GLASNIK
OKRAJNEGA
LJUDSKEGA
ODBORA
LJUBLJANA
LJUBLJANA. 30. MARCA 1956
LETO III., ŠTEV. 25
Občinski ljudski odbori
OBČINA LITIJA
la zapisnika 8. sejo Občinskega ljudskega odbora Litija, ki je bila dne 12. marca 1956.
Sejo je vodil predsednik ObLO tov. Berčič Miha.
Dnevni red:
1. Sklepanje o saniranju podjetja »Zales«.
2. Poročilo o delu gospodarsko komunalne ustanove.
3. Poročilo o delu Stanovanjske skupnosti in zavarovanju hiš SLP.
Poročilo o formiranju stanovanjskega sklada-
5. Razprava in potrditev odloka o zaključnem jpčunu za leto 1955.
6. Določitev odbornikov za Povezavo gasilskih društev.
1.
Predsednik Sveta za gospodarstvo tov. Kos Martin poroča. c*a se je ie na prejšnjih sejali razpravljalo o podjetju »Zales«. Izdana je bila tudi odločba o Prenehanju tega podjetja, katero pa je OLO Ljubljana zavrnil z motivacijo, da je finančno poslovanje tega podjetja pregledala posebna komisija, ki je u2otovila, da je finančno in splošno gospodarsko poslovanje sicer slabo in neurejeno, da pa iz knjigovodstva ni mogoče ugoditi zanesljive slike o seda-njem finančnem stanju. Knjigovodstvo izkazuje dobiček, ki pa 'e nerealen, ker zaloge mate-riala niso pravilno ocenjene In *er Je podjetje izplačevalo pre-Vee Plač. Podjetje je tudi neopravičeno trošilo sredstva sklada za prosto razpolaganje ter si I*1 Preskrbelo pravočasno porednih zalog surovin in obrat e8a kredita. Vzrok vsem tem erednosttm je v slabem vodstvu ®QdJetja in pomanjkanju spojnega strokovnega kadra- Po Proučitvi vseh teh ugotovitev je v»t za gospodarstvo OLO prl-. do zaključka, da nerenta-' nost podjetja ni dovolj Izka-_ na in da podjetje lahko še tr dalje obstoja, odstraniti je ber?a le vzl"oke sedanjega sla-{i*® stanja. Zato priporoča Ob-ge skemu ljudskemu odboru, da zaradi sanacije odredi pri-j^n»i uprava za toliko časa, do-
torja, ker je sedanji dal odpoved. Nato je treba zamenjati knjigovodkinje, ker niso sposobne sestaviti zaključnega računa.
Danes se tudi ne ve za točno finančno stanje podjetja, ker knjigovodstvo že nekaj let ni izkazovalo realnega stanja. Priština uprava bo morala ugotoviti finančni položaj, nakar bo mo-žna sanacija podjetja.
Na predlog tov. predsednika je bil soglasno sprejet sklep:
1. V podjetju »Zales« se odredi prisilna uprava.
2. Prisilno upravo sestavljajo: tov. Stegnar Franc kot prisilni upravitelj ter dr. Alujevič Branko in Spat Avgust kot člana prisilne uprave.
3. Razpiše se mesto direktorja podjetja.
2.
Odbornik tov. Tičar je puro-čal, da je bila gospodarsko-komunalna ustanova ustanovljena leta 1952 s strani biv LOMO Litija. V letu 1955 je imela ustanova sledeče moči:
Upravnika, knjigovodjo ln * delavce. Konec leta 1955 pa je bil sprejet še en uslužbenec. V letu 1955 so bila izvršena sledeča dela: Pod gospodarsko-
ko-munalno ustanovo spada 11 iiiš, last SLP, ki pa so v slabem stanju. Vse hiše so zavarovano in so se izvršila manjša popravila. Na območju stare občine
naj bi se Izvršil prekop v sfleup-no grobnico borcev NOB, ki so pokopani raztreseno po pokopališču.
Sprejmejo se soglasno naslednji sklepi:
a) višek izdatkov pri komunalni ustanovi v lelu 1955 naj se krije Iz dotacije za leto 1956;
b) Komunalna ustanova prevzame od Predilnice mrtvaški voz in opremo in nabavi še preostalo potrebno opremo;
c) hiše SLP naj se pregledajo in ocenijo ter nato stavi predlog Svetu za komunalne zadeve za prodajo teh Hiš. Zemljišča SLP naj se dajo v najem;
d) Občinski odbor zvezo borcev naj predlaga prekop partizanskih grobov skupno s komunalnim podjetjem.
3.
Odbornik tov. Tičar poroča, da je prišlo v last SLP skupaj 45 hiš. Občinski Ljudski odboir je Imenoval 3-člamsko komisijo ki Je imela nalogo ugotoviti, katere hiše spadajo v upravljanje in kako se bodo vršile volitve hišnih svetov. Izvoljenih jc bilo 32 hišnih svetov in vsak hišni svet je dal po enega Člrna stanovanjsko skupnost, ki je ustanovila stanovanjsko upravo.
Sef te uprave je bil do 31 marca 1955 tov. Edo Logar, nakar je te posle vodila 2 meseca Minka Železnik. Do 31. decembra 1955 je bilo pobrano najem nine 3,210.909 din. Popravila na
eP0(j„-v . Podjetje ne reši tz go-
se
brskih težav.
lov .^Pravi. v kateri so sode-ji ®h odborniki: Sošlč Franc,
ih k'V Joie' Smerkolj Martin sm-h^J Franc pripomni pred-(K nlk ObLO tov. Miha Berčič, v zara
ubljana, pri ka*erem je g 1 Predvidena reorganizacija, ie-g Pripojitvijo bi bila tzvr-je , neke vrste sanacija. Sedaj sred deblokirati obratne
Pod,;',?- ki 80 se *e Povečala kredi, R zaProsilo tudi za Vseiu ? nab»vo surovin. Pred-stroWJe ireba rešiti vprašanje Razni„VneKa kadra v podjetju saU je treba mesto dlrek-
Litija se je vzdrževala javna hišah so se izvrševala tako, da razsvetljava in dva parka; eden pred občino, drugi pa pred spomenikom padlih borcev- Pod go-spodarsko-komunalno ustanovo spada okrog 43 km cest in poti, ki so redno vzdrževane.
V letu 1955 sc je dogradila tudi cesta od Litijskega mostu do republiške ceste Grbin breg. Na ostalih cestah so bila Izvršena manjša popravila. Vzdrževala so se tudt štiri pokopališča in sicer v Litiji, Savi, Hotiču m Jablanici. Za vsa štiri pokopališča j® bilo nabavljeno orodje in so se izvrševala popravila in čiščenja. Ustanova je vzdrževala tudi tri mostne tehtnice, ki so v dobrem stanju. Ustanova vzdržuje tudi Jamo tržnico in pa vodnjak. Za vsa zemljišča SLP, ki spadajo pod upravo Gospoda rok o - k ornima In e ustanove so bile sklenjene najemne pogodbe.
Na zemljiščih se je Izvršil pregled glede koloradskega hrošča.
Finančno stanje gospodarsko komunalne ustanove na dan 31. decembra 1955 je sledeče; Dohodki so znašala 3, 023.291 d:n, izdatki pa 3,086.426 din, tako da prostgc.Jo izdatki dohodke za 63.135 d m.
Razprave o tem poročilu so se udeležili odborniki: Martin Kos,
Franc Sošič, Zvone Bric k Franc Krhlikar, k| je omenil, da bt bilo potrebno, da se nabavi mrtvaški voz ln potrebna oprema za pokop.
Tov. Zvone Bric je predlagal,
Poročilo se soglasno sprejme.
5.
Namesto odsotnega predsednika Proračunske komisije poroča tov. Ančka Konk o zaključnem računu proračuna biv. Občinskega ljudskega odbora Šmartno, Kresnice in Litija, ter o zaključnem računu za mesec: september, oktober, november, december 1955 sedanjega ObLO Litija,
Naito so bili soglasno sprejeti odloki o potrditvi zaključnih računov od bivših občinskih ljudskih odborov Šmartno prt
Litiji, Kresnice, Gabrovka, Vače, Litija ter sedanjega ObLO Litija za mesece september, oktober, november in december 1955.
6. 11
Tajnik ObLO tov. VoUkar poroča, da je po določilih člena 16. Pravilnika za izvajanje o prostovoljnih gasilskih društvih potrebno določiti po enega odbornika pri vseh gasilskih društvih in občinski gasilski zvezi zaradi povezave. Ti odborniki imajo nailogo prisosrtvovaiti sejam upravnih odborov gasilskih društev in nadzorovati njihovo delo.
Nato so bili določeni za posamezna gasilska društva odborniki, nakar je predsednik ObLO zaključil sejo.
OBČINA UUBLJANA-CENTER
so se naročila pregledovala od strani Stanovanjske uprave. Predilniške hiše so zavarovane za polno vrednost, glede ostalih Pa bi bilo potrebno, da se ponovno ocenijo, ker so bila leta 1952 prenizko zavarovana.
Poročilo je bilo soglasno sprejeto.
4.
Načelnik Sve4a za gospodarstvo tov. Avgust Spat poroča, da se je v stanovanjskem skladu nabralo finančnih sredstev od 10°/o plačnega fonda p od joti j do 10. marca 1956 2,140.797 din. Pravila sklada še niso sprejeta. Do sede.) so bide vložene tri prošnje privatnikov za dodelitev kredita za dograditev gradnje »t-novanjsldh hiš. Ravno tako je potrebno določiti zgrrdbo četvorček, za katero je potrebno okrog 3 milijone dinarjotž kredita.
V razpravi omeni predsednik tov. Miha Berčič, da je Svet za stanovanjske zadeve na zadnji seji sprejel sklep, da se uvede evidenca, ki pa kakor se vidi iz poročila še ni uvedena. Zato predlaga, da evidenco vodi upravni odbor kreditnega sklada. ki naj takoj obvesti vsa podjetja , na kateri račun pri ICB naj plačujejo prispevek. Upravni odbor naj tudt določi prioritetno uporabo tega sklada ter sprejme pravila. Iz aklaoa naj se tudi konča stavba — čet' vorčok.
IZ ZAPISNIKA 6. ŠEJK Ob LO LJUBLJANA CENTER, KI JE BILA »NE 16. III. 1956.
Sejo je vodil predsednik Ob LO tov. Klemenčič ing. Ivo.
Dnevni red:
1. Razprava ln sklepanje o spremembah in dopolnitvah občinskega statuta.
2. Rozprava in sklepanje o ustanovitvi občinskega kreditnega sklada za zidanje aUmovanj-ikih hiš ip sklada
a stanovanjsko komunalno graditev.
3. Razprava in sklepanje o odloku o zagotovitvi smotrne graditve komunalnih naprav.
4. Razprava in sklepanje o osnutku programa regulacije v središču mesta.
5. Razprava in sklepanje o odloku o obveznem odlaganju smett.
6. Razprava In sklepanje o odobritvi tarife za odvoz smeti v Ljubljani.
7. Razprava ln sklepanje o odloku o posJovalnem času gostinskih podjetij ln gostišč.
8. Razprava in sklepanje odloku o olajšavah samoplačnikom za zdravstvene storitve.
9. Gospodarske zadeve.
10. Personalne zadeve.
Predsednik Komisije za pred-piše in organizacijska vprašanja tov, Jenko Dekleva je poročal o spremembah In dopolnitvah občinskega statuta in povedal med drugim, da je ObLO lansko leto avgusta sprejel svoj statut. OLO Ljubljana in Izvršni svet LRS sta razpravljala 0 s'atu!ih občinskih ljudskih odborov in sta prišla do zaključka. da je potrebno zaradi gotovih organizacijskih sprememb, da se predpiše enotna oblika statuta, vsaka občina pa naj svoj statut prilagodi tej enotni obliki. Zato je predlagal, da se že sprejeti s*atut spremeni in popravi v skladu s tipskim statutom.
Občinski ljudski odbor je nato soglasno sprejel predlagane spremembe statuta.
O predlogu glede ustanovitve občinskega kreditnega sklada za zidanje stanovanjskih hiš iz sklada za stanovanjsko komunalno graditev je poročal predsednik Sveta za stanovanjske zadeve tov. Ivan Rožmane, ki je med drugim omenil, da je oba odloka, to le glede kreditnega sklada za zidanje hiš in glede sklada za stanovanjsko komunalno graditev pregledala komisija za predpise in organizacijska vprašanja in se z njimi strinja.
V razpravi so sodelovali: tov. Janko Dekleva, ing. Miloš Vehovar, ing. Ivp Klemenčič, Henrik Zdešar, Franc Boš‘čančič, Milan Škerla vaj, dir. Marijan Dular, Ivan Rožmane, Ostoj Tuma in Jože Bertoncelj.
Oba odloka sta bila nato soglasno sprejeta, s tem, da Svet za stanovanjske zadeve razčisti ln predisScuitlra pripombe, ki so bile iznešene v razpravi.
3
Glede predloga o odloku o zagotovitvi smotrne graditve komunalnih naprav je poročal predsednik Sveta za komunalne in gradbene zadeve tov. Ostoj Tuma in omenil, da je namen predlaganega odloka v tem, da s-1 uvede obveza vseh gra.-, te-ljev novih objektov, da se priključijo ob dovršltvl objekta na vse komunalne naprave, kt morajo biti ob vselitvi tud' dovršene. S tem bo možno preprečiti. da bj se objekti grad'li ra zemljiščih, kjer niso urejene ceste in kjer ni možno priključiti hišne kanalizacije na kanalizacijsko omrežje. Zeto je potrebno, da se sprejme odlok, ki bo to preprečil. Tudi je namen tega odloka, da se bodo na posebnem skladu zbirala sredstva, iz katerih bo možno pripraviti načrte za gradnjo komunalnih naprav teir da bo možna gradnja samih naprav v predelih, k: bodo določeni za zazidavo. Po predlaganem odtoku bi podrobna navodila glede zaračunavanja predpisal s pravilnikom Svet za gradbene in komunalne zadeve ObLO Ljubljana-Cen-tcr.
V razpravi o tem odloku so
sodelovali: ing. Marijan Tepina, Osi oj Tuma, ing. Ivo Klemenčič, Miroslav Cem.vec, Rajko Lukman in ing. Sonja Obiak-La.paj-
Prediloig odloka je bil soglasno sprejet.
4.
Glede osnutka programa regulacije središče mesta v Ljubljani je poročali a ing. Sonja Obiak-Lapajne, ki je k temu programu sporočila pripombe Komisije za pripravo' predlogov za določitev zemljišč za gradbene namene pri ObLO Ljuib-Jjana-Centeir.
V razpravi v kateri so sodelovali tovariši: Milan Skerlavaj ing. Marijan Tepina, Henrik Zdešar, Jože Plevnik, ing. Sonja Obiak-Lapajne, dr. Marijan Dular, ing. Ivo Klemenčič ter Ostoj Tuma je slednji sporočil pripombe Sveta za gradbene jn komunalne zadeve k programu za ureditev centra Ljubljane. Iz teh pripomb izhaja, da je Svet Za gradbene in komunalne zadeve ObLO Ljiubljana-Cenler razpravljal o razpisu natečaja ta ureditev cemtra Ljubljane in se Svet v glavnem strinja z mnenjem Komisije za določitev zemljišč za gradbene namene, in smatra, da bi bila sicer potrebna generalna urbanistična rešitev celotnega območja občine Center preden se pristopi k detajlnim obravnavanjem. Kolikor pa se bo vseeno pristopilo k razpisu, pa smatra Svet, da je treba predhodno rešiti prometno vprašanje. Svet tudi smatra, da je sedanja zasedba Urada za regulacijo prešibka ter da ne more reševati tega problema, ker ima preveč posla s tekočimi zadevami. Svet je na svoji seji sprejel sledeče sklepe:
1. Pospeši naj se izdelava re guflacijskega načrta za mesto Ljiubijana s te,m, da se predlaga OLO Ljubljana, da se ustanovi Biro za regulacijo pri Svetu za Urbanizem OLO Ljubljana.
2. Izdelati je čim širši projekt, ki bi rešili tudi prometna vprašanja, na podlagi katerega bi se Iskaile detajlne rešitve posameznih blokov, vendar šele takrat, ko bi bt'1 potrjen od merodajnih forumov. Na podlagi tega generalnega urbanističnega načrta naj se razpišejo al; izdelujejo detajlne rešitve posameznih blokov.
3. Zaradi nujne določitve lokacij za nove poslovne zgradbe naj se razpiše natečaj s sodelovanjem Društva arhitektov Slovenije za izdelavo urbanističnega načrta za gornji predel ob upoštevanju pripomb.
4. Pri razpisu natečaja jb treba zahtevati tudi rešitev prometa za vse mejne ceste. Rešiti je tudi križišče na Ajdovščini * vsemi okoliškimi objekti.
Tov. predsednik ObLO je dal na glasovanje predlog sklepa o razpisu natečaja z dodatnim predlogom, ki je bil tznešen v diskusiji po tov. ing. Tepini, da Komisija za volitve in imenovanja še posebej pregleda možnost močnejše zasedbe s strani ObLO v komisiji. Glede pionirskega doma pa naj bi se dali v osnutek dve varianti z ali pa brez pio-nin-litega doma v tem področju. Glede Kozlarjeve hiše v Kardeljevi ulici pa naj se kakor je predlagal tov. dr. Marijan Dular, le-ta podpre.
Predlog je bil z večino glasov sprejet, dva odbornika sta glasovala proti.
8.
Glede predloga o obveznem »dlaganju smeti in odpadkov je
poročal predsednik Sveta za komunalne in gradbene zadeve tov. Ostoj Tuma, ki je predlog utemeljeval s tem, da je OLO Ljubljana, Tajništvo za komunalne zadeve na osnovi razprave Mestnega sveta Ljubljana glede tega vprašanja priporočil občinam mesta Ljubljane, da o njem razpravljajo in da ga sprejmejo. Svet za gradbene in komunalne zadeve ObLO Ljub-ljana-Center je razpravljal o predloženem osnutku in dai svoje pripombe, ki so že upoštevane v predložnem osnutku. Pobiranje smeti z novimi smetnjaki je uvedeno na pretežnem delu območja občine Center ter bo postopoma uvedeno tudi na ostalih občinah Ljubljana, V to svrho je treba nabaviti še okrog 2500 pločevinastih posod.. Za od voz smeti bo treba nabaviti posebne tovorne avtomobile. Priložena tarifa je sestavljena le kal-kulacijsko in da bo možno točno ceno določiti šele na podlagi enoletne prakse. Zato predlaga Svet za gradbene in komunalne zadeve sledeče:
1. Da se izvrši odkup smetnjakov od zavoda »Snaga« po hišnih svetih, upravah ;n privatnih lastnikih stanovanjskih hiš. S sproščenimi sredstvi zavoda »Snaga« in dodatnimi sredstvi naj se nabavijo specialna vozila za odvoz smeti.
2. Tarife za odvoz smeti naj se uvedejo šele s 1. aprilom 1956. Določena tarifa naj ostane veljavna za tekoče leto ter naj se z ozirom na dejansko dosežene sitiroške v vsakem prihodnjem letu prilagodi.
V razpravi o tem predlogu so
sodelovali odborniki: Rafael
Štolfa, Karel Bizjak, ing. Ivo Klemenčič in Ostoj Tuma.
Predlog odloka je bil soglasno sprejet.
6.
Tov. Ostoj Tuma je glede predloga odloka o tarifi za odvoz smeti v Ljubljani pojasnil, da se moramo glede podjetja »Snaga« zediniti alt naj bo to zavod, ki se dolina iz proračuna ali pa naj za svoje usluge prejema plačilo in se tako sam vzdržuje. Imamo dve vrsti Ljubljančanov: ene, ki odlagajo smeti v smetnjake in druge, ki morajo sami skrbeti za odvoz smeti, kar velja predvsem za periferni del mesta. Moje mne nje je, če ti kdo napravi neko uslugo, jo moraš plačati. Svet za gradbene in komunalne za deve je na stališču, da izenačimo vse Ljubljančane, da plačajo za gotovo storitev primerno odškodnino.
V razprav; so sodelovali: tov. Milan Skerlavaj, Karol Bizjak, Ivan Rožmane, dr. Bojan Splcar, ing. Ivo Jelačin, Janez Vipotnik, Ivan Curk, ;ng. Miloš Vehovar, ing. Ivo Klemenčič, Franc Švab, Bojan Kardelj, Ostoj Tuma in Jože Plevnik.
Tov. Ivan Rožmane opozor; na to, da hišni sveti nimajo vsi denarja niti za najnujnejša popravila, to so predvsem stare hiše, če pa hišni sveti nimajo denarja je vprašanje, kjje bodo vzeli denar, za odkup smetnjakov.
Dr. Bojan Spicar pa dostavi, da so v Ljubljani stare hiše, ki imajo 23 strank, pa dobe od vseh le 15.000 din najemnine mesečno. Take hiše bi porabile dvojno mesečno najemnino za odkup smetnjakov, polovico sredstev za upravo hiš pa bi šlo zn pobiranje smeti, poleg prispevka za hišnika. Zato Je treba odkup smetnjakov proučiti.
Tovariš Janez Vipotnik pripomni, da je to vprašanje materialna osnova, s katero lahko rešujemo problem odkupa smetnjakov in odvažanje smeti. Hišni sveti novejših hiš imajo višje prispevke od najemnin in bodo s podjetjem »Snaga« lahko uredili, težje pa bo s staro Ljubljano. Tako se lahko zgodi, da bodo tisti, ki Imajo slabše stanovanje, moral; še plačati za odvoz smeti in smetnjake, do-čim bodo tisti, ki imajo ugod nejša in večja stanovanja oproščeni tega plačevanja, ker ;majo jiiišni sveti sredstva, da bodo to lahko plačali. To pa je di skriminacija ljudi s slabšimi sta novanji.
Ko smo razpravljali o povišanju tarif za tramvaj in cene mleku, smo to stvar odklonili zarodi tega, ker smo stalno govorili Ljubljančanom, da gre za stimulacijo njih življenjskih pogojev in da ne bomo zviševali tarif življenjskega standarda. Kakor smo pri tramvaju Iskali rešitve ;n skušali to stvar temeljito politično pripraviti, bi morali tudi tu temeljito premisliti stvar. S tem odlokom pa seveda tega ne bomo napravili. S tem bi se delala samo krivica tistim, ki imajo že tako slaba stanovanja. Mislim, da bi bilo treba videti, kakšen je proračun podjetja Snaga. Sem zato, da odložimo stvar, da politično pripravimo Ljubljančane, da bodo v doglednem času odobrili zadevo in smatrali to za nujen ukrep v lastnem interesu. To sedaj politično ni v redu. Zato naj se stvar odloži in se še prouči. Strinjam se s tem, da se stvari uredijo tako, da iz dosedanjih sredstev hišni sveti odkupijo posodo in plačajo odvažanje smeti. Ne strinjam se s tem, da se to prenese na stanovalce. Svet za komunalne zadeve naj naprav; analizo o stanju hišnih svetov. Ne moremo pa kar enostavno s tem zvišati najemnin. Zato je treba vso stvar še obravnavati tn se zaradi tega ta tarifa ne more »prejeti. Tu je vprašanje življenjskega standarda in ml smo soodgovorni za te zadeve.
Tovariš Franc Švab pa dostavi, da je to problepn cele Ljubljane in da je treba zadevo obravnavati v merilu Mestnega sveta, da bi se vskladila tarifa enako za ves okraj in naj bi se Mostn; svet o tem sporazumel z občinami.
Tovariš Ostoj Tuma no podlagi rezultatov razprave umakne predlog za tarifo glede pobiranja in odvoza smeti, sprejel pa naj b; se predlog glede odkupa smetnjakov.
Tovariš predsednik ObI.O da na glasovanje predlog tov. Vipotnika, da se vprašanje sprejema odloka odloži in da v smislu diskusije Svet za komunalne zadeve zadevo ponovno prouči.
Predlog je bil soglasno sprejet.
7.
Člen Sveta za gospodarstvo tov. Franc Švab je poročal ln Utemeljeval predlog odloka o poslovalnem času gostinskih podjetij ln gostišč na območju občine Center, s tem, da je treba po priporočilu Mestnega sveta enotno urediti posloval n! čas gostinskih podjetij in gostišč na območju posameznih občin, kar je bilo do sedaj urejeno z odlokom MLO Ljubljana z dne 28. maja 1954. Zarod; enotnosti tega poslovanja je OLO Ljubljana izda! tekst z enotnim besedilom za vse občine v območju biv.
MLO Ljubljana, ki enotno urejujejo poslovailni čas gostinskih podjetij. Predlagani odlok je pregledala Komisija za gostinstvo pri Svetu za gospodarstvo ObLO, ki ga je v celoti sprejela, zato predlagam, da se odlok sprejme.
V razpravi so se oglasiti: ing. Ivo Jelačin, ing. Miloš Vehovar, Lojze Ocepek in Franc Boštjančič.
Predlog odtoka je bil soglasno sprejet.
8.
Predsednik Sveta za zdravstvo tov. dr. Bojan Spicar poroča in predlaga v potrditev odlok o oprostitvi in olajšavah samoplačnikom za zdravstvene storitve. Odlok je prilagojen sedanjemu stanju po nekdanjem odloku biv. MLO Ljubljana. Svet za zdravstvo je sprejel sklep, da se predlog odloka predloži ObLO v potrditev. Komisija za predpise in organizacijska vprašanja je predlog odtoka tudi odobrila.
V razpravi sta se oglasile tov. Henrik Zdešar in dr. Bojan Spicar.
Predlog je bil soglasno sprejet.
9.
Med gospodarskimi zadevami je član Sveta za gospodarstvo tov. Franc Švab poročal, da je gospodarski Svet razpravljal o prošnji tovariša Ivana G-risa glede izdaje odločbe za ustanovitev slaščičarskega podjetja v kolektivnem upravljanju tn sprejel sklep, naj bi se to podjetje ustanovilo.
V razpravi so sodelovali tovariši: Ostoj Tuma, Ivan Curk, ing. Miloš Vehovar, ing. Ivo Klemenčič in Viljem Stanič.
V razpravi je tov. Ivan Curk omenil, da je sanitarna inšpekcija ugotovila, da lokal na Mestnem trgu ni primeren za slaščičarsko obrt in da so privatni slaščičarji do nacionalizacije izdelovali izdelke z raznim; umetnim; barvili in so se pojavile infekcije ln je sploh težka kontrola nad privatniki.
Pri glasovanju o predlogu Sveta za gospodarstvo, da se dovoli tov. Grisu ustanovitev slaščičarske obrti s kolektivnimi upravljanjem, je bil predlog odklonjen z večino glasov, za predlog je glasovalo 5 odbornikov.
10.
Po predlogu tov. Lojzeta Fortune, člana Komisije za volitve in imenovanja je ObLO soglasno sprejel:
1. Imenovanje članov upravnega odbora kreditnega sklada za zidanje stanovanjskih hiš v katerem so tovariši: Milam Skerlavaj kot predsednik, Božo Sintič kot podpredsednik in Drago Bratina, F.ranc Vrabec, Slavo Blagotinšek, Ervin Ferfolja, Alojz Briški, Lovro Sefman in Bojan Kardelj kot člani.
2. Imenovanje Komisije za potrošniške svete na območju občine Center: Člani te komisije so: Ivan Šinkovec, Vilko Lampe, Angela Miklavc, Franc Drenovec in Franc Martinc. Semtega člana pa bo določila Trgovinska zbornica okraja.
3. Imenovanje članov v kolek-
tivni organ upravljanja finančno samostojnega zavoda »Snaga«. V ta organ so bili imenovani: iz ObLO Center — dir. Fronta Mišu in dr. Aleksander Lunaček, iz Obl/O Bežigrad — Nande Koprivc, iz ObLO Šiška — Tone Kušar, iz ObLO Vič — Mihael Kolto-j, iz ObLO Rudnik — Vi-renc Franc ;n iz ObLO —
tov. Jože Koračia.
4. Imenovanje komisije z3 ugotovitev pogojev za začctel dela Zadružno - čebelarske®3; podjetja »Jugo—opis«, Ljubije-na, Miklošičeva ceste. V komi" si jo so bili določeni: Božo Sin-tič, ing, Mirko Peternelj is Janko Guček.
5. Potrditev članov Davčne* komisije, ki jo sestavljajo: Vi'} ljem Stanič, Bojan Sega, Bož” Sintič, Miloš Subič, Janez Poženel ter namestnika Anton Zmuc in Božidar Knapfelj. Cia-j n; te komisije ;z vrst davčni!' zavezancev pa so tud; zastop-, niki posameznih obrtnih panog.!
Na podlag; predloga ln ute-; meljitve tovariša Ivana Krista-} na, člana Komisije za razpis mest direktorjev je ObLO so-glasno sprejel:
1. Razrešitev direktorja trgovskega podjetja »Tkanina« v Ljubljani tov. Alojza Bukovca in Imenovanje istega za direk" torja trgovskega podjetja »Ve-totekstil« Ljubljana.
2. Imenovanje direktorja Slaščičarne in pekarne Ledina V Ljubljani tov. Karla Mavrina.
3. Imenovanje za upravnik3 obrtnega podjetja Foto Tivoli Ljubljana tov. Vilija Kramarja.
4. Imenovanje za direktorja Posredovalne pisarne za promet a premičninam; in nepremični' nam; v Ljubljani tov. Ivana Svoijšaka.
Tov. Franc Borštnik je poročal o delu Komisije o pregled«1 dela direktorja ;n organa upravljanja v Kartonažni tovarni.
Komisija, ki je bila Imenovana na zadnji; seji ObLO je ob-; širno razpravljala s predstavni-: k; organov upravljanja, političnih organizacij in z vodstvo*11 podjetja. Z vsemi je Komisij3 j podrobno obravnavala dokazu0 gradivo delavskega sveta o prestopkih direktorja. Komisija ie pri tem ugotovila:
1. Da se dokazno gradivo nanaša le na drobne prekrške, ki j tud; v primeru, če bi bili v cc-1 lot; dokazani, ne b; predstavljali zadostne utemeljitve za odstavitev direktorja, ker b6 obravnavajo bistvenih vprašani ki bi opravičevala tak sklep delavskega sveta.
2. Med direktorjem na eni *** j organi upravljanja ter politi'-' nim; organizacijami na drufSj strani so že dalj časa nezdrav* odnosi, čeprav ni do pred .$,i' rim; meseci tega nihče tak0 odločno ;n jasno postavljal.
3. Vzroki ln krivda za nezdrave odnose so tako na strani direktorja kot na strani samoupravnih organov Ln politični*1 organizacij.
Komisija predlaga sledeče: j
1. Zaradi zaostrenih odnosrtj j med direktorjem in organ upravljanja in političnimi o:t;' nizacijami, naj se sprejr*1 ostavka tov. Pešljn na po’*>/™ direktorja, ne osvoji se pa sk*" delavskega sveta o odstavtvi d1' I rektorja.
2. Z razpisom za mesto nov j ga direktorja je treba pohti0 J da bo čas med odslavko scd°^ I njega direktorja in Imenov!^ njem novega čim krajši. Kort' sija t.ud1 priporoča organ"^ . upravljanja zamenjavo sekreta ^ ja podjetja, ker je sedanji
i *
po
svojim ukrepanjem vplival ^ enostransko ocenjevanje naP‘ direktorja. v0,
3. Občinski komite Zveze muntotov In ObSS Ljiuiblj'11^, Center naj nudila večjo 111 »temaUčno pomoč političnim gonizacijam v podjetju. ^
V razpravi so sodelovali: rlk Zdešar, Ostoj Tuma, »
or-
Borštnik, dr. Marijan Dular. Slednji je opozoril na to, da je Komisija s tem, ko je zavrnila Sklep delavskega sveta, dala le temu nezaupnico, zaradi česar morata doživeti konsekvence tudi delavski svet in upravni odbor podjetja, kar naj se smatra tudi kot predlog.
Predsednik ObLO da predlog Komisije z dodatnim predlogom tov, dr. Dularja na glasovanje, ki se soglasno sprejme.
Na podlagi predloga predsednika Komisije za volitve Ln imemovanza tov. Jožeta Kavči-je ObLO soglasno sprejel sklep o razrešitvi članov Sveta za prosveto in kulturo tov. Zorana Kržišnika in Franca Mihelčiča ter istočasno imenoval v ta Svet tov. Dragota Fogoret-63 in tov. Franca Pengala.
ObLO je tudi sprejel sklep, s
katerim pooblašča svojega člana tov. dr. Jožeta Pretnarja, da poroča vse zaročence iz območja ObLO Center, ki izpolnjujejo pogoje za sklenitev zakonske zveze.
Na predlog Komisije za volitve in imenovanja je ObLO imenoval za svojega tajnika tov. Cirila Rusa in obenem razrešil dolžnosti dosedanjega začasnega .tajnika tov, Jožeta Brežana.
Na predlog iste Komisije, je ObLO razrešil dosedanjega predsednika tov. ing. Ivota Klemenčiča, ki prevzame novo funkcijo ;n izvolil novega predsednika tov. Lojzeta Ocepka, dosedanjega odbornika ObLO Lj ubij ana-Cen ter.
Ker je bil s tem dnevni red Izčrpan je novi predsednik zaključil sejo.
26-130-55) v zvezi s 24. točko odloka o finansiranju in poslovanju zdravstvenih zavodov (Ur. 1. FLRJ št. 14-85-53) je Občinski ljudski odbor Borovnica na 6. redni seji dne 27. januarja 1956 sprejel
Odlok
o oprostitvah in olajšavah samoplačnikov za zdravstvene storitve na območju ObLO Borovnica.
1. člen
Popolnoma se oproščajo plačevanja stroškov za zdravstvene storitve:
a) plačila nezmožni ne glede na bolezni, če davčni predpis od bolnikovega premoženja ali dohodka družinske skupnosti ne. presega 150 din letno na družinskega člana pri čemer se v
družinsko skupnost štejejo le člani, ki niso drugje stalno zaposleni.
b) Šolska miadina osnovnih m srednjih šol za medicinsko indieirano preventivno zobno zdravljenje.
c) Bolniki ob lokalnih epidemijah za zdravljenje v bolnišnici, čeprav ni zdravljenje v bolnišnici predpisano.
č) Bolniki za zdravljenje v bolnišnici, če se je šele naknadno ugotovilo, da ne gre za nalezljive bolezni ze-radi katere so bil; napoteni v bolnišnico.
2. člen
Tistim, ki imajo imetje ali dohodek, od katerega se plača davek, se določi delna oprostitev od plačevanja za zdravstvene storitve po sledeči lestvici:
JBČINA DOBROVA
VABILO
na 6. sejo ObLO
Na podlagi 58. čl. Zakona o Inskih ljudskih odborih (Ur.
LRS, St. 19-87-52) v zvezi s ^enom 7. Zakona o občinskih jn okrajnih ljudskih odborih (Ur. 1. LRS, St. 26-130-55), sklicujem 6. ®cio občinskega ljudskega odbora Dobrova pri Ljubljani, ki bo dne 30. marca 1956 ob 7. uri Shiraj v mali dvorani Zadruž-DeKa doma na Dobrovi.
Predlagam naslednji dnevni red: Imenovanje upravnih komisij.
2. Ustanovitev sklada za grad-nio stanovanjskih hiš.
3. Razprava o odloku začasnega finansiranja za II. tromesečje.
4. Odlok o občinskem prazniku.
5. Odlok o dovoljeni brzini skozi naselja.
6. Razprava o odloku občinskih doklad.
7. Imenovanje upravnih uslužbencev.
8. Razno.
Vsak odbornik ima pravico pismeno predlagati spremembo ali dopolnitev dnevnega reda.
Morebitno odsotnost predhodno javite.
Predsednik
Občinskega ljudskega odbora Vrhovec Stane s. r.
ODLOKI OBČINSKIH LJUDSKIH ODBOROV
OBČINA BOROVNICA
Na podlagi 1. in 2. člena Plašnega zakona o ureditvi ob-:‘n in okrajev (Ur. 1. FLRJ št.
"55)i 1. in 7. člena Zakona o .j/^Plnosti občinskih in okraj-.ljudskih odborov v zadevah, i so urejene z dosedanjimi re-I Jl)!iškimi predpisi s prilogami yrui II- ter na podlagi 5. člena r.i, 0 upravljanju stanovanj-'h hiš (Ur. 1, FLRJ št 29-54) g, aJa Občinski ljudski odbor po g/k,iepU 6. redne jC z dne 27. Januarja 1956
Odlok
ustanovitvi stanovanjske uprave
■y 1. člen
anovi se stanovanjska Br„. a borovnica s sedežem v °r°vnici.
Stan 2' č,en lija uvanjska uprava upra
^ n i®
bosti _
WP° določilih Uredbe ter j®41#*! s'knovanj :kih I °d'PoVe^ka 0 razdeljevanju lo8e s ° s,a,novanj. Njene n jemn,° Predvsem določanje n tarif,, na Podlag; stanovanj«! °dpov'e%0 iz dela sklada
stan?ravo' kl dol°{1 Sv >ewjrlsk0 skupnost in IttatfcgT*1 dotacij Občinske; a odbora Borovnica.
, ‘ k "LanjEk0 “Pravo vod: S<
Sv°lW3ren za sv°k P°sl *•' u stanovanjske skuj
la u v™>Jis«a uprava upr; hhfiiM aVno Poslopje jn vodi u raoijo stanovanjske sku
nostl Občinskega ljudskega odbora Borovnica.
5. člen
Stanovanjska uprava je dolžna predložiti Svetu stanovanjske skupnosti v potrditev letni predračun dohodkov in izdatkov in zaključni račun.
6. člen
Svet stanovanjske skupnosti določa odstotek najemnine, ki ga prispeva posamezna hiša za kritje stroškov stanovanjske uprave.
7. člen
Višino plače šela in uslužbencev določi Svet stanovanjske skupnosti v okviru predpisov za državne uslužbence,
8. člen
Stanovanjska uprava posluje po določilih Uredbe o upravljanju stanovanjskih hiš ter odloka o razdeljevanju jn odpovedi stanovanj ter drugih veljavnih predpisih.
9. člen
Pravila stanovanjske uprave sprejme Svet stanovanjske skupnosti, potrdi pa jih Občinski ljudski odbor Borovnica.
10. člen
Ta odlok velja od dneva objave v Uradnem glasilu OLO Ljubljana.
Predsednik ObLO: Čerin Janez s. r.
Na podlagi 2. točke 50. člena Zakona o občinskih ljudskih odborih, 2. člen Zakona o pristojnostih občinskih in okrajnih ljudskih odborov v zadevah, ki so urejene z dosedanjimi republiškimi predpisi (Ur. L LRS št.
Bolnik plača
predpisane zdravstvene storitve:
25%
50%
75%
Ce znaša davčni predpis od premoženja ali dohodka na družinskega člana bolnika 601 din ali več, plača bolnik polni znesek za zdravstveno storitev.
3. člen
Ne glede na davčni predpis se lahko popolnoma ali delno oprostijo od plačevanja zdravstvenih storitev tisti, kl bi bili zaradi socialnih, pridobilvenih ali drugih razmer gospodarsko ogroženi, če bi morali plačevati stroške za zdravstvene storitve v delnem ali polnem obsegu.
4. člen
Prevoznih stroškov za prevoze z reševalnimi vozili so popolnoma oproščene osebe iz točke a 1. člena tega odloka v vseh ostalih primerih se lahko popolnoma ali delno oprostijo plačila prevoznih stroškov tisti, ki bi bili zaradi socialnih, pridobi tvenih ali drugih razmer gospodarsko ogroženi, če bi morali plačat: stroške prevoza v delnem ali popolnem obsegu.
5. člen
Kot zdravstvene storitve se po tem odloku štejejo sledeča zdravstvena opravila:
a) zdravniška pomoč v ambulanti jn na bolnikovem domu;
b) zdravniška pomoč ln oskrba v bolnišnicah, senatorl-jih in vseh drugih zdravstvenih zavodih;
c) prejemanje zdravil in sanitarnega materiala:
č) Izjemoma in po prosti presoji Sveta za Socialno skrbstvo in zdravstvo občinskega ljudskega odbora v vsakem posameznem primeru; prejemanje ortopedskih ln drugih zdravstvenih pripomočkov. zdraviliško in klimatsko zdravljenje ter specialni zdravniški pregledi.
6. člen
Olajšave ln oprostitve po 1. ln 2. členu odloka se priznavajo le na podlagi posebnega potrdila o upravičenosti. To potrdilo morajo predložiti upravičenci zdravstvenemu zavodu ob prvem iskanju zdravstvene pomoči, rer.en v nujnih primerih, ko se lahko potrdilo predloži najkasneje 8 dni po prejemu obračuna za zdravstvene storitve.
7. člen •
Poilrdilo o upravičenosti do popolne ali delne oprostitve od plačevanja za opravljeno zdravstveno storitev, ki mora obse-
Če znaša davčni predpis od premoženja ali dohodki na družinskega člana letno:
151 din do 300 din 301 din do 450 din 451 din do 600 din
ga ti konkretno navedene okoliščine in razloge za oprostitev, kakor tudi obseg oprostitve (to je ali gre za popolno ali delno oprostitev), izda;
a) za osebe iz točke a L člena tega odloka referent za ljudsko zdravstvo in socialno varstvo;
b) za vse druge primere pristojni zdravnik. Prav tako izda potrdila o brezplačnem zdravljenju v primerih, kadar gre za brezplačno zdravstveno oskrbo po 1., 2., 3., 5. in 7, točki 6. člena Zvezne uredbe o obračunavanju in zaračunavanju oskrbnine v državnih zdravstvenih ustanovah (Ur. list FLRJ št. 56-448-48).
Obrazec predpiše Svet za socialno politiko ObLO.
8. člen
Odločbo o popolni ali delni oprostitvi plačevanja za zdravstvene storitve po 3. in 4. členu tega odloka izda Svet za socialno politiko občinskega ljudskega odbora.
D. člen
Zoper Izdano potrdilo v smislu 7. člena tega odloka je dopustna pritožba v roku 15 dni od prejema preko tuk. občinskega ljudskega odbora na Tajništvo za ljudsko zdravstvo pri OLO Ljubljana.
10. člen
Ta odlok velja od dneva objave v Uradnem glasilu OLO Ljubljana ter se njegove odločbe uporabljajo od 1. januarja 1956 dalje.
Predsednik ObLO
Čerin Janez s. r.
OBČINA LJUBLJANA-Ci-NTER
Na podlagi 8. in 10. čl. Statuta ObLO Ljubljana Center z dne 19. avg. 1955 ter na predlog Sveta za gradbene in komunalne zadeve ObLO Ljubljana Center izdaja ObLO Ljubljana Center po sklepu seje z dne 16. marca 1956
Odlok
o obveznem odlaganju smeti in odpadkov iz gospodinjstev in drugih virov na območju občine Ljubljana Center.
Cl. 1.
Na območju občine Ljubljana Center se uvaja obvezno odlaganje ln odvoz smeti ter odpadkov lz gospodinjstev in drugih virov.
Cl. 2.
V sestav smeti in odpadke* spadajo:
1. iz gospodinjstev;
a) odpadki, ki izvirajo iz gospodinjstev,
b) pepel iz štedilnikov in peči,
c) odpadki kovin In železa,
d) odpadki papirja vseh vrst,
e) odpadki tekstilnega blaga,-
f) steklo, steklenice In keramika,
g) odpadki od čiščenja dimnikov,
h) odpadki, ki izvirajo jz čiščenja notranjih prostorov.
2. iz drugih virov;
a) odpadki, gradbeni material (strešna opeka, zidarski ostanki, omet in podobno),
b) kamenje, pesek, blato, odpadno listje in podobno,
c) odpadni premog, dvoriščne smeti in ogorki iz centralnih kurjav.
Cl. 3.
Stanovalci in najemniki lokalov so dolžni odlagat; smeti in druge odpadke v za to posebej določene smetnjake, ki jih dobavi in razmesti na določen stalen prostor- v zgradbi zavod »Snaga« sporazumno s hišno upravo oziroma z lastnikom hiše.
V smetnjake smejo stanovalci oziroma najemniki lokalov odlagati smeti in druge odpadke navedene v L točki 2. čl. tega odloka.
Cl. 4.
Pri odlaganju smeti in odpadkov so hišni sveti oz. lastniki hiš in stanovalci oziroma od njih pooblaščene osebe dolžni paziti posebno:
a) da se gorljivi odpadki dajejo po možnosti v sežganem stanju,
b) da bodo smetnjaki stalno zaprti,
c) da se pokrov pazljivo odpira in da se pri odlaganju no onesnaži okolice, kjer so razmeščeni smetnjaki,
d) da se pri odlaganju smeti in odpadkov pokrov smetnjaka narahlo zapre,
e) da se smetnjaki prenašajo tako, da se ne bodo kvarili.
Cl. 5.
Nadzor nad smetnjaki In odlaganjem smetj in odpadkov ter njih vsebino se poveri zavodu »Snaga« ln organom sanitarne inšpekcije.
Cl. 6.
Industrijske smeti in odpadki, navedeni pod 2. čl. 2 tega odloka, se morajo pripraviti za odvoz in odlagati na mestih,'ki ne kvarijo zunanjega izgleda mesta. Izjemoma odložene odpadke na pločnike oz. ob pločnikih je treba odstraniti najpozneje v 6 urah po odložitvi.
Cl. 7.
Odvažanje smeti in odpadkov iz smetnjakov opravlja zavod »Snaga« po potrebi, vendar najmanj dvakrat tedensko.
Odvoz odpadkov navedenih pod 2. čl. tč. e) tega odloka pa izvrši zavod »Snaga« v 48 urah po prejemu naročila.
Odvažanje smeti in odpadkov je treba praviloma opravljati v dnevnem času, Izjemoma pa je možno to opravilo izvajati tudi v nočnem času.
Cl. 8.
Mesta z,a deponije smeti ln odpadkov določi na predlog zavoda »Snage« pristojna sanitarna Inšpekcija v soglasju s pristojnim organom ObLO.
GLASNIK
Cl. 9.
Thi.»o za nakladanje in odvoz emeti ter vzdrževanje smetnjakov dotoči ObLO Ljubljana Center na predlog Sveta za komunalne zadeve ObLO Ljubljana Center.
Cl. 10.
Tarito so dolžne plačati zavodu »Snaga«;
a) hišna uprava za stanovalce, lokale in ustanove, ki se upravljajo po hišnih svetih;
b) podjetja, ustanove In družbene organizacije za zgradbe po družbenem upravljanju;
c) zasebni lastniki zgradb, ki niso vključene v stanovanjsko skupnost.
Cl. 11.
Prekršek stori m je kazniv:
1. Kdor odlaga v smetnjake tekoče odpadke, tleče odpadke tn snovi, ki kvarijo smetnjake;
2. kdor prestavlja smetnjake na druga mesta brez odobritve zavoda »Snage«;
3 kdor stresa smeti in odpadke okoli oz. izven smetnjakov,
4. kdor pušča odpadke na oz. ob pločnikih dalje časa, kot je določeno v 6. Čl. tega odloka.
Kršitelji tega odloka bodo kaznovani po 12. čl. odloka o javnem redu in miru, objavljenem v Uradn. listu LRS št. 10-154-54. Za upravni kazenski postopek ln za izrekanje kazni je po tem odloku pristojen sodnik za prekrške pristojnega občinskega ljudskega odbora.
Cl. 12.
V onih predelih, kjer še ne bodo razmeščeni smetnjaki, se odlagajo tn oddajajo smeti po dosedanjem načinu.
Cl. 13.
Ta odlok velja od dneva objave v uradnem glasilu okraja Ljubljana.
Predsednik ObLO Ljubljana Center:
Ing. Ivo Klemenčič, s. r.
OBČINA MENGEŠ
Na podlagi 1. ln 35. člena Uredbe o razdeljevanju |n odpovedi stanovanj (Ur. Ust LRS 19-86-55 in 43-152-55) v zvezi z Zakonom o pristojnostih občinskih in okrajnih ljudskih odborov v zadevah, ki so urejene z dosedanjimi republiškimi predpisi (Ur. Ust LRS 26-130-55) izdaja Občinski ljudski odbor Mengeš po sklepu 5. seje ObLO dne 31. januarja 1956
Oulok
e postopku pri razdeljevanju stanovanj
Splošne odločbe.
1. člen
No območju občine Mengeš se uporabljajo predpisi Uredbe o razdeljevanju stanovanj in odpovedi stanovanj (Ur. list LRS 19-86-55) in Uredbe o spremembah m dopolnitvah Uredbe o razdeljevanju in odpovedi stanovanj (Uradni "»t LRS 43-152-55).
2. člen.
Občinski ljudski odbor dodeljuje stanovanje po svojih, orga-
nih za stanovanjske zadeve samo tistim prosilcem v občini ki izpolnjujejo pogoje po 12. in 15. Členu Uredbe o razdeljevanju in odpovedi stanovanj.
Novim priseljencem se dodeli stanovanje le v nujnih primerih ali če je ObLO pismeno zagotovil, da bo preskrbel stanovanje.
Stanovanjska komisija prizna kot nujno ln toliko primerov, kolikor ljh bo predvidoma mogoče ugodno rešiti v tekočem letu z ozirom na razpoložljiva stanovanja.
3. člen
Prosilcem, ki so zaposleni pri službodajalcu, ki razpolaga z lastnimi stanovanji, ki so manj obremenjena od povprečne obremenitve stanovanj, ki z njimi razpolaga ObLO ali pa imajo možnost zgraditi stanovanje, lahko ObLO odkloni dodelitev stanovanja.
1. člen
Prosilci, ki že imajo za svojo družino primerno stanovanje in želijo preseliti v občino še druge svojce in sorodnike, ne morejo zaradi preselitve zahtevati večje stanovanje.
Postopek pri razdeljevanju.
5. člen
P ObLO vlagajo prošnje za doJ-ditve stanovanj prosilci, ki imajo svoje delovno mesto ali stalno bivališče na območju te občine, kakor Izseljenci, službeno premeščeni, "ookojenci in tako dalje.
6. člen
Stanovanjska komisija odloči ali se prosilec uvrsti v seznam upravičenih pričakovailcev. Ce prosilec ne izpolnjuje pogojev za uvrstitev v seznam, ga o tem obvesti neposredno.
7. člen
Stanovanjska komisija reši prošnjo v dveh mesecih.
Proti odločbi o uvrstitvi v 60-znaim upravičenih pričakoval-cev, kakor tudi proti odločbi o neuvrstitvi, ni pritožbe.
8. člen
Stanovanjska komisija uvrsti v seznam upravičenih pričako-valcev toliko prosilcev, kolikor pričakuje prostih stanovanj v razdobju koledarskega leta, za katero se sestavi seznam.
9. člen
Prosilci, ki so sprejeti v seznam upravičenih pričakoval-cev, pa jim v razdobju, za katero je seznam sestavljen, stanovanje ni dodeljeno, se morajo uvrstiti v seznam naslednjega razdobja na čelo novega seznama po že doseženem vrstnem redu, če se pogoji za uvrstitev v seznam upravičenih pričako-valcev medtem niso bistveno spremenili.
10. člen
Stanovanjska komisija lahko Izjemoma spremeni vrstni red v seznamu upravičenih pričako-valcev in uvrsti v seznam prosilce, ki izgubijo stanovanje zaradi elementarnih nezgod (požar, poplavo, potres in podobno)
OKRAJNI LJUDSKI ODBOR
TABELI K POROČILU KOMISIJE ZA PREGLED KMETIJSKIH POSESTEV
POLJEDELSKA PROIZVODNJA
P<'vrAinivha
NAJVAŽNEJŠI POSEVKI
S
Hektarski donosi v mtc_____________________________Prodala priznanih semen v mtc Prodaja sadile
pšenica Ječmen oves krompir pšenica Ječmen oves krompir____________kom.
«3 'z m J d J* 0 d 1954 1955 1954 1955 1954 1955 1954 1955 1964 1955 1954 195$ 1954 1956 1954 195« i 1954 I9f>5
i Bokalee 1946 287 179 40 21 22 20 27 13 16 140 160 125.000 127.723
2 Boštanj 1945 213 129 6ti 18 22 15 23 16 15 101 201 85 94 r: 22 29 251 297 25.450 26.639
3 Ljubljana 1946 453 444 131 25 16 23 22 8 16 103 130 384.894 410.117
4 Smlednik 1954 158 liti 71 12 13 14 16 13 13 110 150
S B rest 1953 168 129 28 11 12 8 19 9 22 90 100 —* —
6 Logatec 1945 244 112 49 11 15 8 13 3 20 127 154 — 19 — 33 — 67 — 189 —i —
7 Stična 1953 173 106 54 16 23 22 18 12 12 102 143 113 77 — 41 — 47 — 229 — —
8 Šmartno 1953 215 140 41 19 11 12 10 15 11 94 122 — 5 — — S . — 25.300 28.000
9 Verd 1945 466 249 90 12 23 12 21 10 13 81 131 24,1111 58.750
10 Zadobrova 1954 78 72 36 12 13 14 15 15 15 120 130
11 Prevoje 1953 64 44 11 16 — — — 11 19 133 126 9.470
12 Vodice 19953 164 118 71. 15 17 17 20 9 16 157 165 35 68 — — 27 365 74 — 31.000
Skupaj 2683 1840 688 233 263 — 74 49 168 616 789 585.255 r 5
Z I V 1NOREJSKA P H O I Z V O D N J A
GOVEOO
Prašiči
TCj< St. Posestvo Konji skup. število s3 čl s 1 u 1955 Proizv. mlcGcti 1 o. e > o 5" Priraste* «f o 5 goveda ti'o S kg Končno štev. c " 5 3
1953 1954 1955 1953 1954 1055 1954 1954 1955 1854 1955 19)4 1866 1934 1055
l Bokalee 9 9 10 61 96 102 0.63 44 57 56 132328 160997 2817 4370 4802 6095 25 56 97 94
2 Boštanj 4 4 6 43 59 70 0.56 37 40 51 84002 112581 3216 4739 5391 7154 24 25 50 131 ‘
3 Ljubljana 7 12 24 63 189 255 0.05 143 166 74 203326 301269 2275 4138 0495 24960 32 62 239 231 •
4 Smlednik 8 76 80 0.83 46 50 63 81117 83704 1742 3750 4868 RO 150
6 Brest 9 14 14 19 35 27 0.46 19 21 78 8990 19298 965 3382 2835 64 32 109 142
6 Logatec 5 6 6 65 63 61 0.60 36 37 61 59605 84024 2271 3634 4738 51 32 144 156
7 Stična 4 5 6 42 63 68 0.67 36 32 47 36531 60373 2205 2809 3391 5464 65 18 122 59
8 Šmartno 9 8 7 49 62 85 0.60 34 37 44 38311 69372 2358 4360 1640 8730 34 21 121 93
9 Verd 12 13 14 71 90 103 0.40 38 48 47 73583 71623 1979 2920 8821 9056 55 11 42 39
10 Zadobrova 8 6 41 67 1.05 34 55 82 25959 66944 1678 2906 1439 3672
11 Prevoje 3 3 2 18 20 19 0.45 10 14 74 24176 31913 2605 3439 1597 1868
12 Vodice 6 8 8 61 97 87 0.72 54 52 60 116000 100606 2306 3085 3696 5038
Skupaj 68 87 111 512 891 1024 O.fiO 531 609 59 883928 1168704 50058 84278 350 337 927 1095_
ali, ki se morajo izseliti iz svojega stanovanja po odločbi pristojne komisije, ki ugotovi, da je stanovanje za življenje nevarno (zaradi rušenja).
Ce razpolaga siužbodajaiec, ki ]e pri njem prosilec iz prejšnjega odstavka zaposlen, z lastnimi stanovanji, je ta siužbodajaiec dolžan dati prosilcu na razpolago stanovanje, če ObLO ugotovi, da ima možnost preskrbeti tako stanovanje.
11. člen
Seznam upravičenih prlčak«-valcev se objavi na krajevno običajen način.
12. člen
Odločbo o dodelitvi stanovanja izda pristojni organ ObLO.
Prosilci se smejo vseliti v stanovanje šele, ko je odločba 0 dodelitvi pravomočna.
Odločba o dodelitvi stanovanja se izda, če so Izpolnjeni splošni pogoji za dodelitev stanovanja po načelih Uredbe 0 razdeljevanju m odpovedi stanovanj.
Proti odločbi o dodelitvi stanovanja je dopustna prltožt>3 na Tajništvo OLO Ljubljana, v čigar delovno področje spadajo stanovanjske zadeve.
Končne odločbe,
13. člen
Ta odtok volja od objave Glasniku 01.0 Ljubljana. Predsednic ObLO:
Ivan Vldall, s. r.
OBČINA VRHNIKA
Po določbah drugega odstavka 7. člena uredbe o potnih in selitvenih stroških (Ur. 1. FLRJ št. 28-1955) je občinski ljud-*1 odbor na svoji VII. redni ati1 dne 24. 2. 1956 izdal
Odlok
O SPREMEMBI ODLOKA O KILOMETRINI i
tako, da se prečiščeno besedi glasi;
odlok o kilometrini:
1. člen
Uslužbenci ln delavci, ts^, slenl pri občinskem ljudske^ odboru Vrhnika, imajo pravic“ do kilometrino ob pogojih, dv" ločenih v tem odloku,
2. člen
Kilometrina jo odškodnina 1' pot, opravljeno po nalogu *' uradno potovanje, v kraj, ki oddaljen od pisarno ObLO kot štiri kilometre, in sicer t ali s kolesom.
Kilometrina pripada delavC[ in uslužbencem do središča 0 močja njihove terenske dels^ nostl, ne pa tudi za prcltoi^ oziroma prevožene razdalj6 samem zemljišču te terc°' delavnosti.
3. člen
Kilometrina ne pripada u*1 ^
bencem oziroma delovccn).
zaradi značaja svojo službe rajo to službo opravljati . prostem na samem tereni' . pr. gozdarji, cestarji ln P°d'
4. člen j(i-
Kllometrina znaša za d*
lometcr opravljene poti: $
a) pri uporabi prometu,^
sredstva, ki Jo splošna Uu° last, 13,— dinarjev; .flf(
b) pri uporabi prom6' sredstva, ki jc zasebna ln‘V|,;>r kor tudi pri hoji pn IS." d jev.
5. člen ype
Ta odlok velja od daneš.^r
rahljati pa sc začne s *■ cem 1956.
Predsednik
Občinskega LO v. r
Janez Brenči**
Hg