Vereniging Vrienden van Slovenie Združenje Prijateljev Slovenije jrg. 13 nr. 1 lente / pomlad 2004 Indien onbestelbaar retour aan: Tacitusstraat 1 6135 HR Sittard .... In deze uitgave: Colofon / van de redactie Mogen wij ons voorstcllen ?............................pag 4 50 jaar dansgroep NIZOZEMSKA.............................pag 6 Sloveense wijncn op het Binnenhof..........................pag 10 Ambasada Sporoča........................................pag 11 Europabeurs Deventer.......................................pag 13 Kulturni praznik 2004...................................pag 14 Slovensko Pevsko Društvo ZVON..............................pag 17 Frelih per pen.............................................pag 18 NOS bezoekt Slovenie.......................................pag 23 Laatste onttvikkelingen door Alexander Vink................pag 24 Speurtocht naar Sloveense roots in NL......................pag 34 LIPA is het vcrenigingsblad van de Vereniging Vrienden van Slovenie en verschijnt 4 x per jaar. Meningcn die in de LIPA worden geuit, vvorden niet noodzakelijk gedeeld door het bestuur. Kopij voor de volgendc LIPA inleveren bij de redactie voor: 15 mei 2004 Colo fon: yan redactie LIPA - jrg 13 nr. 1 voorjaar - pomlad 2004 Medewerkers: Rene Frelih, Edy Bevk Bojan Gorički, Irena Gabrovšek, Silva Hagen-Škoda, Franci Ravnikar, Pascal Kuiper, Willlem Roodlieb, Alexander Vink, Barbara Javornik (ambassade) Eindredactie: Fred Wolsink Redactieadres: Wisselt 75 7021 EH ZELHEM e-mail: f.wolsink@wxs.nl Vormgeving: Knislow Dcsign te Doetinchem www.knislow.com Drukvverk: R & M Tiel Oplage: 185 exemplaren Uit deze uitgave mag niets worden overgenomen, tenzij met bronvermelding. © 1991-2004 (ISSN 0928-8376) Sorry !!!!!. Het is zeer waarschijnlijk, dat u cen stukje voor deze LIPA hccft gemaild of gestuurd en dat u dit nu nict terug kunt lezen. Hartelijk dank voor de veelheid aan informatic, dit kan allcen maar de lezenswaardigheid van onze LIPA verhogen. Dus de volgende kcer worden de verbalen gcplaatst over “Het leven met de beren”, “Concert ZVON in de Onze Lic ve Vrou-wenkerk te Maastricht”, “Po poteh Cankarjeve matere”, “Zerovnica” en “Safari v Logarski dolini”. Blijf schrijven. We hebben dus dit kcer cen kcuze moeten maken naar de actualiteit van de bijdra-gen. De Europesc toetreding en de verslagen over belangrijke zaken in de afgclopen maanden hebben voorrang gekregen. Hopclijk heeft u de taal website van Richard Withagen uit Middelburg al cens bczocht. Hij heeft daar ondertussen ook heel veel andere info aan toe-gcvoegd. Richard blijf doorgaan en misschicn heb je ook iets aan het artikel van Alexander Vink, die dit kcer ecn opsomming geeft van allerhande interessante digitalc info uit Slovcnie. Mensen bedankt !!! Mogen wij ons voorstellen? Sem Mojca Nodelijk-Guštin, stara sem 38 let. Že skoraj 18 let stanujem na Nizozemskem, srečno poročena z Tony-em, imava dva sina, Jureta in Damjana. Jure se vsako leto uči slovenščine v Poletni šoli nekje v Sloveniji. Moji starši stanujejo v Borovnici, kjer tudi preživimo dopust. Pa da ne bo kdo mislil, da je mojemu možu kaj hudega, ko je cele 3 tedne skupaj s taščo... Stanujemo v provinci Zeeland. Delam v zavodu za odrasle z motnjo v duševnem razvoju. Damjan je zelo prizadet, ima avtizem, pa sem se zato bolj poglobila v to materijo. Tudi oni imajo pravico do dostojnega življenja! Članica društva sem od ustanovitnega sestanka davnega leta 1991 dalje, članica odbora pa od junija 2003 dalje. Do takrat sc bila bolj pasiven član, redno prebirala Lipo in se včasih udeležila kakšnega piknika.Slovencev ni veliko, sami sc moramo potruditi, da ohranimo jezik in kulturo. Navdušuje me, da ima društvo povezuje tako Slovence po rodu, kakor tudi tiste, ki so se zaradi takega ali drugačnega razloga navdušili nad to našo domovinico. Ik ben Mojca Nodelijk-Guštin, ik ben 38 jaar oud. Ik ben gctrouwd met mijn vakantieliefde Tony. We hebben 2 jongens, Jure en Damjan. We wonen in Zeeuws-Vlaanderen. Jure leert clk jaar Sloveens op de Zomerschool, op verschillende plaatscn, in Slovcnie. In de vakantieperiode zijn wij te vinden bij mijn ouders in Borovnica. 3 weken bij schoonmocder, klinkt erg, maar is het niet. Ik werk in cen instelling voor verstandelijk gchandicapten. Damjan is emstig autistisch en verstandelijk gehandicapt. Daarom heb ik me in die materi e wat meer verdiept en hierin nog oplcidingcn gevolgd. Ook deze mensen hebben recht op een respeetvol leven. Lid van de vereniging ben ik vanaf de eerste dag, maar tot juni vorig jaar vooral pasief. Ik vond het altijd leuk om de Lipa te lezen en gezellig te babbelen tijdens de picknick. Er zijn niet veel Slovenen en we moeten zelf zorgen, dat onze taal en cultuur bevvaard blijft. Ik ben dan ook verheugd dat onze vereniging “cchte” Slovenen en mensen die om welke reden ook, mijn thuisland iets bijzonders vinden, tot elkaar brengt. Nog iets voor de kookrubriek Hmmm.... Pehtranova POTICA Mijn moedcr maakt in de zomer vaak ‘pehtranova potica’. Als vulling gebruikt ze kwark en dragon (= pehtran) en omdat de potica bewaard wordt in de koclkast, smaakt ze lekker fris. De menscn die vorig jaar op de picknick warcn, wetcn hoc hct smaakt en sommige vroegen om het recept. Dus, bij deze. Zeef 600 gr. bloem boven ecn schaal, maak ecn kuiltje en verbrokel de gist er in. Roer de gist met 0,5 dl lauwe mclk, 1 cetlcpcl suiker en 1 eetlepcl bloem tot een brij en laat het 15 min. rijzen. Hicrna: 80 gr. vloeibare boter 80 gr. suiker wat geraspte citroenschil 1 eetlepel rum 1 theelepeltje zout en ongevecr 3 dl lauvve melk toevoegen en alles kneden tot deeg. Het deeg moet glad en socpcl zijn, zonodig nog wat melk toevoegen. Deeg laten rijzen tot dat hct volume verdubbeld is. Deeg uitrollen tot 1 cm dik, bestrijken met vulling en bestrooien met 2 eetlcpels verse dragon (of 3 lepels droge). Oprollcn en voorzichtig in de bakvorm overzetten, met een sate-prikker inprikken en nog 15 minuten laten rijzen. Eerste half uur bakkcn bij 200 graden, dan vcrlagcn wij de tcmpcratuur tot 170 graden en bakken wij nog cen half uur. Als de potica afgekoeld is, met poedersuiker bestrooien. Vulling: 100 gr. vloeibare boter 120 gr suiker 3 eiercn 1 dl room 400 gr. kwark alles door elkaar roeren. Is vulling erg vlocibaar, dan er 2 lepels panccrmeel door roeren 50 jaar dansgroep Nizozemska in Zuid-Limburg jfa Op 7 september 2003 werd in Simpelveld het jubileumfccst van de dansgroep Nizozemska (SFS) gevicrd. ’s Morgens ® was er een mis en ’s middag een bijeenkomst waar de burgemeester van Kerkrade, dhr. Jos Som met een verassing kwam opdragen. Hij kwam speciaal voor mevrouvv Mici Michon-Čebin en de heer Slavko Strman en benoemde hen tot lid in de orde van Oranje Nassau. Deze koninklijke ondcrscheidingen kregcn ze voor hun verdiensten voor de Sloveense gemeenschap in Limburg in het algemeen en voor de dansgroep in het bijzonder. Verontwaardiging vvas er wel enigszins, omdat de Sloveens ambassadeur in Nedcrland (dhr. Boris Flrec) niet naar Zuid-Limburg gekomen vvas om dit, voor de Sloveense gemeenschap daar, zo bclangrijke moment bij te vvonen. Aansluitend vvas er een beslotcn bijeenkomst, vvaarvoor ook enkele oud-leden vvaren uitgcnodigd. In het vvcekcnd van 22 en 23 november vverd verder op uitgebreide schaal aandacht aan dit jubileum gcschonken. Voor dit doel vvas speciaal uit Slovenie overgekomen, de obcrkraincrgrocp KARAVANKE. Voor vvie dit feestvveekend niet heeft mee kunnen maken, er komt dit jaar een herkansing. In november a.s. zal opnieuvv een Slovenska Veselica vvorden georganiseerd. Data en verdere informatie zullnog bekend gemaakt vvorden of zijn te bekijken op de vvebsitc van deze dansgroep: http://home.tiscali.nl/ ~su036255/sfsn/sfsnpat’e 12003Front.htm Hierop is ook onderstaande ontstaansgeschiedcnis te lezen: Vooral na de le vvereldoorlog komen vele buitcnlandsc arbcidcrs, met name uit de armoedigere Balkanlanden, naar de (steenkool-) rijke mijnindustriegebieden in West-Europa. Hierdoor veranderde onder andere in het normaal zo rustige Zuid-Limburg het een en ander. Hongaren, Polen, Russen, Tsjechcn, Slovvakcn, Kroatcn en Slovenen namen her en der hun intrek. Al in de 20cr en 30er jaren zongen en musicecrden ze; veclal ondcrling, in familiekring of, de Slovenen, op Sloveense feesten van de sinds 1926 opgerichte St. Barbara verenigingen. Zang, dans en handcnarbeid vonnden hun bclangrijkstc bezigheden. Op deze manier bleef bet Sloveense gevoel leven voor ecn paar duizend mensen tussen honderdduizenden Limburgers. Aparte groeperingen en vcrenigingen onderstreepten de dadendrang. Mede hierdoor ontstonden o.a. het zangkoor ‘ZVON’ en de jeugdkoren ‘VENČEK’ en ‘VRTEC’. Rond 1950 concentreerden zich cen aantal evenementen, die min of meer als voorbodes van het ontstaan van de dansgroep gezien kunnen worden, zoals: opvoering van het toneelstuk ‘de Twee Moeders’ in het Openluchttheater Steinerbos; de jubileumfeesten van de St. Barbaravcreniging (25 jaar), de ‘ZVON’ (20 jaar) en 40 jang priestcrschap van E.H. Pater Teotimus van Velzen (hiervan 25 jaar zielzorger van de Slovencn) in het openluchttheater te Brunssum; het jubileum van de Staatsmijnen en de eerste (experimentele) uitzendingen van de N.O.S.-TV. In 1953 kwam de E.H. N. Babnik, initiatiefnemer en organisator bij uitstek, vanuit Slovcnie naar Nedcrland. Hij vervvezenlijkte het idee, een dansgroep, uitstekend. Er vverd zelfs uit Slovenie een instructrice naar Ncderland gehaald, mevr. Anica Gorsic. Zij ging in 2 plaatsen aan de slag met de (Sloveense) jeugd: in Eijgelshoven, ahvaar ze o.a. de ‘Polka’ instudeerde en in Heerlerheide, waar ze o.a. de ‘Kiklica’ leerde. Beide dansen vvorden tegemvoordig ook nog door de dansgroep gedanst! In deze hoedanigheid trad men ook op: als dansers van Eijgelshoven en Heerlerheide (als 2 aparte groepen; dus nict als 1 groep!!!). Men danstc hoofdzakelijk voor eigen publiek, dus ook voor Slovencn in Belgie en Duitsland. Tot de dag van vandaag worden deze kontakten ondcrhouden. De tvveede helft van de 50er jaren was voor de Sloveense vcrenigingen een minder goede periode. Een oorzaak hiervoor was niet te noemen: lag het misschien aan het kortstondige verblijf van mevr. Anica Gorsic, of aan het vertrek van E.H. Babnik in 1955? Men trad ondanks alles nog op bij ‘eigen’ publiek en er kvvamen nu ook aanvragen van ‘vreemden’, zoals het 3-landenpunt in Vaals en de vvereldtentoonstelling in Brussel (1956). Om dit dansgroep-idee niet verloren te latcn gaan, besloten de beide groepen, Eijgelshoven en Heerlerheide, samen te gaan. Van een officičle verenigingsstatus was in deze periode nog geen sprake. In dhr. Frans Drenovec sr. vverd een soort manager gevonden bij wie de aanvragen voor optredens binnenkvvamcn. Eind 50cr jaren trad mevr. Mici Degens (Konten) aan als instructrice. Zij vverd terzijde gestaan door dhr. Pep Drenovec, muzikant op de (in deze streek nog steeds populaire) diatonische harmonica (= vviener of, zoals de Slovenen zeggen, frajtoner). Harmonicaspelers van het allereerste uur vvaren de gebroeders Markon en dhr. Anton Robek. In 1965 stopte mevr. Mici Degens als instructrice. Haar plaats vverd dan vveer ingenomen door dhr. Slavko Sterman. Slavko verdiept zich in literatuur van o.a. danspedagoog France Marolt. Mede daardoor krijgt de dansgroep een gedegen repertoire met ondermeer Rezianka’s, Kolo’s, de Svatbena, de Trojka, de Mrzulin, de Sustarski-ples en natuurlijk de 2 oudste dansen: de Polka en de Kiklica. Daarnaast wordt Slavko ook de nieuvve wienerspeler die de dansen muzikaal begeleidt. Later zal hij vvorden bijgestaan door dhr. Otto en mevr. Doortje Žerdoner. Hicruit (aangevuld met Leo Sterman en Nico Michon) vvordt het (nog steeds) bekendc orkest Veseli Vaški Godci (= Die Lustigen Dorfsmusikanten) opgericht. Dit orkest zal vanaf dit moment afwisselend de dansen begeleiden, alsmede zijn eigen weg gaan voor 27 jaar lang. In 1992 slopt het orkest, na diverse vvisselingen van personele bezetting en muziekstijl, crmee. Het jaar 1969 vvordt het eerste hoogtepunt van de dansgroep: er staat een toumec naar Slovcnie gcpland. Deze toumee vvordt s amen met het Sloveense zangkoor ‘ZVON’ gemaakt. Optredens vvorden o.a. verzorgd in Senovo, Kočevje en Šoštanj. Daarnaast ging de dansgroep nog vele malen de grens over voor optredens: Belgie, Duitsland en Frankrijk vvilden de dansgroep ook vvel eens zien optreden. Vanzelfsprekend vverden er ook diverse optredens binnen de landsgrenzen verzorgd (vvaaronder de 2e en 3e Parade der Nationaliteiten in Brunssum). De j aren 70 vvaren voor de dansgroep het begin van een succesrijke periode; vvaren er eerst nog vvat personele problemen (mannentekort!), nadien groeide het ledenaantal gestaag. Er vverden ook diverse dansfestivals bezocht. Op deze festivals vverden diverse hoge prijzen in de vvacht gesleept, vvaaronder 3 maal in 5 jaar de eerste prijzen in Wamsveld (Gelderland). Hierdoor kvvam de vvisselbeker van dit festival defmitief in bezit van de dansgroep. We bedoelen hiermee het Nederlands Kampioenschap voor intemationalc folkloristische dansen. In 1974 volgde het 2e toumee i.s.m. ‘ZVON’ naar Slovcnie. Er vverd o.a. in Brestanica en Trbovlje opgetreden. Tevens vverd het programma vanaf 1976 uitgebreid met niet-Sloveense dansen. Dansleider Leo Sterman, zoon van Slavko, speelde hi er een bezielende rol in. Ook vvaren er diverse Tv-optredens (in Joegoslavie en Nederland -Sonja Barend-) en een optreden op het Wereld Muziek Concours te Kerkrade. In 1978 vverd het 25-jarig jubileum gevierd in Sporthal Ter VVaerden met een optreden van het Obcrkrainer Scxtett Janez Kalsek. In deze hal trad de dansgroep enkele jaren eerder (in 1973) reeds op met Slavko Avsenik und seine Original Oberkrainer. Deze optredens vvaren voor de dansgroep een zeer grote eer. De volgende periode (1980 tot heden) vvas c.q. is een voortzetting van het voorgaande: de ‘eigen’ feesten zoals Moederdag, 60-jarig bestaan van de St. Barbara vereniging Hccrlcrheide (1986), de ZVON-feestavonden in Eijgelshoven, Sloveense (kultuur-) dagen in Belgie en Duitsland en het opluisteren van diverse Sloveense missen, met bijzondere vermelding de Paasmis met processie vooraf, vverden / worden niet vcrgeten. Ook in deze periode vvorden diverse (zelfstandige) toumees gemaakt: in 1983 (optredens in o.a. Postojna -bij de beroemde grotten- en Škofija Loka), in 1990 (optredens in Vrhnika, Maribor, Rogaška Slatina, Kočevje, Ljubljana en wederom Škofija Loka) en in 1994 (optredens in o.a. Kranjska Gora, Velenje en Vipava). Natuurlijk vverden / vvorden de festivals ook niet vcrgeten. Ook nu vverden er diverse prijzen in de vvacht gesleept: in 1989 vvordt vvederom een Nationaal Kampioenschap in de vvacht gesleept in Zuid-Beijerland (Zeeland). Tijdcns het toumee van 1990 vverd de dansgroep door de Slovenska Izceljenska Matica (= de Sloveense Immigratie Stichting in Slovenie) uitgeroepen tot beste vertolker van de Sloveense kultuur in het buitenland, samen met een groep uit Argentinie. Onze dansgroep vvas de laatste ‘buitenlandse’ dansgroep die in (voormalig) Joegoslavie optrad. In de Brunssumse ‘Brikke Oave’ vverd in oktober 1991 een Sloveens/Pools programma op de planken gcbracht. Dit programma vverd, naast onze dansgroep, opgeluisterd door het Sloveense zangkoor ‘ZVON’, het Brunssums Mannenkoor en de Poolse dansgroep Podlaszie. November 1991 vverd door enkel en alleen de dansgroep een volledig Slovecns/ Joegoslavische voorstelling op de planken gcbracht van dezelfde zaal; deze vverd gekoppeld aan een humanitaire hulp-aktie voor vluchtelingen in Slovenie. En in december 1991 danste de dansgroep zich naar cen top-3 plaalscring voor allochtone dansgroepen in Rotterdam (officieus kampioenschap). Het jaar 1993 vvas er ook een om niet te vcrgeten: in dit jaar vverd het 40-jarig jubileum gevierd. Dit jubileum vverd luister bijgezet door alleen een avondvullende voorstelling te verzorgen in de Heerlense Stadsschouvvburg. Daamaast vverden er ook vele optredens verzorgd in o.a. Genk, Gent, Venray, Monchen-Gladbach, Herzogenrath, Idar-Oberstein en Heerlen (VVelterhof en Verpleegklinick). Tot op heden (2004) vvorden er nog steeds diverse nationale en internationalc optredens verzorgd. Hierbij dient men te denken aan: Berg aan de Maas en Walhcim (Oogstdankfccsten), VVaubachs Dorpsfeest (Landgraal), diverse reizen-(Maastricht en Hassclt) en dansfestivals en ga zo maar door. ( ) Sloveense wi/nen op het Binnenhof Op 5 november 2003 werd op het Binnenhof de bijcenkomst “ Brood en Wijn” georganiseerd. Deze jaarlijkse bijcenkomst is een ontmoetingspunt voor mensen uit de brood en vvijnbranche, politici, waaronder veel kamerleden en vertcgenwoordigcrs van verschillcnde ministeries. Dit jaar stond de bijcenkomst in het teken van de landen die in mei 2004 zullen toetreden tot de Europese Unie (EU). Daarom warcn ook veel ambassadeurs aanwezig Door bet productschap wijn was aan de importeurs van wijnen uit de nieuwe EU landen gevraagd proef-flessen op te s turen die op deze bijcenkomst tijdens de ontvangst en bij het buffct gedronken zouden wordcn. Door een panel van vinolo-gen en medevverkers van het wijninformatiecentrum werden de wijnen vervol-gens geselecteerd. Dat de Sloveense wijnen uitstekend werden gewaardeerd bleck uit de resultaten van de selec tie. Dri e wijnen, ge-importeerd door Helmsing-de Vries Wijnkopers uit Ellecom mochten prominent aanwezig zijn. Tijdens de ontvangst van de genodigdcn (ongevcer 250 personen) werd een Hon-gaarse Ricsling geschonken en de Sloveense Penina van \___________________________ de familie Frangež uit Gornja Radgona. Na de ontvangst waren er toespraken van de voorzit-ter van het productschap, de heer Th. Meijer, de minister van Landbouvv, Natuur en Voedselkwaliteit de hčer Veerman en de Hon-gaarse ambassadcur de heer Kiss. Een citaat uit de toespraak van de minister: ‘Brood en vvijn zijn geen producten voor een snelle hap en een vluchtige dronk. Het zijn producten waar je de tijd voor moet nemen. Het zijn voor mij ook producten die ik associcer met het leggen en aanhalen van contacten, het beklinken van goede vriend-schappcn. Een gocd gcsprck vereist immers op zijn minst een gocd glas (Sloveense) wijn. Sloveense is een noot van de autcur, maar de tekst kan van harfe worden ondcrstcund! Tijdens het aansluitende buf-fet konden de genodigden zich te gocd doen aan een keur van gcrechten uit de ticn nicuvve lidstatcn. Ook hicr maakte de Sloveense en Hongaarse vvijncn weer veel indruk. Aan het buffet kon men gcnicten van cen heerlijke Renzki Rizling 2000 van de familie Valdhuber uit Svečina (dicht bij Maribor) De aanwezige Sloveense ambassadcur, dr. Boris Frlec, die uitgebreid sprak met de Nederlandse importeurs van Sloveense topvvijnen Andre en Truus de Vries uit Ellecom mocht voor de Sloveense wijnen veel complimenten in ontvangst nemen. Bij het vertrek - lang na de geplande tijd - vverden alle gasten nog verrast met een Sloveense topvvijn, een Cabemet Franc Barrique 1999 van de amilic Peršolja uit Kozana (Dobrovo Brda). De vvijn vverd door het productschap gekozen uit tiental-lcn ingezonden vvijnen. Een geslaagde bijcenkomst en cen uitstekcndc promo-tie van Sloveniš J Ambasada BIVALNA DOVOLJENJA PO VSTOPU V EVROPSKO UNIJO V tokratnem prispevku bi vas rada seznanila s trenutno znanimi novostmi, ki bodo na področju bivalnih dovoljenj uvedene po 1 .maju 2004, ko bo Slovenija postala polnopravna članica Evropske Unije. V januarju 2004 je nizozemska vlada sprejela odločitev, da bo po 1 .maju 2004 za 22 000 (letno) delavcev odprla svoj trg delovne sile. To pomeni, da se bodo državljani desetih novih držav EU lahko zaposlili na Nizozemskem, vendar le v okviru omenjene kvote. Kvota ni proporcionalno razdeljena, kar pomeni, da se bodo delovna dovoljenja izdajala po načelu kdor prvi pride, prvi melje. Za druge skupine tujcev (državljanov desetih novih članic), ki se bodo na Nizozemsko priselili ali tukaj že živijo iz drugih razlogov (študij, partnerstvo idr), pa so nam na IND povedali, da se po 1 .maju 2004 pravico do prostega pretoka ljudi začela izvrševati tudi za državljane Slovenije. Dokument oz. dovoljenje MVV, ki ga verjetno poznate, po 1 .maju 2004 za slovenske državljane ne bo več potreben. Odločitev je tako sprejeta, kako pa bo zadeva potekala v praksi, bomo pa spoznali po 1 .maju 2004. Novosti se na tem področju odvijajo tudi v Sloveniji. Do l.maja 2004 si morajo državljani EU (kot tudi drugi tujci) pred vstopom v Slovenijo predhodno urediti bivalno dovoljenje na enem izmed slovenskih veleposlaništev. Postopek pridobitve bivalnega dovoljenja bo za državljane EU Sporoča po 1 .maju povsem poenostavljen. Državljan EU bo lahko vstopil v Slovenijo le na podlagi osebne izkaznice oz. potnega lista in ostal v Sloveniji 3 mesece iz kakršnegakoli razloga. V tem času oz. po preteku 3-eh mesecev pa si bo moral na Upravni enoti urediti bivalno dovoljenje.Pogoji, kijih mora tujec izpolnjevati bodo ostali - z manjšimi spremembami - v veljavi. Na področju bivalnih dovoljenj pa EU trenutno pripravlja nove spremembe, ki bodo — če bodo seveda sprejete - določale naslednje: Državljani EU in njihovi družinski člani bodo lahko bivali na območju druge države EU brez posebnega dovoljenja 6 mesecev Za bivanje daljše od 6-ih mesecev ne bodo potrebovali dovoljenja za prebivanje, ker bo to nadomeščeno s prijavo bivališča pri pristojnem organu. Uvedena bo tudi stalna pravica do bivanja, ki se bo pridobila po štirih letih neprekinjenega bivanja v državi, članici EU Pomembno pri opisanih novostih je spoznanje, da bo ureditev - ko bo sprejeta - veljala tako v Sloveniji kot na Nizozemskem in je tako pomembna informacija tako za Slovence, ki živite na Nizozemskem kot tudi za tiste, ki se nameravate preseliti nazaj v Slovenijo. Do naslednjič vas lepo pozdravljam, Den Haag, 11 .februar 2004 Barbara Javornik, Veleposlaništvo Slovenije "Komisije Državnega zbora Republike Slovenije za odnose s Slovenci v zamejstvu in svetu " op bezoek in Nederland. Van 5 tot 7 februari was cen delegatie van de Sloveense overheid op vverkbezoek in ons land. De delegatie stond onder leiding van de heer Franc Pukšič. Op 6 februari was er een ontmoeting met Nederlandse parlementariers en daarna vverd er een bezoek gebracht aan bet kantoor van LIZE te Utrecht en bet kantoor van de ambassade in den Haag. De delegatieleden waren geinteresseerd in de levenssituatie van de Slovenen in het buitenland, met name in Nederland. Irena Žagar was door LIZE uitgeno-digd om bij de ontvangst in Utrecht aanwezig te zijn. Irena heeft een essay geschreven in het door het LIZE uit-gegeven boekje ‘Grenzeloze genera-ties. Zuideuropese jongeren over hun identiteit’. Zij vertelt daarin over haar ervaring als Sloveense nieuwkomer in Nederland. Verder is ingegaan op de taak en functie van LIZE binnen het Landelijk Overleg Minderheden (LOM) en een profiel geschetst van de Sloveense ge-meenschap in Nederland. Ook zijn de parlementariers op de hoogte gebracht van de initiatieven op het gebied van het opsporen, bewaren en toegankelijk maken van het cultureel erfgoed van de Slovenen in Nederland. ‘s Middags tijdens de ontmoeting op het kantoor van de ambassade in den Haag waren een groot aantal in Nederland vvonende Slovenen aanvvezig, die uitgebreid verslag konden doen over hun ervaringen en eventuele problemen. Onze vereniging was daar vertegenvvoordigd door ons bestuurslid Bojan Gorički. Op 7 februari is er een bezoek gebracht aan de Midden- en Oost Europabeurs te Deventer, waarvan elders in dit blad een verslag staat. Sloveense deelname aan Europabeurs Deventer - Wie zaterdag 9 februari ji. rond een uur of een de Lebuinuskerk te Deventer in wilde, moest eerst in de rij staan. Maar liefst 3000 bezoekers kwamen een kijkje nemen op de Midden- en Oost Europabeurs. ‘De beurs is een succes constateerde organisator Jan Henk van der Kolk tevreden. Van der Kolk denkt daarom al na over de editie van 2006. ‘Het zou mooi zijn als over twee jaar heel Deventer in het teken van Midden- en Oost Europa staat en bijvoorbeeld ook de horeca en vvinkels dit thema oppakken. Het ondenverp leeft en de interesse in de Midden- en Oost-Europese landen lijkt groter dan ooit. De toekomstige toetreding tot de EU zal daar ongetwijfeld mee te maken hebben. Dat biedt kansen voor zowel Nederland als de Midden- en Oost-Europese landen.1 In de Grote- of Lebuinuskerk heerste zaterdag een gezellige sfeer. Poolse, Sloveense en andere dansgroepen gaven in prachtige klederdrachten uitvoeringen en de mensen achter de kraampjes deden hun uiterste best om bezoekers van informatie te voorzien. Er waren 4 stands die informatie over Slovenie gaven: Adria Airways, I.D. Riva tours, Verkeersburo Slovenie en onze vereniging. Men kon zich uitgebreid over Sloveense vvijnen laten informeren en het gebied “Logarska Dolina” met diverse verblijfsmogelijkheden werd gepromoot. De wijn kon geproefd worden en er was echt Sloveens brood. (red. "Hvala Jure !”) De Sloveense dansgroep “Nizozemska” uit Landgraaf, verzorgde een aantal zeer succesvolle optredens, waarbij de dansen van de kindergroep wel heel veel waar-dering kreeg. Complimenten aan het bestuur van deze dansgroep. Willen we de Sloveense cultuur in ons land behouden, dan is daar zeker een rol voor de jeugd vveggelegd. (red. “Ik hoorde dat Glen Kuiper ook al aan het oefenen was”). Veel bezoekers kvvamen speciaal voor informatie over mogelijke vakantiebestem-mingen. Sommige reisorganisaties waren al na een paar uur door hun stapel brochures heen, waardoor het kopieerap-paraat van de kerk op volle toeren moest draaien. Volgens Jan Henk van der Kolk, die de beurs samen met evenementenbureau VVV organiseert, zijn de reisorganisaties erg enthousiast. ‘Als het aan hen ligt, houden we elk jaar zo‘n beurs. Er komen namelijk mensen uit heel Nederland die geinteresseerd zijn in een specifiek gebied. Maar het is hier niet alleen een vakantiebeurs. We bieden meer. Juist de mix tussen vrije tijd en inhoud maakt dit evenement zo interessant.1 Behalve de Lebuinuskerk stond ook het stadhuis helemaal in het teken van Mid-den- en Oost-Europa. In de vorm van debatten, workshops, lezingen en forum-discussies praatten daar ambassadeurs, Europarlementariers, experts en andere geinteresseerden over onder meer de toe-treding tot de Europese Unie, duurzaam toerisme en de rol van stedenbanden. Net als de vorige keer was de Sloveense ambassadeur in Nederland, de heer Boris Frlec naar Deventer gekomen om hieaan deel te nemen. Dit jaar was hij vergezeld van een delegatie “Komisije Državnega zbora Republike Slovenije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu” onder leiding van Franc Pukšič. Deze groep Slovenen heeft zich uitgebreid laten informeren over de manier waarop onze vereniging Slovenie met Nederland verbindt en omgekeerd. Kulturni Praznik Het spektakel was niet alleen nog weer groter dan de vorige keer - toen waren er 2500 bezoekers - maar het trok nu ook geinteresseerden uit het hele land. Uit een steekproef bleek dat iets meer dan 40% van de bezoekers van buiten de provin-cies Gelderland en Overijssel kvvamen. Een kleine 25% kwam uit de Randstad. Hierdoor kan men zich met recht een landelijke Beurs noemen. Op zondag 8 februari 2004 heeft onze vereniging de “Dag van de SLOVEENSE CULTUUR”gevierd in “Hrvatski dom ” te Amsterdam. Het was een sfeervolle en druk bezochte bijeenkomst. Sloveense gedichten werden voorgedra-gen door Gregor Klemenčič. Paul Gorički gaf uitleg over het Sloveense programma MAVRICA van radio ZERA te Amsterdam, waar hij als vrijwilliger werkt en Milena Mulders vertelde over haar plannen tot het “opsporen, verzamelen, bevvaren en toegankelijk maken van het cultureel erfgoed van de Slovenen in Nederland”. Barbara Javornik van de ambassade deed verslag van het bezoek van de Sloveense regeringsdelegatie aan Nederland van 5 tot 7 februari ji. Het Sloveense eten en drinken liet een ieder zich goed smaken. Bijgaande foto’s geven een indruk van deze zeer geslaagde dag. Kulturni Praznik -2004 8. februar - KULTURNI PRAZNIK. Ze en mesec prej sem se veselila tega dneva, saj sem vedeta, da bom po treh mesecih končno jedla slovensko hrano! Super! Na jedilniku jota in kranjske klobase, predjed zaseka in nekaj pršuta. Mmmmm. Zdelo se mi je kot da prvič jem hrano. A vendar. Združenje prijateljev Slovenije povezuje tako Slovence kot Nizozemce ze skoraj deset let. Vsako leto imajo približno od štiri do pet srečanj, eno izmed teh je na Prešernov dan. Letos je srečanje potekalo v Amsterdamu. Le-tega sem se udeležila tudi sama in morem povedat, daje bilo skrajno lepo opazovati in poslušati Nizozemca, ki se je ravnokar pričel učiti slovenskega jezika. “Slovenski jezik je težek”, potoži vsak, ki se s težavo spopada z dvojino, sklanjatvami,...ampak vztrajajo. Vsak pa bo znal povedati: “Slovenija je zelo lepa dežela!” Vendar včasih se sami tega ne zavedamo. Na srečanje je prišlo približno 40 Slovencev in simpatizerjev. Slovenci priseljeni iz vseh koncev svoje rodne domovine, tako iz Maribora kot iz Ljubljane, Postojne in Kopra. Nekaj študentov, ki v Amsterdamu dograjuje svoje znanje. Srečanje je potekalo zelo umirjeno in sproščeno. Najprej nas je pozdravil predsednik društva Freddy Wolsink. Besedo je nato predal g. Gregorju Klemenčiču, ki nam je prebral nekaj slovenskih pesmi; Tone Kuntner: Mati Slovenija, Tomaž Pengov: Ladje Konkvistadorjev, Boris A. Novak: Nacionalni program, Rojstni kraj izgube in Domovine, Gregor Klemenčič: Majceni a moji. Nato smo spregovorili o Radio Mavrica (na katerem delam tudi sama) in njegovi enourni slovenski oddaji, ki je na sporedu enkrat tedensko. Na koncu nas je ga. Barbara Javornik iz Veleposlaništva RS obvestila o določenih novostih, ki bodo nastopile z dnem, ko bo Slovenija postala clanica EU. Vsi skupaj smo sedali pri mizah, jedli, pili slovesnko vino (prodajajo ga tudi v Amsterdamu) in se pogovarjali o Sloveniji, kako lepo je živeti v Sloveniji, kako smo Slovenci lahko srečni, vglavnem oh in sploh. Lepo je bilo slisati “tujca” kako hvali našo deželo. Po drugi strani pa so mi švigale misli po glavi, kako Slovenci konstantno kritiziramo našo državo, nase poslanke in poslance, nase županje in župane, zdravnice in zdravnike,....in se bi lahko naštevala. Verjamem, daje v Sloveniji potrebno se ogromno dela in truda, da se bodo stvari obrnile na bolje, ampak samo s kritiko iz usnjenega stola ne bomo spremenili nic. Potrebno se je zavzemati za stvari v katere verjamemo. Na tem srečanju sem bila ponosna, da sem doma iz Slovenije, da se izobražujem in zabavam v Kopru (čeprav se zadnje čase dogajajo čudne stvari) ter da živim v Ankaranu. Minil bo ze tretji mesec odkar sem v tujini, a vendar je moje okolje zmeraj prisotno v mojih mislih. Tujina je lepa, zanimiva, a najlepse je doma. Včasih je pametno, da stopimo cez mejo in opazujemo kako stvari potekajo, vendar mislim, da smo tudi sami marsičesa sposobni. SLOVENIJA GRE NAPREJ! :-) Anja Krasna Slovensko Pevsko Društvo Zvon Vijfenzeventig jaar geleden werd “Slovensko Pevsko Društvo Zvon”, het Sloveense Koor Zvon, Heerlerheide, op initiatief van de befaamde p.Teotimus van Velsen opgericht, ter opluistering van vvereldlijke en kerkelijke activiteiten van de Sloveense gemeenschap, toen zo’n 4.000 mensen in Zuid-Limburg. Eerst nog maar eens: “Zvon” is niet een of andere afkorting: Z.V.O.N., en dan maar zoeken, misschien zoiets als “Zang-koor Voor Oudere Notenminnaars". Nee, ook al ligt de gemiddelde leeftijd van onze koorleden een behoorlijk stuk boven de 60! Zvon betekent gewoon “Klok” en onze ouders en grootouders dachten daarbij toen in de eerste plaats aan een kerkklok-je, zoals dat 75 jaar geleden ’s avonds in Slovenie tussen bergen en heuvels weerklonk, en nu, met wat geluk, daar nog wel te boren is. Reis toch naar dat land aan de zonkant van de Alpen! Je kunt over Slovenie heel wat vvetens-waardigheden vinden op “Lipa on Line”. Je moet wel moedig door-linken, want Freek heeft een avontuurlijke puzzel van de site gemaakt Steek er een uurtje in, om de weg te vinden en wijs te worden! Raak je dan eenmaal op de site van Wiel Abraas, dan vind je ook nog de geschie-denis en actuele kalender van “Zvon” . In dit jubileumjaar 2004 organiseert Zvon het traditionele tweejaarlijkse tref-fen van Sloveense koren, de “Srečanje”. Het ene jaar vindt dat treffen plaats in Frankrijk, dan weer in Belgie en nu dus bij ons. Dit zangfeest is op 24 april 2004 in het trefcentrum de Brandpoort aan de Hoogstraat 191, 6371 HS te Landgraaf, begin concert: 15.00 uur. Er komen zo’n zes andere koren en wel uit Belgie, Duitsland en Frankrijk om samen met ons die dag te zingen en te feesten. Kom. Entree vrij. (Je mag wat geven.) Het zal je bevallen. Na afloop een gezellig samenzijn; er zijn Sloveense specialiteiten, er is een klein orkestje. De Ambassadeur van Slovenie, dhr Frlec, is er ook, maar hij zal maar heel kort wat zeggen. Dus daarvoor hoeft je niet weg te blijven! Tussen 28 april en 5 mei moet je niet proberen ons te bellen of schrijven of te mailen of thuis op te zoeken, want dan zijn we er niet, we zijn op concertreis in Slovenie! Ons hotel is in Kranjska Gora, vanvvaar wij elke dag vveer naar een andere plaats in Slovenie reizen voor een optreden. Een van onze activiteiten tijdens deze Jubileumreis zal een optreden zijn tijdens de grote 1 mei viering 2004 op het Drielandenpunt bij Kranjska Gora. Daar grenzen Slovenie, Italie en Oostenrijk aan elkaar en daar zijn dan allerlei festivi-teiten in verband met het toetreden van Slovenc tot de E.U.! En zeg, he, wij zijn daarbij! Dit is waarachtig een gelukkige samenloop van omstandigheden: wij op die plaats op dat tijdstip. Ik zou vvillen, dat de Folklorna Nizozemska er ook nog bij was! De afspraak hiervoor werd gemaakt in Den Haag op 6 februari, waar we enige vertegenwoordigers van het Sloveense Parlement getroffen hebben. Ik heb me daar in de Sloveense Ambassade (officieel waren we dus effe in Slovenie) verbaasd en verheugd over de behendigheid waar-mee onze voorzitter Marian en onze pen-ningmeester Emile in het Sloveens onze zaak behartigd hebben. Emile slelde eerst onze subside veilig en daama maakten we onder Marians leiding die afspraken voor het 1 mei-feest bij Kranjska Gora en ook nog voor een optreden in het stadje waar de leider van die Sloveense delegatie burgemeester is. Van onze ontmoeting in Den Haag konden we verslag doen tijdens onze Jaarvergadering, die we de volgende dag, 7 februari, hielden. Daardoor kon ik geen getuige zijn in Deventer van het suc-cesvolle optreden van onze vrienden van de Sloveense Dansgroep, de Folklorna Skupina Nizozemska. Het was een lang Sloveens vveekend: 8 februari vond er immers ook nog de goed bezochte en gezellige bijeenkomst in Amsterdam plaats, van de “Združenje Prijateljev Slovenije”, de Vereniging van Vrienden van Slovenie. Wat Zvon’s feestjaar 2004 betreft nog dit: Op 3 oktober luisteren wij in onze Comeliuskerk in Heerlerheide een plechige H.Mis ter gelegenheid van ons 75jarig jubileum op. Ook dat zal een fees-telijke, blijde dag worden. Edy Bevk Pred 75. leti je bilo ustanovljeno “ Slovensko pevsko društvo Zvon Pobudnik je bil prizadevni pater Teotimus van Vel-sen. Zbor naj bi za takratno 4000 člansko slovensko skupnost gojil in prepeval slovenske ljudske in cerkvene pesmi. Ime ZVON pa je mogoče simbolično. Ali so naš on matere ob tem mislili na zvon, ki seje ob večerih tako milo razlegal iz slovenskih cerkvic ? Še dandanes mu lahko prisluhnemo. Prepričajte se sami in odpotujte na to sončno stran Alp. Prej pa poiščite “Lipa on line”, Freek je sestavil spletno stran, preko katere boste veliko zvedelo o Sloveniji. V tem jubilejnem letu organizira Zvon tradicionalno srečanje slovenskih zborov. Vsake dve leti prevzame organizacijo druga država. Letos bo gostovalo šest zborov in sicer iz Belgije, Nemčije in Francije. Zabeležite si datum, 24. aprila ob 15. uri in sicer v lokalu “Brandpoort", Hoogstraat 191, Landgraaf. Vstopnine ni, prostovoljni prispevki pa so dovoljeni. V času od 28. aprila do 5. maja, gre zbor v Slovenijo, na jubilejno turnejo. Iz hotela v Kranjski gori, bomo potovali na različne konce Slovenije in tam priredili nastope. Izredno doživetje na tem potovanju, bo za nas verjetno sodelovanje na slovesnosti, ki bo 1. maja na tromeji pri Kranjski gori.To povabilo smo dobili 6. februarja, ko smo se v Haagu srečali s predstavniki slovenskega parlamenta. 3. oktobra bomo v cerkvi Heerleheide peli pri jubilejni maši. Tudi tad an bo v znaku praznovanja. Metka Boon En dat was het ook! Onder het mom ‘nu of nooit’ gingen wij in de zomer van 1999 met z’n tvvaalven op vakantie naar Slovenie. Een tamelijk riskante ondememing vond ik vooraf, omdat ons aantal bestond uit een uitge-sproken bont gezelschap. Ik vond mezelf niet zo’n risicofactor - ik ben de leukste, maar daar willen anderen wel eens een afwijkende gedachte op na houden. En ach, van mijn vrouw hoef je geen problemen te venvachten, van mijn zus en zvvager evenmin, maar ja, orna ging ook mee, net als de andere orna, waar-door opa niet kon achterblijven. En dan nog een stuk of wat tvvintigers en twee kleintjes van negen en twaalf. Allemaal op de een of andere manier familie van elkaar en als families ergens aan kapot gaan, dan is het wel dat ze noodgedwon-gen te lang op elkaars lip zitten. Maar goed, we vonden dat we ‘het gewoon ‘n keer doen moesten’, volgend jaar was orna misschien wel dood en de andere opa en orna (mijn schoonouders) waren nog nooit echt ver de grens over gevveest en nu nog goed ter been. Daar gingen we. Ik zal alvast verklappen dat het een schitterende vakantie zou worden, want iedereen vond het prima dat de ander zichzelf was. Wij lieten elkaar vrij en deden toch veel dingen sa-men. Zo besloten we om twee dagen de bergen in te gaan, een dagje heen, slapen in een berghut en dan weer een dagje te-rug. We planden om vanuit Lepena naar Krnsko Jezero te lopen en vice versa. De ene orna (mijn moeder), tweeentachtig j aren jong vond ondenveg wel dat er nogal veel bladeren en hoekige stenen op het bergpad lagen. ‘He verdikkeme’ hoorden wij haar af en toe zeggen als ze weer eens bijna over zo’n steen strui-kelde. Jaap, mijn schoonvader bulkte aanvankelijk van optimisme. Na pakweg een kwartiertje klimmen meende hij dat ‘het wel niet meer zo ver zou zijn’, een opmerking die door mijn vrouvv begroet werd met een schamper lachje. Na een half uur had hij het gevoel het eindpunt te zijn genaderd, na drie kvvartier vroeg hij zich af of we wel de goede route hadden genomen (‘Ja pa, we kennen deze weg!’), na een uur vond hij de bergen ‘toch best wel vermoeiend’, na anderhalf uur riep hij nog maar eens ‘dat het nu toch echt niet ver meer kon zijn’ en na twee uur vvas hij doodstil, wegzakkend naar de achterste gelederen, waar mijn moeder de rij en sloot en zich naar boven hees onder tal lože verdikkemes. Toen wij boven aan-kwamen gaven wij onszelf trots schou-derklopjes, alsof we een tocht dwars door Siberie hadden overleefd. Wij aten en dronken wat in de berghut, mijn moeder kon eindelijk naar het toilet, struikelde op weg er naartoe bijna over de deurdorpel (‘verdikkeme! ’) en stelde vervolgens voor om toch nog eventjes door te lopen naar een dichtbij gelegen meertje. Wij stemden in, genoten daar van de prachtige omge-ving, keerden terug naar de berghut en begaven ons in de vroege, maar stikdon-kere avond richting slaapzaal. Daar lagen we met z’n twaalven in het gitzwarte duister, naast nog vier anderen, die er ook de nacht doorbrachten. Jaap viel als een blok in slaap, zijn gesnurk deed den-ken aan een laagvliegende Stuka uit de Tvveede Wereldoorlog en daarom zuchtte mijn zoon Willem tamelijk hardop: “Ik kan niet slapen, opa snurkt zo vies.” “Sssst!”, maande mijn vrouw, “probeer het toch maar. En stil zijn. Anders maak je de anderen wakker.” Het was alsof opa Willem gehoord had, want hij staakte zijn geronk. Het was stil. Eventjes. ‘Verdik-keme”, zei mijn moeder opeens half luid. “ik moet naar de wc...” “Sssst!” maande mijn zus die naast haar lag, “zachtjes! Je maakt ze allemaal wakker.” Dat klopte. “Ik ga wel even mee. Efife de zaklamp zoeken.” Dat viel niet mee, want zij rom-melde links en rechts, haar bed kraakte en die vier vreemdelingen op de zaal zuchtten ‘ns lichtelijk geergerd. Mam en zus kwamen even later de trappen weer op, mijn Heer wat een geknerps! Iedereen weer wakker. Flink gestommel om het (juiste) bed weer in te komen. Toen stilte. Niet lang. Opeens een afgrijselijk gegil. Jessus wat gebeurt er!? Mijn nicht Kitty beleefde een nachtmerrie, niet zo heel erg ongevvoon want zij heeft de reputatie om op de meest ongeschikte momenten overvallen te vvorden door een boze droom die ze luidkeels krijsend begeleid. Iedereen rechtop in bed, harl in de keel, Kitty tot bedaren brengen. “Sssst! Kitty, Kitty, rustig! Kalm... Kitty!” Wederom gezucht van de vier vreemdelingen. Daama stilte. Vijf minuten, hooguit. En toen een aanzwellend geluid: “Oeoeoe-oehhh...” Mijn moeder. “Verdikkeme! PfFffTrees!" (zo heet mijn zus) “Aaaahh, ik heb kramp!” “Sssst!", probeerde mijn zus, “Zachtjes! Je maakt iedereen vvak-ker! Kom maar even het bed uit, dan gaan we naar beneden. Waar is de zaklamp?” Zoek, zoek, stommel, stommel, kraak kraak. Zucht (vier maal). Eindelijk de zaklamp gevonden. Trap af. Knerps, knerps. Beneden wat rondlopen. Kramp weer weg. Trap vveer op. Knerps, knerps. Bed weer in, stommel stommel. Stil. Hoe laat zou het zijn? Een van de vier vreemdelingen lag naast me en sliep eindelijk, zij het onmstig. Hij draaide zich om en baff! sloeg mijn zijn elleboog per ongeluk snoeihard op mijn neus. Pijnlijk! ik kon wel janken, maar wist dat ik dat niet maken kon na zoveel tumult. Tenvijl ik aan huilen dacht, deed onze dochter het daadwerkelijk. Zij doet dat wel vaker in haar slaap en godsgru-vvelijk hard, maar nu kwam dat gebleer toch echt uiterst ongelegen. “Sssst!”, riep haar moeder, “stil maar, stil maar, ssssst.” Ze pakte haar dochter op en wilde ermee naar beneden gaan. Ik mee. “Waar is de zaklamp?” Geen idee. “Trees, waar is de zaklamp”, fluisterde ik zacht, maar toch ook wel vveer hard om boven het gehuil uit te komen. “Mam, waar is de zaklamp?”, vroeg Trees op haar beurt. “Verdikkeme”, zei mam, “nou net lag ie nog hier”. Stommel stommel. Geen zaklamp. Dan maar in het donker naar beneden met dat blerende kind. Kraak, knerps, de trappen af, oeps bij na ge val len, rottrap! Beneden onze dochter sussen en vviegen, totdat ze gerustgesteld en uitgehuild was. Trappen vveer op, kraak, knerps en bed vveer in, stommel, stommel. Vier maal een heeeele diepe zucht. Ik voelde nog eens aan mijn neus. Wat later begon achtereenvolgens mijn schoonmoeder te praten in haar slaap, kreeg neef Pieter de kriebelhoest en begon opa vveer ontzaglijk stevig te snurken. Ik zal het niet al te spannend maken, maar Kitty deed nog een nachtmerrie, mijn moeder moest alvveer naar de vvc, verdikkeme, en zo vvaren er nog vvat van die dingen en toen - hoe verzin je het - kreeg mijn vrouw de slappe lach. Midden in de nacht. Op een slaapzaal in een berghut in Slovenie. Waar het pikkedonker is. Het duurt meestal een poosje voordat ze uit-gelachen is, als ze overvallen wordt door zo’n merkwaardige aanval. Ik hoorde vier hele valse diepe zuchten. In de zeer vroege ochtend stonden wij op. Doodmoe, kapot. Met van die afgetrokken klotsogen be-gonnen we aan de terugtocht. Na een half uurtje lopen kon het volgens Jaap niet meer zo ver zijn. En mijn moeder bleef zich maar verbazen over al die keien op het pad, verdikkeme. Toen wij later terug in Nederland waren zei Jaap, mijn schoonvader, dat hij het een fantastische vakantie vond. Hij meende het. En dat was het ook! Sinds kort is Jaap niet meer onder ons. Hij stierf na een slopend ziektebed. Verdikkeme! Rene Frelih Te huur APPARTEMENT in Šk.Loka (1-2 personen) 10c verdieping van een ster-flat gelegen aan de rand van het middeleeuvvscentrum van Šk.Loka aan de Partizanska cesta. Het appartement is comfortabel in-gericht, heeft uitzicht op het centrum en achterliggende heuvels. Veel licht. Geen honden toegestaan en binnen mag niet gerookt vvorden. Winkels, boerenmarkt (3 maal per vveek), kunstgalerien, busstation zijn een paar minuten lopen van de fiat. Parkeren achter de fiat. Vele wandel mogelijkheden, zelfs de 1025 mtr. hoge “Lubnik" is bereikbaar zonder auto. Kosten: Euro 38 per dag. Sleutels en verdere infonnatie bij Lidija en Jan Weiss (030-2887867) SPECIALE AANBIEDING tot eind maart !!! Voor € 99,-* Retour Van AMSTERDAM Naar LJUBLJANA * Exclu$ief luchthaven belasting en veiligheidstoeslagen Afhankelijk van plaats beschikbaarheid Geldig van 1 t/m 31 maart 2004 (vertrek t/m 31 maart) Minimum verblijf: zaterdag op zondag nacht Maximaal verblijf: 7 dagen Kortingen: Kinderen: geen Babies: 90% korting Endorsements: jp only/no changes/no refund Check overige voorvvaarden via onderstaande contact gegevens Adria Airways +31 (0)10 2083 606 adriaairwavs@airatpencies.nl www.adria.si I.D.Riva Tours +31 (0)10 411 11 28 Voor meer informatie en/of reserveringen kunt u contact opnemen met Adria Airways of I.D. Riva Tours. . Krt*S v / 1 J Ze/o Dobro! rn i r-r- Čampih Irenina Ca,nping Wlth P s°"a' touc/,. In North Slovenia, Upper Savinja valley Mr. Jorij Kolenc Varpolje 105 3332 Recica ob Savinji Tel.: 00386 (0) 35 835 027 GSM: 00386 (0) 41 771 846 www.campingmenina.com info@campingmenina.com Leden van de vereniging Vrienden van Slovenie kunnen retour Amsterdam/Ljubljana met het vliegtuig voor: Tarief vanaf 295,- Euro incl. Vluchten ook vanaf Brussel * Prijsvvijzigingen voorbehouden Tarief inclusief: * Ticket * Luchthaven belasting * Beveiliging toeslag * Boekingskosten WWW.SLOVENIE.NU Informatie & reserveringen: IJsseldijk Noord 379 * 2935 CS Ouderkerk a/d IJssel * Tel. (0180) 684 684 De NOS bezoekt Slovenie De NOSgaat met cen nicuwsbus Europa door. Ondcr de naam Lij n 25 gaan verslaggevers van vijf verscliillende NOS-programma 's vanaf 1 april verslag doen van de uithreiding van de Europese Unie. Ze hezoeken in tien weken tien Europese landen tvaaronder ook Slovenie. De bus is cen soort mobicle redactie, inclusief studio en decor. Medevverkers van bet Jeugd-joumaal, het Joumaal, bet Radio 1-Joumaal, NOS Actueel en NOS Online zullen met het oog op de uithreiding van de Europese Unie en de Europese verkiezingen reportages maken vanuit het land dat bezocht vvordt. Wellicht dat ook Studio Šport nieuwsitems gaat verzorgen vanaf locatie in Europa. Het is voor het eerst dat NOS voor deze aanpak kiest en dat redactieleden van diverse programma’s zo nauw met elkaar samenvverken. Slovenie Van 25 april tot en met 2 mei staat Lijn 25 in Slovenie. Op zaterdag 1 mei vindt vanuit Ljubljana een live-uitzending plaats van 19.30 - 20.00 uur gepresenteerd door Wouter Kurpershoek. De live-uitzendingen vanuit de Europese landen kennen allemaal een zelfde soort opzet. het gezin: in ieder land wordt een gezin geportretteerd. Hiermee laten we de kij ker zien hoe er in dat land geleefd vvordt. Verkiezingsnieuws vanuit Europa Themareportage: iedere week wordt er in de uitzending een thema belicht. Te denken valt aan de problemen rondom de minderheden, voedselveiligheid en arbeidsmigra-tie. In Slovenie zal het thema “de uithreiding” zijn. De live-uitzending vindt namelijk plaats op DE histor-ische dag vvaarop de Europese unie nieuvve landen mag venvclkomen. Op verschillende plaatsen in Slovenie vvordt dit gcvierd. De NOS zal een reportage verzorgen vanuit Nova Gorica. Themagesprek: naar aanleiding van de reportage zal een deskundige of betrokkene o ver dit ondervverp doorpraten Overige reportages: bijzondere exportprodukten (Adriacaravan, de Tomos, de Lippizaner paarden). De uitzending in Slovenič zal een vvat ander karakter kennen dan alle andere uitzendingen i.v.m. de Europese en nationale festiviteiten. Toch vvordt geprobeerd bovenstaande elementen in de uitzending te vervverken. De redakteuren van de NOS verdiepen zich op dit moment in het land Slovenič. Zij lezen veel over de geschiedenis, ontvvikkeling en gebruiken in het land. Daamaast onderhouden zij contact met mensen die om vvelke reden dan ook Slovenie goed kennen. Om die reden heeft de NOS ook contact gelegd met de “Vereniging Vrienden van Slovenie”. Door dit speunverk stuiten de redakteuren op ondervv-erpen die in een van de uitzendingen aan bod zouden kunnen komen. Een aantal voorbee-lden zijn hierboven al genoemd. Maar ook thema’s als de grensconflicten en invloeden van omringende landen, de identiteit en West-erse ontvvikkeling van Slovenie vvekken de interesse bij de NOS-redaktie. De komende vveken zal er hard gevverkt vvorden aan de invulling en uitvverking van de ondervverpen en de programma’s. Naast de liveuitzending op zaterdag 1 mei, zal in de vveek van 25 april het Joumaal, Jeugd-joumaal, Radio-1 Joumaal, en Online over Slovenič berichten. Laatste ontivikkelingen in Slovenie Door: Alexander Vink vanuit Slovenie (trafo@vink.zzn.com) WISSELKOERS 1 EUR= +/- 236,- SIT NEDERLANDSE AMBASSADE IN LJUBLJANA Website: http://www.netherlands-embassy.si NEDERLANDSE BUSINESSCLUB SDBP- SLOVENE DUTCH BUSINESS PLATFORM Website: www.sdbp.eu.tt Info-Email: info@sdbp.eu.tt BENZINEPRIJZEN PER 15 FEBRUARI 2004 EURO SUPER (95) 187,20 SIT(= EUR 0,79) EURO SUPER PLUS (98) 191,50 SIT(= EUR 0,81) DIESEL D2 164,10 S1T(= EUR 0,70) SLOVEENS NIEUWS NU OOK IN NEDERLAND TE ONTVANGEN Sinds 23 juni 2003 is bet mogelijk om bet best bekeken Sloveense nieuwsprogram-ma ook in Europa te ontvangen via de sa-teliet. Het programma wordt uitgezonden via TV PIKA, welke te vinden is op Hot Bird. Deze uitzending is ongecodeerd en is te ontrvangen via de digitale sateliet ontvanger. Details: ELKE DAG OM 19:00 UUR HOT BIRD 13 graden oost frequencie: 12149 vertikaal polarizerend VIA DE TV ZENDER TV-PIKA ZIE OOK DE WEBSITES: www.pop-tv.si KLIK OP 24UR EN DAARNA RECHTERKANT OP: Oddaja 24UR tudi na satelitu IN HET SLOVEENS /SLOVENSKO: Ljubljana, 20.junija -Informativno oddajo 24UR bodo od ponedeljka, 23. junija, lahko gledalci spremljali tudi prek satelita. POP TV bo namreč začel svojo osrednjo dnevnoinformativno oddajo prek programa TV Pika oddajati na satelitu Vroča ptica oziroma Hot Bird 3. Z vključitvijo na razširjen in lahko dostopen satelit bodo odslej lahko oddajo 24UR vsakodnevno ob 19:00 v živo spremljali v vseh slovenskih gospodinjstvih, Slovenci v zamejstvu in gledalci na območju nekdanje Jugoslavije kot tudi povsod drugje po Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki. Prek signala satelita Vroča ptica, ki se nahaja na poziciji 13 stopinj vzhodno in na sprejemni frekvenci 12149 vertikalna polarizacija, bodo tako lahko oddajo 24UR dnevno spremljali na kar 122 milijonih domov v 38 različnih državah. “Izkazalo seje, da slovenski gledalci iščejo in najdejo največ aktualnih informacij v oddaji 24UR. Z odločitvijo, dajo bomo prenašali na satelitu, tako zanje ne bo prikrajšan nihče - ne gledalci doma, na počitnicah ali drugod po svetu”, poudarja Marijan Jurenec, generalni direktor Pro Plus. Oddajo 24 UR prek satelita bodo lahko spremljali vsi gledalci, ki imajo digitalne sprejemnike, in prek kabelskih priključkov pri tistih operaterjih, ki program TV Pika že uvrščajo v svojo programsko ponudbo. Sprejem je nekodiran in brezplačen ter hkrati mogoč tudi prek interneta. VOORMAL1GE STAATSSECRETA-RIS SCHULD1G BEVONDEN Op 9 december heeft de rechtbank in Ljubljana de voormalige staatssecretaris Šuštar veroordeeld tot 2 jaar en 4 maan-den gevangenisstraf en een boete van 7 miljoen SIT (EUR 29.536,—) voor het aan nemen van steekpenningen. SLOVEENSE ARTSEN/CH1RURGEN ZEERSUCCESVOL OP INTERNET Verleden jaar heeft 24UR op Internet POPOVI ZDRAVNIKI (POP Artsen) in het leven geroepen en is nu al de popu-lairste Website. Hier zijn vrijwillig een 20 tal artsen welke advies geven op vragen/problemen via intemet/email. Er zijn o.a. Cardioloog, Psycholoog, Kinderarts, gineacoloog, etc. U kunt de artsen en adviezen zien via http://www.24ur.com Klik dan in linker menu op POPOVI ZDRAVNIKI, of direkt op http://24ur.com/zdravniki U kunt hen rechtstreeks schrijven met vragen. De antwoorden komen meestal binnen 48 uur, hangt af hoe dmk de gevraagde arts het heeft. Het doel is om de wachtkamer iets te verkleinen met mensen die alleen vragen hebben. OPNlEUW EEN REFERENDUM MAART 2004 Nadat men genoeg handtekeningen verza-meld had voor een referendum werden deze ingediend bij het Parlement. Omdat ook minimaal 30 parlementsleden het referendum steunden werd het officieel voorgelegd aan het gehele Parlement voor stemming. Waama op 30 december 2003 werd gestemd. De uitslag was: van de 72 Parlementsleden waren 37 voor. Het referendum gaat over de uitgewisden, zgn. “Izbrisani”. Deze personen bestaan niet omdat zij niet in 1991 binnen 6 maanden een Sloveens paspoort hadden aange-vraagt of niet konden bewijzen dat zij een vaste verblijfplaats hadden in Slovenie voor de onafhankelijkheid zodat zij nu geen paspoort meer kunnen aan vragen of bewijzen dat zij er zijn. Het referendum gaat om dat er een nieuwe wet komt dat deze zich kunnen aanmelden en bewijzen. Na onderzoek door de Hoge Raad werd het referendum eerst opgeschort omdat men eerst meer wilde weten van experten. Deze kwamen er ook niet uit waardoor eind januari de Hore Raad besloot het referendum door te laten gaan. De personen van de uitgewisden zijn de meeste ex-JLA soldaten en officieren (Joegosla-vische leger) en die bij onafhankleijkheid geen vaste verblijfplaats hadden of zich hebben gemeld. Dit zijn ongeveer 18.000 personen. De organisatie van de ”uitge-wisden” eisen ook een schade vergoeding voor een ieder. Deze uiterst moeilijke en ingewikkelde kwestie wordt vervolgd. JELINČIČ RIJBENVIJS KW1JT ? Op 20 januari was het Sloveense Parle-mentslid Jelinčič (SNS) voor een ver-gadering in Murska Sobota en tegen de avond toen hij terugreed naar Ljubljana voor de belangrijke zitting over de “uitge-wisden” werd hij tijdens een verkeers-controle in Pomurje aangehouden. Nadat de politie vroeg of hij wilde blazen voor alkoholcontrole,weigerde hij, waarop de politie zijn rijbewijs voor 24 uur innam. Zijn partij SNS verklaarde meteen dat de Politie bewust het rijbewijs innam om de vergadering over de “uitgewisden” soepel te laten verlopen in het Parlement. De Politie vroeg om alkohol controle nadat men vond dat hij onder invloed was. De zaak wordt voorgeleid bij de politie rechter waarop een boete van minimaal 90.000 SIT (EUR 430,-) kan rekenen, hangt verder hoeveel punten hij heeft op zijn rijbewijs. SLOVENIE IN NAVO Begin april zal Slovenie tot de NAVO toetreden samen met nog 6 andere landen. Jaap de Hoop-Scheffer zal naar venvach-ting in april a.s. Slovenie bezoeken. ZWEMKAARTEN VERKOCHT OP DE ZVVARTE MARKT Eind december kwam via een anonieme brief boven vvater dat bij het Sloveense grootste en populairste kuurroort “Terme 3000” in Moravske Toplice kaarten in omloop zijn vvelke niet via de officiele kanalen vverden verkocht. Het gaat om circa 26.000 kaarten (16.000 in 2002 en 10.000 in 2003) voor de zwemparadijs “Terme 3000” in Moravske Toplice. De politie verdenkt 3 persen, dit zijn het hoofd-verkoop en 2 verkopers. Men zou kaarten besteld hebben bij de drukker en deze zou die gedrukt en gebracht hebben en de personen die ontvangen ondertekent of niet?? en eventueel niet gestempeld. Het schijnt dat meer dan 10 personen toegang hebben tot de officiele stempel. Vervolgens zou de financiele afdeling deze betaald hebben. Kortom hoe staat het met de kontrole? De hoofdverdachte zou met de kaarten ca. 48 miljoen SIT (= EUR 21.000,—) verdiend hebben. Deze zouden o.a verkocht zijn op de beursen in Oostenrijk en Italie en in diverse horeca gelegenheden door de persoon. Hij viel op doordat hij een nogal buitensporige-levensstijl zou hebben volgens collega’s. De verdachte ontkende dat hij het was en zou bevvijzen hebben over de slechte controle over het aannemen van kaarten. SIM ( SLOVENSKA IZSELJENSKA MATICA) IN HET NIEUVVS Eind december 2003 kwam slovenska iszeljenska matica in het nieuws na de aankondiging van flinke sanering en zij orde op zaken wil stellen binnen 1-2 jaar. Hun belangrijkste blad “ Rodna Gruda” wordt samengevoegd met het blad ”Nasa Slovenija” en zal in het Sloveens, Engels, Spaans en Duits verschijnen om zo kosten te besparen. Tevens wordt er naar verdere samenvverking gekeken met de 2 andere Sloveense Emigrantie organisaties: “ Slovenski Svetovni Kongres (SSK)” en “Slovenija v svetu”. Šport: Šport: Šport: Šport ::: VOETBAL::: KNVALIFICATIEGROEP VOOR WK 2006 Slovenie zit in de volgende groep voor de kwalificatie vvedstrijden voor de WK 2006: Groep 5: Italie, Slovenie, Schotland, Noonvegen, Wit-Rusland en Moldavie EK- HANDBAL IN SLOVENIE Vanaf 20 januari ji. vond er in Slovenie het Europese Kampioenschap Handbal plaats in 4 groepen welke speelden in 4 plaatsen: Koper, Ljubljana, Celje en Velenje. Dit was 1 van de hoogtepunten in Slovenie. GROEPA (Rusland, Zvveden, Zwitserland, Ukraine) GROEPB (Kroatie, Denemarken, Spanje, Portugal) GROEPC (Slovenie, Hongarije, Tsjechie, Ijsland) GROEPD (Frankrijk, Servie en Montenegro(SCG), Duitsland, Polen) Deze vverden later in 2 groepen ingedeeld: De groeps eindstanden waren: GROEP 1: Rusland, Kroatie, Zweden, Denemarken, Spanje, Zwitserland GROEP 2: Hongarije, Slovenie, Frankrijk, Servie en Monlenegro, Duitsland en Tsjechie Uiteindelijk werd de FINALE gespeelt tussen SLOVENIE en Duitsland en de Duitsers werden Europees Kampioen en Slovenie kreeg zilver. De eindstand was 25-30. Slovenie speelde alles voor een plaats bij de eerste 4, maar hadden nooit venvacht dat ze de finale zouden halen. De Slovenen versloegen de gevreesde Kroaten in de halve finale en de Duitsers klopten de Denen. De Voorzitter van de Europese Handbal Bond (resp. Federatie) vertelde in een interview dat dit dhet-best georganiseerde Europese Handbal Toernooi was ooit in de geschiedenis van Handbal. SLOVEENSE STAAT HEEFT VLIEG-TU1G VERKOCHT Onlangs werd bekend gemaakt dat de Sloveense staat zijn nieuwe vliegtuig, Dassault FALCON 2000 EX, weer verkocht heeft, nadat was gebleken dat het onderhoud hiervan meer kost dan het huidige regeringsvliegtuig. De analyse wees uit dat de jarenoude LearJet 35A nog steeds rendabel is. Hiermee zou de Staat per jaar 3 miljard USD besparen. Het vliegtuig is verkocht/verhuurt voor 5 jaar aan de Griekse Reder Gemna, vvelke hoofdkantoor heeft in New York. SLOVEENSE BANK KIEST VR1J-VV1LLIG VOOR L1KWIDATIE Eind december heeft de Sloveense bank S1B (Sloveense investeringsbank) vrijwillig ge-kozen voor opheffing, nadat is gebleken van mismanagement. Dit na de controle van de groot-ste aandeelhouder NLB (80%). SIB was de eerste Sloveense prive bank. NIEUW HOOFD BIJ MINISTERIE VOOR SLOVENEN IN HET BUI-TENLAND Vlak voor het nieuvve jaar kreeg de Afde-ling Slovenen in het Buitenland en de Wereld een nieuwe directeur: mevrouvv Jadranka Šturm Kocjan. Tijdens een van de eerste interviews heeft ze bekend gemaakt dat voor alle projecten 1,6 miljard SIT (=+/- 6 miljoen Euro) beschikbaar is. De uitschrijving was in Januari 2004. Zij vertelde tevens dat ze de samenvoe-ging van de 2 Sloveense bladen voor Slovenen in het Buitenland Rodna Gruda en Nasa Slovenija volop steunt. En dat alle burgerorganisaties onafhankelijk blijven. Zij was al Parlementslid, zij was lerares aan de gymnasium van Koper en Gene-raal Consul in Trieste, Italie. Zij wil tijdens haar mandaat zoveel mogelijk doen voor Slovenen in het Buitenland. NIEUW SLOVEENS AUTO KENTEKEN Begin februari werd bekend dat Slovenie per ingang van 1 mei een aangepaste wegenverkeerswet heeft aan genomen vvaarin staat dat vanaf 1 mei alle nieuwe auto’s met een compleet nieuwe kente-kens gaan rijden en wel het Europese Kenteken. Links de 12 sterren en afkor-ting SLO in blauvv en tussen de cijfers en letters het Sloveense wapen . Hiermee gaan de gemeentevvapens en de Plaats-afkortingen (zoals bij v. LJ-Ljubljana, MB-Maribor, MS-Murska Sobota,....) verdvvijnen. En het nieuwe kenteken blijft bij de auto behoren en is dus niet meer persoonsgebonden zoals nu het geval is. Alle auto’s die tot nu toe verkocht zijn en het oude kenteken hebben blijven met het oude kenteken rijden totdat deze de auto verkoopt of inruilt. WELK SLOVEENSE COMPUTER PROGRAMMA HEEFT MEER DAN 10 M1LJOEN GEBRU1KERS? Welk Sloveense computerprogramma gebruiken meer dan 16 miljoen over de gehele Wereld? Welke programma is het meest gelieft voor afspelen van multi-media sofhvare. in Spanje, Frankrijk en Japan, Zweden en Noonvegen? Het antwoord is de “ BSPLAVER” van het bedrijf Webteh uit Ljubljana. De speler was men begonnen te ontvvikkelen in 1999 en bsplayer kreeg de naam van de ontvvikkelaar: Boris Voglar. De laatste uitvoering is verkrijgbaar in 90 talen. Elke dag zijn er 25.000 bezoe-kers op de Website, waarvan maar liefst 20.000 registraties. De speler werd vooral beroemd als afspeler voor het format “divx”. Tot nu toe is de speler GRAT1S, maar binnenkort komt er een officiele versie waarvoor men betalen moet. Meer informatie en dovvnload is te vinden op: http://www.bsplayer.org SLOVEENSE BRUIDEN RENDEN N A AR HUN BRUIDEGOM Op 15 januari renden 23 bruiden naar hun aanstaande man in het centrum van Ljubljana. Het winnende aankomende echtpaar won een gratis volledig verzorg-de bruiloft, uitnodigingen, huwelijkstaart en limusine Tijdens het rennen viel 1 bruid. De bruiden renden niet op hogehakken maar met sportschoenen, zie foto. HEEFT VERANDERING BIJ DROGA EEN POL1TIEKE ACHTERGROND? Eind december heeft de de Raads voor-zitter en directeur Matjaž Cacovic zijn functie neergelegd nadat hij ziek was geweest. DROGA is Slovenies grootste levensmiddelen fabrikant (vooral koffie, thee, leverpastei en zout). De aandeel-houders van DROGA zijn: E.D. & F. Man Coffee Ltd 20 % aandelen. Waar ook Droga zijn grondstoffen (koffiebo-nen) aankoopt zou hun aandelen vvillen verkopen. Maar Droga ontkent het met de redenering dat zij altijd al hun grondstoffen bij hun inkopen. Voor koffie is dat 4 - 5 ton per jaar en de dividenten (12%) werd elk jaar op tijd uitbetaald. Er zijn geruchten dat Droga banden zou hebben met LDS, maar na later onder-zoek kwam eruit dat zij a-politiek zijn. 1E 1SLAMITISCH CULTUREEL CENTRUM IN SLOVENIE ?? Onlangs maakte de Islamitische gemeen-schap in Slovenie bekend , dat men aan de rand van Ljubljana een groot Islami-tisch cultureel centrum wil bouwen. Maar een aantal zijn tegen de plannen omdat men veel overlast venvacht tijdens de Islamitische Feestdagen zoals bijv. Ramadan. Op 26 januari hebben de tegenstanders al +/- 11.800 handtekeningen verzameltd en ook een Partij uit Ljubljana is tegen de komst van het centrum. Men wil dat er in Slovenie een referendum hierover komt. Men heeft in Slovenie al genoeg referendums vvaardoor het overgrote deel, het vveggooien van Overheids gelden vindt en dat men deze beter gebruiken kan voor meer noodzakelijke zaken zoals in de gezondheidszorg. Zodat er naar alle waarschijnlijkheid een lokale referendum komt met de vraag: of het Islamitische centrum (dzijami) gebouvvd mag vvorden in Ljubljana. EASVJET NU OOK NAAR EN VAN BRNIK Onlangs werd bekend gemaakt dat vanaf 1 mei EasyJet dagelijks zal vliegen tussen Brnik en London Stansted. De vluchten zullen eerst 1 x per dag in de namiddag plaatsvinden en in herfst 2x per dag. De prijzen zijn ongeveer EUR 26,-- (incl. Luchthaven belasting). De vluchten kunnen nu al geboekt worden via www.easyjet.com. Dit kan betekenen dat men zeer goedkoop van en naar Ljubljana kan vliegen via London Stansted dmv kombinatievlucht Ryanair/Easyjet naar/van London Stansted gevolgt door Easyjet naar Brnik of eventueel Graz (Ryanair). LOTTO KOORTS IN SLOVENIE Op 24 Januari was al 4 keer geen hoofd-prijs gevallen in Slovenie. Waardoor de hoofdprijs gegroeid was tot 470 miljoen SIT (+/- EUR 1.990.000,-). Steeds meer mensen gingen meedoen. De lottojackpot viel in 2 plaatsen, zodat de hoofdprijs ge-deeld moet worden, 1 viel in Nova Gorica en de ander in Grosuplje en de Aanvul-lende jackpot viel in Ajdovščina. KOUDSTE TEMPERATUUR GEMETEN In de nacht van 24 januari werd op Rakitni een van de koudste temperaturen gemeten. Dit was de op 2 na koudste meting en wel - 30,2 Graden Celsius. De koudste was +/- - 38 graden Celsius. TABAK FABRIEK LJUBLJANA EN MASSA ONTSLAGEN Onlangs heeft de leiding bekend gemaakt dat de grootste aandeelhouder Imperial Tobacco Group besloten heeft om op 1 mei a.s. de productie in Slovenie en nog een paar andere landen te stoppen. Dit naar aanleiding dat na de toetreding tot de EU in Slovenie en andere landen niet rendabel zal zijn. Zodat men besloten heeft om de productie te verleggen. Tabaks fabriek Ljubljana (Tobačna Ljubljana) bestaat al 130 jaar en was na 1991 in handen van de Duitse sigaretten fabrikant Reemtsma en deze heeft de fa-briek in 2002 overgedaan aan de Britse Imperial Tobacco (welke de op 4 na grootste van de Wereld is) In 2002 heeft de Tabakfabriek Ljubljana 5,8 miljoen sigaretten geproduceerd. En er zal voor 260 mensen van de productie ontslag aangevraagd vvorden van de in totaal 500 personeelsleden nu. De vakbonden hebben al grote actie’s aangekondigd met eventueel bezetting van de fabrieken. De gevolgen van de sluiting loopt verder naar o.a. ook en Pa-pier fabriek welke misschien de poorten zou moeten sluiten en 320 mensen moet ontslaan. Deze fabriek heet VIPAP -Videm bij KRŠKO. Deze was tot in 1996 (toen nog onder de naam Tovarna Cellu-loze en papier KRŠKO) van de Sloveense staat en daama verkocht aan Tsjechische investeerders en inmiddels weer een paar keer van eigendom veranderd. Sinds 1998 is deze fabriek in handen van Postbank Praag uit Tsjechie. KRONIKA Op 1 januari overleed de bekende Sloveense Dichter en schrijver Igor Tarkar na een zware ziekte. Hij heeft diverse onderscheidingen gekregen, waaronder ook de Sloveense Gouden Medaille voor Kongres(Sloveens Wereldkonges) http://www.slokonges.com of http://www.ssk-krs.si Slovenija v Svetu (SVS) http://www.drustvo-svs.si STAATS PUBLICATIES: Uradni List (Sloveense STAATSCOU RANT) http://www.uradni-list.si (HIERIN STAAN ALLE SLOVEENSE NIEUWE VVETTEN!) SLOVEENSE OVERHEID: Algemene overheid site met directe toegang to alle Ministeries http://www.gov.si SLOVEENSE ARTSEN ONLINE: Sloveense artsen online kosteloze info vragen aan een arts! http://24ur.com/zdravniki SLOVEENS NIEUWS EN FINANCIEN: Sloveens snelste nieuwsdienst-24 Ur * http://www.24ur.com Sloveens grootste financiele Dagblad FINANCE http://www.finance-on.net Financiel bijlage van dagblad DELO http://dpp.delo.si Gospodarki Vestnik http://www.gvestnik.si *= tevens aanmelden nieuwsbrief in het sloveens SLOVEENSE WEEKBLAD IN HET ENGELS: Slovenia Weekly http://www.vitrum.si/sw Vrij Slovenie in 1999. 1NTERRESANTE WEBS1TES IN SLOVENIE: SLOVEENSE EMIGRANTEN SITES IN SLOVENIE: SIM-Slovenksa izseljenska matica http://www.zdruzenje-sim.si/ SSK-Slovenski Svetovni SLOVEENSE DAGBLADEN EN VVEEKKRANTEN: Slovcens grootste dagblad -DELO http://www.delo.si Dagblad Dnevnik http://www.dnevnik.si Dagblad Večer (Vooral Maribor en omgeving) http://www.vecer.si VVeekkrant voor Pomurje/Prekmurje http://www.vestnik.si VVeekkrant voor Primorje-Primorske Novice http://www.prim-nov.si VVeekkrant voor Gorenska-Gorenjski Glas http://www.gorenjskiglas.si VVeekkrant voor Celje en omgeving-Novi Tednik http://www.nt-rc.si VVeekkrant voor Dolenska- Dolenjski List http://www.dol-list.si SLOVEENSE VERKEERS INFORMATIE: Verkeersinfo in Slovenie en aanvullende info http://www.amzs.info Sloveense ANWB - AMZS http://www.amzs.si SLOVEENSE MULTIMEDIA PROGRAMMA’S (SOFTVVARE) BS PLAVER http://www.bsplayer.org DIVERSE RADIO STATIONS: Overzicht alle Sloveense radiostatiom (FM,MW„.) http://www.siradio.net Radio Slovenija- Nationale radio http://www.rtvslo.si Radio Hit- Domzale/Ljubljana(96.5) http://www.radiohit.si Radio V1VA- Pomurje (102.5/99.5) http://www.radio-viva.com Radio Murski Val- Noord/Ooost Slovenie is jarenlang Sloveense beste radio op festivals (94.6/105.7) http://www.murskival.si/ http://www.p-inf.si Radio Plus Maribor + snelste file info (106.8) http://www.raplus.si Radio City- Maribor http://www.radiocity.si SLOVEENSE TELEV1SIE ZENDERS: Televisie Slovenie- Nationale Staats TV http://www.rtvslo.si POP TV Populairste commerciele TV http://www.pop-tv.si KANAL-A http://www.kanala.si SLOVEENSE ZOEKMACHINES: NAJDI- meest populaire in Slovenie http://www.najdi.si SLOWWWENlA http://www.slowwwenia. com Matkurja http://www. matkurja. com EON http:www.eon.si Zondagavond 15 februari werd de finale gehouden voor de Sloveense inzending voor Eurosong 2004 in Turkije. De uitein-delijke finale ging tussen: Duo Platin met “Stay forever” en Trio Rozamarinke met Kliše (opmerkelijk: instrumentaal met 2 violen en een bas en als enigste tekst op het eind het woord silence) en de groep Alya met Fluid (min of meer een rock nummer). De winnaar werd uit eindelijk Duo Platin met “Stay forever” (zie foto) en 2e werd Rozemarinke met het instrumentaal lied. ^Agenda: ^ Za 24 april 2004 * Srečanje "de Brandpoort' te Landgraaf. Aanvang 15.00 uur Juni 2004 Piknik Austerliz Voor u gelezen in de Volkskrant Donderdag 12 februari ji is hegonncn met de ajbraak van wat vermoedelijk bet laatste materiele overblijfsel is van de Uveedeling van Europa: ‘il muretto ofwel ‘het muurtje’. Dat rvas en is de fei-telijke afbakening tussen het Italiaanse stadje Gorizia, in het uiterste noordoos-ten van het /and, en het thans Sloveense, voorheen Joegoslavische, Nova Gorica. Op precies dezelfde manier als waarop van 1961 tot 1989 een muur Berlijn in tweeen deelde, markeerde een in beton-blokken verankerde afrastering van februari 1947 tot beden de scheidslijn tussen communistisch en democratisch Europa. En die lijn liep dwars door het stadje, twee meter hoog, sneed straten in tweeen, halveerde pleinen, coupeerde een gemeenschap.Gisteren vverden het hek en de betonnen ran d van een halve meter hoog vvaarop het rust op verscheidene plaatsen aan de kant gezet. Op 30 april omstreeks middernacht gaan de voorzit-ter van de Europese Commissie, Romano Prodi, en de presidenten van Italie en Slovenie gewapend met pikhouvvelen het laatste stukje opruimen en elkaar vervol-gens hartelijk de hand schudden. Vanaf dat moment is Slovenie immers volledig lid van de Europese Unie en is de deling die gemarkeerd werd door het IJzeren Gordijn definitief geschiedenis. In Gorizia/Nova Gorica is de afgelopen maanden al hard gevverkt aan het helen van de breuk die de geschiedenis er had aangebracht. Twee stations, twee begraafplaatsen, twee sySternen voor de gezondheidszorg, twee nutsbedrijven voor zowel gas- als vvatervoorziening, geschei-den schoolsystemen en gescheiden bedrij-ven voor het openbaar vervoer: alles was er dubbel, aparte voorzieningen voor de 37 duizend invvoners aan Italiaanse kant en de 15 duizend aan Sloveense. Vanaf nu moet dat organisch gaan samengroeien. De deling van het stadje, vanouds de poort tussen West en Oost en daarmee een handelspost van enige betekenis, was het gevolg van het vredesakkoord dat de geallieerden op 10 februari 1947, ter bezegeling van de afloop van de Tvveede VVereldoorlog, met het versla-gen Italie sloten. Dat akkoord voorzag in het opgeven van de Italiaanse domei-nen in Istrie en Dalmatie ten gunste van Joegoslavie en in het vaststellen van een nieuwe grens tussen beide landen. Michael Zeeman GAŠPARIN '2 0BUUBI K $m»n ceUjr uailer me Mr Ml 1997 MERLOT-CABERNET Seleči vrine - vrhunsko rdeče vino ih. pr.nkM .*. I fc*pc>W * M**" h. K.* tmeisi* nifu* siovtMi* li«H* -erlrtl IW imun SCHERMER WIJNKOPERS & DISTILLATEURS SEDERT 1782 IN HOORN Tel. 0229 - 21 77 77 * Fax 0229 - 21 87 65 SPECIALIST IN O.A. SLOVEENSE WIJNEN Een must voor liefhebbers van Sloveense volksmuziek: C.D.’s met §"► * 0 zang en harmonika begeleiding. Meer dan 100 liedjes: “die mijn moeder mij leerde”. \ m Jtfi Slovenija gezongen ^ Verkeersbur o Sloveni e en gespeeld V7*' Benthuizerstraat 29-bencden door: m. * 3 3036 CB Rotterdam Slavko Strnman^— tel. (010) 465 30 03 fax (010) 465 75 14 Informatie: 045-5218150 Euro House Nederland VictorV. Solar Buitenkamp 27 7214 BH Epse Tel.: (0575) 494 703 • Fax.: (0575) 491 005 Autotel. 06-53118079 Import en Export-bemiddeling imbuHetin Lize, overlegpartner Rijksoverheid Zuideuropese gemeenschappen organiseert in samenvverking met het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (USG) en het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten (CGM), een training culturele spoorzockcrs Voor jongeren die hun vvortels hebben in Bosnie-Herzegovina, Griekenland, Italie, Kaapverdie, Kroatie, Portugal, Mac-edonie, Servie-Montenegro, Sloveniš en Spanje De training maakt onderdeel uit van het project voor het opsporen, bevvaren en toegankelijk maken van het cultureel erfgoed van de Zuid-Europeanen in Nederland. Het doel van de training is Zuideuropese jongeren op te leiden als cultureel spoorzoeker en in te zetten bij het opsporen van het cultureel erfgoed van de Zuid-Europeanen in Nederland. Onder cultureel erfgoed verstaan we materiele (o.a.voonverpen), schriftelijke (o.a..archieven, boeken, brochures, tijd-schriften en afbeeldingen), mondelinge (oral-history), audiovisuele (film, foto en video) en digitale (internet, cd’s en cd-roms) bronnen. De training bestaat uit tvvee delen. Een theoretisch en een praktisch gedeelte. In april en mei vinden tweewekelijkse bi-jeenkomsten plaats waarin lessen over de migratiegeschiedenis, het erfgoed van migranten en het verzamelen en beschrijven ervan centraal staan. In juni schrijven de jongeren een onderzoeksopzet die zij in september zelfstandig uitvoeren. Criteria om deel te nemen: je vvortels hebben in een van de tien Zuideuropese gemeenschap pen die Lize vertegenvvoordigt maximaal 30 jaar oud zij n HBO - universitair denkniveau affiniteit hebben met het cultu reel erfgoed van de Zuid-Euro peanen in Nederland tijdens de trainingsdagen overdag beschikbaar zij n Aan de training zij n geen kosten ver-bonden. Je ontvangt een reiskostenver-goeding op basis van OV 2e klas voor het bijvvonen van de lessen in Amsterdam en in Utrecht. De selectiegesprekken vinden plaats op vvoensdag 31 maart en don-derdag 1 april in Utrecht. De selectiecom-missie vvordt gevormd door Annemarie Cottaar (CGM), Jan Lucassen (1ISG), Lucia Lameiro Garcia en Boudevvijn Sit-trop (Lize) Ben je ged’nteresseerd om deel te nemen aan deze unieke training schrijf ( Lize, Postbus 14065, 3508 SC Utrecht) of mail (info.lize@lize.nl) dan een korte brief naarons voor 1 maart 2004, vvaarin je aangeeft vvaarom je vvilt deelnemen. Stuur bij deze brief ook een c.v. van jezelf mee Informatie en inlichtingen bij Boudevvijn Sittrop, Lize, telefoon 030 233 21 00, email: b.sittrop@lize.nl Vereniging Vrienden van Slovenie De vereniging is opgericht op 7 juli 1991 en is een zelfstandige en onafhankelijke landelijke organisatie, die zich ten doel stelt met name op cultureel, economisch en maatschappelijk gebied de samenvverking tussen Nederland en Slovenie, respectievelijk De vereniging beschouwt zichzelf als de geeigende plaats voor ontmoeting tussen Nederlanders en Slovenen en wil voorts in het bijzonder een ontmoetingsplaats voor de Slovenen in Nederland zijn. (uit artikel 2 van de Statutcn). Secretariaat: Maurice Aretz, Tacitusstraat 1, 6135 HR Sittard telf. 046-4009118 fax. 046-4009119 e-mail: m.aretz@home.nl Overige bestuursleden zijn: voorzitter: Fred Wolsink, Wisselt 75, 7021 EH Zelhem, telf. 0314-623195, e-mail: f.wolsink@wxs.nl penningmeester: Bojan Gorički, Beethovenstraat 19, 4536 AG Temeuzen telf. 0115-613722, e-mail: bojana@zeelandnet.nl Mojca Nodelijk- Guštin, Margrietstraat 1,4566 AN Heikant telf. 0114-313649 Maarten Dragi, Looiersveld 40, 5121 KE Rijen, telf. en fax. 0161-231628 De vereniging is interaetief en beheert ook een Internet Club: http://vriendcn.dubs.nl/slovenie Binnenkort willen we onze site vemieuwen !!! De vereniging werkt samen met de Ambassade van de Republiek Slovenie in ons land: Veleposlaništvo Republike Slovenije Anna Paulownastraat 1, 2518 BA ‘s Gravenhage Telf. 070-310 8 690 Fax. 070-362 6 608 e-mail: embassy@slovenia.demon.nl wij sloven ons graag voor u uit. •echtstreeks van Amsterdam naar Ljubljana in Uitstekende doorverbindingen naar Prestina, Sarajevo, Skopje, Split en Tirana. Voor meer informatie en/of boekingen, bel Adria Airways (010) 2083 606 of uw reisburo of kijk op www.adria.si. /9Z)/?//9