nummer van LIPA zullen we aandacht besteden aan het toe risme in Slovenie en het aanstaande Slo veense Jaar van het Toerisme 1993. Groene Kaart Voor wie per auto naar slovenie gaat, is het raadzaam de verzekering na te gaan. De verzekeringen van de verschi1lende maatschappijen zijn lang niet allemaal geldig voor slovenie. Voor welke landen de Groene Kaart wel geldt, staat op de kaart aangegeven. By sommige maatschappyen is Joegoslavie doorgestreept. Het probleem is dat slovenie nog niet alle hiervoor benodigde verdragen heeft afgesloten. In het geval dat de verzekering niet geldt voor slovenie kan men kiezen tussen het afsluiten van een vakantiecascoverzekering dan wel een w.a.-verzekering aan de Sloveense grens afsluiten. 15 - - Ledenregistratie en ledenbijdrage In onze laatste nieuvrsbrief - vlak voor de vakantie - vroegen vri j u de contributies voor 1992 per omgaande over te maken. Wellicht ligt het aan de vakantie dat nog niet iedereen hierop heeft gereageerd. U heeft Slovenie gesteund tijdens de moelijke tijden op weg naar de onafhankelijkheid. De opbouvr van het land is in vol le gang! Maar ook in de tijden van opbouvr blijft Slovenie onze steun nodig hebben. Onze vereniging kan daar in Nederland een belangrijke bijdrage aan leveren. Het blijft immers nodig aandacht te vragen voor de situatie van de vluchtelingen in Slovenie, Slovenie als vakantieland te promoten, de Sloveense kunst en cultuur in Nederland uit te dragen en belangstel1ing ter vrekken voor de economische mogelijkheden in Slovenie. En natuurlijk is de Vereniging een plat form, een ontmoetingsplaats voor de Slovenen en Nederlanders in Nederland. Ook dat ligt ons na aan het hart. Mochten vrij van u nog geen contributie hebben ontvangen dan vindt u bij deze LIPA een acceptgiro bijgesloten met het verzoek uvr contributie te voldoen. Het bestuur is er met instemming van de ledenvergadering in Nieuvregein van mei 1.1. van uitgegaan dat aldegenen die het Comitč Erkenning Slovenie steunden, ook onze vereniging willen biijven steunen. SLOVENIE vvintersport in de pure natuur! Niet veel verder, wel goedkoper en rustiger! Hotels (m. zvvemb.) en appartementen in: Bovec - Bohinj - Bled - Kranjska Gora. Met auto - trein of (pendel)bus. T.I.B. 'SLOVENIE' Telefoon 071-613978 - Telefax 071-619492. Deze ruimte is nog vacant voor nieuwe advertenties, info: Pavel Iskra Fagotstraat 47 2287 BC Telef. Rijswijk 070-3942435