LETUS
NAROČILA KURILNEGA OLJA
tel . 03 891 56 11
Na slavnostni seji občine Mozirje podelili priznanja in denarno nagrado
STRAN 7
Minili je 70 let od osvoboditve Zgornje Savinjske doline in smrti Karla Destovnika Kajuha
STRAN 15
BENCINSKI SERVIS
Oglasi
2 Savinjske novice št. 18, 2. maj 2014
Iz vsebine:
Tretja stran
Nezadovoljni s pogoji dela brez prave volje za praznovanje
Tema tedna:
1. maj, (še vedno) praznik dela?......................4
Budnice letos ne bo:
Godba Zgornje Savinjske doline
želi igrati, vendar sredstev ni..............................5
Občinski svet Nazarje:
JP Dom bo pripravil program prestrukturiranja,
upajo na uspešne dogovore z upniki................6
KZ Šaleška dolina:
Za doseganje dobrih rezultatov si prizadevajo vsi udeleženi...............................8
SŠGZ:
Gospodarsto je lahko le s skupnimi močmi kompetenten sogovornik vladi..........9
Občinski svet Mozirje:
Prostore ambulante bodo
odprodali zdravnici Karmen Fürst....................9
Posledice žledoloma
Poškodovanih 39 odstotkov gozdov in skoraj vse gozdne prometnice...................10
Mozirski gaj:
Zacveteli milijoni cvetov....................................17
Gornji Grad:
O naglušnosti in slušnih pripomočkih.........21
(ŠS)
ISSN 0351-8140, leto XLVI, št. 18, 2. maj 2014. Izhaja vsak petek. Ustanovitelj: Skupščina občine Mozirje. Izdajatelj: Savinjske novice, d.o.o. Nazarje, Savinjska cesta 4, 3331 Nazarje. Glavni in odgovorni urednik: mag. Franci Kotnik. Izvršni urednik: Igor Solar. Naslov uredništva: Savinjske novice, Savinjska cesta 4, 3331 Nazarje. Telefon: 03/83-90-790, telefon in faks: 03/83-90-791. E-po-šta: urednistvo@savinjske.com. Internet: http://www.savinjske. com. Cena za izvod: 1.60 EUR, za naročnike: 1.44 EUR. Tisk: Grafika Gracer, Lava 7b, Celje. Naklada: 2.500 izvodov.
V začetku aprila je v 28 članicah Evropske unije potekala raziskava Eurobarometer, v kateri je 26.572 vprašanih odgovarjalo na vprašanja, kako so zadovoljni z razmerami, v katerih delajo. Analiza odgovorov je pokazala, da dobra polovica (57 %) anketiranih meni, da so se njihovi pogoji dela v zadnjih petih letih poslabšali, kar 66 odstotkov Slovencev pa je odgovorilo, da delajo v slabih razmerah.
Kot pogoje dela so izvajalci raziskave opredelili delovni čas, organizacijo dela, zdravje in varnost pri delu, sodelovanje delavcev pri odločanju o pogojih dela in odnose z delodajalci. Najbolj zadovoljni z razmerami, v katerih delajo, so na Danskem, kjer je kar 87 odstotkov vprašanih povsem zadovoljnih, sledijo jim Luksemburžani s 86 in Finci s 84 odstotki, na dnu lestvice pa so Grki, med katerimi jih je s pogoji dela zadovoljnih le 16 odstotkov. Bolj pri koncu lestvice smo skupaj z Romuni in Portugalci s tretjino povsem zadovoljnih tudi Slovenci.
Delovne razmere so se v zadnjih petih letih izboljšale le v Estoniji, na Malti in v Litvi. Slovenija se je po tem kriteriju uvrstila na zadnje mesto, saj je več kot štiri petine vprašanih odgovorilo, da so se njihovi pogoji dela v minulih letih poslabšali. Med manj zadovoljnimi so starejši od 55 let, tisti z nižjo izobrazbo in ženske.
Večina vprašanih v 28 državah EU, tudi v Sloveniji, je zadovoljna z delovnim časom, podob-
no velja tudi za zanimivost njihovih delovnih nalog, nekoliko manj pa so ljudje zadovoljni s količino dela, ki ga morajo opraviti. 91 odstotkov vprašanih Slovencev meni, da lahko svoje delo opravljajo samostojno in brez pretiranega vmešavanja nadrejenih, precej manj pa jih uspeva dovolj dobro usklajevati svojo službo z zasebnim življenjem.
85 odstotkov vprašanih v Evropski uniji meni, da delajo v zdravih in varnih razmerah. Slovenci smo pri tem za odtenek pod evropskim povprečjem. Kot največje tveganje za zdravje so vprašani prepoznali stres, saj jih več kot polovica meni, da jim vsakodnevno uničuje zdravje. Zaradi stresa najbolj trpijo na Švedskem, v Belgiji in na Hrvaškem, Slovenci pa smo glede stresa dva odstotka nad povprečjem EU. Več kot petini vprašanih zdravje ogrožajo tudi anksiozne motnje in depresivnost.
Praznovanje letošnjega praznika dela ne bo tako slovesno kot včasih, tudi v Zgornji Savinjski dolini ne. Sindikati so se odrekli tradicionalni bu-dnici z godbo na pihala, a to je le simboličen pokazatelj stanja, v katerem se nahaja naša družba. Politika vestno skrbi za ustvarjanje negotovosti in komu, ki je zaskrbljen, je sploh do praznovanja?
Stalni zunanji sodelavci (razvrščeni po abecednem vrstnem redu): Franjo Atelšek, Marijan Denša, Tatiana Golob, Andreja Gumzej, Benjamin Kanjir, Marija Lebar, Roman Mežnar, Jože Miklavc, Igor Pečnik, Franjo Pukart, Katja Remic Novak, Ciril M. Sem, Štefi Sem, Marija Šukalo, Aleksander Videčnik, Zavod za gozdove. Poslovna sekretarka: Cvetka Kadliček. Grafično oblikovanje: Uroš Kotnik.
Rokopise, objave, razpise in oglase je potrebno dostaviti v uredništvo najkasneje osem dni pred izidom tekoče številke. Na podlagi Zakona o davku na dodano vrednost sodi časopis Savinjske novice med proizvode, za katere se obračunava davek na dodano vrednost po stopnji 9,5%. Objavljenih rokopisov in fotografij ne vračamo. Pridržujemo si pravico krajšanja besedil. Pisem bralcev in oglasov ne lektoriramo. Izključno pisne odpovedi sprejemamo za naslednje dvomesečje.
Vodja marketinga: Helena Kotnik, trzenje@savlnjske.com
Savinjske novice št. 18, 2. maj 2014
3
Tema tedna
1. MAJ, (ŠE VEDNO) PRAZNIK DELA?
Večja zaposlenost (in razlog za praznovanje) da, a šele čez nekaj let
V Savinjsko-šaleški regiji je vsako leto najbolj obiskana prireditev ob prazniku dela prvomajsko srečanje na Graški gori. (Foto: Jože Miklavc)
Makroekonomske napovedi kažejo, da je Slovenija zunaj gospodarske recesije. Takšen podatek bi lahko bil razlog za veselo praznovanje praznika dela. Tudi informacija, da vlada v nacionalnem reformnem programu obljublja 60 tisoč novih delovnih mest, vzbuja optimistično razpoloženje mnogih, ki iščejo delo. A ekonomisti opozarjajo, da bo za slovenskega delavca potrebnih še vsaj nekaj težkih let, preden bo lahko 1. maj, praznik dela, praznoval v pravem pomenu besede. Padec brezposelnosti lahko v najboljšem primeru pričakujemo šele leta 2016.
VLADA IN PODJETNIKI OPTIMISTIČNO NAPOVEDUJEJO POVEČANJE ZAPOSLENOSTI
Banka Slovenije je za letošnje leto napovedala gospodarsko rast v višini 0,6 odstotka, za naslednji dve leti pa 1,4- in 1,7-odstotno rast. Vlada je v nacionalnem reformnem programu 2014-
Nada Pritržnik, sekretarka Šaleško-savinjske-ga sindikata:
»Delodajalci odpuščajo, kršijo zakonodajo, ne plačujejo prispevkov, ne izplačujejo plač, načrtno zapirajo podjetja in ustanavljajo nova z namenom izogibanja poplačil obveznosti. Zakonodaja to dopušča. Plače se zmanjšujejo, povečuje se samo še minimalna plača. Le-ta sega že nekje v V. tarifni razred, kar pomeni, da jo prejema vedno več delavcev.
Število brezposelnih narašča, mladi intelektualci in obrtniki se selijo v tujino. Potem je tu še nevzdržen socialni, pokojninski in zdravstveni sistem, premajhna inovativnost in podjetnost, visoka obdavčitev plač. Podjetja in z njimi cela Slovenija propadajo, stagnirajo in nazadujejo.
V teh časih je vprašanje, kaj delavci še sploh lahko praznujejo 1. maja. Vsekakor to, da so se delavci na ta dan leta 1886 začeli boriti za svoje pravice in skozi zgodovino dosegli mnogo. Povezani, enotni in odločni moramo imeti upanje. Ostati moramo pozitivni, ne smemo pa pomešati med resnico in slepim optimizmom.
Postati moramo aktivni, se razvijati in na vseh področjih težiti k odličnosti. Ne smemo si dovoliti niti en sam dan stagniranja in ne smemo prenašati izkoriščanja. Ne smemo biti brezvoljni in brezplodno razpravljati o težavah. Zastaviti si moramo cilje in jih z znanjem ter trdim delom doseči. Biti moramo vztrajni, močni, ponosni in samozavestni.«
V_J
2015, namenjenemu Bruslju, napovedala povečanje zaposlenosti na raven 850 tisoč delovno aktivnih prebivalcev do konca leta 2015. Letošnjega februarja je bilo delovno aktivnih 783.276 oseb, kar je najnižji nivo zaposlitve od osamosvojitve dalje.
Tudi na Gospodarski zbornici Slovenije so optimistični glede možnosti ustvarjanja novih delovnih mest. Menijo, da jih je do leta 2020 mogoče ustvariti 83 tisoč. Podjetniki ocenjujejo, da
Stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji v februarju je bila 14,2-odstotna. V 18 občinah je bila več kot 20-odstotna, v štirih pa več kot 25-odstotna. Nnajvišja v Sloveniji je bila v občini Kuzmi 26,7-odstotna.
Občine Zgornje Savinjske doline ne spadajo med kritične glede brezposelnosti, saj je bila v letu 2013 v vseh stopnja registrirane brezposelnosti nižja od februarskega povprečja. Z največjo registrirano brezposelnostjo se spo-
je te številke mogoče doseči, za kar pa so nujne strukturne spremembe, predvsem znižanje stroškov dela in davkov. Industrije s potencialom pa je treba podpreti s subvencijami.
SINDIKATI V VARČEVALNIH UKREPIH NE VIDIJO ZAGONA GOSPODARSTVA
Ljudi, ki se iz meseca v mesec prebijajo z nizkimi prihodki ali so zaradi izgube službe celo ob te, pa zanimajo konkretna dejstva: kdaj bo gospodarska rast dejansko omogočila nova delov-
na mesta in zmanjšala brezposelnost?
Konec februarja je bilo v evidenci brezposelnih v Sloveniji prijavljenih 129.764 oseb, kar je 5.698 več kot februarja lani in največ po letu 1998. Podatki Statističnega urada Republike Slovenije (STAT) kažejo, da se je v letošnjem februarju stopnja registrirane brezposelnosti znižala pri osebah starih 50 in več let, prav tako se je nekoliko (za 0,1 odstotne točke) znižala med mladimi v starostnem razredu 25 do 29 let. Tudi šte-
padajo v občini Luče, kjer je bilo po podatkih STAT-a v lanskem letu brezposelnih 14 odstotkov občanov. Z 12,8 odstotka jim sledi občina Gornji Grad, nekoliko manjšo (12 odstotkov) so namerili na Ljubnem ob Savinji. V občinah Nazarje in Solčava je bilo lani zabeleženih 11,2 odstotka brezposelnih, v Mozirju še nekoliko manj (11,1 odstotka). Najmanj brezposelnih (10,9 odstotka) pa so v letu 2013 registrirali v občini Rečica ob Savinji.
vilo samostojnih podjetnikov se je februarja glede na enako obdobje lani povečalo za 5,6 odstotka.
Z uvajanjem varčevalnih ukrepov in vladnimi »grožnjami« z zmanjšanjem števila zaposlenih v javnem sektorju v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije ne vidijo možnosti povečanja delovnih mest. Zato od vlade zahtevajo, da pripravi nacionalni investicijski program, ki bo dejansko zagnal gospodarstvo in pripomogel k odprtju kakovostnih delovnih mest.
Tatiana Golob
Najmanj brezposelnih v letu 2013 v občini Rečica ob Savinji
4 Savinjske novice št. 18, 2. maj 2014
Aktualno
PRVOMAJSKE BUDNICE LETOS NE BO
Godba Zgornje Savinjske doline želi igrati, vendar
sredstev ni
Prvomajska budnica ima dolgo tradicijo. Prebivalce Zgornje Savinjske doline je v zadnjem desetletju, z izjemo enega leta, vsako leto ob prazniku dela razveseljevala glasba Godbe Zgornje Savinjske doline. Godbeniki so vsakokrat z veseljem prekrižarili celotno dolino, saj pravijo, da je bil odziv prebivalcev zelo dober. Letos prvomajske budnice ne bo.
Po besedah sekretarke Šaleško-savinjski sindikatov Nade Pritržnik razlog tiči v težavah pri dogovarjanju med občinami in predstavniki godbe. Na drugi strani pa godbeniki trdijo, da sami niso krivci, saj so le izvajalci budnice, medtem ko je za organizacijo in dogovarjanje z župani zadolžen sindikat.
VEDNO TEŽJI DOGOVORI Z DONATORJI
Pritržnikova je povedala, da težave z organizacijo budnice nastajajo zadnjih nekaj let: »Predvsem nastajajo težave pri dogovarjanju med občinami in izvajalcem Godbo Zgornje Savinjske doline, konkretneje z njenimi predstavniki. V lokalnih skupnostih v Zgornji Savinjski dolini se je bilo vedno težje dogovoriti o finančnih prispevkih, ki jih je za izvedbo potreboval izvajalec. Kot da ni bilo pravega posluha ali interesa, predvsem pa vedno manj oziroma premalo denarja. Izvajalcu so tako ostajali odprti računi, mi kot organizator smo se počutili odgovorne zanje, dogovori z donatorji, ki so v preteklosti prispevali v te namene, pa so bili vedno težji.«
PREDSTAVNIK SINDIKATA NE OBISKUJE VEČ ŽUPANOV
Matej Kranjc, predstavnik Godbe Zgornje Savinjske doline na očitke Pritržnikove, da se pred-
stavniki godbe niso znali dogovoriti z občinami za financiranje, odgovarja: »V prejšnjih časih je predstavnik sindikata obiskal vse župane v dolini in priskrbel sredstva, ki jih potrebujemo za avtobusni prevoz, prehrano in ostale stroške. V zadnjem času pa župani s strani sindikatov dobijo samo dopis s prošnjo o financiranju prvomajske budnice. Na tej prošnji je moj kontakt in se nato jaz ukvarjam s prepričevanjem županov, kar pa v bistvu ni moje delo, ampak delo sindikata.
Nekatere občine krijejo materialne stroške, ostale v neki meri pomagajo finančno, vendar ne pokrijemo vseh stroškov izvedbe. Pojavlja se tudi neplačevanje izdanih računov. Mi imamo sprejet letni finančni ter delovni plan, v katerem so sredstva namenjena za redno delovanje društva, s katerimi nikakor ne moremo
(so)financirati organizacije drugih organizatorjev.«
V GODBI ZAVRAČAJO TRDITVE SINDIKATA
Kranjc je kritičen do sindikata, saj pravi, da so godbeniki do sedaj z veseljem vsako leto obiskali vse kraje v dolini in zaigrali tudi prebivalcem Centra starejših Gornji Grad: »Zato vsekakor zavračamo trditve, da so vzrok težavam pri organizaciji budnice tudi predstavniki godbe, kot je navedeno v dopisu sindikata,« je bil jasen.
Dodal je še, da bi lahko v prihodnjih letih organizator z malo truda zagotovil minimalna sredstva za izvedbo tradicionalne budnice, saj bi bilo tradicijo škoda prekiniti. O zadevi bo razpravljal upravni odbor godbe, ki bo dorekel, na kakšen način se bo prvomajska budnica izvajala v prihodnje.
Katja Remic Novak
Slika, ki je letos 1. maja v živo ne bomo videli. (Foto: Ciril M. Sem)
DRUŠTVO SREČALIŠČE, DRUŠTVO ZA PSIHOTERAPIJO IN SKUPINSKO DELO
Brezplačna psihosocialna podpora bolnim in
njihovim svojcem
Društvo Srečališče s sedežem v Celju je za projekt Organizacija in izvedba psihosocialne podpore dolgotrajno bolnih v celjski regiji pridobilo podporo sredstev finančnega mehanizma EGP 2009-2014. Podpora prebivalcem regije je tako brezplačno na voljo v letih 2014 in 2015.
Cilj projekta je podpreti družino, ki se sooča z rakom oziroma drugo dolgotrajno boleznijo. Za delo s prizadetimi se bo društvo posluževalo dobrih praks psihosocialne podpore svojih norveški partnerjev. V Srečališču so si za cilj zadali spodbujanje pogovora o doživljanju bolezni in njenih posledicah za čustvovanje posameznika
ter družine. S pomočjo projekta želijo ustvariti skupnost, v kateri je bolan človek sprejet in podprt in ne izločen, kot se pogosto zgodi.
Vsem, ki želijo pomoč, v društvu ponujajo različne oblike podpore, med njimi individualne pogovore na oddelku za hematologijo in onkologi-jo v Splošni bolnišnici Celje, posvete, na katerih je lahko prisotna vsa družina, ter organizirane skupine namenjene različnim profilom oseb povezanih z boleznijo.
V društvu jim bodo pomagali najti zanje najbolj primerno obliko podpore. K sodelovanju vabijo prostovoljce, še posebej takšne z izkušnjami, in nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s
podpornimi dejavnostmi.
Partnerji projekta so Fakulteta za psihotera-pevtsko znanost Univerze Sigmunda Freuda v Ljubljani, Splošna bolnišnica Celje in oddelek za družinsko terapijo na Diakonhjemmet University College v Oslu na Norveškem.
TG
Vsaka oblika podpore ima svoje prednosti in omejitve, zato v društvu zainteresirane vabijo, da pokličejo na GSM številko 041 454 415 ali jim pišejo na elektronski naslov info@srecalisce.si.
v_^
5 Savinjske novice št. 18, 2. maj 2014 I
Iz občin
OBČINSKI SVET NAZARJE
JP Dom bo pripravil program prestrukturiranja, upajo na uspešne dogovore z upniki
O problematiki Javnega podjetja Dom Nazarje bi morali nazar-ski svetniki razpravljati že na pretekli seji, a so zaradi obširne tematike zahtevali posebno sejo, Ta je bila v sredo, 23. aprila. Predloga županje Majde Podkrižnik, da bi bila seja zaprta za javnost, svetniki niso podprli. Razlog za zaprto sejo naj bi bili zaupni podatki iz gradiva, ki so se nanašali na podjetje Dom Nazarje.
Na seji se je izkazalo, da imajo svetniki željo, da podjetje ostane, saj je pomembno za občane. Občinski svet se je seznanil s poslovnim poročilom podjetja in njegovo insolventnostjo. Po dolgi razpravi so bili sprejeti sklepi, da JP Dom v dveh mesecih pripravi program prestrukturiranja podjetja v skladu z zakonodajo ter da se od-
nadzorni organ podjetja podali tudi svetniki.
Rdeča nit na trenutke tudi vroče debate je bila rešitev podjetja, kar pa je v veliki meri odvisno od upnikov. Oplotnik in Mlinarič sta namreč povedala, da je občina le še pravni lastnik podjetja, ekonomski pa ne več, saj so obveznosti presegle vrednost podjetja in s tem so ekonomski lastniki postali upniki. Zato je prestrukturiranje podjetja nujno, predvsem pa bi bilo dobro v dogovoru z upniki kratkoročne obveznosti spremeniti v dolgoročne in seveda najti še kakšen nov posel, saj se stroškov skoraj ne da več nižati.
DOKAPITALIZACIJE NE BO
Županja Podkrižnikova je povedala, da sredstev za dokapitaliza-
Direktor JP Dom Matej Pečovnik (prvi z leve) je od pripravljavcev analize
Franja Mlinariča (na sredini) in Žana Jana Oplotnika pridobil številne dobrodošle informacije za pripravo programa prestrukturiranja podjetja.
(Foto: Štefka Sem)
slej vse pogodbe za upravljanje cijo v proračunu ni planiranih in da
občinskih objektov podpisujejo tri-partitno.
BESEDA VSEM
Možnost razprave na seji so dobili vsi udeleženci, problematiko je najprej predstavila županja Majda Podkrižnik, svoje mnenje je podal direktor JP Dom Matej Pečovnik. Izsledke analize poslovanja in predlagane ukrepe sta predstavila pripravljavca dr. Žan Jan Oplotnik in dr. Franjo Mlinarič iz Inštituta Iris Maribor, svoje mišljenje pa so kot
stranska. Povedala je, da so določene podatke zahtevali tudi od JP Dom, ampak niso prejeli vseh. Dodala je še, da nikoli ni izjavila, da bo šlo podjetje v stečaj, in to tudi ni njena želja.
Direktor Matej Pečovnik je opisal stanje v podjetju ter omenil, da je trenutno težko pridobivati nove
pravljena po meri naročnika, pa se je s Štiglicem strinjala tudi svetnica Zora Štrucl.
Jože Pogorelčnik je izpostavil, da o naročilu analize niso bili obveščeni, kot trdi županja, prav tako se vidi, da ni sinergije med njo in Pečovnikom, kar še otežuje dogovarjanje in reševanje težav. Menil je
Županja Majda Podkrižnik je zavrnila očitke, da je analiza poslovanja podjetja Dom pristranska. (Foto: Štefka Sem)
je bilo vlaganja v podjetje in pokrivanja izgub dovolj. Ravno iz tega razloga so se odločili, da inštitutu naročijo izdelavo analize poslovanja in možnosti reševanja podjetja.
Povedala je, da doslej direktor Doma ni redno izvrševal sklepov občinskega sveta, prav tako komunikacija med njima ni bila najboljša, zato je dogovarjanje s Pe-čovnikom predala podžupanji Ireni Vačovnik in direktorju občinske uprave Samu Begiču. Prav tako je zavrnila očitke, da je analiza pri-
posle, predvsem zaradi negativnega predznaka, ki spremlja podjetje. Izpostavil je, da je potrebno zvišati ceno upravljanja stavb. Prav tako je izpostavil, da je bilo podjetje občini ves čas na razpolago, tudi za najemanje kreditov, občina pa bi lahko v sedanji situaciji podjetje podpirala in dala boljša izhodišča za dogovore z upniki. Glede na to, da je občina solastnik tudi pri obeh največjih upnikih, Energetiki Nazarje in JP Komunala Mozirje, pričakuje, da bi lahko bili dogovori uspešni.
SVETNIKI KRITIČNI Svetnik Janez Štiglic je v razpravi izpostavil odkup poslovnih prostorov občine od JP Dom, saj še vedno meni, da je bilo podjetje pri tem oškodovano. Prav tako je sporno obdobje od leta 2007-2012, brezpravno obdobje, kot ga imenuje Štiglic, saj v tistem času eden od odlokov, bistven za poslovanje JP Dom, ni veljal in vsi posli iz tega obdobja so po njegovem mnenju pravno nični. Da je analiza pri-
tudi, da bi občina svojemu podjetju morala dati več dela, ne pa, da išče zunanje izvajalce, ter da niso le svetniki, ampak cela občina sita nerazumevanja med glavnima akterjema. Temu mnenju se je pridružil tudi Bojan Štrukelj in dodal, da je JP Dom treba dati možnost in delo. Filip Strnišnik pa je opomnil, da so se zbrali, da bodo pomagali podjetju, in da je čas, da se najdejo prave rešitve.
KAJ TOREJ SLEDI?
Direktor podjetja Dom je dobil zeleno luč za pripravo programa za prestrukturiranja podjetja, vanj mora vključiti upnike. Rezultat bo sanacijski program. Pogoj za uspeh pa je prav gotovo to, da lastnik, to je občina, stoji za podjetjem, da bodo upniki verjeli, da obstaja možnost, da podjetje izplava iz rdečih številk. Vsi nadaljnji ukrepi bodo namreč odvisni od dogovorov z njimi in seveda od premoženja podjetja, ki je ključni faktor pri dogovarjanjih.
Štefka Sem
6 Savinjske novice št. 18, 2. maj 2014
Iz občin, Ljudje in dogodki
OBČINA MOZIRJE
Na slavnostni seji podelili priznanja in denarno
nagrado
Občina Mozirje na jurjevo, 24. aprila, vsako leto praznuje svoj praznik. Osrednji dogodek je bila tudi letos slavnostna seja v dvorani kulturnega doma, na kateri je župan Ivan Suhoveršnik zaslužnim občanom in organizacijam podelil priznanja in nagrado občine.
USPEŠNO ZAKLJUČENI PROJEKTI
Župan je obiskovalcem predstavil projekte v občini, ki so bili pred kratkim speljani do konca, in tiste, ki še potekajo. Uspešno so zaključili projekt gradnje široko pasovnega omrežja, s kate-
NAGRAJENCI OBČINE MOZIRJE ZA LETO 2014:
ZLATO PLAKETO S PRIZNANJEM OBČINE MOZIRJE
so prejeli: Osrednja knjižnica Mozirje za štirideset let delovanja knjižničarstva v občini Mozirje in celotni Zgornji Savinjski dolini, Peter Šir-ko za bogato udejstvovanje na vseh področjih kulture, za skrb pri razvoju kulturnih društev in dejavnosti, s katerimi se ukvarjajo, in Franja Na-raločnik za dolgoletno delovanje v različnih društvih, za srčno predanost učiteljevanju v Šmihe-lu in stalni skrbi za sočlovekov blagor.
DENARNO NAGRADO OBČINE MOZIRJE je prejelo Prostovoljno gasilsko društvo Mozirje za nesebično pomoč članov društva, ki se je pokazala predvsem ob predlanskih poplavah, ob lanski toči in letošnjem žledolomu.
rim bodo iz centrov oddaljeni občani imeli možnost priključitve na kvalitetno brezžično omrežje elektronskih komunikacij.
Na obeh podružničnih šolah in mozirskem vrtcu so izvedli energetske sanacije. Vsi ti objekti in stavba osnovne šole so ob tem dobili nove strehe. Lani je bil moderniziran še za-
PRED NOVIMI NALOGAMI
Še več je nalog, ki so pred njim in občinsko upravo. Veliko je projektov, za katere pridobivajo potrebne dokumente. Nekaj jih je že v izvedbi, še več jih čaka na čase, ko bo končana finančna kriza in s tem omogočen večji dotok sredstev iz državnega proračuna.
Nagrajenci z županom (od leve): Roman Cretnik mlajši (PGD Mozirje), Franja Naraločnik, Peter Sirko, Petra Širko Poljanšek (Osrednja knjižnica Mozirje) in župan Ivan Suhoveršnik
(Foto: Benjamin Kanjir)
dnji odsek petnajst kilometrov dolge ceste med dolino in Goltmi. Saniranih je bilo nekaj vodotokov, ki so prestopili bregove ob poplavah novembra 2012.
Evropski denar dela
v ■ v
§ C
c n o "
■S M™ o o O
cl. a a
i
O
co
to
ra
t/) CD u
ra
LTt
n3
to
2
<£ rvj
m on no
s i
C -S
> «j
co
C
"O
■2J
«J C
a>
"I
(TJ C
>
03 g.
E o
X)
o
C
'c
f cc
¡¡D
< 1 a g
X)
o
CL "8 <1> C trt CL <1) O
E
S
=3
5 .9 > kj O o
C
8
l/l Cl
-a o a_
> o
t/> U
c
£
.cu
ro O
Naročniški klub
SAVINJSKE NOVICE
Ugodnosti za naročnike
Nižja cena tednika Savinjske novice
Za naročeni in dostavljeni izvod Savinskih novic plačate manj kot pri vašem prodajalcu časopisov.
Brezplačna dostava Savinjskih novic
na celotnem območju Republike Slovenije.
Dostava na drug naslov
Med dopustom ali med daljšo odsotnostjo vam Savinjske novice dostavimo na drugi želeni naslov.
Popusti
Naročniki Savinjskih novic imajo 15 % popust pri objavah osmrtnic, zahval, malih oglasov in čestitk bralcev.
Nagradna žrebanja
Občasne nagradne igre z lepimi nagradami (izleti...) za naročnike Savinjskih novic.
ffct