jrg. 11 nr. 1 voorjaar/ pomlad 2002 1 lndien onbestelbaar retour aan: Teldersweg 185, 3052 TG Rotterdam ' (ISSN 0928-8376) INHOUD Colofon Z Van uw redacteur pag 4 Pod-predsednikova beseda / Van de vice-voorzitter 5 Slovenen in Nederland 6 Pust v Sloveniji in pust na Nizozemsken 8 Recept “Krofi” 10 Ambasada Sporoča 14 Frelih per pen 18 Diversen 20 Midden- en Oost Europa Beurs 22 Veseli pastir / de vrolijke herder 23 Recente ontvvikkelingen 26 Vici - moppen 30 Krizna Jama 31 Kateri od treh ? / Wie van de drie ? 32 Intercredit Ljubljana 33 LIPA is het Verenigingsblad van de Vereniging Vrienden van Sloveniš en verschijnt 4 x jaar. Redaktie: VVisselt 75, 7021 EH Zelhem. e-mail: f.wolsink@wxs.nl Meningen die in de Lipa worden geuit worden niet noodzakelijk gedeeld door het bestuur. Kopij voor de volgende Lipa inleveren bij de redactie v66r 15 mei 2002 Pag. 3 LIPA-jrg 11 nr. 1 voorjaar/pomlad 2002 Hoofdredacteur Fred VVolsink Vormgeving: Ontvverp Studio Knislow Medewerkers: Rene Frelih, Bojan Gorički, Irena Gabrovšek, Silva Hagen-Škoda, Dirk Leentvaar, Franci Ravnikar, VVillem Rootlieb, AlexanderVink, Edy Bevk en Irena Vreček Redactieadres: VVisselt 75, 7021 EHZelhem 0314-623195 Drukwerk: R & M, Tiel Oplage: 165 exemplaren Uit deze uitgave mag niets vvorden overgenomen, tenzij met bronvermelding. Losse exemplaren 2,50 € kunnen vvorden besteld door overboeking naargiro6318199t.n.v. de Vereniging Vrienden van Sloveniš te Delft. Deze LIPA biedt vveer tal van zeer lezensvvaardigeartikelen. Ikvraag opnieuvv uvv aandacht voor een aantal vaste rubrieken: de informatie van de Sloveense ambassade in Den Haag en de ontboezemingen van Rene Frelih. Voor de reistips uit VIVA, vertaalt door Jan Bongenaar, vvas dit keer helaas geen plaats meer. Deze houden vve dus tegoed tot de volgende keer. Verderzijn er een aantal bijdragen ontvangen over historie en gebruiken rondom “Pust” (Karnaval). In de vorige LIPA stond het concept-verslag van de Algemene Ledenvergadering. Ditverslag vvas nog niet vastgesteld, maar ondertussen is vvel duidelijk gevvorden, dat er een vvel heel erg storende fout in is geslopen. Excuses Viktor III Elders in deze LIPA vvordt deze Sloveen “in hart en nieren” aan u voorgesteld met nog een andere “onderscheiden” Europeaan / Sloveen vvonende in Nederland Blijf reageren lil! De LIPA is er immers voor u. Pag. 4 Fred VVolsink Pod-presednikova beseda Van de vicevoorzitter Tijdens de laatst gehouden Algemene ledenvergadering op 18 november ji. hebben we afscheid genomen van onze voorzitter Bojan Gorički, die de afgelopen 3 jaar op een enthousiaste wijze en op een door allen gevvaardeerde vvijze leiding heeft gegeven aan onze vereniging. Het is tot nu toe nog niet gelukt een bestuursvergadering uit te schrijven om een nieuvve voorzitter te kunnen benoemen. We blijven eve n op “een laag pitje” bezig, vvaarbij de Lipa uiteraard ons belangrijkste contactmiddel met de leden blijft, wel heeft het bestuur naast de per post verzonden Lipa, ook een interactieve site op internet geopend. Ondertussen is er al veel respons op deze nieuvve verenigingsactiviteit. We zijn op 10 januari ji. hiermee begonnen en hebben ondertussen al meer dan 1.300 bezoeken/hits gehad. De Ambassade, het Verkeersburo Slovenje, het zangkoor ZVON, de dansgroep NIZOZEMSKA en onze vereniging želve hebben ook hier een mogelijk gevonden om hun “boodschap" de vvereld in te zenden. We realiseren ons, dat niet iedereen van dit nieuvve communicatiemiddel gecharmeerd is en erdus ook (nog) geen gebruik van zal maken. Maar toch....kijk eens of laat kijken op: Bij het secretariaat (zie voor adresgegevens: de omslag achterin dit boekje) zijn de statuten van onze vereniging op te vragen tegen vergoeding van kopieeren verzendkosten. Om een vereniging op professionele wijze te kunnen runnen zijn deze, door u leden, vastgestelde statuten richtinggevend. Een en ander is op dit moment nu de Sloveense ambassade in Den Haag en het Verkeersburo Slovenie te Rotterdam nadrukkelijk hun rol willen gaan vervullen steeds belangrijker gaan worden. Onze vereniging is meer dan alleen een vriendenclub en kan een belangrijke ondersteunende rol voor genoemde instellingen gaan vervullen. Ook vanuit andere instellingen, zoals b.v. LIZE enz. wordt steeds meer een beroep op onze vereniging gedaan om uit te spreken wat Slovenen in Nederland denken en voelen en wat ze willen bereiken in de samenwerking tussen beide landen en culturen. Tijdens de in februar! ji. gehouden Midden- en Oost E u ropa Beurs te Deventer is mij gebleken dat een “bindende faktor” noodzakelijk is, om elkaars belangen met betrekking tot de samenwerking tussen Slovenie en Nederland optimaal te kunnen harmoniseren en versterken. Een en ander lijkt een uitdaging voor de toekomst. Fred VVolsink www.vrienden.clubs.nl/slovenie Pag. 5 Slovenen in Nederland Onderscheiding voor Edo Zupan HENGELO. - Hengeloer Edo Zupan vverd zaterdag (17-11 -2001) aangenaam verrast door burgemeester F. Kerckhaert met een koninklijke on derscheiding. Kij vverd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Zupan begeleidt mensen met een verstandelijke handicap in Atelier Artistiek en is verantvvoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken in de kunstvverkplaats. Behalve de totstandkoming van een eigen atelier voor verstandelijk gehandicapten in Hengelo, heeft Zupan zich ook ingezet voor die groep mensen in zijn geboorteland Sloveniš. Hij kreeg het voor elkaar om in samenvverking met allerlei instellingen een dagcentrum op te richten nabij zijn geboorteplaats Vrhnika / Podlipa. Nog een Sloveen in Nederland... DEVENTER - Viktor Solar komt uit Bohinj, een idyllisch plaatsje aan een Alpenmeer in Noordelijk Sloveniš. Hij vvoont en vverkt al 30 jaar in Nederland en is getrouvvd met een oer Hollandse reisleidster die hij indertijd in zijn geboorteplaats ontmoette en spreekt voortreffelijk Nederlands. We hebben het over 1 van de eerste mensen die deze verening ondersteunde. Oude LIPA’s vanaf het jaar 1991 bevatten al advertentie’s van deze ondernemende Sloveen. De foto op de pagina hiernaast is genomen op 19 augustus 1992 en toont Viktor met zijn trots: een Sloveens paspoort met het volgnummer: 21 pa ran Mrl Sl ALA /a, dobro plemenito in človekoljubno delo Kučmi Nat« /tul <«»«#» Iramtei $