&
Prvi slovenski dnevnik v
Zjedinjenih državah. Izhaja vsak dan Lzvzcmši nedelj in praznikov.
List Slovenskih delavcev v c>4meriki.
TELEFON PISARNE: 127» &ECTOB.
Entered as Second-Class Matter, September 21. 1903, at the Post Office at New York, N. Y„ under the Act of Congress of March 3. 1879.
TELEFON PISARNE: 1279 RECTOJL
NO. 46. — ŠTEV. 46.
NEW YORK, MONDAY, FEBRUARY 25, 1907. — V PONEDELJEK, 25. SVEČANA 1907.
VOLUME XV. — LETNIK XV,
Poslovanje kongresa. V senatu in zbornici.
V SENATU SO SE BAVILI Z DOVOLITVAMI ZA POLJEDELSKI ODDELEK. GOZDNE REZERVE.
Cirkulacija denarja nacijonalnih bank. — Odredbe proti želez-micam odpadejo.
DRUGI PREDLOGL
Washington, 24. feur. V senatu so se pričeli včeraj baviti s posvetovanjem do volit venega pred.oga za poljedelstvo. Senator Hevburn je nastopil proti dovolitvi $1.000,000 za službo v gozdnih rezervacijah. Senator Patterson je skušal prodreti s svojim predlogom, da bi se gozdne reserve spremenile v polje. S tem ni uspel, dasiravno je dokazoval da ao take rezerve nepotrebne.
Popeludna je senator Aid rich govoril o valuti tako, da bi se nacijanaine banko prisilile plačevati obresti na vladino depozite, vsled česar naj se re^julira cirkulacija denarja nacijonalnih barak.
V z*su*i«ti^ej zbornici so zavrnili predlog, ki je zahteval strožje odredbo pred železnicam, ktere sedaj ne bodo odgovorne za nesreče, ki nastanejo, ako eo vslužbenci vsled predolgega dela za dtslo nesjxjsobni.
MADJARSKE GROZOVITOSTI PRED FORUMOM AMERIŠKEGA LJUDSTVA.
Slovaki v Ameriki so izdali brošuro s popišem skrajno krivične pravde proti rodoljubom Hlin-
ka, Tomik, d.r Srobar in drugim.
Slovaški državljani naše republike ao ravnokra izdali v deset tisočerih iz-tisih angleško brošuro, naslovljeno "svobodnemu ljudstvu Zjed. držav", v kterej natančno opisujejo vse mad-jarske grozovitosti proti Slovakom povodom politične sodne obravnave proti rodoljultom Rev. Andrej Hlin-ka, Rev. J<>s. Tomik, dr. Srobar in drugim, ktera se je vršila v Ruzom-berku na Oirr-kern dne 26. dec. 1906.
V brošuri, kttro so razj>oslali vsem ameriškim časopisom, politikom, predsedniku in članom kongresa, opisujejo trpljenje Slovakov na Ogrskem pod madjarsko divjaško upravo, ktera jih tira nizu je samo ra
.ui>, Mo.. 25. febr. Mrs. Terasa Dwyer je naprosila sodišče za ločitev zakona <«l svojega moža dr. Rob. J. D wye rja, ker slednji vedno zabavlja o Zjed. državah in hvali Ca-nado, ktera je njegova domovina.
Poročila sta se dne 12. okt. 1898 v New Yorku. Njen mož vedno trdi, da v V!*eh Zj»d. državah ni ni jed ne po-žtene ženske. Njen mož, ki je zelo bogat, se mudi sedaj v Evropi.
Požar in mraz.
Derter, Me., 24. febr. V trgovin-akem dela tukajšnjega mesta je napravil požar za $60,000 škode. GaŠe-nje je bilo nemogoče, ker ao vsi hi-d rant i zamrznili. Zgorelo je sedem tvrdk in £tiri rodbine ao morale bežati na prosto.
NESREČA NA ŽELEZNICI.
Ekspresni vlak Pennsylvania železnice je skočil raz tir.
Pittsburg, Pa.„25. febr. Vlak Philadelphia Express od Pennsylvania Railroad je za vozil na odprto izogi-bališče na 16. ulici in pri tem sta dva vagona skočila raz tir, dočim se je jeden razbil.
Ambulance raznih bolnic so bile takoj na licu mesta, dasiravno po zatrdilu uradnikov ni bil nihče ranjen.
Kasneje se je pa izvedelo, da je bilo na ekspresflem vlaku ranjenih pet žensk, toda ne nevarno. Slednje so obvezali in potem so nadaljevali svojo pot dalje proti zapadu.
flio si namenjen
2181, •trakt
ali pa ▼ Ameriko neti. xneaa: FRANK Nrv York, N. Y, in najbolje
PRETIRANE VESTI O ŽELEZNIČ-NEJ NESREČI.
Na ekspresnem vlaku, ki je skočil pri Johnstownu, Pa., raz tir, ni bil nihče ubit.
Altoona, Pa., 24. febr. Uradniki Pennsylvania železnice naznanjajo, da ni bil na ekspresnem vlaku, kteri je blizo Johnstowna skočil raz tir, ni jeden potnik ubit. Na vlaku, ki js najhitrejši v Zjed. državah in ki prevozi razdaljo med New Yorkom in Chicago v 18 urah, je bilo 54 potnikov, kteri so bili vsi ranjeni.
Štiri oso be utonile.
V Buffalo, N. Y., se je na jezeru v parku Delaware pri drsanju podri led. Pri tem so štirje drsalci utonili. —
Neresnične vesti.
Minot. N. Dafc., 23. febr. Semkaj so dospeli delegatje iz raznih county-jev North Dakote in vsi izjavljajo, da so poročila o odo pognali prodajalnico v zrak in da bodo njegovo ženo in vse štiri otroke umorili. Vendar se pa Michelangelo na ta pisma ni mnogo oziral in o tem niti policiji ni sporočil. Te grožnje pa niso bile prazne, kajti včeraj zjutraj oib 2:30 se je v mjegovej prodaj alnic i v resnici razletela bomba, ktera je vso sprednjo steno vrgla na niioo, razbila okna desetih hiš in provzročila med 2000 Italijani divjo paniko. Na lioe mesta je prišla policijska rezerva od postaje na Elizabeth Street* da je napravila zopet redi
Policaja Brueckner in Kingston sta na vogalu Elizabeth in Broome St. čakala, da prideta njuna naslednika na mesto, ko sta pred A'.ongovo prodajalnico opazila mali ogenj. Da ee prepričata, je-li sestnadstwpnej tenement nej hiši, kjer stanuje 20 rodbin, ne preti požar. Ko sta se približala hiši za 10 korakov, pripetila se je razstrelba, ki je oba policaja vrgla na sredo ulice.
Grocerija je popolnoma razdejana in gostilna je zelo poškodovana. Italijani, ki bivajo v okolici, so mis.ili, da imajo opraviti s potresom, tako so
se hiše stresle.
Detektiv Petrosino je po razstrelbi pričel s preiskavo in dognal, aa je bombo položil pred prodajalnico naj-brže -kak stanovnik dotič-ne hiše. Iz prodajalnice so leteli nad ognjem kosi premoga, spaghetti, maocaroni, olive, češenj in sir na nlico.
•Alonge je dobil prvo grozimo pismo dne 8. decembra Okrašeno je bilo z mrtvaško glavo in s prebode-nim srcem S pismom so lopovi od njega zahtevali $600.
-o--
Nezadovoljnost v Cal. Sprejem delegatov.
MEŠČANI MESTA SAN FRANCISCO BODO POZDRAVILI DELEGATE Z GNILIMI MI JAJCI.
Ker niso odločno nastopili proti Japoncem povodom posvetovanja v Washington!!.
JAPONSKE NAROČBE.
PANIKA V CERKVA.
V chicaškej italijanski cerkvi je bilo vsled klica "ogenj" 30 osob
ranjenih.
Chicago, 111., 25. febr. V italijanske j cerkvi na zapadnej strani mesta, nastala je med mašo za otroke vsled klica "ogenj", velika panika, pri ko-jej je bilo 30 osob, večinoma ženske in otroci, ranjenih.
Cerkev se nahaja v drugem nadstropju dotičnega poslopja. Iz cevi je uhajala para in ljudje so mislili, da je dim. Vsled tega je vse bežalo po stopnicah na prosto in mnogo jih je tudi po^kakalo skozi okno na prosto.
PREVEČ HRANE.
Profesor Chittenden je napravil več preiskovanj o hrani, ktero potrebuje zdrav človek in je pronašel. da je preveč, ako se trikrat na dan do sitega najemo. Temu dejstvu pripisuje on veliko število takozvanih modernih bolezni. Truplu nikakor ne u-gaja, ako se preveč nasiti, kajti pre-bavalni organi se morajo prej ali slej pokvariti vsled premnogega dela. Prvi znak tega stanja je zguba teka in telesne moči. V tem slučaju je hitra pomoč potrebna, da se prepreči popolno opešanje sistema in da se na-bero nove moči, tako da zamore prenašati vsa bremena modernega življenja. Trinerjevo ameriško grenko vino je izvrstno sredstvo v takih slučajih, ker ono vedno uredi prebaval-ne ožgane, jim da novo moč, ojači mišičevje in živčevje ter s tem vse truplo, Kjer sta tek in moč potrebna, nag se to sredstvo rabi. V lekarnah. Je*. Triner, 799 So. Ashliid Av«., Chicago, HL
San Francisco^ Cal-, 25. febr. Člani tukajšnje protijaponske in proti-kocrejske lige so imeli včeraj zvečer sejo ter sklanLi, da zahtevajo od po-stavodaje, da nemudoma sprejme zakon, kteri prepoveduje naseljevanje Japoncev.
Razni govorniki »o predlagali, naj se mayor Smitz in ostali delegatje, ko se vrnejo iz Washingtona, sprejmejo z metanjem gnilih jajc. Kljub temu je pa Schmitz sklenil, da bode še enkrat kandidiral za mayorja. — Kljub tesmi, da je "socijalist", je v tesnej zvezi z vsemi v San Franciscu poslujočimi trusti, ker to mu več (nese nego socijalizem.
Tokio, 23k. febr. Japonska je sklenila naročiti v Ameriki 50,000 ton želeanižmih relsov, ktere izdela United Steel Corporation v tovarni Carnegie Works. Japonska zahteva, da se delo čim preje izvrši in bodo plačali tono po $28.50 v tovarni. Novi materij al ibodo rabili za železnice v južnem Mandžuru.
UMORILI DUHOVNA
Njegovo truplo ao našli kraj železniškega tira.
Westborough, Mass., 25. febr. Moštvo nekega tovornega vlaka našlo je kraj tirov Boston & Albany železnice truplo duhovna Rev. dr. Everett D. Burra in sicer blizo mostu pri Summer Street. Kedo ga je ubil, ni znano. Od doma je odšel v soboto popoludne, ne da bi povedal, kam gre.
KF ""TANJE PARNIKOV. Dospeli ao:
La Provence 22. febr. iz Havre (že
poročano) s 1105 potniki. Philadelphia 23. febr. iz Southamp-
tona s 601 potniki. Etruria 24. febr. iz Laverpoola s 673 potniki.
Dospeti imajo:
Trave iz Bremena. Albano iz Hamburga. Lodovica iz Trsta. Prinz Sigismund iz Hamburga. Batavia iz Hamburga. Hudson iz Havre. Celtic iz Aleksandrije in Genove. Zeeland iz Antwerpena. Weimar iz Bremena. Kaiserin Auguste Victoria iz Hamburga. Cevic iz Liverpoola. Ryndam iz Rotterdam a. Furnessia iz Glasgowa.
Odpluti bodo:
Kronprinz Wilhelm 26. febr. v Bremen.
Regina 26. febr. v Hamburg. Peterburg 26. febr. v Lifoavo. Georgic 26. febr. v Liverpool. Francesca 26. febr. v Trst. Gregory More 26. febr. v Odeso. Oceanic 27. febr. v Liverpool Sami and 27. febr. v Antwerpen. Lord Dawnshire 27. febr. v Hamburg.
Noordam 27. febr. v Rotterdam. La Provence 28. febr. v Havre. Etruria 2. marca v Liverpool. Ciltic 3- marca v Liverpool. Philadelphia 2. marca v Southampton.
Zeeland 2. marca v Antwerpen. Weimar 2. marca v Bremen. FWnesria 2. marca v Glasgow. Batavia 2. nana ▼ Hamburg. Hudson 2. uiaroa v Havre. FriBdriA dar Qro—a 2. nana ▼ Q*-
Južne republike. Vojna v Srednji Anuiki.
Iz Avstro-Ogrske.
Popolna ločitev.
VOJNA MED HONDUBASOM IN VODJE POLITIČNIH STRANK V NICARAGUO SE ZAMORE RAZTEGNITI ŠE NA DRUGE REPUBLIKE.
Mirovno poravnanje med obema re-blikama je izključeno.
ROOSEVELT IN DIAZ.
Washington, 24. febr. Tukajšnji državni oddelek je dobil o vojni v Srednjej Ameriki sledeče uradno obvestilo, ktero je priposlal naš poslanik Combes iz Guatemale:
"Minister inostranih zadev republike Honduras brzojavlja, da so se mirovne obravnave radi upada nica-raguajske vojske na hondursko ozemlje prenehale in da je mirno poravnanje spornih zadev nemogoče."
Ako se bode vojna raztegnila še na kako drugo republiko, potem bode potrebno naše vojno brodovje na srednjeameriških vodoh pomnožiti. Sedaj se mude tamkaj križarka Chicago v Ajutli, Salvador, in topnicar-ka Marietta v Bluefields, Nicaragua, kjer imajo naši državljani velike ha-zijende.
Ako se Hondurasu pridružita v seel an je j vojni še republiki Salvador in Guatemala, kar ee bode najbrže zgodilo, poslala bode naša vlada tjekaj še tri 'križarke, da čuvajo tamikaj lastnino naših državljanov.
San Salvador, 24. febr. Javno mnenje v Srednjej Ameriki si želi, da bi posredovala v prid miru predsednika Roosevelt in Diaz, kar bodeta gotovo tudi storila.
Čete predsednika Bonilla so pri Co-biteci zasedle jako pozicijo, kjer pričakujejo napada Nicarague. Cobiteca je malo mesto, oddaljeno 70 milj od mesta Tegucigalpas v Hondurasu.
Managua, Nicaragua, 25. febr. Ni-caraguajski predsednik uradoma izjavlja glede vojne proti Honduras sledeče: ''Pričeli smo z vojno, ker je hondursko vojaštvo napadlo našo malo posadko na meji. Zahtevali smo zadoščenja, ne da bi ga dobili. Nicaragua je dosedaj zmagala v štirih bojih in se sedaj nahaja na hondurskem ozemlju njeno vojaštvo.
San Francisco, Cal., 25. febr. Od tu je odplul poštni parnik Newport v Panamo. Na njem je 600 zabojev streljiva za republiko Salvador.
NOVO CAT.TFORNIJSKO GLAVNO MESTO.
Mesto Berkeley postane glavno mesto.
San Francisco, Cal., 25. febr. — Včeraj dospelo je več članov califor-nijske postavodaje v Berke.ey. da si ogledajo mesto, ktero postane najbrže glavno mesto Californije. Bode-li prebivalstvo zadovoljno s tem, je naravno drugo vprašanje.
Countyji San Fraincisoo, Alameda in Los Angeles so za mesto Berkeley, ker je zemljepisna lega tega mesta ugodnejša Sedanje glavno mesto Sacramento pa nima uikacih prednosti in vrhu tega še slabo železuieno zvezo in še slabejše hotele.
"i ."'^i
um
KITI V BLIŽINI NEW YORKA.
Jednega so vjeli in sedaj se je pojavil dragi
Amagansftt, L. L, N. Y-, 25. febr. Minolo soboto so na morju blizo tukajšnjega obrežja vjeli velicega kita in včeraj popoludne se je pojavil tamkaj drugi, ki je pa ušel. Kita sta spremijevala dva manjša kita. Vsi so odplavali proti jugu, hitrejše nego najhitrejši parnik,
Včeraj so imeli lovci vea dan opraviti s kitom v najhujšem vremenu. Odrezali so mu rep in očistili 30 čevljev na dolgo meso. Iz kita bodo dobili najmanj 90 velikih sodov ribjega olja. Okostnieo je kapitan F. D. Shenk prodal newyorikemu mase ju aa $2400, dočim dofat aa sobe $1000 in za olj* naravno ie val.
AVSTRIJI ZAHTEVAJO PRAVIČNO SPRAVO ALI PA POPOLNO LOČITEV OD O-GRSKE.
Resolutmi maloruski dijaki; trinajst so jih hoteli izpustiti, toda oni nečejo ostaviti ječe.
PARNIK IMP BEATRIX NA PEČINAH.
Dunaj, 24. febr. Po vseh krajih Avstrije se visi sedaj vsestranska volilna agitacija in iz govorov vodij vseh političnih stranik je razvidno, da se bodo v Avstriji za razmerje z Ogrsko v bodoče bolj (zanimali, nego sedaj. Te dni je bil železniški minister I>eržata v Gradcu, kjer je v svojem govoru zahteval glede Ogrske pravično spravo ali pa popolno ločitev. Iz tega sledi, da v avstrijskih merodaj-nih krogih ne bodo več trpeli, da bi Ogrska tudi v Avstriji vladala.
Lvov, avstr. Poljska, 24. febr. — Razburjenje radi postopanja Poljakov proti maloruskim dijakom, kteri so še vedno radi znanih izgredov v ječi, je še vedno veliko. Trinajst dijakov, fcteare- so sklenili izpustiti iz ječe, neče zaporov ostaviti, dokler tudi njihovi tovariši ne bodo prosti.
Trst, 24. febr. Parnik Imperatrix, ki je last avstrijskega Lloyda, je v petek zvečer na potu iz Trsta v Bombay, Indija, pri rtu Eltaphomisi na otoku Kritu zavozil na pečine. Parnik je majhem in na njem je bilo vsega skupaj le 150 mornarjev in potnikov. Iz Trsta je odpul dne 19. t m. Prva poročila so javila, da se je parnik kmalo potem, ko je zavozil n. BAJCHNEJSl DNEVNIKI
Samo
lOO iztisov
je še na razpolago AMERIKANSKO-SLOVENSKEGA KOLEDARJA za to leto. .Kdor rojakov ga še nima, naj seže po njem, dokler ga je kaj v zalogi.
Upravništvo "Glasa Naroda".
Razne novosti
iz inozemstva.
VOLITVE V TRANSVAALSKI PARLAMENT; ZMAGA BUKOV; GEN. BOTHA MI-NISTERSKI PRED-SEDNIK
Versko delovanje duhovnov v Franciji. — "Sodnjega dneva" še ne bo.
PSI NA POLICIJO.
RaznoterostL
Pretoria, Transvaal, 24. febr. Prvo ministerstvo transvaalske kolonije bode tudi bursko in sicer: Minister-ski predsednik je general Botha; ko-lonijalni minister Smuts; minister za zemljišča in javna dela T. Cullinan; pravosodni minister De ViUiers in minister rudokopstva J. Rissik.
Pariz, 25. febr. Župnika v Anee-montu pri Verdunu so zaprli, ker je podaril muzeju Lonore soho Marije Magaalene. Soho je postavila rodbina de la Cour na vznožju necega griča in v minolem maju jo je nekdo ukradel. Sedaj se je dognalo, da je imenovani župnik soho sam ukradel, jo prodal nekemu starinarju in slednji jo je podaril muzeju.
Pariz, 25. febr. Tukajšnja obrežna policija si je nabavila pse za lov na zločince in za reševanje ljudi.
Neapolj, 25. febr. Tukaj krožijo vesti, da se bole v kratkem v zemljo zadel nek komet, kteri jo bode zdrobil. Profesor Matteucci trdi, da je to izmišljotina, ker še ni dognano, v koliko upliva kak komet na zemljo.
Hoek van Holland, Nizozemska, 24. febr. Včeraj rano zjutraj so rešili še zadnje tri osebe raz razvalin angleškega parnika Berlin. Rešene osobe sta dve ženski in jeden otrok. Od vseh 143 o~ob. kar jih je bilo na parniku, je torej 15 rešenih. Pod krovom razdejanega parnika so našli včeraj popoludne 22 trupelj.
Kodanj, Danska, 23. febr. Neka nepoznana trojamborna jadranka, ki je bila na potu iz Norveške v Bremen, se je pri Fjaltringu na zapad-nem obrežju Jutlanda potopila. Rešilno moštvo ni moglo priti na pomoč. Osemnajst mornarjev je utonilo.
VESTI IZ RUSIJE.
Varšava, 24. febr. Vojno stanje, ktero je vlada v tukajšnjem mestu nameravala v marcu razveljaviti, se na nedoločen čas podaljša in sicer radi zadnjega napada na tukajšnjo pošto, ko je bilo pet osob ustreljenih. Deset ranjencev je kasneje umrlo.
Odesa, 24. febr. Teroristi (eifuti) so včeraj vrgli pod voz, v kterem se je peljal policijski šef, bombo, in so uradnika težko ranili. Vsa okna bližnjih hiš so se razbila.
Denarje v staro domovino
pošiljamo:
pošiljamo:
za $ 20.50 ............ 100 kron,
za $ 40.90 ............ 200 kron,
za $ 204.00 ............ 1000 kron,
za $1020.00 ............ 5000 kron.
Poštarina je všteta pri teh vsotah. Doma se nakazane vsote popolnoma izplačajo brez vinarja odbitka.
Naše denarne posiljatve izplačuje c. kr. poštni hranilni urad v 11. do 12. dneh.
Denarje nam poslati je najprilič-neje do $25.00 v gotovini v priporočenem ali registrovanem pismu, večje zneska po Domestic Postal Money Order ali pa New York Bank Draft.
FRANK SAKBKR, 109 Greenwich Street, New York. 6104 St. COair Ave. HE., Otareia&d, O.
«..."j -, y .:•":
;■ •.:•*.! * Y-v RiHfe • J?.!;--'
"6LAS NARODA"
U*t «lovc&»bib delavcev ▼ AmerikL
slovensko tiskovno društvo
FRANK SAK-El^ predsednik
VIKTOR VALJAVEC, tajnik.
Inkorporirano v državi New York, dne 11. julija 1006.
Za ieto velja list za Ameriko . . . $3.00
" pol leta............. 1.50
Za Lvropj, za vse leto.......4.50
" " pol leta.......2.50
" četrt leta...... 1.75
V Evropo pošiljamo list skupno dve številki.
-GLAS r A KOD A" izhaja vsak dan u-Tzemši nedelj in praznikov.
"GLAS NARODA"
("Voice of the People")
(ssued every dnv, except Sundays and Holidays, Subscription yearly $3.00.
Published by the SLOVENIC PUBLISHING COMPANY
Incorporated under the laws of the State of New York.
Advertisement on agreement.
Za oglase do deset vrstic se plača 30 centov.
Dopisi brez podpisa in osobnosti se ne natisnejo.
Denar naj se blagovoli pošiljati po Money Order.
P'C spremembi kraja naročnikov rrosimo. da se nam tudi prejšnje bivališč'* naznani, da hitreje najdemo raslov-nik i. Dopisom in pošiljatvam naredite naslov:
"Glas Naroda"
109 Greenwich Street, New York City, j Telefon 1279 Rector.
Vodstvo predsedniških volitev.
Nek newyorski časopis je t« dni objavil proučevanje političnega položaja z ozimni lia razne stranke v na-Sej republiki in se je zajedno bavil z vprašanjem kedo bode nas prihodnji predsednik. V tem članku je med drugim tudi navedeno, da država New York pri zadnje j naeijona.nej konvenciji demokratične stranke ni imela za to stranko več prejšnjega vpliva, oziroma tacegn, kafcoršnjega jej je pripisovati na podlagi njenih 39 elektoralnih glasov.
To bi bilo pravilno, ako bi bila z glasovi New York a demokratom zmaga zagotovljena. Ako smo pa zadnje volitve, ozimma gibanje na zapadu natančno opisovali, vidimo, da je od leta 1S96 naprej država New York pri volitvah predsednikov demokratom vedno pomagala izgisb je vati. in sicer s svojim velikim številom elektoralnih glasov. Demokrat je so vedno mislili, zanašujoe se na " soliden demokratičen jug", da je doseči zmago le s pomočjo države New York — brez te države je pa demokratom poraz zagotovljen.
To dejstvo so naravno republikanci dobro porabili in si zagotovili državo New York s tem. da so newyorekemu prebivalstvu obljubi.i izpolniti tudi demokratične zahteve in so tako moč demokratov še bolj oslabili.
Vr'.iutega so ]>»stale pa tudi razne južne demokratične države več nego dvomljive za demokrate, kar pome-1 nja za nje tudi izgube.
Mučeniki nekdaj in sedaj.
Zona nas obide, ako mislimo na grozo vi t os t i starih časov in 'na muke. ktere so morali ljudje prestajati v srednjem veku. Inkvizicija v imenu katoliške cerkve brez obravnave ljudi zapirala v dosmrtno ječo. Jetnike so zapirali v temne ječe, jih metali v jame. na kterih dnu so se nabodli na si^ice. Privezovali so ji*, na kolesa in spuščali po gorah navzdol, razse-kavali so jih v štiri dele, devali so jih iz kože polivali z vrelim oljem in jih žive sežigali. Ako to slišimo ali čitamo o tem, {x>tem se bogu zahvalimo, da živimo v dobi, v kterej cerkev i več ir <[ odar življenja na
. A - ; m neoliko ;>omis.imo, je dan-dan.i-:>ji Je mal > boljše, nego je bilo nekdaj. .lerme.ia po tovarnah potegne; i !jm!i m kožo raz glavo tako po-}*•] i in inn .ro boljše, nego Indijanci pr: ~kal;»iranju. Železnice zahtevajo več ; u /. neuu nekdanji bandit Tor-quemada, ki je bil srlavni matador ink izieije, in nevarnosti so dandanašnji ravno tolike, kakor so bile nekdaj.
Vsem tem mukam se pa pridruži jcdiia, ktere v starih časih niso poznali. To je mučenje notranjemu •človeka in raz krinkam je vseh tajnosti pred javnostjo, kar se eestofcrat dogaja pri naših sodiščih. Zasliševanje žene milijonarja Thawa spada gotovo k tem mukam, kterih naši predniki niuo poznali.
Spominjajte
Metoda v
na oltaf t
ob raznih prilikah družbe Cirila In
1 M*1 položi dar
Iz Hrvatske.
V Zagrebu, 7. svečana-
Niboe bi si ne mislil, da bi po tako sijajno izvojevani zmagi dine 3. maja 1900, ko se je hrvatski narod otresel okov khuenovskega absolutizma, tako hitro nastalo žalostno mrtvilo v razvoju našega naroda, tako težka kriza. ki spravlja v nevarnost vso njegovo v zadnjem času izvojevano svobodo.
S politiko takozvanega novega kirr-za je ustvarjena krasna, nadebudna sutinaeija. Napram Madjarom smo iz vojevali obvezo, da se ne bodo mešali v notranje razmere na Hrvatskem, da ne bodo zavirali oživotvor-jenja ustavnih in svobodo umnih reform in da se bode šele kasneje pristopilo k rešitvi driavnopravnih spo rov. In je tudi povsem odgovarjalo situaciji na Ogrskem in talko smo mi lahko izdatno izrabili premirje med Avstrijo in Ogrsko v svojo korist — v ojačenje naše narodne individualnosti.
Fo ttežkem boju proti nebrojnim spletkam se je jedva doseglo imenovanje narodne vlade.
Že takrat se je pokazalo, da imajo zunanji sovražniki hrvatskega naroda prav pripravne pomočnike v Hrvatski sami. Zloduh našega naroda, dr- Josip Frank, tujec po rodu, krvi in euv-stvu. kakor tudi po svojem delovanju, je bil vedno v najkočljivejših trenot-kih na delu, da bi pod plaščem patri-jotske fraze razbil iin uničil najbolj pošteno delo večih let.
Po stopinjah svojega očeta hodi tudi njegov sin. Stari Frank je napisal nekoč v dunajskem listu Zeit, da lahko postane Hrvatska pripraven most za prodiranje avstrijske (to je nemške) politike na slovanski Balkan. Njegov sin, ki je tudi poslanec v saboru, dr. Vladimir Frank, je nedavno tega zatrjeval v hrvatskem sabori^ da je "Drang nach Osten" samo navaden fantom, da ga v obče ni...
Jeseni, ki je imel sabor započeti svoje delovanje, je stopil v javnost dr. Frank s svojo afero z dr. Meda-kovičem ter jo hotel naprtiti saboru, da bi s tem zaviral delovanje sabora. Pod silnim pritiskom javnega mnenja, ko so narodne mase demonstrirale pred sabornico, je šele opustil svoj namen.
Kasneje je bil nekaj časa mir, dokler ni prišlo na dnevni red vprašanje adrese. Adresa koalicije sa omejuje na aktualno delovanje sabora za uresničenje svobodomislenih ustanovnih reform, razun tega se pa naglasa potreba združit ve z Dalmacijo. V drža vnopra vnem oziru g ede Ogrske ee povdarja edinstveni "politični" narod hrvatski. Samo na dveh mestih se ne navaja v etniškem oziru, in sicer zopet kot enota "hrvatski in srbski narod".
V adresnem odseku, kjer je sedel sam dr. J. Frank, je bil prijavljen -amo njegove strani načrt druge adrese. predlog manjšine.
Šele 21. januarja, ko se je sabor '•■pet sešel na zasedanje, so se jeli iriti glasovi o abstrakciji. In čudno: prvi je razglasil vest o obstruk-ciji radi srbskega imena klerikalni dnevnik "Hrvatstvo", dasi nima niti enega poslanca v saboru. Ta list je edini branil in opravičeval to obstruk-cijo in je pri neki priliki celo vzkliknil: "naj se raje obesijo ustavne reforme na klin", nego da se sprejme snbsko ime v adreso na kralja.
Frankovski poslanci so pa govorili in govorili v saboru;, zavirali vsako delovanje, a njihovo glasilo * f Hrvatsko Pravo'' je pa še pred osmimi dnevi trdovratno zatrjevalo*, da ni ob-strukcije, da je laž, da obstruirajo.
Tako je Frank preizkušal teren.
Ko je na to koalicija odgovorila z dolgimi nočnimi sejami, so pograbili piščalke, provzročali neeuvene škandale in priznali, da — obstruirajo; v 9vojem organu so pa izjavili, da je to bila "njihova tajnost". Pretekli teden so vložili 15 nujnih predlogov in 14 interpelacij. Razprava o enem nujnem predlogu je trajala štiri dni z dolgimi nočnimi sejami. Dvakrat - > se pričela pogajanja radi kompro-tii-a. tola frankovei so odbili vsak kompromis.
S t era so jasno priznali, da jemlje ■v! i k a dr. Franka srbsko ime samo za retvezo svoji infamni igri z usodo vsega naroda.
Y>a naša javnost je o^rčeno planila nad to brezprimenno zločinsko obstrukcijo. Yršilo se je že več shodov, na kterih se je ostro protesti ralo proti obstrukciji. V nedeljo je >il velik meeting meščanstva v Zagrebu z manifesOacijami na ulicah proti dr. Frankui V sami stranlki dr. Franka sta dve struji, ena — pošteni rodo juhi — se proti vi, a jo vedno prevladuje osobma klika dr. Franka. Nadalje pa je znal spretno izobesiti ravno srbsko vprašanje kot povod obstrukcije, iker so v mržnji na Srbe vsi Starčevičanci složni. S tem je od godil krizo v svoji stranki ter si utrdil položaj.
Že se je lepo začela organizacija javnega mnenja proti obstrukciji, ko je prišla ceraneka ožja volitev. Na-tetH Mm £e pri prvi volitvi, da je
vsled klerika nih intrig moral odstopiti kandidat hrvatske stranke prwva ter se je zadnji čas pojavil za kandidata kaplan Kutuzovič. Zaradi teh notranjih razprtij v stranki prodrl je najmočnejši frankovec dr. Abjanie. ki je odtam doma, a je bil že kakih 10 let delal za-se v Kotoru. In tako je pri ožjih volitvah prevladal Kutuzo-viea s 97 glasovi večinei.
Ta Frankova zmaga je zopet oja-čila obstrukeijo.
Ali kar je najhujše: dosedaj je sama koalicija neodJočna napram ob-srrukeiji. Nekaj časa so trajale dolge nočne seje^ a sedaj se jim daje odmor, kadarkoli po želijo. Eno sredstvo je proti ohstrukciji, da se nadaljujejo seje, da ne morejo frankovei vlagati novih nujnih predlogov. Edino naprednjaki in Srbi ter samo ne-kteri člani hrvatske stranke prava odbijajo ostre navale obstrukcije.
Poslovnik hrvatskega sabora je nenavadno drakoničen, ali pralksa je sedaj napram obstrukciji nenavadno popustljiva, kakor v nobenem drugem parlamentu na svetu.
Pristaši koalicije zahtevajo odločno, naj se poslovnik uporablja čim najstrožje, kadar se gre za koristne stvari.
Sedaj se bode morala koalicija odločiti, ali predloži razpust sabora, ali pa poskusi energično zdrobiti obstrukeijo. S. N.
DOPISI.
Claridge, pa.
Cenjeni gospod urednik:—
Redkokedaj se čuje kaka vest ali čita kak dopis iz tega samotnega kraja Claridge. Tudi jaz nimam danes nič posebnega poročati.
Z delom gre večji del dobro, včasih še prehudo, seveda le na korist delodajalcev.
Na starega leta dan 1906 je udrla voda v en rov, ki je delal z največjo silo in je s tem preskrbela trudnim prernogarjem en dober mesec počitka. Zidaj se dela kakor poprej.
Slovensko društvo sv. Mihaela Arh. št. 40 Jugoslovanske Kat. Jednote vzlic raznim zaprekam lepo napreduje, tako da sedaj štej« do 150, članov in članic. Društvo daje po $6 bolniške podpore na teden svojm članom. Tem potom opozarjam vse ro-jakq ki še niao vpisani pri društvu, ki pripada Jugoslovanski Kat. Jed-noti, da naj si dajo spoznati koristi, ktere deli ta slama Jedrnofca svojim članom. Slovencem, živečim v Claridge in okolici, pa naznanjam, da pri društvu sv. Mihaela Arh. imate jako ugodno priliko za pristop, ker je vstopnina jako majhna.
Dne 6 svečana je umrl od našega društva in član Jugoslovanske Katol. Jedaiote Nikolaj Žura. Pogreb se je vršil dne 9. t. m.; večina članov se je udeleži a pogrebnega sprevoda in spremili smo truplo pokojnika v kat. cerkev v mesto Penn, da je tam prejel zadinji blagoslov in iz cerkve na pokopališče, tako da smo napravili precej dolgi pot s sprevodom. Ta sprevod je pokazal lepo složnost imenovanega društva. Pokojni je bil rodom Dalmatinec, a jako priljubljen sobrat v društvu. S nčajno in zanimivo je, da smo s tem umirlim sobrar tam zguibili stotinsko število društve-niikov. Vzrok smrti tega pokojnega je bil, da je pred dvema mesecema ipadla nanj velika množina kamenja in tako je po dolgih in groznih mukah prestal zemeljsko življenje. — Tukaj [zapušča 'ženo in medorastlo hčerko. Lahka mu bodi tuja žemljica. !
Pri imenovanem društvu se v prihodnji pomladi veselimo slavnosti b .tagoslo vi j en j a društvene zastave.
Rojaki Slovenci, ki še niste vpisani pri nobenem podpornem društvu, ne zamudite časa, da vas nesreča ne prehiti. Pri. našem društvu so vam vsaki mesec odprta vrata za pristop; ako vas dohiti nesreča, je vsaka minuta prepozna.
Pozdrav vsem rojakom šLnne Amerike, posebno pa člaTicm J S. K. Jed-notq tebi "Glas Naroda" pa zaže-1 jeni pro&peh!
Anton Semrov, tajnik društva.
Johnstown, Ohio.
Cenjeni g. urednik-—
Prosim, da sprejmete moje vrstice o nesreči, ktera je zadela Josipa Pu-cigarja iz Girarda, Ohio. Zadnji teden ga je povozil vlak tako, da so ostanke njegovega trupla pobirali 5 milj daleč. Pokojnik zapušča ženo in dva otroka ter ni toil pri nobenem podpornem društvu. Tako je beda radi lahkomišljenosti še večja.
P. Medved.
Cumberland, Wyo. Dragi "Glaa Naroda":—
Malokdaj se čita kaj iz našega kraja. Tukaj smo ustanovili postajo društva sv. Baxfeare v Forest City, P«. Kidor te m te kdor želi postati Ha dnštar, M|
■topi ▼ jatše dwfan>. V«dt 4
taano o nesrečah; krtina revščina pride, če je čkrvefc sredstev. Poadravljam rojake sirom Amerike.
J. B. Medved.
__4
Sode Springs, Wyo. Dragi gospod urednik:—
Prosim, da sprejmete to moje pisano v predale našega cenjenega lista "Glas Naroda'' in glasila naše slavne Jugoslovanske Kat. Jednote. _
Žal, da nvnng:m nič kaj veselega rojakom naznaniti. Precej časa je že, ali radi obiiega posla mi ni bilo prej mogoče naznaniti nesreč, ki so zadele naše rojake v tem kraju.
Dne 9. prosinca po noči je zadela nesreča našega rojaka in s obrata Janez Debevca; ko se je vračal domov ves utrujen, se je hotel peljati ven iz rova> ali nesreča nikdar ne počiva. Ko si je ra vmo pripravil prostor, da sede, pride v malo nižji kraj, kjer je nesrečniku zlomilo križ tako, da se ne ve, ali Ostane pri življenju ali ne; pa gotovo je, da bode pohabljen eelo življenje.
Dne 25. prosinca je pa zjutraj ob pol šestih zlomilo nogo nad kolenom Jakob Hafnerju^ ki je tudi ud našega društva sv. Alojzija in se nahaja tukaj v bolnici prav v slabem stanju.
Tukaj imamo dva zgleda dveh rojakov, ki sta imela prvo misel na društvo. Prvo priložnost, ko sta jo imela, sta pristopila k društvu in Jed-noti, da se zavarujeta v slučaju nesreče. Ali žal, da je še tukaj veliko naših rojakov, ki pravijo: saj je še dovolj časa. Ali to pa ne pomislijo, da nobeden ne ve ne dneva ne ure, kje ga smrt ali nesreča pričakuje.
Da malo seznanim rojake, koliko podpore je plačalo društvo pretočeno leto^ naznanjam sledeče: Društvo je imelo pretečeno leto v blagajni 562 dolarjev 85 centov. Dohodkov je bilo $4406.05. Na Jednoto se je poslalo $2223.85, .podpore se je plačalo 2237 ■dolarjev, drugi stroški $203.95; vseh stroškov je ibilo $4664.80 in je ostalo dne 1. prosinca v blagajni $304.10.
Tukaj mislim*, da je lep dokaz rojakom. koliko polajšanja je "bilo bolnim sobratom, ki so dobivali podporo. Zatorej upam, da bodo vsi rojaki pristopili prej ko je mogoče, da se tako obvarujejo nesreče, ako jih zadene. Potem pride še podpora, ki jo Jed nota plačuje za tako nizko meseenino.
Tudi prosim vse zunaj mesta stanujoče sobrate, da mi pošljejo svoje na-s'iove, ker jiih imam mekaj v zapisniku, da jih bodem moral suspendirat, ako ne pošljejo do prihodnje seje svote, ki jo dolgujejo in jim ne morem pisat, ker ne vem njih naslovov. Tudi ■prosim, da naj vsa pisma in po-šiljatve naslovljajo na menej. da takoj uknjižim svoto, da potem gotovo pomote ne pridejo in tudi toliko sitnosti nimam. Upam, da bodo vsi člani delovali za napredek naše slavne organizacije in jo skrbno podpirali, da bode tako kmalo stala na čelu vseh ■naših Jednot.
Zdaj pa pozdravljam vse rojake sirom Amerike, posebno pa člane J. S. KL Jednote.
Max Keržišnik, L tajnik.
L. Box 326.
Iz slavjanskega sveta.
Prešeren in Krsnik med Srbi.
Iz Belgrada javljajo: Srbska književna zadruga v Bel gradu, ki vsako leto razpošlje po vseh srbskih krajih nad 60,000 lepo vezanih knjig, bode izdala tudi dve knjigi iz slovenske književnosti. Uprava zadruge predlaga izbrane pesmi Prešernove in izbrane novele Krsnikove, ki pa niso še določene. Ker je med Srbi le malo >judi, ki poznajo slovensko književnost, bilo bi zadrugi lahko ustreženo, ko bi kdo izmed Slovencev nasve-toval ona Slovenska dela, ki bi se pre-vela na srbski jezik.
Omejitev Židov na Ruskem.
Iz Varšave se poroča, da je rusko pravosodno ministerstvo določilo, da število židovskih odvetnikov ne sme znašati 20 odstotkov števila vseh ruskih odvetnikov.
Hrvatski dijaki za bolgarske drogove.
Zagrebški visokošolci so se sestali drne 31. jan. v prostorih restavracije "Kolo" in se posvetovali o nasilnem postopanju bolgarske vlade, ki je zaprla vseučilišče v Sofiji, odpustila več visokošolskih profesorjev, izgna a mnogo dijakov in vtaknila tudi m>no-ge v vojaško suknjo. Veliko bolgarskih dijakov se je vpisalo na belgrad-sko in deloma na zagrebško vseučilišče. Nedavno je izrazila na. posebnem shodu svoje ogorčenje proti bolgarski vladi srbska omladina in zdaj je to storila tudi zagrebška. Na shodu zagrebške omladine so bili navzoči tudi bolgarski visokošojci.
Ruski humor.
Ruski "Vjefc" j« objavil te dni duhovit podlistek o sedanjih razmerah na R«||:em. Kratke, vsebina pod-
ki m ft^W .
MHywoKf, m je uniinaflil TTuWti V tem
1 ■ Jllfll I .-i i- 1 -
fcnjn je k sreči skrbel za red Birokrat, ki je a levim očesom videl izvrstno* toda, z desnim očesom je marsikaj spregledal. Zavoljo tega na strani desnega očes« so cvetele razne razvade, na primer razni umori so se godili s pomočjo uradov, glasila najnižjih vrst ljudstva so vzpodbuja.a k umorom nedolžnih ljudi itd. Birokrat se je postavno oženil s Konsti-tucijo, ali ob jedrnem je imel priležni-co, ki se je imenovala Čorna Stotnja. Ž njo je imel hčerko Kaznokradjo (tatico državnega denarja); tako je vsaj trdil Kadet, kterega zdravo oko Birokrata ni videlo...
Šole v Istri
Istra šteje 345,050 ljudi. Od teh odpade na Hrvate 143,079, na Slovence 47,717 in na Italijane 136,191 ljudi. Gimnazije so. tri (hrvatska, italijanska in nemška), dve realki (nemška in italijanska), tri^ učiteljišča, ena pomorska šoja, ena trgovska, pet obrtnih in ena ženska šola. Narodnih šol je 180 in od teh 61 hrvatskih, 22 slovenskih in 66 italijanskih.
Šolske olajšave na Ruskem.
Rusko naučno ministerstvo je priporočilo ministerskemu svetu postavo, ■po kteri bi se dovolilo ustanavljati šole v ktereankoli učnem jeziku, ne da bi bilo treba prositi za to. ^Samo šolske knjige bi bile podvržene na^ vadni cenzuri /
S
Namišljeni politični umor v Parizu.
i
V Parizu so našli te\ dsni mrtvega znanega ruskega begunca učenjaka J. Vilbovheviča v svoji sobi. - Rajnik je izdal v Parizu last "Revue pour agriculture tropdcale". Ko so ga našli, je ležal mrtev na tleh, na mizi je bil kozarec z ostanki cijankalija. Sodni zdravnik ni imel nikakega dvoma in je izjavil, da se je Vilbovhevič sam usmrtil. A rajnikovi sorodniki so izjavili, da je učenjak žrtev političnega umora revoluicijonarne stranke. Rajnik je igral .res veliko ulogo med pariškimi ruskimi revolucijonarji in je bil v tajni zvezi s svojimi ruskimi somišljeniki. Francoski časnikarki De-launay je povedal že osem dni pred napadom o obsodbi ruskega minister-skega predsednika Stolypina, kakor tudi o obsodbi Gaponovi. Imel je tudi mnogo šifriranih dopisov iz Pe-trograda, Moskve, Bjelostoka, a vsi ti dopisi so izginili na nepojasnen način iz njegovega stanovanja Njegovi prijatelji sodijo, da rajnik ni hotel izvršiti kakega ukaza revolueijske stranke in eo ga zato umorili.
kejufci usre§ajt« 8» n* "MVie94v>ur[ iii.
ODBORNIKI:
Predsednik: JOSIP ZALA k nJ., Box 547, Forest City, >'t. Podpredsednik: IVAN TELBAN, Box 3, Moon Kun, Pa L tajnik: IVAN TELBAN, Box 607, Forest City, Pa. IL tajnik: ALQJP1J ZAVERL, Box 374, Forest City, Va Blagajnik: MARTIN MUHIČ. Box 537, Fore«t City, Pa
NADZORNIKI : IVAN DRASLER, Box 28, Forest City, Pa. ANTON PIRNAT, Box 81, Duryea, Pa. ANDREJ SUDER, Box 103, Tfcomaa, W. Ta FRAN SUNK, Luzerne, Pa
POROTNI ODBOR: KAROL ZALAR, Box 28, Forest City, Pa. IVAN SKODLAR, Forest City, Pa ANTON BORŠTNIK, Forest City, Pa Dopisi naj se pošiljajo L tajniku: Ivan Telban, P. SH?, Ite-City, Pa.
Društveno glasilo je 46iljamo tudi v staro domovino zdravila in smo ozdravili samo v mesecu Novembru 2 sto 54 uradnikov, ofičujov, učitelje in trgovcev kakor tudi mnogo Jjv.dj druzega stanu iz stare domovine «n to je dober dokaz, da so naši zdravili neprekoslivi in da so prippeL do največjega človeškega znanja, fraki kateri nam po&ljenaslov dobi brezplačno naša malo knjigo, dokler bode telka knjiga izgotovljeroa.
Kaši po celem svetu f slavni profesorji.
FI&EFB NA ftt^VBNSKI O^PELEK;
•dm
f
——
Jugoslovanska
Inkorporirana dne 24. januarja 1901 v državi Minnesota« Sedež v ELY, MINNESOTA.
m
URADNIKI:
Predsednik: MIHAEL SUNI C, 421 7th St., Calumet, Micn., Podpredsednik: IVAN GERM, P. O. Box 57, Braddock, Pa. Glavni tajnik: JURIJ L. BROŽIČ, Box 424, Ely, Minn. Pomožni tajnik: ANTON GERZIN, 306 Pine St. Hibbing, Minn. Blagajnik: IVAN GOVŽE, Box 105, Ely, Minn.
NADZORNIKI : FRAN MEDOS, predsednik nadzornega odbora,
»478 Ewing Ave., So. Chicago, I1L IVAN PRIMOŽIČ, H. nadzornik, Box 641, Eveleth, Mina. IVAN K K RŽI SNI K, HI, nadzornik, Box 138, Burdine, Pa.
POROTNI ODBOR: JAKOB ZABUKOVEC, predsednik porotnega edbora,
4324 Blaekbeny St., Pittsburg, Pa. MIHAEL KLOBUČAR, It. porotnik, 115, 7th St., Calumet, Mick-JOSIP PEZDIRC, IlL porotaik, 1401 So. 13th St., Omaha, Nek. Vrhevni odraTnik Jedaote: Dr. MARTIN J. IVEC, 711 N. Chicago
Street, Joliet, III. Krajevna društva naj blagovolil« pošiljati vie depise premembo udov in druge listine na glavnega tajnika: GEORGE L. BROZICH Box 424, Ely, Minn., po svojem tajniku ia aobenem drugem.
Denarne pošiljatve aaj pošiljaj« krajevna društva aa blagajnika: JOHN GOUŽE Box 105, Ely Mien., p« »rojem zastopniku in nobeaem drugem. Zastopnikiki krajevnih društev naj pošljejo duplikat vsak« pošiljatve tudi na glavnega tajnika Jednote.
Vce pritožbe od strani krajevnih društev Jednote ali posameznikov naj se pošiljajo na predsednika porotnega odbora: JAKOB ZABUKOVEC, 4824 Blackberry St. Pittsburgh, Pa. Pridejani morajo biti natančni podatki vsake pritožb«
Društveno glasilo j«: "GLAS NARODA".
DROBNOSTI
KRANJSKE NOVICE.
Tri fante obstrelil. Nedavno so šli Janez Ulear, Jožef Zupan, Jože Lusko vce iz Št- Jurija v Velesovo. Pre i Saje v revo gostilno so zahtevali pijače, dasi je bila gostilna že zaprta. Videli v gostilni luč in da igrajo neki ljudje v gostilni karte, zato so grozili gostilničarju, da ga bodo naznanili, ako jim ne da pijače. Gostilničar je skočil s puško iz gostilne, fantje bo pa pobegnili. Gostilničar je streljal in vse tri fante obstrelil v noge.
Razširili bodo šolo v Vavtivasi pri Novem mestu. Zgradba se prične kon-marca in mora biti do zaeotka prihodnjega šolskega leta dodelana. V Krtini pri Kamniku pridno letošnjo sjiomlad zidati novo šolo eno razredu ico.
Ogenj v Kranju. Dne 4. febr. zjutraj ob 2. uri je začelo goreti na lesenem hodniku hiše št. 8 v Kokrskem predmestju v Kranju. Ogenj se je na bližnji svinjak in streho razširil. Z veliko silo je kranjska požarna hramba ogenj on.ejila. Čevljar Alojzij Kožuh in njegov oče, ki sta stanovala v hiši, sta bila komaj rešena smrti in sta zelo opečena. V hiši je ležal tudi 75Ietni mrtvec Ignacij Švelc na mrtvaškem odru. Morali so ga prenesti na prosto, dokler niso pogasili ognja.
Požar v šoli. V Šmihelu pri Postojni je nastal v šoli ogenj, ki ga je pa učiteljica gdč. Carli s prihitevšimi domačini kmalu pogasila, da ni napravil dosti škode. Kako je ogenj nastal, ni znano.
Otrok zgorel. V občini Podragi pri Vipavi je zgorela poldrugo leto stara hči Jožefe Bratovš, ki jo je pustila samo v kuhinji, in se je otroku vnela obleka, da je umrl v par urah.
Samomor. 311etni čevljar Ignacij Jaki v Drenovcu pri Št. Rape rtu se je ustrelil 30. jan. s pištolo. Vzrok je neozdravljiva bolezen.
PRIMORSKE NOVICE.
Zrela mladina. Neki 121etni šolar-č<šk Karol P. je našel 5. febr. v ulici sv. Antona v Goriei, ko se je igral na cesti, denarnico, v kteri je bil 20kron-ski bankovec. Fant se je hotel enkrat dobro imeti. Povabil je s seboj dva svoja tovariša in vsi trije so se odpeljali po železnici v Kanal, kjer so se opili. Ko so se zvečer vračali nazaj v Gorico, jih je zapazila na kolodvoru straža ter jih prijela, ker so bili pi-,i:«;ii. Pri fantu so našli še 15 K, ki jih hrani policija.
Dva človeka pokopana pod vozom
tramičev. Ko sta šla v Trstu 171etni čevljar Liberal Mostrin in 131etni K. Kvas mimo voza ki je bil visoko naložen s tramiči, se je v istem hipu voz prevrnil in je pookpal pod seboj nesrečna fanta. Težko ranjena so izvlekli na prosto. Prepeljali so jo v bolnico. Mestrin, ki je ravno preje prišel po dolgi bolezni iz bolnice, ima _pretrgana čreva in hudo rano na vratu, Kvas ima pa zlomljeni obe nogi in težko rano na glavi.
Samomori v Trstu. Nedavno se je zastrupila v svojem stanovanju v u-Iici Parini lSIetna Ana Sbogar z žvepleno kislino. Prepeljali so jo v bolnico, kjer je takoj umrla. V ulici Farne to je spila istega dne 741etna Ana S. kozarec oetove kisline ter se onesvestila. Zdravnik jo je dal prepeljati v bolnico, kjer je izdihnila. Popoldne istega dne se je zastrupila v ulici del Pan te SOletna Uršula W. j a sublimatorimi pastil jam i. Ker je bil zdravnik takoj pri roki, jo je pravočasno režil.
Ogenj. Posestniku Antonu Sobamu v Jamljah na Goriškem je .zgorel hlev 7. veliko krme in sena. Zgorela so tudi tri goveda.
HRVATSKE NOVICE.
Poskušeni umor v Delnicah. Višje sodišče je odbilo ničnostno pritožbo 21 let starega Frana Rogelja, ki je bil radi poskušenega umora na gostilničarju Majnariču obsojen v 151etno ječo. Rogelj se je odpeljal v kaznilnico v Lepoglav.
BALKANSKE NOVICE.
Reformna sodišča v Macedoniji. V
Solunu, Monastirju in Skoplju so u-st a no vil i izjemna reformna sodišča. Sodni dvor je sestavljen iz treh mo-hamedanoev in dveh kristjanov. V Skoplju in Monastirju so imenovaJ* za člane Grke in Armence, Bolgare pa samo v Solunu.
Patri j arh Brankovič. Karlovei, 5. februarja. V današnji seji srbskega cerkvenega kongresa se je prečital dopis patrijarha Brankoviča, ki najodločneje protestira proti očitanju, da bi bil zaklade in ustanove srbske narodne cerkve oškodoval. Zato pa tudi proglaša sklep kongresa, ki je pozval patrijarha, naj izvaja konse-kvenee, za nezakonit in ničev. Obenem izjavlja, da se ne udeleži vee kongresnih sej, dokler obstoji ta nezakoniti in neveljavni sklep. Dr. Ros-nič je protestiral proti patrijarhovi izjavi ter predlagal, naj se seja odgo-di na jutri, ker danes ni bila sklep-
Poskušen samomor. 34Ietni čevljar Marij Furlani v Trstu se je naveličal življenja iti skočil v morje, a so ga m* o pravem času rešili.
Žrtev burje. Skladiščnika Avgusta PerpiT-a v Tn-tu je burja vrgla s tako silo na tla, da so ga ranjenega prepeljali v bolnico.
Slepar. V Trstu so aretirali 191et-nega trgovskega agenta Josipa D., ki je na Rim«, da je falsificiral neke papirje in ker je zapravil 20 K, ki mu jili je dala neka natakarica, da bi jih poslal po pošti naprej.
Vlom. V prodajal nico jest vin Ivana Dionisio v Trstu so neznani tatovi vlomili in odnesli 805 K denarja ter več drobnarij.
Nesreča. 581etni težak Ivan Tomšič v Trstu je padel z odra nove hiše in pri tem razbil črepinjo, da fo mu kosti stopile v možgane. Težko ranjenega so prenesli v bohwLSmoo.
Strašen zločin. Iz Sarajeva poročajo: V neki vasi blizu Rogatiee so tam prkebivajoči grškovztočni kmetje umorili in oropali nekega Turka. I a bi zakrili zločin, so razsekali svojo žrtev na drobne koece in skrili v vrefo meso. Turek je znan tudi v Sa-rajevu kot trgovee z živino.
Kralj Peter namerava svoja posestva na Rumunskem prodati nekemu bankirju. Na posestvih je vknjifens- je bil naš medsebojni pogovor. Winnetou je zopet zadel pravo s tvojim bistrim razumom. Pravo? Da. a ne popolno. Ce bi bila slutila, za kaj se irre, bi bila pač komaj prikrila najino razburjenost pred našimi spremljevalci. Poi*>ldne ne vzameva takoj najinih konj, dati so nam jih ponovno ponudili. Ko x1 začne mračiti, bi bila najrajše prenočevala na odprti preriji, kjer bi lahko zapazila vsako dozdaj še skrito nevarnost. Toda močan veier piše in prinaša dež. Mi bi bili vsi mokri. Zato sklenemo jahati toliko časa. da pridemo do gozda. Pri vznožju dobim nekaj zelo visokih in košatih dreves, kteri nam dajejo zadostno streho. To je tako ugodno za naju, da se rajši izpostaviva kaki nevarnosti, ktera nas utegne dohiteti v tem slučaju še danes. Sicer sva pa previdna in pripravljena na vse, če se utegne zgoditi kaj, kar še ne slutiva.
Imela sva živeža le za dve osebi; toda Rollins ga ima tudi nekaj seboj. Tako bode dovolj za vse vsaj danes. Le nekaj ga ostane; jutri pa itak dobimo kako divjačino.
Po jedi bi morali iti pravzaprav spati; toda našim spremljevalcem se nič kaj ne ljubi. Pogovarjajo se med seboj, dasi sva jim prepovedala govoriti preglasno. Se celo Rollins je zgovoren; pripoveduje o dogodljajih, ktere je doživel na svojem trgovskem potovanju. Vsled tega ne moreva zaspati z Winnetouvom; čuti morava, dasi se ne udeležujeva pogovorov.
Ta zabava se mi ne zdi popolnoma slučajna; zdi se mi, kot bi se bili namenoma dogovorili. Ali naj se odvrne s tem najina pozornost od okolice? Opazujem Winmetuva in vidim, da mora imeti jednake misli. On ima nam-reo pripravljeno vse orožje, še celo nož. Ozira se pazno na vse strani, a ne eapazi tega drugi kot jaz, ker ga dobro poznam. Obrvi ima skoro čisto zaprte; zdi se, da spi. A jaz vem, da opazuje med trepalnicami skozi vejice vse natančno. Jednako je z menoj.
Dež poneha; tudi veter ne piše več tako močno. Najrajši bi bila šla prenočevat na prosto, toda to se ni moglo zgoditi, ker bi bilo sumljivo in bi vzbujalo nezaupnost. Zato se morava udati in ostati kjer sva.
Ogenj je pogorel. Ker pripada ta okolica sovražnim Indijancem iz rodu Sioux, imava vzroka dovolj, da prepoveva vse podžisanje. Ogenj naju ne izda samo rdečnikom, ampak tudi slučajnim zaveznikom naših spremljevalcev Ker so najine oči navajene teme, sva prepričana, da bodeva vsako bližanje ne le slišala, ampak tudi videla. Na ušesa se ne moreva za-»e»ti preveč, ker naju moti pogovor. Zato napenjava tembolj oči.
Sedimo, kot rečeno, pri vznožju gozda; midva sva obrnena proti gošči. MU!iti si morava, če je sploh kje kak sovražnik, da se nam približa iz gozda. Kmalu začne vzhajati srpasti muesec; s svojo medlo svetlobo razsvetljuje vrhove košatega drevja. Pogovor se še vedno vrši. Ne obračajo se sicer z vprašanji naravnost na naju, a vendar govore tako, kot bi hoteli obrniti najifio pozornost nase. Winnetou leži stegnen na tleh; z levo roko si podpira glavo. Kar zapazim, da krči polagoma desno nogo, dokler ne dobi nod kolenom pravi kot. Ali namerja streljati obnožno, tako, kot sem že popisal in kar je izredno težkof
• Da, res! Seže po kopitu svoje srebrne puške in dene cev, kot bi se igral, ob nogi. Jaz mu sledim po cevi in vidim, da je namerjena v grm pod če i rt i m drevesom. Ko malo pogledujem, zapazim lahno, lahno svetlikali j«>, ktero more opaziti lo vajeno oko Apacha. To je dvoje očij; tam v grmu čepi nekdo in na> opazuje. Winnetou ga hoče pomeriti brez vsakega sumljivega gibanja med oči, kamor ga lahko zadene. Se malo, malo višje oev, pa ga ima na muhi; zadene ga gotovo, ker Winnetou ne zgreši nikdar. Vidim ga, kako dene roko na sprožilca, a ne potegne. Dene roko v stran, odmakne puško in stegne nogo. Očij ni več v grmovju, zginile so.
"Pameten dečko," mi zašepe Winnetou.
"Ta pozna vsekakor obnožni strel in ga je mogoče še sam vajen," odvrnem pravtako tiho.
"Rledolienik je bil."
"Da. Sioux nikdar ne odpre tako očij. Zdaj veva, da je sovražnik v bližini."
"Toda on ve, da veva zanj."
"Žal. To je spoznal, ko si pomeril nanj in se bode zdaj zelo pazil.
"To mu ne koristi; jaz ga hočem zalezovati."
"To je zelo nevarno!"
"Zamt?"
"On bode vedel, kaj namerjaš, ko se oddaljiš."
"Pshaw! Jaz hočem oditi, kot bi hotel pogledati za konje. To ni sumljivo.'**
"Winnetou, prepusti rajši meni."
"Ali naj pošljem tebe v nevarnost zato, ker se sam bojim? Winnetou je prej zagledal oči k< t ti; zato ima on pravieo prijeti ga. Moj brat naj mi samo pomaga, da odidem, ne da bi kdo slutil, zakaj."
Na ta poziv čakam še malo; nato pa se obrnem proti spremljevalcem, kteri x> še vedno v živahnem pogovoru in jih pozovem:
"Zdaj pa nehajte! -Jutri odidemo na vse zgodaj in moramo malo spati. Mr. Rollins, ali ste privezali svojega konja?"
"Da," odvrne vprašanee nevoljno.
"Moj je pa še prost," doda glasno Winnetou. "Jaz ga vjamem in ga privežem na piano, da se napase do zjutraj. Ali naj Old Shatterhandovega
tudi vzamem seboj?"
"Da," potrdim, kot bi se šlo res samo za konja.
Dvigne se počasi, ogrne se čez pleča z odejo in odide, da prepelje konja. Vem, da bo pozneje legel na zemljo in se plazil proti gozdu. Odeje sicer ne rabi pri tem, a jo je nalašč vzel seboj, da bi ostale lažje premotil.
(K tal i se začno po kratkem presledku zopet pogovarjati; to mi je deloma ljubo, deloma pa neljubi. Ni mi mogoče slišati, kaj počne Winnetou; t< jI jive vrednosti, pravi blagoslov za vse trpeče človeštv o in nikaka sleparija, katerih je dandanes mnogo na dnevnem redfu. To je moj naslov:
K. AUSENIK, 1146—40th St., Brooklyn, N. Y.
vffvvfvfr
Telefon 2034.
Frank. PetkoTŠek
714-718 Market Street. Waukegan, 111.
priporoča rojakom svoj
^S ALOON,^
v kterem vedno toči sveže piro, dobra Tina In whiskey, ter ima na razpolago fine smodke.
V svoji PRODAJALNICI ima vedno sveže grocery© po nizkih cenah.
Pošilja denarje ▼ staro domovino celo hitro In ceno; v
zvezi je z Mr. Frank Sakserjem t New Yorkn.
MSTRO-AMERICM LISE
Regularni potni parallel
"FRANCBSCA" odpnje 26. februarja. **GIUL,IA.** odplnje 9. marca. ^ "Sofia Hohenberg" odplnje 27. marca*
t
-vozijo med New Yorkom, Trato m In Reko.
Kajpripravnejša in najcenejša parobrodna črta v Ljubljano in sploh na Slovensko. Železnica velja do Ljubljane le SO centov. Potniki dospo isti dan na parnik, ko od doma gredo.
Phelps Bros. Č& Co., General Agents,
2 Washington St., New York.!
Zdravju
najprimernejša pijača je
«$»«$» LEIS Y_Piy_o»»
ktero je varjeno iz najboljšega importiranega češkega hmels. Radi leja naj nikdo ne zamudi poskusiti ga v svojo lastno korist, kakor tudi v korist svoje družine, svojjh prijateljev ;n drugih.
Leiey pivo je najbolj priljubljeno terse dobi v vseh boljSih gostilnah. Vse podrobnosti zveste pri Geo. Travnikmr-jij 6102 St. Clair Ave. N.E. kteri Vam dragevol je vse pojasni.
THE ISAAC LE1SY BREWING COMPANY
CLEVELAND, O-
NARAVNA
KALIFORNIJSKA VINA
NA PRODAJ.
Dobra £rao vi do po 50 do 60 ct.
galon s posodo vred. Dobra belo vino od 6u do 70 ct.
galon s posodo vred. Izvrate* tropavica od $2.50 do $3 galon s posodo vred. Manj nego lO galon naj nihče ne naroča, ker man je količine ne morem razpošiljati, aročiloi
______rošlieio i
Money Spoštovanjem
Nik. Radovich,
594 Vermont St, San Francisco, CaL
1TASOČMIKOKI
Fa TMetranak* vprašanja poročamo, da izide roman: . WINNETOU, RDEČI GENTLEMAN ▼ poaab-ni knjigi, ktera bode obstajala is trek zreskOT.
Prri zrezek bode v kratkem gotov. Ima 291 stranij in Telja a poštnino vred samo 40 centov. Dragi in tretji zvezek bodeta imela Vadi po toliko stranij. Kdor se naroči na vso tri zvezke, mu jih pošljemo, kakor hitro izidejo, s poštnino vred za jeden dolar.
NAZNANILO IN PRIPOROČILO.
Cenjenim rojakom v Canonsburgn, Pa., in okolici naznanjamo, da je za tamošnji okraj naš zastopnik g.
JURIJ ŽALEC, East Piko Street, Canonsbnrg, Pa.
Zastopnik pivovarne Star Brewing Company.
(Bell telephone No. 145 R.)
Rojakom ga toplo sa vse posle priporočamo.
PRANK SAKSER CO.
Rojaki, naročajte se na "Glas Naroda", največji in najcanajii dnevnik.
MILIJONE
dolarjev so že Slovenci in Hivatje poslali v staro domovino poFR. Sakserju, 109 Greenwich St., New York, a nijeden ne more tožiti o zgubi, zato naj se vsak Slovcnec na njega obrne.
i* m* ' 1 ■rrrnrnrrrin'K'i'iivirtvvwyvtfwvwxf'«
Compagnie Generale Transailanlipe
(Francoska parobrodna družba.)
Ako hočeš dobro postrežbo |
z mesom in grocerijo,
tako se obrni na
Martin Oeršiča,
301-303 E. Northern Ave., Pueblo, Colo.
Tudi naznanjam, da imam ▼ zalogi vsakovrstno snho meso, namreč:
klobase, rebra, jezike, šunke itd.
Govorim v vseh slovanskih
obilni obisk.
V
w w w w
DIREKTNA ČRKA DO HAVRE, PARIZA, ŠVICE, INQM0STA IN LJUBLJANE.
Poštni parniki so:
"La Provence" na dva vijaka.................14,200 ton, 30,0»»0 konjskih moči*
La Savo.e" „ „ „ .................i2,000 „ 25,too
000 » 12,000 . "
L'Aquitame" „ .....................10,000 „ 12,hh,
! ff ?Letagne" v,............................ 8'°°° » *><*** »
La Champagne" ........................... 8,000 „ 9,000
"La Gascogne" .............................. 8,000 ,, 9,0u0 ,, j*
Glavna Agencija: 19 STATE STREET, NEW YORK,
corner Pearl St., Chesebrough Building.
Parniki od pin jejo od sedaj naprej vedno ob četrtkih ob 10. nrl dopolndne iz pristanišča št 42 North River, ob Morton St., N. Y» *LA PROVENCE 28. febr. 1907. *LA PROVENCE 28. marc*, 1907. La BreUgn« 7. marca 1907. "UA. LORRAINE 4. apr. 1907.
•LA SAVOIE 14. marca 1907. La Bretagne 6. apr. 1907.
*LA TOTJRAINE 21 marea 1007. •LA. SAVOIE 11. apr. 1907.
La Gascogne 23. marea 1907. *LA TOTJRAINE 18. apr. 1907.
Parnika z zvezdo zaznamovani imajo po dva vijaka.
2V1. W. Kozmlnski, generalni agent za zapad.
71 Deaborn St., Chicago, III.
V- '-rl
r
V--- - /fciafl^' •
A ' '"MC.
h- *
CUNARD LINE
F>ARINIKI PLUJEJO IV! E O
TRSTOM, REKO IN NEW yorkom.
PARNIKI IMAJO JAKO OBSEŽEN POKRIT PROSTOR NA KROVU ZA ŠETANJE POTNIKOV TRETJEGA RAZREDA.
odplnje lz Nev Torka dne 5 marca.
odplnje iz New Torka dne 12. marca.
odplnje iz New Torka dne 26. i marca.
ULTONIA, SLAVONIA in PANNONIA so parniki na d^a vi-Jaka. Ti parniki so napravljeni po najnovejšem kroja in zelo prikladni za tretji razred. JEDILA so dobra in potnikom trikrat na dan pri mizi postrež- na.
Vožnje listke prodajajo pooblaščeni agent je in
Hib Curd Mi Co., LHL,
PASKOMA CABPATH1A
(Dalje prihodnjič.)
j:
BOSTON s MINNEAPOLIS*
136 Stat« St. . Guaranty
31-34 STATE ST^ NOW YORK4
CHICAOOi
rborn St
BANČNA PODRUŽNICA - —
FR. SAKSER CO,
6104 St. Clair Ave. N. E. Cleveland, 0.
POŠILJA NAJMITREilE
= DENAR V STARO DOMOVINO =
C. kr. poštna hranilnica izplačuje vse vsote
KUPUJE IK PRODAJA AVSTRIJSKI DENAR
PO DNEVNEM KURZU.
Sprejema denarne vloge ter jili nalaga v zanesljive hranilnice ali posojilnice t o4in44% o-bresti. Vt»ak ul"/.ni\ izvirno hrnu Ino k ji-žico. Obrati teku o»l crieva uloge. Izplačuje u-loffe na h anllm-knjižice in daje po>-ojila nanje.
^PRODAJA PAR08R0DKE LISTKE^ %
za razne parobredne o izvirnih e«- ali. Kdor od rojakom kupi v ( K-velantln listek za parnik, se ga p čaka v New Yo/ku na kolodvoru ter oipelje na parnik ali v kak cenen hotel; prev same se t-uli vsa skrb za prtljago. 2sata način s« prihrani potnikom mnogo truda in denarja
Sprejema naročila na
GLAS NARODA, KOMARJA
EDINA, NAJVEČJA
SLOVENSKA
KAKOR TUDI
TRGOVINA Z VINOM IN ŽGANJEM
NA DROBNO IN DEBELO (WHOLESALE AND RETAIi >
V CLEVELAND-U
-: JE :-
in drnge slovenske liste. Prodaja razne knjige, koledarje, pratike in sprejema vsa v tiskarski posel spadajoča dela.
Kdor hoče biti dobro ia poiteao postreien, aaj se obrae as podrsinico. gf f £ £
Tpavnikap-ja
^-6102 St. Glair Ave., N. E,-
chine; inizke:.
F>RISXINO VIIVO
od SOc, do $1.25 gaL
Kupujte kar potrebujete od domačinov, ne pa od tujcev, kteri Vas v sili ne poznajo.