Končno poročilo
Trajnostna
produkcija
zaključne
razstave
UL ALUO
Univerza v Ljubljani
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Ljubljana, januar 2023
Končno poročilo
Trajnostna produkcija zaključne razstave UL ALUO
Avtorji Urša del Cott, Tina Dernovšek, Žan Girandon, Pia Groleger, Emilija Meserko, Luka Pleskovič, Eva Popit in Irina Pozdorovkina Mentorici prof. dr. Petra Černe Oven, izr. prof. dr. Barbara Predan in Anja Radović Lektura Jezikovna zadruga Soglasnik z.o.o.
Oblikovanje Tina Dernovšek in Eva Popit Univerza v Ljubljani
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Ljubljana, januar 2023
Kataložni zapis o publikaciji (CIP) pripravili v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani COBISS.SI-ID 152940803
ISBN 978-961-7009-15-6 (PDF)
Kazal
K
o
azalo
1
Izziv 6
2
Naš pristop
12
3 Analiza semestrske
razstave UL ALUO
16
4
Priporočila 26
4.1 Primeri dobre prakse
30
4.1.1 Študije primerov
32
4.2 Smernice za prihodnje ravnanje 40
5 Zaključek 48
6
Priloge 52
6.1 Podrobna analiza materialov
54
6.1.1 Tiskovine
56
6.1.2 Materiali za makete in druge izdelke
68
6.1.3 Oprema za predstavitev del
116
6.1.4 Razstavna oprema 128
6.2 Vprašalnik za tiskarje
148
6.3 Anketa za študente
156
Izziv
Izziv
1
Cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov in Pariški kontekstu predstavljali možnosti za izboljšavo. Kot sporazum, pravno zavezujoča mednarodna pogodba o organizator največje vsakoletne razstave v Sloveniji ima podnebnih spremembah, glede na naravo globalnega UL ALUO potencial biti zgled drugim ustanovam, saj izziva zahtevata skupen odziv v vseh sektorjih in na vseh takšni dogodki ustvarjajo velik okoljski odtis. S pričujočim ravneh. Bistveno je, da organizacije (in posamezniki) analitičnim pregledom, sugestijami in poročilom o poleg govorjenja o vplivih na okolje analizirajo tudi svoja opravljenem v nadaljevanju dokazujemo, da je mogoče lastna dejanja in se zavežejo k okoljski odgovornosti.
s trajnostnim oblikovanjem razstav zmanjšati negativne UL ALUO je v začetku leta 2023 pristopila h globalni vplive in namesto tega ustvarjati dogodke, ki so prijazni pobudi univerz za delovanje k prehodu v brezogljični do okolja. V nadaljevanju prav tako pokažemo, da lahko svet in se zavzela za dosego ogljične nevtralnosti trajnostno oblikovanje razstav pomaga ozaveščati o ustanove najpozneje do leta 2050. Pariški sporazum in okoljskih vprašanjih in spodbujati trajnostne prakse.
druge okoljske politike se zavzemajo za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov in ohranjanje biotske Pomembno se nam zdi izpostaviti, da lahko organizatorji raznovrstnosti ter spodbujajo trajnostni razvoj. To in oblikovalci z aktivnim vključevanjem načel trajnostnega vključuje tudi spodbujanje trajnostnega oblikovanja oblikovanja v načrtovanje razstav slednje uporabijo razstav, zmanjševanje negativnih vplivov razstav na tudi kot platformo za izobraževanje obiskovalcev o okolje, spodbujanje ozaveščenosti o okoljskih vprašanjih pomembnosti trajnosti ter vse nas spodbudijo, da in spodbujanje trajnostnih praks.
začnemo tudi v svoje delovanje in vedenje vključevati okolju prijazne odločitve.
Pričujoči projekt premišljeno nagovarja sistemsko krepitev veščin in kompetenc na področju podnebnih Nenazadnje lahko prav s trajnostnim delovanjem sprememb in povečuje obseg trajnostnih vsebin v izobraževalne organizacije ogromno pripomorejo k obštudijskem programu z namenom ozaveščanja drugačnemu razumevanju nujnosti in priložnosti na študentov in širše skupnosti. UL ALUO vsako leto ob področju zelenega prehoda. Postavljanje glasnejših zaključku študijskega leta pripravi največjo pregledno zahtev v smeri trajnosti na strani študentov, visokošolskih razstavo del vseh študentk in študentov. Razstava se učiteljev in ostalih zaposlenih postaja nuja. Trajnostno odvija na treh prizoriščih in k ogledu pritegne preko 500
oblikovanje razstav je le majhen del na poti zmanjšanja obiskovalcev. Kljub izredni uspešnosti in izobraževalni ogljičnega odtisa, a vendar je prav ta manifestacija naravi dogodka pa ne smemo spregledati odpadkov in vsakoletni glavni javni dogodek na UL ALUO in kot tak negativnih učinkov na okolje, ki so povezani z vsemi odlična priložnost, da kot organizacija dokažemo svojo kulturnimi dogodki in začasnimi razstavami.
zavezanost trajnosti in gradnji zaupanja v širši skupnosti.
Zaradi okoljskega sporazuma in težnje po trajnostnem Med analizo smo ugotovili, da organizacija razstav delovanju se je UL ALUO kot javna ustanova zavezala k vključuje številne okoljske odtise, ki se pojavljajo v zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov, kar poskuša različnih fazah, kot so načrtovanje, priprava in prevoz med drugim doseči tudi prek evalvacije okoljskega razstavnih eksponatov ter organizacija dogodkov ob vpliva semestrskih in zaključnih razstav ter aktivnega odprtju in v času trajanja razstave. Pri pregledu smo se naslavljanja ključnih dejavnikov, ki bi lahko v tem osredotočili na analizo uporabe materialov, ki lahko ob 8
1 IZZIV
1 IZZIV
9
nepremišljeni izbiri spadajo med največje povzročitelje okoljskih odtisov. V kontekstu razstav na UL ALUO so materiali tudi ena od najopaznejših komponent razstave, a do sedaj še niso bili deležni analize in razmisleka.
Vsled tega smo si v raziskovalni skupini zadali ugotoviti, kakšen je trenutni način uporabe materialov v razstavnih projektih in kako bi lahko izboljšali njihovo trajnostno uporabo v prihodnosti.
Čeprav bi bilo treba za celosten pregled obstoječega stanja analizirati več zaporednih razstav, sta bila v sklopu raziskave opravljena dva popisa, od katerih je bil v okviru projekta natančneje opravljen popis semestrske razstave januarja 2023. Ugotovitve januarskega popisa so ključen vpogled v zabeleženo porabo in njen obseg.
10
1 IZZIV
1 IZZIV
11
Naš
Naš
pristop
pristop
2
Raziskovalni projekt je sestavljen iz namizne raziskave, Materiali, evidentirani v popisu, so bili med raziskavo popisa eksponatov razstave januarja 2023 (in delno razporejeni v tri sezname, povzete po teoriji Williama junija 2022), izračuna količine materialov, izračuna McDonoughja in Michaela Braungarta. Gre za zeleni, ogljičnega odtisa, analize uporabljenih materialov, sivi in črni seznam. Zeleni seznam vsebuje izdelke in analize primerov dobrih praks in trajnostnih smernic.
materiale, ki imajo pozitiven vpliv na okolje in dobro Končni rezultat raziskave je poročilo, ki je namenjeno delujejo v okviru razstavnih dejavnosti ALUO UL. Sivi profesorjem in študentom ter je javno dostopno na seznam vsebuje problematične snovi oziroma tiste spletni strani UL ALUO.
materiale in izdelke, ki jih ni mogoče takoj opustiti.
Težavni so lahko zaradi škodljivosti, odpadkov ali pa Evalvacija obstoječega ogljičnega odtisa razstave zato, ker še ni bilo ustvarjenih nobenih alternativ, ki bi in iskanje oprijemljivih sugestij sta začetna koraka jih nadomestile. Črni seznam natančno določa snovi, za za zmanjševanje odtisa zaključne razstave z namenom katere je znano ali obstaja velik sum, da so škodljive za doseganja dolgotrajnega cilja: ogljične nevtralnosti zdravje ljudi in okolje.1
razstave najpozneje do leta 2030.
Glede na opravljeno anketo med študenti UL ALUO
Rezultati ankete med študenti na UL ALUO
več kot 15,6 % študentov meni, da razstava okoljsko gledano ni problematična, le 4,7 % anketirancev pa 15,6%
meni, da je zelo problematična, kar je pomemben 4,7%
pokazatelj pomanjkanja ozaveščenosti o problemu,
“Razstava
ki ga ta vsakoletni dogodek predstavlja za ogljični okoljsko ni
“Razstava je
odtis Akademije.
problematična. ”
okoljsko zelo
problematična.”
Ne glede na splošno prepričanje študentov so bile zaznane problematične ugotovitve, kot so:
• zaradi uporabe kapa plošče namesto debelejšega papirja UL ALUO proizvede petkrat več izpustov ogljikovega dioksida,
• če bi vse tiskane materiale, uporabljene na razstavi januarja 2023, postavili v vrsto, bi bila ta dolga več kot 3,2 km,
• če bi namesto akrilnega filca za prekrivanje miz uporabili papir, bi se količina ogljičnega odtisa zmanjšala za 570-krat.
14
2 NAŠ PRISTOP
2 NAŠ PRISTOP
15
Anal
Anal iza
iza
semes
seme trsk
strsk e
e
raz
r
stav
azstav e
e
UL ALUO
UL ALUO
3
Kot že omenjeno, celostno analizo razstave tvorijo IZVOR MATERIALOV (vnos razstavnih materialov) številni dejavniki, v okviru pričujoče raziskave pa je 1A Nepotrebni materiali odpravljeni (odpravljeni so bila pozornost usmerjena le na enega: količino in tipe plastični lončki na kavnem avtomatu) uporabljenih materialov. Analiza se nanaša na materiale, 2A Skladiščenje: najem lokalno ali na prizorišču popisane na zaključni razstavi maja 2022 in semestrski 3A Skladiščenje: najem v regiji, spletno deljenje ali razstavi januarja 2023 (celoten popis se nahaja v prilogi zamenjava omrežij
6.1). Vsi materiali, evidentirani v popisu, so bili razdeljeni 4A Znova uporabljen material: les, glina ali jeklo, na tri vsebinske sklope:
recikliran papir, reciklirana plastika, ostanki proizvodenj, 1. tiskovine,
oglje
2. materiali za druge izdelke in makete ter 5A Surovine z nizko vrednostjo ogljika: les, reciklirano 3. razstavna oprema in oprema za predstavitev del.
jeklo, glina, micelij, papir in karton brez certifikatov, naraven tekstil, kamen, klej, jajčna tempera, oljna barva Za jasnejšo predstavo o hierarhiji izvorov in zavrženju 6A Deviški materiali: jeklo, PVCM, tropski trdi les, materialov smo materiale, uporabljene na razstavi UL
sintetični tekstil, sintetični filc, akrilne barve, PVC, PLA, ALUO, ilustrirali na spodnjem grafu. Graf prikazuje, kateri kapa plošča, PU pena, stirodur, epoksi, mekol materiali so glede na izbor najbolj trajnostni (zgoraj levo), kateri so najmanj trajnostni (spodaj levo), kakšni PO KONCU UPORABE2
so najmanj trajnostni načini po koncu uporabe (spodaj 1B Nepotrebni materiali odpravljeni desno) in kateri so najbolj trajnostni po koncu uporabe 2B + 3B 67 % materialov prodanih, podarjenih, (zgoraj desno).
shranjenih lokalno ali regionalno (podarjeno in prodano 7 %, shranjeno 60 %)
4B 18 % materialov razstavljenih in recikliranih (uporabljenih 15 % in predelanih 3 %) 5B + 6B 15 % materiala je sežganega kot biomasa za 1A
1B
ogrevanje ali ga konča na odlagališču odpadkov 3
2A
2B
3A
3B
4A
4B
5A
5B
6A
6B
18
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
19
TISKOVINE
• tiskanje in kaširanje predstavitvenih plakatov na kapa ploščo (smeri Industrijsko oblikovanje ter Video in Tiskovine so prisotne na vseh petih oddelkih UL ALUO. V
novi mediji),
to kategorijo spadajo vsi papirnati izdelki, predstavitveni
• uporaba plastificiranega lista v seminarskih nalogah plakati in mape.
(vse smeri),
• spenjanje map z novo plastično ali kovinsko spiralo Na Kiparstvu in Slikarstvu se najpogosteje uporablja (vse smeri).
papir za risanje, na Oblikovanju vizualnih komunikacij (v nadaljevanju OVK) so tiskovine končni izdelki študentov, na Industrijskem in unikatnem oblikovanju Shematična prikaz ogljičnega odtisa tiska na plakat/papir se tiskovine najpogosteje uporabljajo za predstavitvene v primerjavi s tiskom na kapa ploščo.
plakate, kaširane plakate in predstavitvene mape, na Konserviranju in restavriranju likovnih del pa se papir uporablja za risanje in predstavitvene mape.
Tisk na kapa ploščo = 70 x 100 cm
(debeline 5 mm): 1,74 kg CO� ekv.
Poraba papirja (do 200 g/m²) na semestrski razstavi januarja 2023:
Tisk na papir = 70 x 100 cm
KIPARSTVO: 18 m²
(mat 250 g/m²): 0,34 kg CO� ekv.
SLIKARSTVO: 325,17 m²
OBLIKOVANJE VIZUALNIH KOMUNIKACIJ: 318,04 m²
INDUSTRIJSKO IN UNIKATNO OBLIKOVANJE: 76,03 m²
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL: 71,38 m²
Uporaba kapa plošče se je z letošnjim letom na oddelku SKUPAJ UL ALUO: 808,62 m²
Industrijsko oblikovanje vidno zmanjšala. Maja 2022
je bilo na oddelku preštetih 106 kapa plošč, kar je Za ves uporabljen papir (do 200 g/m²) je bilo na proizvedlo 184,4 kg CO� ekv., januarja 2023 pa le 22
semestrski razstavi januarja 2023 proizvedenih 130,4 kg kapa plošč, kar je proizvedlo 38,28 kg CO� ekv.
CO� ekv. , kar je enako vožnji z avtomobilom iz Ljubljane do Dunaja in nazaj.4
Vse tiskovine skupaj so na semestrski razstavi proizvedle 245,07 kg CO� ekv.
Med glavne problematične točke uvrščamo:
• tiskanje seminarskih nalog (vse smeri),
• tiskanje predstavitvenih map (smer Industrijsko oblikovanje),
Podrobnejše informacije se nahajajo
v poglavju 6.1, kategorija Tiskovine.
20
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
21
MATERIALI ZA DRUGE IZDELKE IN MAKETE
Poraba poliuretanske pene:
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE: 0,221 m³
Med materiale za druge izdelke in makete smo vključili vse materiale, ki se uporabljajo pri produkciji vsega, kar Poraba vezane plošče:
je na končni razstavi razstavljeno.
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE: 0,5 m³
GRAFIKA: 1 m³
Na umetniških smereh sem spadajo umetnine, študije KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL: 1,88 m³
in ostali artefakti, ki prikazujejo študijski proces, na SLIKARSTVO: 0,35 m³
oblikovalskih smereh pa sem sodi vse podporno gradivo, kot so študije, makete, delovni modeli in končni prototipi Okoljski odtis
produktov (slednji predvsem na smeri Industrijsko Če združimo uporabo akrilnih barv, ki so pridelale 84,105
oblikovanje).
kg CO� ekv., in uporabo epoksidne smole (62,244 kg CO�
ekv.), smo na Akademiji pridelali 145,349 kg CO� ekv., kar Med glavne materiale razstavljenih eksponatov se je ekvivalent kar je ekvivalent vožnji do Amsterdama uvrščajo glina, različne vrste lesa, poliuretanska pena, in nazaj (2.475 km) s povprečnim avtomobilom.5
pa tudi ostali materiali, ki se uporabljajo redkeje. Sem spadajo tudi materiali, ki služijo kot medij za slikanje in Med glavne problematične točke uvrščamo: risanje ali pa ta medij dopolnjujejo, torej platna, podlage,
• uporabo akrilnih barv,
paspartuji, okvirji, kovinske in plastične spirale. V tej
• uporabo novih in obstojnih materialov kategoriji so popisane tudi vse snovi, ki se uporabljajo za za modele s kratko življenjsko dobo,
barvanje, spajanje, lepljenje, uporabo kalupov in ostalo.
• modele, pri katerih se nepovratno
kombinirajo različni materiali,
Poraba materialov na ALUO semestrski razstavi
• uporabo vezane plošče namesto
januarja 2023:
masivnega lesa,
Poraba gline:
• uporabo nevarnih veziv,
KIPARSTVO – 100 kg
kitov, premazov in barv,
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE – 10 kg
• uporabo PU pene za izdelavo modelov, UNIKATNO OBLIKOVANJE – 80 kg
• nepotrebno žganje gline za stvari,
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL – glina ki se ne bodo obdržale,
kroži, 2 kg gline se zavrže na semester
• neorganizirane nakupe materialov
in barv, posledično iz različnih nepreverjenih virov.
Poraba akrilnih barv:
SLIKARSTVO: 375 l
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL: 28 l Poraba epoksidne smole:
Podrobnejše informacije se nahajajo
KIPARSTVO: 12 kg
v poglavju 6.1, kategorija Materiali
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL: 1 kg
za druge izdelke in makete.
22
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
23
OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
Shematični prikaz ogljičnega odtisa spletne razstave IN RAZSTAVNA OPREMA
ALUO po podstraneh.
Kategoriji razstave zajemata opremo za predstavitev študentskih del in razstavno opremo (pohištvo). V veliki meri je oprema za predstavitev študentskih del dostopna na UL ALUO in se vsako leto uporabi ista (na primer računalniki, projektorji), nasprotno pa se razstavno Ilustracija
pohištvo obravnava kot potrošni material, ki se vsako leto Grafično
kupi znova zaradi pomanjkanja ustreznega sistema.
oblikovanje
Ogljični odtis spletne razstave UL ALUO po podstraneh: VEČ O RAZSTAVI: 0,328 kg CO� ekv.
Konserviranje
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE: 0,358 kg CO� ekv.
in restavriranje
likovnih del
UNIKATNO OBLIKOVANJE: 0,224 kg CO� ekv.
GRAFIČNO OBLIKOVANJE: 0,473 kg CO� ekv.
ILUSTRACIJA: 0,321 kg CO� ekv.
Fotografija
FOTOGRAFIJA: 0,471 kg CO� ekv.
SLIKARSTVO: 0,0030 kg CO� ekv.
Industrijsko
VIDEO IN NOVI MEDIJI: / (kalkulator ni želel izračunati) oblikovanje
Unikatno
oblikovanje
GRAFIKA: 0,434 kg CO� ekv.
KIPARSTVO: 0,0065 kg CO� ekv.
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL: 0,249 kg CO� ekv.
Za prekrivanje miz se na lokaciji Dolenjska cesta vsako Več o
leto uporabi akrilni filc, kar proizvede 249,6 kg CO� ekv.
Grafika
razstavi
Če bi namesto akrilnega filca uporabili papir, bi proizvedli 0,433 kg CO� ekv. Z razliko bi lahko prepotovali 1027 km. 6 Za vsako podstran spletne razstave UL ALUO
leta 2021 je bilo proizvedenih kar 0,286 kg CO� ekv. i Slikarstvo +
Kiparstvo
Med glavne problematične točke uvrščamo:
• uporabo materialov za enkratno uporabo za pripravo
* Za smer Video in novi mediji ni podatka.
razstavnega pohištva opreme,
• uporabo nalepk za označevanje,
Podrobnejše informacije se nahajajo
• neprekinjeno predvajanje videov (tudi ko obiskovalcev ni),
v poglavju 6.1, kategoriji Oprema za
• energijsko potratno spletno mesto.
predstavitev del in Razstavna oprema.
i
V povprečju en ogled spletnega mesta ustvari 0,175 kg CO2 ekv.
24
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
3 ANALIZA SEMESTSKE RAZSTAVE UL ALUO
25
Pripor
Pripor očil
očil a
a
4
Kaj lahko kratkoročno in srednjeročno odpravimo na Odprava izpustov pri izvoru je najučinkovi-zaključnih razstavah UL ALUO?
tejši način zmanjševanja izpustov v velikem
• Uporabo kapa plošč za predstavitvene plakate, obsegu. Za takšen korak so običajno potreb-
• tiskanje seminarskih nalog in predstavitvenih map, ODPRAVI
ne velike spremembe znotraj organizacije in
• nakup novih materialov za postavljanje razstave.
lahko pogosto trajajo več let, da postanejo ustaljena praksa in primarni način delovanja.
Kaj moramo postopoma zmanjšati v procesu nastajanja zaključne razstave na UL ALUO?
• Število modelov povsod, kjer ti v fizični obliki niso potrebni,
Načrtno zmanjševanje porabe energi-
• porabo papirja za tiskovine,
je in količine materialov ima v organiza-ciji ključen pomen v prvih letih uvajanja
• število prevozov do tiskarn in fotokopirnic zaradi trajnostnih sprememb. S premišljenim prevzema tiskovin in predstavitvenih razstavnih ZMANJŠAJ
pristopom lahko z načrtnim zmanjše-
gradiv,
vanjem izboljšamo učinkovitost porabe
• uporabo novih materialov za izdelavo razstavnih materiala in dolgoročno zmanjšamo
eksponatov,
količino odpadkov.
Kaj lahko nadomestimo na UL ALUO?
• Strežnik spletnega mesta razstave UL ALUO
Zamenjava energije za energijo
prestavimo na strežnik, ki se napaja z zeleno energijo, iz obnovljivih virov in prehod na
• obstoječi papir nadomestimo s papirjem s alternativne materiale z nižjim
ZAMENJAJ
trajnostnim certifikatom,
ogljičnim odtisom sta ukrepa, ki
• tiskovine nadomestimo z digitalnimi prikazi, jih lahko organizacija običajno
• vzpostavimo enotni sistem za obešanje.
najhitreje izvede.
Kako lahko izravnamo izpuste na ALUO?
Izravnava izpustov, ki jih or-
• posadimo drevesa,
ganizacija ne more odpraviti,
• podpremo trajnostne organizacije,
zmanjšati ali zamenjati s po-
• izobražujemo študente in profesorje o trajnosti ne NADOMESTI močjo posegov za zmanjšanje samo na UL ALUO, temveč tudi na drugih članicah UL, ogljičnega odtisa.7 Je zadnji
korak, ki se uporabi, ko ostalih
• javno sodelujemo in smo del aktivizma za trajnostno ni mogoče upoštevati.8
produkcijo.
28
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
29
4.1 Primeri
Za boljše razumevanje potenciala trajnostnih razstav smo pripravili pregled primerov dobrih praks. Za podrobnejšo dobre prakse
analizo so bile izbrane tri, ki so zagotovile raznovrsten nabor informacij. Gre za pregled primerov iz Slovenije in tujine, ki mu je sledil še pregled dobrih praks različnih študijskih smeri na UL ALUO. V primeru vzpostavitve spletne platforme bi se lahko primeri dobrih praks čez leta dodajali in vključili v proces dela.
30
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
31
4.1.1 ŠTUDIJE PRIMEROV
• uporaba A4 in A3 listov papirja za razstavno besedilo, ki so jih sami tiskali v muzeju,
MUZEJ ZA ARHITEKTURO
• zmanjšanje količine prevozov za razstavo, IN OBLIKOVANJE LJUBLJANA:
• uporaba recikliranega papirja za katalog, Bienale oblikovanja 27 – Supervernakularno
• digitalne pogodbe z elektronskim podpisom,
• izogibanje tiskovinam,
Razstava Supervernakularno je raziskovala, kako lahko
• elektronska vabila,
oblikovalci in arhitekti ponovno oživijo lokalne tradicije
• digitalni plakati.
in sisteme vrednosti, da bi ustvarili domiselne odzive na sodobne izzive, kot so pomanjkanje pitne vode in S pomočjo izvedenih ukrepov je bil BIO27 bolj trajnosten hrane, problem odpadkov in zmanjševanje biotske kot BIO26. Zaradi ogljičnega odtisa materialov na BIO26
raznovrstnosti.
bi za potrebe izravnave morali posaditi 47 dreves (9,45 t CO� ekv.), za BIO27 pa 10 dreves (1,97 t CO� ekv.).
V sklopu produkcijske platforme je skupina Futuring razvila Priročnik za trajnostno produkcijo razstave.
Ugotovili so, da ključne trajnostne prakse za BIO27
vključujejo:
• spremljanje vpliva kulturnih produkcij za spremljanje izboljšav,
• uporabo vpliva za doseganje sprememb,
• izposojo lokalnih materialov in vračanje lokalnemu ponudniku,
• zmanjšanje odpadkov,
• zmanjšanje izpustov,
• uporabo ustvarjalnih metod za ozaveščanje občinstva o okoljskih vprašanjih.9
Svoje ugotovitve je skupina delila tudi z obiskovalci na razstavi ter jih v okviru razstave tudi aktivno vključila v razstavo. Ti so morali na primer označiti, kako so prispeli do muzeja (peš, kolo, avtobus, avto …).
Na podlagi dobljenih smernic so v sklopu razstave izboljšali svoje delovanje z naslednjimi ukrepi:
• uporaba drv za razstavno pohištvo, ki so jih po razstavi vrnili lokalnemu proizvajalcu,
• namesto kapa plošč so na razstavi uporabili honeycomb plošče; te se po razstavi uporabljajo za različne aktivnosti v muzeju,
32
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
33
DESIGN MUSEUM LONDON: Po razstavi so vse opeke vrnili lokalnemu proizvajalcu Doba odpadkov: kaj lahko naredi oblikovanje?
ter odrezke lesa namenili za izdelavo OSB/MDF plošč.
Nova generacija oblikovalcev je na različne načine Ključne smernice:
preučevala naš odnos do vsakdanjih stvari – od mode,
• redno pridobivaj podatke,
hrane, elektronike do gradbeništva in embalaže – in
• spremembe se ne zgodijo čez noč,
iskala izgubljene vrednosti v naših smeteh. Šlo je tudi
• povezuj se s strokovnjaki,
za premislek o prihodnosti deviških materialov in
• spremljaj tudi digitalni odtis,
krožnega gospodarstva, ki lahko prispevata k poti iz dobe
• nameni pozornost prevoznim sredstvom.11
odpadkov.10
Ključen dogodek razstave je bilo spremljanje vpliva, ki ga je muzej proizvajal pred razstavo, med njo in po njej. Ugotovitve, ki so bile zbrane pred razstavo, so bile vključene na razstavo in so obiskovalcem prikazale najrazličnejše vpoglede vpliva, med drugim tudi ogljični vtis nerjavečih vijakov, ki so jih uporabili za montažo razstavne instalacije in so proizvedli kar 20 % ogljičnega odtisa celotne razstave pred odprtjem.
V poročilu razstave so bili deljeni nasveti, kako lahko z oblikovalskimi rešitvami pripomoremo k bolj trajnostni razstavi:
• pri postavitvi razstave uporabimo elemente s prejšnjih razstav,
• dodatne elemente gradimo iz biorazgradljivih materialov, kot so volna, lokalno pridobljena glina, konstrukcijski les,
• razstavne konstrukcije oblikujemo tako, da jih je mogoče preprosto razstaviti, s čimer omogočimo ponovno uporabo.
Z uporabo alternativnih virov energije jim je uspelo z razstavo kar za 95 % znižati celoten ogljični odtis.
Kar 80 % vseh izpustov so ustvarili v fazi postavljanja razstave. Največji vtis so proizvedli nerjaveči vijaki (1,9 tone CO�). Veliko so prihranili zaradi uporabe lesa (namesto kovine) in nežgane opeke.
34
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
35
CAMBRIDGE SEVEN:
Priročnik za trajnostno oblikovanje
in postavljanje razstav
Priročnik je sestavljen iz smernic, ki s pomočjo razstav pozitivno vplivajo na zdravje ljudi, okolja, ekosistema in vzpostavljajo prostor enakopravnosti ter krožnega gospodarstva. Sledeč priročniku spodaj navajamo materiale, ki se jih je treba izogibati, alternative zanje in certifikate, na katere se je varno zanesti.
MDF, vezana plošča, iverna plošča naj se nadomesti z:
• certifikat ULEF: plošče z nizko vsebnostjo fenol-formaldehidne smole;
• certifikat NAF: plošče brez fenol-formaldehidne smole.
Pri tekstilu naj ima prednost certifikat GOTS ali Oeko Tez 200; gre za tekstil, ki vsebuje naravna vlakna. Hkrati se pri tekstilu izogibajmo:
• antimikrobnim tkaninam,
• PFAS snovem,
• PVC-ju,
• mešanicam naravnih in sintetičnih tkanin.
Pri izbiri grafičnih panelov imajo prednost:
• BioBoard,
• Eco-fi tkanina,
• Ex-Cel plošča brez PVC-ja,
• paneli Plyboo ali ApplePly.
Barve naj imajo:
• certifikat MPI X-Green.12
36
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
37
AKADEMIJA ZA LIKOVNO UMETNOST IN OBLIKOVANJE
Smer: IlustracijaNa smeri Ilustracija imajo sistem za obešanje del vedno na steni, zato je ta v uporabi Smer: Slikarstvo
že več let. Ker se po koncu razstave sistem ne razstavi Na smeri Slikarstvo študentje uporabljajo star tekstil, in odstrani, se ta tudi ne obrabi. Na smeri Ilustracija ki ga grundirajo, namesto novih kupljenih platen.
imajo dela razstavljena v okvirjih, ki se vsako leto ponovno uporabijo.
Smer: Grafika
Na smeri Grafika študentje za poskusne odtise svojih Smer: Fotografija
del uporabljajo stare zavese, recikliran papir in druge Na smeri Fotografija imajo vzpostavljen odvoz kemikalij, odslužene materiale. Za eksperimentiranje je ključno, ki nastanejo med postopkom razvijanja fotografij, da uporabljamo trajnostne materiale.ii
za katerega skrbi podjetje, ki te snovi reciklira.
Na smeri Fotografija imajo dober pregled nad porabo Smeri: Kiparstvo in Unikatno oblikovanje filmov, ki jih kupijo na stroške Akademije, da jih Na smereh Kiparstvo in Unikatno oblikovanje imajo pravočasno porazdelijo med študente in omogočijo posebne bazene za glino, ki ni bila pečena. V te najučinkovitejši izkoristek.
zbiralnike se material vseskozi vrača, da se lahko ponovno uporabi.
Smer: Kiparstvo
Na smeri Kiparstvo imajo uveljavljen sistem prostega zbiranja materialov na hodniku (vnaprej določena mesta).
Sistem tako služi kot repozitorij in tudi brezplačen vir materiala, ki je na voljo študentom.
Smer: Konserviranje in restavriranje likovnih del Na smeri Konserviranje in restavriranje likovnih del so postavljeni koši za ločevanje embalaže, papirja in ostalih smeti. Poleg tega se študenti že v prvem letniku spoznajo z načeli kar najmanjšega poseganja v izvirnik likovnega dela in se tako seznanijo z varčno porabo virov. Smer ima vzpostavljen odvoz kemikalij, ki nastanejo s postopkom konserviranja in restavriranja.
ii
Stari materiali se ne uporabljajo zaradi trajnosti, temveč eksperimenta samega po sebi, se pa je slednje hkrati pokazalo kot premik v bolj trajnostno smer.
38
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
39
4.2 Smernice
za prihodnje
ravnanje
Na podlagi treh sklopov, prepoznanih pod poglavjem Analiza semestrske razstave
UL ALUO, v nadaljevanju sledi predlog smernic, kako poskrbeti, da bodo naslednje razstave na UL ALUO okoljsko manj invazivne.
Hkrati lahko predlagane smernice na podlagi testiranja in nadaljnjih izmer predstavljajo tudi prvi korak k pripravi strategije za dosego ogljične nevtralnosti zaključne razstave na UL ALUO do leta 2030.
40
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
41
TISKOVINE
KLASIČNO TISKANJE
• Izbira črnila brez alkohola
PAPIR
in hlapnih organskih spojin (HOS),
• Pri nabavi papirja se v najkrajšem možnem času
• izbira črnila na rastlinski ali vodni osnovi, na primer preide na nabavo papirjev s trajnostnimi certifikati na osnovi soje,
(PCF, TCF, FSC);13
• tisk s črnilom iz alg.
• srednjeročno se preide na izbiro lokalnega proizvajalca papirja;
TISKANJE IN FOTOKOPIRANJE
• kjer sredstva in vsebina dopuščajo, se premisli o
• Na vseh smereh UL ALUO naj se preveri naklada alternativah papirju iz lesa, na primer papirju iz in se ta kar najbolj možno zmanjša;
dresnika.14
• vzpostavi se skupinsko tiskanje in prevzem s prevozi gradiv. To bo omogočilo nadzor nad izborom tiskarne KAPA PLOŠČA
ter zmanjšalo ogljični odtis zaradi prevozov
• Kapa plošče se nadomestijo z alternativo, na primer s do tiskarne (glej prilogo 6.2);
honeycomb ploščami.15
• tisk tudi večjih formatov na UL ALUO (omogoča neposredni nadzor porabljene energije, izbiro barv PLASTIČNA FOLIJA IN SPIRALA
in papirja);
• Na UL ALUO vzpostavimo sistem ponovne uporabe
• uporaba brezvodnega ofsetnega tiska; plastičnih folij in spiral, ki se uporabljajo pri
• izbira črnila brez alkohola in hlapnih organskih seminarskih nalogah in predstavitvenih mapah.
spojin (HOS);
Spodbude gredo lahko v smeri: študentje sami
• določen odmerjen format, ki optimizira porabo ponovno uporabijo; profesor shrani in ponudi v in rezanje z nožem, da se zmanjša količina uporabo naslednji generaciji študentov; na fakulteti neuporabnih strganih robov.
se vzpostavi mesto, kjer se takšni in podobni materiali shranjujejo in so ves čas dostopni vsem študentom;
• če sredstva dopuščajo, se razmisli o alternativi plastični foliji, na primer zaščitni foliji iz alg;16
• če sredstva dopuščajo, se razmisli o alternativi spiralam, na primer različnih vrstah sponk ali vezavi s klanfo, ki porabi minimalno količino materiala, spiralah iz ostankov lubja,17 spiralah iz recikliranega aluminija18 ali reciklirane plastike.19
42
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
43
MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
GLINA IN GLAZURE
• Namesto nove kupljene gline naj se uporabi divja Kjer proces omogoča, se nabavlja/pridobiva: glina, reciklirana glina,25 kavna glina;26
• materiale lokalnega izvora (glina, les, kamen);
• poišče naj se alternativa glazuri, na primer ponovno
• rabljene materiale oziroma materiale, ki so ostanki naj se uporabi porcelan (glazura Ott),27
lokalnih industrij.
• iz pečenih izdelkov, ki niso primerni za glaziranje oziroma uporabo, naj se izdela lasten grog; Kot primer bodoče dobre prakse predlagamo kroženje
• pred žganjem naj se opravi izbor del.
materialov med oddelki po načelu: za ene smeti, za druge surovina. Dolgoročno prepoznavamo tudi potencial za STEKLO
vzpostavitev spletne platforme, ki bi lahko delovala na
• V proces in izvedbo naj se vključi uporaba celotni Univerzi v Ljubljani, ne le na Akademiji za likovno e-odpadnega stekla28 in recikliranega stekla.
umetnost in oblikovanje.
MAVEC
LES
• Razmisli naj se o alternativi mavcu, na primer
• Namesto ivernih in vezanih plošč naj se uporablja miceliju29 ali celulozi.30
masivni les;
• pri zaščiti se izogibajmo premazom in barvam za les; BARVE
• leseni razstavni modeli naj se vrnejo v delavnico in
• Kjer proces omogoča, naj se pigmente pridobiva iz uporabijo za nov izdelek.
alternativnih virov, na primer rastlin, jajčne tempere, krvi, pigmenta lubja, bakterijskih barvil, avokadovega PU PENA
semena, črnega oreha, indiga;31
• Namesto PU pene in stirodurja naj se uporablja
• za slikanje naj se uporabljajo ločene komponente; micelij20 ali pena iz alg.21
• namesto akrila naj se uporabljajo jajčne tempere;
• oglje iz trtnih šib;32
PLA PLASTIKA
• barve naj se pripravljajo samostojno z lanenim oljem,
• Namesto PLA plastike naj se za 3D-tisk uporabljajo pigmentom, lakom in raztopino za čiščenje čopičev.
agar filamenti;22
• vzpostavi naj se tehnologija mletja plastike in PLATNA
izdelave filamenta (dostopen primer na trgu je
• Pri platnih naj imajo prednost tista platna, ki ne tehnologija Precious Plastic) ter se tako vzpostavi vsebujejo koraka z grundiranjem (pred nanosom reciklaža PLA modelčkov.23
barvnega sloja);
• spodbuja naj se uporaba eksperimentalnih LEPILA
platen za 1. in 2. letnike ter uporaba
Spodbujajo naj se trajnostne alternative: recikliranega platna.
• namesto epoksija naj se uporabi klej, kolofonij (borova smola) ali žagovina (naravno lepilo);24
• namesto mekola ali vinavila naj se uporabi klej, kazeinsko lepilo ali riževo lepilo.
44
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
45
RAZSTAVNO POHIŠTVO
• razvoj sistema za vračanje žebljičkov, bucik in žebljev, IN OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
• večkratna uporaba letvic,
• večkratna uporaba kovinske žice,
• Vzpostavitev spletne platforme odpadnih materialov,
• uporaba bucik/žebljičkov brez plastičnih kapic, ki bi lahko delovala tudi v celotni UL,
• uporaba lesenih žebljev35 namesto kovinskih,
• namesto tiskanja nalepk uporaba označevanja
• alternative sintetičnemu filcu, npr. juta, lan36
površine ali izdelka.33
ali konoplja,37
• alternative laksu, npr. vrvica iz konoplje ali lana, VIDEO POSNETKI
• alternativi vati, npr. bananina vlakna38 ali surova juta39.
• Treba je poiskati alternativne načine prikazovanja posnetkov ali pridobivanja električne energije,
• prenos predvajanih vsebin na naprave.
SPLETNO MESTO
• Uporaba zelenih gostiteljev za spletno mesto ALUO, kot so GreenGeeks, Kualo, Runbox,
• oblikovanje spletnega mesta s čim manj podstranmi, kar posledično pomeni manj klikov in brskanja,
• oblikovanje preprostejših in statičnih spletnih mest, ki porabijo kar se da malo energije,
• zmanjševanje količine posebnih fontov, uporaba manj različnih fontov, slik in grafičnih elementov,
• izbira slik manjše ločljivosti in, če je možno, izbira vektorskih grafik,
• izogibanje objavam videov in videov, ki se samodejno predvajajo,
• če je video na spletnem mestu potreben, naj bo čim krajši,
• vključitev možnosti »dark mode« na spletnem mestu, ki zmanjša svetlost zaslona in tako porabi manj energije.34
RAZSTAVNO POHIŠTVO
• Za predelne kartonske stene uporaba recikliranega kartona ali kartona, proizvedenega iz invazivnih vrst (dresnik),
• uporaba razstavnega pohištva z daljšo življenjsko dobo od kartona,
• razvoj sistema prekrivanja miz za večkratno uporabo, 46
4 PRIPOROČILA
4 PRIPOROČILA
47
Zaključek
Zaključek
5
Glavni cilj projekta je bil jasen vpogled v porabo, rabo in Ena od ključnih ovir pri delu je bila tudi neodzivnost posledični ogljični odtis zaključne razstave na Akademiji večine profesorjev in študentov, ki zaradi številnih za likovno umetnost in oblikovanje. Usmerjen pogled je obveznosti izboljšanja trajnostnega vidika razstav na tvoril temelj za pripravo prvih priporočil pri nadaljnjem UL ALUO še ne postavljajo med prioritete. Zdi se, da se snovanju trajnostno usmerjene razstave.
kljub obljubam in vzdušju, da je tema trajnosti nujna, tega v vsakdanu večina posameznikov ne zaveda in tako ne Poleg problema same razstave je seveda v smislu prispeva k hitrejšim in učinkovitim spremembam. Prav trajnosti problematičen tudi del produkcije, ki do razstave zato je tudi na področju ozaveščanja in izobraževanja pripelje. Trenutno je bilo delo v večji meri osredotočeno o trajnosti treba nadaljevati ter pri tem opominjati, izključno v del, ki je neposredno prikazan na razstavi, da se lahko določene spremembe zgodijo hitro in le hkrati pa je bil zato namenoma izpuščen del, ki je v z malo vloženega truda. Raziskava je namreč v prvi veliko primerih bolj okoljsko problematičen. Med letom meri pokazala pomen majhnih odločitev v pravo smer, se za potrebe razstave porabijo velike količine surovin ki velikokrat potrebujejo le nekaj premisleka in so in energije, ki pa se nikjer ne opazijo, ker so le del običajno neboleče. Hkrati so te spremembe toliko bolj procesa. Seveda so te v veliki meri nujne za uspešno ključne, saj vzpostavljajo poti do večjih sprememb, ki izobraževanje, vendar zahtevajo tudi ti procesi dodaten terjajo sistemske premike v ustanovi, še pred velikimi razmislek ter iskanje načinov za omejitev potratnosti.
spremembami pa majhni koraki omogočajo izogibanje Vsekakor je bil to eden od ključnih uvidov, ki ga je treba kompromisom, zato lahko z njimi dosežemo prve korake upoštevati v naslednjih fazah raziskav ogljičnega odtisa v pravo smer.
na UL ALUO.
50
5 ZAKLJUČEK
5 ZAKLJUČEK
51
Pril
Pril oge
oge
6
6.1 Podrobna
analiza
materialov
ČRNI SEZNAM
SIVI SEZNAM
ZELENI SEZNAM
54
6 PRILOGE
6 PRILOGE
55
6.1.1 TISKOVINE
ANALOGNA FOTOGRAFIJA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Vrste analogne fotografije, ki jih pogosteje uporabljajo Ena analogna fotografija formata 35 mm: študentje, so predvsem klasična črno-bela in barvna 0.0015kg CO� ekv.
fotografija in tudi polaroidi, cianotipija, gum print ter Digitalni senzor: 16.35kg CO� ekv.40
razni eksperimenti. Zadnja leta je vse več pojavov konceptualne fotografije, ki vključuje tudi razna kiparska b)
poraba vode
in slikarska poseganja v fotografijo.
Ni podatka
Osnova za izdelavo klasične črno-bele fotografije je analogni film (negativ), uporaba povečevalnika oz.
povečava negativa na folijo, foto papir ter kemikalije za razvijanje – razvijalec in fiksir. Formati foto papirja so različni, od 10 x 15 cm do metrskih ali večjih, sorazmerno z velikostjo pa se razlikuje tudi poraba kemikalij in tekoče vode.
Izdelki na razstavi so obravnavani kot umetniški izdelki, zato se jih pozneje poskuša prodati oz. se jih shrani za poznejše razstave.iii Take fotografije niso primerne za reciklažo skupaj s papirjem. Podobno velja tudi za ostale analogne tehnike, kjer so vključene druge vrste kemikalij.
b)
smer
Fotografija, video in novi mediji
c)
količina
JANUAR 2023:
VIDEO IN NOVI MEDIJI
Fotopapir – 1 m²
FOTOGRAFIJA
Fotopapir – 18,41 m²
iii
Pri analognem razvijanju ne moremo izključiti testnih tiskov, poskusov osvetljevanja ipd., ki niso trajnostno naravnani, saj je treba vedno znova porabiti svežo kemijo in nov foto papir.
56
57
6.1.1 TISKOVINE
PAPIR
1 UPORABA MATERIALA
GRAFIKA:
NA RAZSTAVI
Papir (80 g/m²) – 2,5 m²
Papir (120 g/m²) – 0,37 m²
Papir (300 g/m²) – 8 m²
a)
način uporabe
Papir, Fabriano (300 g/m²) – 15 m²
Papir se v tem formatu uporablja v predstavitvenih Papir, risalni (140 g/m²) – 25 m²
mapah, DIY skicirkah, ostalih tiskovinah. Izvora papirja SLIKARSTVO:
se v večini primerov ne preverja, zato se lahko njegov Papir (80 g/m²) – 3,5 m²
okoljski odtis precej razlikuje.
VIDEO IN NOVI MEDIJI:
Papir (180 g/m²) – 12,4 m²
b)
smer
Papir (200 g/m²) – 30,4 m²
Vse smeri in promocija razstave
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
Papir (180 g/m²) – 21 m²
c)
količina
GRAFIČNO OBLIKOVANJE, FOTOGRAFIJA, ILUSTRACIJA MAJ 2022:
Papir (80 g/m²) – 1,57 m²
PROMOCIJA:
Papir (100 g/m²) – 102,13 m²
Časopis (100 g/m²), A3 (12 strani) – 500 kos Papir (180 g/m²) – 177,92 m²
Letaki (180–200 g/m²), A5 – 40 kos
Papir (200 g/m²) – 21,84 m²
Razglednice (305 g/m²), 150 x 100 mm – 500
Papir (300 g/m²) – 14,61 m²
kos
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE:
Papir (80 g/m²) – 9,05 m²
Mapa A4 – 65 kos
Papir (180 g/m²) – 50,11 m²
Mapa A3 – 44 kos
Papir (200 g/m²) – 16,87 m²
GRAFIČNO OBLIKOVANJE:
Mapa A4 (10 strani) – 12 kos
Publikacija A4, vezana (16–32 strani) – 30 kos 2 OKOLJSKI ODTIS
Infografika A3 – 12 kos
ILUSTRACIJA:
MATERIALA
Ročno narejena skicirka A5 (100 strani) – št.
študentov
Osebni portfolio – št. študentov
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Grafični papir A3 – 3 kos x št. študentov Ogljični odtis papirja je odvisen od njegove gramature, Knjiga, 146 x 146 mm (10 strani) – št. študentov izvora materiala in lokacije proizvodnje.
JANUAR 2023:
A4 (80 g/m²) pisarniški papir: 0,01 kg CO� ekv.41
KIPARSTVO:
Papir (80 g/m²) – 3 m²
b)
poraba vode
Papir (120 g/m²) – 15 m²
A4 (80 g/m²) pisarniški papir: 10 l42
58
59
6.1.1 TISKOVINE
PLAKAT
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
Plakat ima vlogo predstavitve študijskih projektov, a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
ko gre za predstavitev končnih rešitev, npr. 2D- ali PLAKAT B1 70 x 100 cm, mat (250 g/m²): 0,34 kg CO�
3D-oblikovanja. Po razstavi plakate študentje shranijo, ekv.iv
odvržejo v smeti ali reciklirajo.
Vrsta papirja: polsijaj ali mat, pribl. 200 g/m²
b)
poraba vode
B1 (250g/m²), mat: 350 l43
b)
smer
Vse smeri in promocija razstave
c)
količina
MAJ 2022:
PROMOCIJA:
Plakati B2 (120 g/m²) – 14 kos
Plakati A3 (150 g/m²) – 20 kos
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE:
Plakat B2 – 18 kos
GRAFIČNO OBLIKOVANJE:
Plakat (200 g/m²) 880 x 1150 mm – 11 kos Plakat B2 – 34 kos
iv
»Slednje velja ob predpostavki, da je 80 g/m² papirja izdelanega iz lesa.
Količina 10 litrov za en list papirja velikosti A4 se sicer razlikuje glede na izvor lesa; od gozda do gozda se razlikujeta zlasti evapotranspiracija gozda in donos lesa. Številka bo verjetno nihala v razponu od 2 do 30
litrov vode na list velikosti A4. A že le zaradi te razlike je tako pomembno, da smo pri izbiri papirja zelo pozorni.« Trajnostna kulturna produkcija: muzej, Ljubljana, 2022, str. 13.
60
61
6.1.1 TISKOVINE
PLAKAT, KAŠIRAN NA KAPA PLOŠČO
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
Plakati, kaširani na kapa plošče, so v večini standardne a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
velikosti 50 x 70 cm. Imajo vlogo predstavitve celotnih Gator plošča 5 mm, 50 x 70 cm (0,18 kg): 0,39 kg CO�
projektov ali delnega grafičnega prikaza, ki predstavlja ekv.44
študentovo delo.
KAPA line 5 mm, 50 x 70 cm: 0,87 kg CO� ekv.
(poliuretanska pena) + (premazni papir (2-krat))45
b)
smer
JANUAR 2023: 113,12 kg CO� ekv.
Industrijsko oblikovanje, Unikatno oblikovanje (INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE: 111,225 kg CO� ekv., VIDEO IN NOVI MEDIJI: 1,894 kg CO� ekv.) c)
količina
MAJ 2022:
b)
poraba vode
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE:
Ni podatka
Kapa 50 x 70 cm – 106 kos
JANUAR 2023:
VIDEO IN NOVI MEDIJI
Kapa – 2,03 m²
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE
Kapa – 223,79 m²
62
63
6.1.1 TISKOVINE
PLASTIFICIRAN PAPIR
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
Plastična folija se uporablja kot prva stran mape, a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
namenjena zaščiti papirja. Veliko papirjev ima plastične Polipropilenska folija (1 kg): 2,423 kg CO� ekv.46
premaze, ki povečajo njihovo obstojnost in obstojnost JANUAR 2023: 1,55 kg CO� ekv.
tiska.
b)
poraba vode
b)
smer
Ni podatka
Industrijsko oblikovanje
c)
količina
JANUAR 2023:
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE
Platnice map (A4, A3, A5) – 3,22 m² (0,64 kg –
0,2 mm folija, gostota 1000 kg/m³)
64
65
6.1.1 TISKOVINE
SLIKARSKI PAPIR
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
Uporablja se natron papir, saj je zaradi svoje rebraste a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
strukture zelo prilagodljiv in odporen. Dobro prenaša Nov papir: 5,12 kg CO� ekv.
grundiranje in se dobro prilagaja na lesen podokvir.
Delno nov in delno recikliran papir: 4,33 kg CO� ekv.47
Uporaba: Papir navlažimo z vodo in ga napnemo na leseni podokvir ter zalepimo s pomočjo živalskega lepila.
b)
poraba vode
Ko se papir posuši, se začne postopek risanja/slikanja.
Nov papir: 265,30 l
Na papirju rišemo običajno z oglji in akrilno barvo. Po Delno nov in delno recikliran papir: 59,01 l postopku risanja in slikanja papir odrežemo z olfa nožem z lesenega podokvira in z njega odtrgamo zalepljen papir.
b)
smer
Slikarstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
JANUAR 2023:
SLIKARSTVO, KIPARSTVO
228 m²
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
33 m²
66
67
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
BARVE: AKRILNA BARVA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
Akrilna barva na vodni osnovi je sestavljena iz delcev a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
pigmenta in akrilnega polimera. Pigment drži funkcijo Akril, 1 kg: 1,335 kg CO� ekv.48
tona barve, akrilni polimer je nosilec tega pigmenta ter 1 SEMESTER: 537,98 kg CO� ekv.
lepilo, ki zadrži pigment na slikarski površini.
(SLIKARSTVO 500,6 kg CO� ekv.
Barve so pakirane v aluminijevi tubi ali plastičnih lončkih.
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
Uporaba: v okviru ALUO se uporablja kot slikarski medij 37,38 kg CO� ekv.)
za papir in platno. Za nanos akrilne barve se običajno uporabljajo sintetični čopiči in slikarske lopatice.
b)
poraba vode
Ni podatka
b)
smer
Slikarstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
Okoli 750 l/ štud.leto
cca 375 l/ semester
(~ 15 l akrila/študenta za eno štud. leto 1.letnik 15 študentov = 225 l
2.letnik pribl. 12–15 študentov = 180–225 l 3.letnik pribl. 12–15 študentov = 180–225 l MA 6–8 študentov = 90–120 l)
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
Okoli 28 l/semester
(1.–2. letniki skupaj, pribl. 15 študentov 15 * 1,5 l (set iz 12 barv 120 ml) = 22,5 l 5 l (10 kosov po 500 ml za skupno uporabo) 68
69
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
BARVE: JAJČNA TEMPERA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Jajčna tempera je najpogostejša oblika klasičnega Jajce, 1 kos (50 g): 0,26 kg CO� ekv.49
slikanja s tempero. Večinoma se uporablja zgolj jajčni Jajca, 1 kg: 5,2 kg CO� ekv.
rumenjak (jajčni beljak in membrana se zavržeta). Da se jajčna tempera ne posuši, je treba dodati kis ali belo b)
poraba vode
vino ali vodo. Jajčna tempera je vodoodporna, vendar ni Ni podatka
vodotesna. Ni fleksibilna barva in zahteva trdo površino (slikanje na platnu bo povzročilo nastanek razpok in odpadanje barve).
b)
smer
Slikarstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
Pribl. 30 jajc za semester
70
71
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
BARVE: OLJNA BARVA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Oljna barva je slikarski medij, ki je sestavljen iz delcev Ni podatka
pigmenta, veziva in dodatkov.
Pigmenti so odgovorni za barvo medija in se po kemični b)
poraba vode
sestavi razlikujejo. Med njimi so pigmenti naravnega Ni podatka
izvora: siena, umbra, okra, itd., nekateri pa so izdelani umetno: titanova bela, kobalt, kadmij itd.
Veziva oljne barve so sušilna olja. Običajno gre za rafinirano laneno olje, lahko z dodatki orehovega olja, čeprav obstajajo tudi sintetične alternative.
Dodatki v oljnih barvah so namenjani uravnavanju obstojnosti barve, časa sušenja in lahko tudi leska barve. Takšni dodatki, kot so smukec, kaolinit in sljuda, so namenjani zmanjšanju volumna pigmenta zaradi varčnosti.
Uporaba: V okviru Akademije se oljna barva običajno uporablja kot medij za slikanje na platnu. Pomembno je vedeti, da pred nanosom oljnega sloja sledi sloj grunda, ki je običajno izdelan iz živalskega lepila in krednega prahu. Brez tega sloja se oljna barva vpije v strukturo platna in spremeni vidik slikovni plasti.
Oljna barva se nanaša s pomočjo čopiča (naravna in sintetična vlakna) in slikarske lopatice. Za modifikacijo gostote sloja slikarji uporabljajo mešanico laka (damar), raztopine (beli špirit) in sušilnega olja. Za skrajšanje časa sušenja oljne barve se uporabljajo sikative (sušila) – soli kobalta, mangana, svinca, topne v sušilnih oljih.
b)
smer
Slikarstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
Konserviranje in restavriranje likovnih del 14,4 l/štud. leto 72
73
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
EPOKSI
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Epoksi lepila so glavni del razreda lepil, imenovanih Epoksi, 1 kg: 4,788 kg CO� ekv.
»strukturna« ali »tehnična lepila« (ki vključujejo JANUAR 2023: 62,24 kg CO� ekv.
poliuretan, akril, cianoakrilat in druge kemikalije).
Uporabljajo se lahko kot lepila za les, kovino, steklo, b)
poraba vode
kamen in nekatere plastike. Na ALUO se material Ni podatka
uporablja na različnih oddelkih kot lepilo ali material za izdelavo umetniških del.
b)
smer
Slikarstvo, Kiparstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del, Industrijsko oblikovanje, Unikatno oblikovanje
c)
količina
JANUAR 2023:
KIPARSTVO
12 kg
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
1 kg
74
75
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
GAŠENO APNO
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Apno je vezivo za omet, ki so ga uporabljali v Ni podatka
zgodovinskih tehnikah stenskih poslikav in mozaikov.
b)
poraba vode
b)
smer
Ni podatka
Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
50 kg
76
77
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
GLAZURA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Surovine za keramične glazure na splošno vključujejo Ni podatka
silicijev dioksid in različne kovinske okside, kot so natrij, kalij in kalcij. Glazure so uporabljene predvsem b)
poraba vode
na oddelku Unikatno oblikovanje pri izdelavi keramičnih Ni podatka
izdelkov, ki so del kurikuluma.
b)
smer
Unikatno oblikovanje
c)
količina
MAJ 2022:
UNIKATNO OBLIKOVANJE:
5 kg
78
79
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
GLINA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Uporablja se za izdelavo kipov in v procesu izdelave Žgana glina, 1 kg: 0,213 kg CO� ekv.
kalupov za vlivanje. V primeru uporabe surove gline se Surova glina, 1 kg: odvisno od izvora in načina lahko slednja reciklira, postopek reciklaže materiala pa je pridobivanja
trajnosten in ponovljiv.
b)
poraba vode
b)
smer
Ni podatka
Kiparstvo, Unikatno oblikovanje, Konserviranje in restavriranje likovnih del, Industrijsko oblikovanje c)
količina
MAJ 2022:
UNIKATNO OBLIKOVANJE
250 kg
KIPARSTVO
Kupijo 200 kg gline/semester. Večina gline se reciklira.
Žgana glina – 100 kg
JANUAR 2023:
KIPARSTVO
Žgana glina – 100 kg
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE
10 kg
UNIKATNO OBLIKOVANJE
80 kg
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
glina kroži, 2 kg gline se zavrže na semester 80
81
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
KAMNITI KIPI
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Na fakulteti se uporablja več vrst kamna, npr. marmor, Odvisen od izvora in vrste kamna
granit in peščenjak. Kamni se med seboj razlikujejo glede na ceno, trdnost, barvo, težo in strukturo. Izbira b)
poraba vode
kamna je odvisna od velikosti izdelka in detajlov Ni podatka
novonastalega kipa.
b)
smer
Kiparstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
JANUAR 2023:
KIPARSTVO
0,62 m³
82
83
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
KLEJ
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Klej oziroma živalsko lepilo, imenovano tudi vroče lepilo, Klej, 1 kg: 1,289 kg CO� ekv.
je beljakovinsko lepilo, pridobljeno iz kosti, kože in krvi.
Na ALUO se lepilo uporablja na oddelku Konserviranje b)
poraba vode
in restavriranje pri restavriranju slik na platnu, Ni podatka
polikromiranju lesene plastike in tudi pohištva (čeprav redko).
b)
smer
Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
Do 5 kg za semester
84
85
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
KOVINSKA SPIRALA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Spirala iz barvanega ali nerjavnega železa, ki se Kovina, 1 kg (manj nerjavno/več prašno barvano): uporablja kot metoda za vezavo papirnatih map, ki se 3,80/5,29 kg CO� ekv.
oddajajo kot del razstavnega gradiva (in kot samostojna naloga pri predmetu grafično oblikovanje v drugem b)
poraba vode
letniku). Spirala ni določena kot edini nujni način vezave Ni podatka
s strani profesorjev, je pa eden bolj priljubljenih načinov, saj je cenovno dostopna in ne potrebuje posebne priprave za tisk ali določenega števila strani.
Poreklo je neznano, saj se spirale večinoma pridobivajo v lastni režiji študentov. Splošna proizvodnja železa povzroča onesnaženje ter slabo vpliva tudi na vodna telesa v okolici.
Material je trajen z vidika primernosti za dolgotrajno uporabo in navadno zdrži več ciklov uporabe za vezavo papirnatih map. Načeloma so spirale tudi razgradljive, vendar težje, ko so uporabljene tudi barve oz. premazi.
Uporablja se za vezavo map, ki se predvsem na oddelku IO oddajo poleg vsakega projekta, ki ga študent razstavi na razstavi.
b)
smer
Industrijsko oblikovanje
c)
količina
JANUAR 2023:
14 kos
86
87
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
MASIVEN LES
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Masiven les se uporablja kot material za izdelavo Trd masiven les
prototipov in izdelkov. Na Industrijskem oblikovanju Hrast, 1 m³: 57,818 kg CO� ekv.
se kombinira s kitom in barvo, na Konserviranju in Breza, 1 m³ : 57,818 kg CO� ekv.
restavriranju likovnih del pa je pozlačen. Študentje Tikovina, 1 m³ : 57,818 kg CO� ekv.
odnesejo model domov, kjer ga hranijo oziroma zavržejo.
Mehek masiven les
Material je varen za delo in uporabo, če ne vdihavamo Bor, 1 m³: 45,736 kg CO� ekv.
lesnega prahu med brušenjem.
Jelka 1 m³: 45,736 kg CO� ekv.
Vezana plošča (breza), 1 m³: 471.999 kg CO� ekv.
b)
smer
Industrijsko oblikovanje, Konserviranje in restavriranje b)
poraba vode
likovnih del
Ni podatka
c)
količina
JANUAR 2023:
KIPARSTVO
Les – 0,55 m³
SLIKARSTVO
Vezana plošča – 0,35 m³
GRAFIKA
Vezana plošča – 1 m³
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
Les – 0,2 m³
Vezana plošča – 1,88 m³
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE
Les – 0,72 m³
88
89
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
MAVEC
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO2 ekv.
Mavec ali gips ima kemično formulo CaSO4•2H2O.
Ni podatka
Videti je kot prah, pri vlaženju tega prahu pa se začne reakcija strjevanja, ki na koncu pretvori vlažno b)
poraba vode
konsistenco v trdo obliko. Z mavcem študentje ustvarijo Ni podatka
negativen model glinenega modela, ki jim pomaga ustvariti kiparske izdelke.
b)
smer
Kiparstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del, Unikatno oblikovanje
c)
količina
MAJ 2022:
UNIKATNO OBLIKOVANJE:
0,35 m³
JANUAR 2023:
KIPARSTVO
3 m³
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
0,35 m³
FOTOGRAFIJA
0,04 m³
90
91
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
MEKOL
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Lepilo na vodni osnovi, ki ne vsebuje topil in je Lepilo White Gorilla (les), 1 kg: 5,418 kg CO� ekv.
negorljivo. Uporablja se za lepljenje elementov, ki tvorijo celoto.
b)
poraba vode
Ni podatka
b)
smer
Industrijsko oblikovanje, Kiparstvo
c)
količina
KIPARSTVO
2 kg/semester
92
93
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
OGLJE
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Oglje je organski ostanek živalskega ali rastlinskega Ni podatka
izvora, sestavljen iz ogljika (85–98 %) in drugih primesi.
Uporablja se pri slikovitem risanju (črno-beli kontrasti, b)
poraba vode
senčenje ipd.), na koncu pa se lahko izdelek zaščiti in Ni podatka
fiksira s fiksativom (tudi lakom za lase).
b)
smer
Slikarstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
Do 1 kg
94
95
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
PESEK
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Pesek je polnilo za omet, ki so ga uporabljali v Ni podatka
zgodovinskih tehnikah stenskih poslikav in mozaikov.
Na Akademiji se uporabljata dve vrsti peska različne b)
poraba vode
granulacije: kremenčev in kalcitni.
Ni podatka
b)
smer
Restavratorstvo
c)
količina
Pribl. 150 kg
96
97
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
PIGMENT
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Barvila (pigmenti), kot so železov oksid, bakrov karbonat Ni podatka
ali kobaltov karbonat, in včasih sredstva za motnjenje, kot sta kositrov oksid ali cirkonijev oksid, se uporabljajo b)
poraba vode
za spreminjanje vizualnega videza žgane glazure.
Ni podatka
Glazure so uporabljene predvsem na oddelku Unikatno oblikovanje pri izdelavi keramičnih izdelkov, ki so del kurikuluma.
b)
smer
Slikarstvo, Unikatno oblikovanje, Konserviranje in restavriranje likovnih del
c)
količina
MAJ 2022:
UNIKATNO OBLIKOVANJE:
500 g
JANUAR 2023:
KONSERVIRANJE IN RESTAVRIRANJE LIKOVNIH DEL
Do 1 kg
98
99
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
PLASTIČNA SPIRALA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Spirala iz PVC-plastike. Uporablja se kot alternativa PVC, 1 kg: 2,158 kg CO� ekv.
kovinski spirali za vezavo map kot del razstavnega gradiva, predvsem na smeri Industrijsko oblikovanje.
b)
poraba vode
Je nekoliko cenejša od kovinske. V manjši meri so bile Ni podatka
do sedaj nekatere spirale tudi ponovno uporabljene.
Razgradljivost je odvisna od uporabljene vrste plastike; za PVC velja, da se zaradi stroškov ne reciklira.
b)
smer
Industrijsko oblikovanje
c)
količina
JANUAR 2023:
14 kos
100
101
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
PLATNO
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Platna za slikanje so običajno naravna: lanena in Monet platno s podlogo, 1 m²: 4,187 kg CO� ekv.50
bombažna. Bombažno platno je pogostejša izbira, ker je cenejše, vendar ima slabše lastnosti kot laneno. Platno b)
poraba vode
se uporablja kot nosilec za sliko. Na Akademiji platno Ni podatka
napnejo na leseni podokvir s pomočjo spenjalnika s kovinskimi sponkami.
b)
smer
Slikarstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
JANUAR 2023:
Platno – 114 m²
Platno iz jute – 2,05 m²
102
103
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
PORCELAN
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Material ni reciklabilen, poleg samega odtisa materiala Porcelan, 1 kg: 1,75 kg CO� ekv.
pa je treba upoštevati tudi odtis, ki je rezultat obdelave (žganja); slednji je odvisen od uporabe različnih b)
poraba vode
pristopov obdelave in uporabljenih naprav.
Ni podatka
b)
smer
Unikatno oblikovanje
c)
količina
JANUAR 2023:
32 kg
104
105
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
PU PENA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Poliuretanska pena se uporablja kot ena izmed tehnik PU pena, 1 kg: 5,059 kg CO� ekv.
izdelovanja modelov na oddelku Industrijsko in Unikatno Akril, 1 kg: 1,335 kg CO� ekv.
oblikovanje, smer Industrijsko oblikovanje.
Pri predmetu Predstavitvene tehnike je obvezen material; b)
poraba vode
vsak študent dobi kocko 10 cm x 10 cm x 10 cm (0,001
Ni podatka
m³) in iz nje naredi model. Peno mora dvakrat premazati s kitom in vsaj enkrat z akrilno barvo. Marsikateri študent si tudi pozneje izbere ta material za izdelavo modela.
Modele študentje nesejo domov, kjer jih hranijo oz.
zavržejo, ali pa ostanejo v prostorih ALUO; nekateri se za študijske namene ohranijo na UL ALUO, drugi končajo v smeteh.
Prav tako se PU pena pojavlja v delih študentov smeri Kiparstvo.
b)
smer
Industrijsko oblikovanje, Kiparstvo
c)
količina
MAJ 2022:
INDUSTRIJSKO OBLIKOVANJE
0,221 m³
JANUAR 2023:
0,198 m³
106
107
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
STEKLO
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Vrsta stekla in njegova obdelava se razlikujeta med Steklo, 1 kg: 1,031 kg CO� ekv.
projekti. Poleg samega odtisa materiala je treba pri izračunu odtisa na okolje upoštevati tudi odtis same b)
poraba vode
obdelave (brušenje, segrevanje v pečeh itd.).
Ni podatka
b)
smer
Unikatno oblikovanje, Kiparstvo
c)
količina
JANUAR 2023:
6,4 m²
108
109
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
STIRODUR/STIROPOR
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Stirodur je podobno kot stiropor polistiren. Za razliko Izolacijska PE pena, 1 kg: 2,396 kg CO� ekv.
od stiroporja je ekstrudiran, kar pomeni, da je bolj kompakten, gost. Stiropor se prav tako uporablja za b)
poraba vode
podobne namene kot stirodur. Oba materiala se na Ni podatka
akademiji uporabljata kot modula za oblikovanje in pomoč pri nadgrajevanju izdelkov. Prav tako se materiala uporabljata kot embalaža za izdelke.
b)
smer
Industrijsko oblikovanje, Kiparstvo
c)
količina
JANUAR 2023:
1,02 m³
110
111
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
VINAVIL
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Vinavil je lepilo na vodni osnovi, ki se uporablja za Lepilo White Gorilla (les): 5,418 kg CO� ekv.51
pritrditev papirja, lesa in embalaže.
b)
poraba vode
b)
smer
Ni podatka
Industrijsko oblikovanje
c)
količina
JANUAR 2023:
1,02 m³
112
113
6.1.2 MATERIALI ZA MAKETE IN DRUGE IZDELKE
3D-TISK – PLA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
3D-tisk PLA plastike se uporablja kot material za PLA, 1 kg: 3,00 kg CO� ekv.
izdelavo maket na oddelku Industrijsko in Unikatno oblikovanje. V sklopu rednega učnega načrta je material b)
poraba vode
uporabljen v 1. letniku pri predmetu Izdelava 3D
Ni podatka
modelov, se ga pa pozneje študentje poslužujejo tudi za predstavitvene modele pri NIO.
b)
smer
Industrijsko oblikovanje
c)
količina
0,45 kg/leto
JANUAR 2023:
0,045 m³
114
115
6.1.3 OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
3D-TISK – PLA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Okvir je lahko lesen ali plastičen, uporablja pa se za Steklo, 1 kg: 1,031 kg CO� ekv.
razstavljanje umetniških del. V večini si okvirje študentje Na ogljični odtis lesa vpliva njegov izvor.
prinesejo sami, nekaj pa jih je na voljo tudi za izposojo Hrast, 1 m³: 57.818 kg CO�e; 1 kg (gostota 690 kg/m³ ): prek fakultete.
0,08 kg CO� ekv.
Bor, 1 m³: 45.736 kg CO�e; 1 kg (gostota 520 kg/m³ ): b)
smer
0,09 kg CO� ekv.
Fotografija
Javor, 1 m³: 57.818 kg CO�e; 1 kg (gostota 570 kg/m³): 0,1 kg CO� ekv.52
c)
količina
PVC, 1 kg: 3,02 kg CO� ekv.
0,45 kg/leto
PET, 1 kg: 3,88 kg CO� ekv.
JANUAR 2023:
Reciklirana plastika, 1 kg: 0,32 kg CO� ekv.53
0,045 m³
b)
poraba vode
Ni podatka
116
117
6.1.3 OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
PASPARTU
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Paspartu se uporablja za okvirjanje slik. Izdelan je iz Običajna kartonska cev: 0,723 kg CO2 ekv.
kartona oz. kartonskega okvirja. Je brezkislinski in Valovita lepenka A-kanelura: 0,901 kg CO2 ekv.54
obstojen, da ne poškoduje uokvirjenih fotografij in jim nudi dolgotrajno zaščito.
b)
poraba vode
Ni podatka
b)
smer
Fotografija
c)
količina
JANUAR 2023:
3,77 m²
118
119
6.1.3 OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
SPLETNO MESTO
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Leta 2021 se je semestrska razstava ALUO zaradi Analizirano spletno mesto: https://2021.aluo.uni-lj.si/
pandemije preselila na splet. Na spletnem mestu so bila Ogled ene povprečne spletne strani proizvede 0,175 kg predstavljena izbrana dela študentov vseh smeri.
CO� ekv. (bolj kot je kompleksna, več energije porabi za nalaganje).55
b)
smer
Vsaka stran na analiziranem spletnem mestu v povprečju Vse smeri
proizvede kar 0,286 kg CO� ekv.
Več o razstavi: 0,328 kg CO� ekv.
c)
količina
Industrijsko oblikovanje: 0,358 kg CO� ekv.
Ni podatka
Unikatno oblikovanje: 0,224 kg CO� ekv.
Grafično oblikovanje 0,473 kg CO� ekv.
Ilustracija: 0,321 kg CO� ekv.
Fotografija: 0,471 kg CO� ekv.
Slikarstvo: 0,0030 kg CO� ekv.
Video in novi mediji: / (kalkulator ni želel izračunati) Grafika: 0,434 kg CO� ekv.
Kiparstvo: 0,0065 kg CO� ekv.
Konserviranje in restavratorstvo: 0,249 kg CO� ekv.
b)
poraba vode
Ni podatka
120
121
6.1.3 OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
VIDEO NA USB
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Material se uporablja kot način predstavitve video Ogljični odtis je odvisen od porabe energije naprave, na vsebin.
kateri se video predvaja.
Ogljični odtis je tako odvisen od porabe energije naprave, na kateri se video predvaja.
b)
poraba vode
V tem primeru bi bilo smiselno analizirati inventar, ki Ni podatka
se na ALUO uporablja za razstavljanje video vsebin, in poiskati alternativne načine prikazovanja posnetkov ali pridobivanja električne energije.
b)
smer
Vse smeri
c)
količina
MAJ 2022:
18 študentov je predvajalo video na USB-ključku, 2 sta naložila video na računalnik
JANUAR 2023:
14 USB-ključek, 5 naložilo video na računalnik 122
123
6.1.3 OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
VIDEO S SPLETNIM PRETAKANJEM
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Material se uporablja kot način predstavitve video Ogljični odtis je pri pretakanju videa odvisen predvsem vsebin. Po koncu razstave video ostane na spletnih od električne porabe. Ena ura pretakanja videa običajno platformah, kjer je dostopen širšim množicam.
porabi približno 0,08 kWh, vendar je dejanska poraba odvisna od naprave, internetne povezave in ločljivosti.
b)
smer
1 ura = 0,08 kWh = 0,019 kg CO� ekv.56
Vse smeri
b)
poraba vode
c)
količina
Ni podatka
MAJ 2022:
4 študenti so prikazali vsebine prek spletnega pretakanja
JANUAR 2023:
14 študentov je prikazalo vsebine prek spletnega pretakanja
124
125
6.1.3 OPREMA ZA PREDSTAVITEV DEL
UPORABLJENE NAPRAVE
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Naprave se uporabljajo za reprezentacijo del.
Projektor
Računalnik 394 kg CO� ekv. (Apple MacBook Pro 16)58
b)
smer
Tablični računalnik 119 kg CO� ekv. (Apple iPad Pro)59
Vse smeri
Mobitel 72 kg CO� ekv. (iPhone)60
c)
količina
b)
poraba vode
MAJ 2022:
Ni podatka
Projektor 12-krat
Zaslon 8-krat
Mobitel 5-krat
Tablični računalnik 1-krat57
JANUAR 2023:
Projektor 7-krat
Zaslon 38-krat
TV 1-krat
126
127
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
FILC
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Filc je tekstilni material, proizveden s stiskanjem Volna, 1 m²: 6,945 kg CO� ekv.61
sintetičnih ali naravnih vlaken. Prenese lahko veliko Akril (blago), 1 m²: 5,765 kg CO� ekv.62
količino vode, je ognjevaren, absorbira zvok in zaduši Akrilni filc, 1 kg: 3,552 kg CO� ekv.63
vibracije. Filc se uporablja kot del razstavnega pohištva, s katerim se prekrije mize (UO), na katerih so izdelki. Po b)
poraba vode
končani razstavi se filc shrani in ponovno uporabi.
Ni podatka
b)
smer
Unikatno oblikovanje, Konserviranje in restavriranje likovnih del, Grafično oblikovanje
c)
količina
Letno se kupi 15 m² filca.
JANUAR 2023:
43,3 m²
128
129
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
KOVINSKE BUCIKE
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Kovinske bucike oz. žebljički se uporabljajo za Jeklo, 1 kg: 2,088 kg CO� ekv.
pritrjevanje razstavljenih del na kartone oz. podoben Žeblji iz nerjavečega jekla, 1 kg: 4,132 kg CO� ekv.64
material. Možno jih je ponovno uporabiti ali reciklirati, vendar obstaja velika verjetnost, da se ob razstavljanju b)
poraba vode
razstave (zaradi velikosti) izgubijo/neprimerno odvržejo.
Ni podatka
b)
smer
Vse smeri
c)
količina
Ni podatka
130
131
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
LAKS
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Najlonski laks, ki se uporablja predvsem v ribolovu, Najlon, 1 kg: 9,852 kg CO� ekv.65
je prozorne barve. Nit je tanka, močna in nekoliko raztegljiva ter tako omogoča dobro napenjanje in b)
poraba vode
nevpadljivo pojavnost. Podobno kot žica se laks Ni podatka
uporablja za pritrjevanje del. Uporabljen je za obešanje raznih del s stropa ali pa kot horizontalno napet
»nosilec« za dela, ki se lahko nato pripnejo s sponkami ipd. Določen laks ostaja pritrjen na steni več semestrov, hkrati pa se posamična dela, ki so razstavljena s stropa, za vsako razstavo na novo pripenjajo in uporabi nov laks.
Poreklo je neznano. Proizvodnja najlona ni trajnostna, saj v produkciji v odpadni vodi, ki se uporablja, ostaja monomer, ki je onesnaževalec okolja (mikroplastika).
Najlon prav tako ni biorazgradljiv.
Material je trajen z vidika primernosti za dolgotrajno uporabo in lahko pritrjen na steno, kot se uporablja na Fakulteti, zdrži več let. Primeren je tudi za večkratno uporabo.
b)
smer
Vse smeri
c)
količina
JANUAR 2023:
KIPARSTVO
140 m
132
133
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
LETVICA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Letvica se uporablja za pritrjevanje plakatov in drugih Na ogljični odtis lesa vpliva njegov izvor.
del. Poskrbi, da so dela ravno pritrjena in zravnana.
Smrekav, 1 m³ : 45.736 kg CO� ekv.; 1 kg (gostota 470
Na Fakulteti se že več let uporablja smrekova letvica kg/m³ ): 0,1 kg CO� ekv.66
dimenzij 10 mm x 20 mm x 1000 mm.
b)
poraba vode
b)
smer
Ni podatka
Ilustracija, Fotografija
c)
količina
Ni podatka
v
Podatek je na voljo le za jelko in bor, za oba je enak, zato se glede na lastnosti enako sklepa za smreko.
134
135
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
NALEPKE ZA OZNAČEVANJE
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Na ALUO mora vsak študent ob svojem delu prilepiti Plastična nalepka: 0,0032 kg CO2 ekv.
manjšo nalepko, kamor vpiše svoje podatke in podatke Papirnata nalepka: 0,0012 kg CO2 ekv.67
o delu. Nalepka je izdelana iz plastificiranega papirja, ki ima na eni strani nanešeno lepilo.
b)
poraba vode
Ni podatka
b)
smer
Vse smeri
c)
količina
JANUAR 2023:
580 kos
136
137
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
POMIČNE KARTONSKE PLOŠČE
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Pomične kartonske plošče se uporabljajo kot razstavno Trislojni karton: 0,82887 kg CO� ekv.
pohištvo, ki definira razstavni prostor in omogoča Petslojni karton: 1,38145 kg CO� ekv.68
razstavljanje plakatov. Uporabljene so na oddelkih za oblikovanje (Dolenjska 83). Kartonske plošče se na b)
poraba vode
semestrskih razstavah ponovno uporabijo, zaradi obrabe Ni podatka
pa je treba po vsaki razstavi zamenjati v povprečju tri kartonske plošče. Plošče se v želeno postavitev medsebojno pritrdijo z vijaki in maticami, ki se shranijo in znova uporabijo.
b)
smer
Lokacija Dolenjska cesta
c)
količina
JANUAR 2023
63 kos (se večkrat uporabi)
138
139
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
VATA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
ogljični odtis v kg CO� ekv.
Vata se uporablja za polnjenje ali kot dodatek pri Zvitek vate, 1 kg: 2,237 kg CO� ekv.69
ustvarjanju (okrasni).
b)
poraba vode
b)
smer
Ni podatka
Konserviranje in restavriranje likovnih del c)
količina
JANUAR 2023
63 kos (se večkrat uporabi)
140
141
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
WEDI PLOŠČA
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
ogljični odtis v kg CO� ekv.
Uporablja se kot nosilec za predstavitev študijskih nalog.
Ni podatka
b)
smer
b)
poraba vode
Restavratorstvo
Ni podatka
c)
količina
12,4 m²
142
143
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
ŽEBLJI
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
ogljični odtis v kg CO� ekv.
Žeblji se uporabljajo za obešanje in pritrjevanje Žeblji iz nerjavečega jekla, 1 kg: 4.132 kg CO� ekv.70
razstavnih del na Fakulteti. Njihova življenjska doba je odvisna od načina uporabe.
b)
poraba vode
Ni podatka
b)
smer
Vse smeri
c)
količina
JANUAR 2023:
> 1200 kos (1,2 kg)
144
145
6.1.4 RAZSTAVNA OPREMA
ŽICA (TANKA)
1 UPORABA MATERIALA
2 OKOLJSKI ODTIS
NA RAZSTAVI
MATERIALA
a)
način uporabe
a)
Ogljični odtis v kg CO� ekv.
Tanka kovinska žica iz železa oz. nerjavečega železa Nerjaveče jeklo, 1 kg: 3,800 kg CO� ekv.71
se uporablja kot napet konstrukcijski element za pritrjevanje različnih grafičnih del. Poreklo je v večini b)
poraba vode
primerov neznano, saj se spirale pridobivajo v lastni režiji Ni podatka
študentov. Za material bi lahko rekli, da je trajen, saj se na Fakulteti uporablja več let.
Žica se uporablja tudi v delih študentov smeri Kiparstvo in Konserviranje.
b)
smer
Grafično oblikovanje, Kiparstvo, Konserviranje in restavriranje likovnih del
c)
količina
JANUAR 2023:
> 7 m
146
147
6.2 Vprašalnik
za tiskarje
148
6 PRILOGE
6 PRILOGE
149
V iskanju najbolj trajnostnega ponudnika tiskarskih večina jih je na vodni osnovi; slednja so sicer okolju storitev, s katerim bi lahko Akademija v prihodnosti prijaznejša kot tista, ki bazirajo na osnovi različnih tesneje sodelovala pri večjih naročilih tako izdelkov kemikalij, kljub temu pa so brez posebnih ekoloških študentov kot tiskovin za potrebe promocije in certifikatov proizvedena večinoma v Aziji (problematika birokracije, smo anketirali šest ponudnikov: prevoza in verjetnost, da imajo drugačne predpise kot v Evropski uniji).
Artiko Demago print,
Tisti ponudniki, ki izdelke tudi dostavljajo, večinoma Megacop, Okvir,
uporabljajo papirnato/kartonsko embalažo, nekateri izmed njih celo rabljeno embalažo oz. material, ki je ostanek Printam.si in Da tisk.
nečesa drugega in bi ga drugače zavrgli. Noben izmed vprašanih ne sodeluje pri nobeni trajnostni pobudi.vi Za ta izbor smo se odločili, ker so se v zadnjih letih Anketna vprašanja:
študentje in Akademija zanje največkrat odločali –
dejavniki za slednje so različni, od cen storitev do 1. Ali uporabljate barve, papirje, tiskalnike ipd.
hitrosti in kakovosti tiskanja ter priročne bližine slovenskega porekla/proizvajalcev?
določene tiskarne. Storitve tiska so nujne pri izvedbi 2. Naštejte, katere.
semestrskih in zaključnih razstav na vseh študijskih 3. Kakšno je poreklo papirjev, ki jih uporabljate?
smereh Akademije, izbira tiska in tiskarne pa je kljub 4. Če imajo ekološki certifikat, naštejte certifikate.
temu že leta prepuščena posamezniku. To onemogoča 5. Kakšno je poreklo črnil, ki jih uporabljate?
podrobnejši nadzor nad izbiro materialov ter vrsto tiska 6. Če imajo ekološki certifikat, naštejte certifikate.
oziroma možnost učinkovitejšega, bolj trajnostnega in 7. Na kakšni osnovi so črnila, ki jih uporabljate?
varčnejšega tiska. V večini tudi prevoz organizira vsak 8. Kakšne tehnike vezave imate na razpolago?
posameznik sam, kar pa je praviloma največji povzročitelj 9. V kaj ovijete končne izdelke (tiskovine), ko jih predate okoljskega odtisa.
v dostavo?
10. Ali že sodelujete pri kakšni trajnostni pobudi, npr.
Anketa je pokazala problematiko nizke stopnje Misiji zeleno?
ozaveščenosti tiskarjev glede trajnostnejših postopkov 11. Če o trajnostnih alternativah še niste razmišljali, ali bi
– večina ne ve in/ali jih niti ne zanima, iz kje dobavljajo se bili za morebitno sodelovanje pri pripravi tiskovin materiale in kaj je v njih, zato predvidevajo, da niso za končno razstavo ALUO pripravljeni prilagoditi in trajnostni.
poseči po ekološkem papirju in barvah?
Problem pri sledenju poreklu papirja je velika količina preprodajalcev/ponudnikov papirja, za večjoizbiro ekološkega certificiranega papirja pa bi potrebovali konkretnejše regulacije proizvajanja in trga s papirjem.
vi
Tudi glede na odnos intervjuvancev do izpraševalcev se je izkazalo, kdo bi bil primernejši partner ustanove, kot je Akademija, ter njenih Podobno velja tudi za črnila; uporabljajo črnila, ki jih ciljev. Pokazalo se je, kdo od ponudnikov se je pripravljen pogovarjati dovoljuje uradni proizvajalec izbranih tiskalnikov, in iskati (inovativne) rešitve ter kdo želi ostati v trenutno vzpostavlje-nem sistemu; dva ponudnika nista želela odgovoriti na vprašanja.
150
6 PRILOGE
6 PRILOGE
151
Artiko / Levstikov trg 7, 1000 Ljubljana /
Megacop / Vegova ulica 12, 1000 Ljubljana /
david@artiko.si / 041 792 873
megacop@siol.net / 01 252 19 26
1. Ni slovenskega proizvajalca oz. le-ta zahteva nerealna 1. Imajo pogodbo s Xeroxom za izposojo naprav, naročila (nekaj ton papirja).
oni zanje urejajo vse.
2. Poreklo papirja sta Nemčija/Anglija – certifikatov niso 2. Določa Xerox, nimajo drugih podatkov.
zasledili.
3. Določa Xerox, nimajo drugih podatkov.
3. Poreklo pigmentov je Japonska.
4. Določa Xerox, nimajo drugih podatkov.
4. Pigment na vodni osnovi
5. Za vezavo ponujajo plastično spiralo in žico.
5. Nimajo vezave.
6. Izdelkov ne dajejo v dostavo kurirskim službam.
6. Za zavijanje uporabljajo nov papir, ki je namenjen 7. Ne sodelujejo pri nobeni trajnostni pobudi.
arhiviranju del, Canson Infinity Glassine 40GSM
8. Po pogodbi ne smejo kar tako spreminjati papirjev https://www.canson-infinity.com/en/products/glassine in črnil, ker drugače ne velja pogodbena garancija 7. Ne sodelujejo pri nobeni trajnostni pobudi.
na servisiranje tiskalnikov idr. Teoretično bi se bilo 8. Pripravljeni so tiskati na ekološki papir, pri barvilih pa to treba dogovoriti s Xeroxom, ampak se jim ravno bi to bilo težje, saj tiskalniki omogočajo le uporabo ne ljubi preveč s tem ukvarjati.
originalnih barvil (garancija).
Printam.si / Eipprova ulica 9, 1000 Ljubljana /
Demago print / Ptujska cesta 54, 2000 Maribor /
info@printam.si / 05 90 36 903
info@demago.si / 041 625 157
Odgovor: O tem ne želijo govoriti.
1. Papir jim dobavljata podjetji Europapier in Grafo lit, proizvajalcev ne poznajo.
Da tisk / Koleševa ulica 1, 1000 Ljubljana /
2. Nimajo informacij glede porekla ali certifikatov.
info@datisk.si / 040 506 818
3. Tiskajo s strojem HP Indigo 10000 – uporaba črnila HP ElectroInk. Družba HP proizvaja črnila Odgovor: O tem ne želijo govoriti.
na Japonskem in Kitajskem ter v ZDA, Franciji in Vietnamu. (Vsaj 85 odstotkov HP-jevih originalnih Okvir / Gregorčičeva ulica 13, 1000 Ljubljana /
črnilnih kartuš vsebuje od 4 do 75 odstotkov okvir@okvir.si / 01 4267 138
reciklirane plastike.)
4. HP-črnila so na vodni osnovi.
1. Pravijo, da slovenski proizvajalec ne obstaja, 5. Vrste vezave, ki jih ponujamo: https://www.demago.si/
naročajo iz tujine.
katalogi-knjige-c-562.html
2. Izvor papirja je praktično nedoločljiv, saj 6. Končne izdelke pakirajo v kartonsko embalažo (niso mnoge znamke ne proizvajajo svojih papirjev, specificirali, ali je nova ali rabljena).
ampak le kupijo večje pole, ki jih nato razrežejo 7. Ne sodelujejo pri nobeni trajnostni pobudi.
za preprodajo; dva proizvajalca sta iz Nemčije, za 8. Trajnostnejšega sodelovanja niso komentirali.
ostale nimajo podatka.
152
6 PRILOGE
6 PRILOGE
153
3. Poreklo kartuš oz. njihova izdelava izvira večinoma iz Indije, Kitajske, Indonezije; nič certifikatov; imajo samo Epsonova črnila; na embalaži piše made in Indonesia.
4. Osnova pigmentov je nekakšno razredčilo (solventni tiskalniki – piše, da je ekoslovent (naj bi bil čistejši kot včasih)), drugi na vodi.
5. Nimajo vezav.
6. Za zavijanje načeloma uporabljajo papir, ki ostane od raznih plastičnih folij večjih formatov, na katere se je tiskalo, in so že nalepljene na finalni podlagi, objektu. Ostanki papirja morajo biti dovolj veliki, da jih lahko uporabijo za zavijanje.
7. Ne sodelujejo pri nobeni trajnostni pobudi.
8. Z naročnikom so pripravljeni eksperimentirati, vendar se težava glede trajnosti skriva drugje: solventni tiskalniki lahko tiskajo na material brez coatinga (premaza), vendar se največ uporablja inkjet tisk (črnila na vodni osnovi), za katerega je na papirjih vedno potreben nekakšen premaz; izkušnja: tiskali so že na papir iz japonskega dresnika (invazivna rastlina, pobuda MOL-a, ki je dal delat papir (?), lahko da so samo organizirali ali financirali pobudo), papir je bil proizveden pri nas, ampak tisk nanj ni dovolj dober, primeren za npr. ilustracijo; tudi fine art papir, 100-% iz bombaža, ima še vedno premaz; proizvajalec Hahnemuhle je pred leti imel nek eko papir z eko premazom, ampak je začel ta kmalu odpadati, zato so papir umaknili iz prodaje; glede strupenosti barv so nas usmerili k Wilhem
Imaging Research; pri Okvirju so prepričani, da
so trajnostna odstopanja pri črnilih zanemarljiva, na vprašanje, ali je tisk s samo črno tinto bolj trajnosten od večbarvnega tiska, pa zanikajo.
154
6 PRILOGE
6 PRILOGE
155
nisem razstavljal/a
%
1,1 %
ponovno uporabil/a
6.3 Anketa
odal/apr 1,1
predelal/a
12,5 %
za študente
2,3 %
podaril/a
zavrgel/a
6,8 %
18,1 %
arhiviral/a
57,9 %
Kaj ste naredili
s tiskovinami po
razstavi 2022?
156
6 PRILOGE
6 PRILOGE
157
Kaj ste naredili
prodal/a
predelal/a
1,1 %
zavrgel/a
4,5 %
s predstavitvenimi
8,9 %
modeli po razstavi
nisem
podaril/a
razstavljal/a
7,8 %
2022?
6,7 %
ponovno uporabil/a
13,3 %
arhiviral/a
51,9 % arhiviral/a
57,7 %
nisem
razstavljal/a
15,6 %
ponovno
uporabil/a
13,0 % Kaj ste naredili
zavrgel/a
z umetniškimi izdelki
predelal/a
15,6 %
po razstavi 2022?
6 PRILOGE
2,6 %
podaril/a
6
158
6 PRILOGE
159
1,3 %
Ali ste predstavili
video/online izdelek
Ne.
na razstavi 2022?
68%
68 %
Da.
32%
32 %
preko pomnilniške naprave (USB) 66,67%
preko pomnilniške naprave (laptop) 14,29%
z online streamingom 19,05%
160
6 PRILOGE
6 PRILOGE
161
Ali bi v prihodnosti
želeli prodati izdelke
z razstave?
Da
60,9 %
Ne vem
28,2 %
Ne
10,9 %
162
6 PRILOGE
6 PRILOGE
163
KONČNE OPOMBE
21
Algae foam, Material District, 19. 10. 2019, dostopno na (30. 1. 2023).
duction, Museum id, dostopno na (30. 1. 2023).
na (30. 1. 2023).
2
Rezultati ankete za študente Razstava ALUO, kjer je sodelovalo 64
23
Machines, Precious plastic, dostopno na (30. 1. 2023).
3
Sustainable cultural production toolkit, dostopno na (30. 1. 2023).
terialsbank.com/material/sawdust-natural-adhesive/> (30. 1. 2023).
4
Vožnja s Toyoto Corollo 2020 porabi za 10 km 1,97 kg CO2 ekv. Po-25
Claire ELLIS, Recycled clay, Future materials bank, dostopno na datek pridobljen iz Toyota Corollo 2020, CO2 everything, dostopno na (30. 1. 2023).
tic/> (30. 1. 2023).
5
Greenhouse Gas Equivalencies Calculator, EPA, dostopno na 26
Sara BAPTISTA DA SILVA, Ceramic, Coffee ground, Future materials
(30. 1.
bank, dostopno na (30. 1. 2023).
6
Prav tam.
27
Ott tree sap, Future materials bank, dostopno na (30. 1. 2023).
hubspotusercontent30.net/hubfs/8729084/To%20Carbon%20Neutral%20
28
E-waste glass, Future materials bank, dostopno na (30. 1. 2023).
-%20May%202021.pdf> (30. 1. 2023).
29
Mycelium, Future materials bank, dostopno na (30. 1. 2023).
Gas Emissions, dostopno na (30. 1. 2023).
sions.pdf> (30. 1. 2023).
31
Lucila KENNY, Plant pigments, Future materials bank, dostopno na 9
Ljubljana Design Biennale’s Sustainable Cultural Production Toolkit,
(30. 1. 2023); Julies bicycle, 14. 12. 2022, dostopno na (30. 1.
Vera GULIKERS, Egg, Future materials bank, dostopno na (30. 1. 2023); 10
Waste Age: What can design do?, the Design museum, dostopno na Shahar LIVNE, Blood, fat, bone, Future materials bank, dostopno na (30. 1.
www.futurematerialsbank.com/material/blood-leather/> (30. 1. 2023); 2023).
Lucila KENNY, Bark, Future materials bank, dostopno na (15. 3. 2023); opno na (30. 1. 2023).
bank.com/material/bacteria-2/> (30. 1. 2023); 12
Sustainable Exhibition Design & Construction Toolkit, Cam-Lucila KENNY, Avocado Seed, Future materials bank, dostopno na (30. 1. 2023); Black loads/2018/06/53122-SEDC-Toolkit_web-version_.pdf> (30. 1. 2023).
wulnut ink,
13
Več o certifikatih na Sustainable cultural production toolkit, dostop-32
Greta Desirèe FACCHINATO, Charcoal, Future materials bank, no na (30. 1. 2023).
dostopno na (30. 1.
14
Trajna collective, Japanese knotwed, Future materials bank, dostop-2023).
no na 33
Waste age, Spin, dostopno na (30. 1. 2023).
(30. 1. 2023).
15
Honeycomb board, Material District, 2. 4. 2010, dostopno na 34
Sustainable cultural production toolkit, dostopno na (30. 1. 2023).
tainable-toolkit.czk.si/> (30. 1. 2023). in Tom GREENWOOD, 20 ways to make 16
Carolina PACHECO, Carrageenan, Future materials bank, dostopno your website more energy efficient, Wholegrain digital, 23.10.2019, dostopno na (30. 1. 2023).
na (30. 1.
2023).
17
Evelina KUDABAITE, Tree bark, Future materials bank, dostopno na
(30. 1. 2023).
35
Lignoloc wooden nails, Material District, 2. 10. 2018, dostopno na
(30. 1. 2023).
18
Trajnostna kulturna produkcija: muzej, Ljubljana, 2022, str. 12–13.
36
Linen, CO2 everything, dostopno na (30. 1. 2023).
pno na (30.
1. 2023).
37
Construction felt, Hempflax, dostopno na (30. 1. 2023).
20
Mycelium materials Europe, dostopno na (30. 1. 2023).
38
Roberta Lebed LLOPART, Banana fiber, Future materials bank, dost-164
6 PRILOGE
6 PRILOGE
165
opno na (30. 1. 2023).
na (30. 1. 2023).
39
Alexander MARINUS, Raw jute, Future materials bank, dostopno na 64
Prav tam.
(30. 1. 2023).
65
Prav tam.
40
Are digital images really free?, Japan Camera Hunter, dostopno na 66
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno
na (30. 1. 2023).
(30. 1. 2023).
67
Chris EDWARDS, Gary PARKER, An environmental comparison of 41
Paper calculator, Environmental papernetwork, dostopno na paper and plastic labels, Intertek, dostopno na (30. 1. 2023).
wp-content/uploads/2018/05/Environmental_comparison_of_paper_and_plas-43
Trajnostna kulturna produkcija: muzej, Ljubljana, 2022, str. 13.
tic_labels_____.pdf> (30.1.2023).
44
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno 68
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno na (30. 1. 2023).
na (30. 1. 2023).
45
Kapa (Product guide), 3A composites, dostopno na (30. 1.
70
Prav tam.
2023).
71
Prav tam.
46
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno na (30. 1. 2023).
47
Nachhaltigkeitsrechner, Initiative pro recycling papier, dostopno na (30. 1.
2023).
48
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno na (30. 1. 2023).
49
Eggs, CO2everything, dostopno na (30. 1. 2023).
50
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno na (30. 1. 2023).
51
Prav tam.
52
Prav tam.
53
Glass Recycling - Life Cycle Carbon Dioxide Emissions, British glass, dostopno na (30. 1. 2023).
54
Carbon calculator, Sustainable tools in cultural heritage, dostopno na (30. 1. 2023).
55
Sustainable cultural production toolkit, dostopno na (30. 1. 2023).
56
George KAMIYA, The carbon footprint of streaming video: fact-checking the headlines, IES, 11. 12. 2020, dostopno na (30. 1. 2023).
57
Rezultati ankete za študente Razstava ALUO, kjer je sodelovalo 64
študentov. Anketa se nahaja v poglavju 5.3.
58
Apple Macbook pro 16, CO2everything, dostopno na (30. 1. 2023).
59
Apple Ipad pro, CO2everything, dostopno na (30. 1. 2023).
60
Apple iPhone, CO2everything, dostopno na (30. 1. 2023).
61
Wool, CO2everything, dostopno na (30. 1. 2023).
62
Acrylic fabric, CO2everything, dostopno na (30. 1. 2023).
166
6 PRILOGE
6 PRILOGE
167
Document Outline
Izziv
Naš pristop
Analiza semestrske razstave UL ALUO
Priporočila 4.1 Primeri dobre prakse 4.1.1 Študije primerov
4.2 Smernice
za prihodnje ravnanje
Zaključek
Priloge 6.1 Podrobna analiza materialov
6.2 Vprašalnik za tiskarje
6.3 Anketa za študente