ŠAH Pred kratkera se je končal šahovski turrur za prvenstvo Ptuja za leto 1949. Obenera je bi) ta tnrnir tudi kvalifika-cijski za dosego kategorij- Na turnirju je sodelovalo 12 najboljših igralcev Ptuja, ki so se plasirali za to tekmova-tije v dveli polfinalnih turnirjih spomladi letošnjega leta. Skupno se je torej bo-rilo za prvaka 32 kategoriziranih in ne-kategoriziranih šahistov ptujskega okraja. Prvo mesto in obenem tudj prvenstvo Ptuja za leto 1949 je osvojil. kakor je bilo pričakovati, premočno sedemnajst-letni Podkrajšek Janez, ki je oddal samo en rerai, vse ostale nasprotnike pa je v sigurni nadmočni ign premagal. Podkrajšek Janez je začei igrati šah šele 1946. leta. Lansko leto ie sodaloval na mladinskem šahovskem prvenstvu Slovejijje, kjer je zasede! prvo mesto. Na pravkar minulem mladinskern držav-nem prvenstvu je zasedei siabši plasman kakor je bilo pričakovati od njegove igre. Leta 1947 je bil prvi, leta 1948 pa drugi na mladinskem prvenstvu Ptuja. Prav-tako ie že drugič crvojil prvenstvo Ptuja. Na raznih brzoturnirjih ie bil večkrat prvi. Kot član ŠK Ptuia igra na prvi deski. Po svoji igri se smatra za enega najboljših mladincev Jugoslavije. Drugo mesto je zasedel prav tako mladitiec T o š Mirko, ki je z lepo, kom-binatorno m teorijsko dovršeno igro še enkrat dokazal, da je močen igralec. Lansko Ieto je sodeloval na mladinskem prvenstvu Slovenije, kier pa je vsled boleznii zasedel šele enajsto raesto. Toš je bil teta 1948 prvak gimnazije. Za prvenstvo Ptina je igral že trikrat in ie zasedel vedno eno vodilnih mest. Tudi na brzopoteznih turnirjih je bil veČAcrat prvi. Njegova glavna moč je ogromno poznanie šahovske teorije in ve'ika voiia do iigranja. Tretje mesto pripada z 9 in pol toč-kami nekdaniemu prvaku Ptuja tov. Rudolf Ediju, ki i? moral kljub svoji dovršeni igri prepustiti prvo in drugo mcsto nadarjenitna mladincema. Vseka-kor je tretje mesto uspeh. če pomislimo, d* je bvlo mnogo igralcev do moči nje-n;u zelo izenačenili. Rudolf Cdo ie tretje-kategornik in je prav tako zmagal že na več brzoturnirjih. Prvak Ptuia je bi? leta 1947 Četrto mesto je zasedel zopet mladi-nec Podkrajšek Rudi, ki je poka-zal rnnogo teoretičnega znanja in ofen-zivno igro Z rnalo večjo paziiivostjo ir. večjo voljo bi laliko zasedel boliše me-slo, posebno, če poinsslimo na dejstvo, da je premagal Rudolfa, z bratom iti To.šem pa je remiziral. Je prav talio na prvenstvu gimnaziie in Ptuia, ter po brzoturnirjih zasedel vedno vodilna mesta. Peto mesto ie zasedel ponovno mla-dinec K o š i r Ervin, ki je pokazal za-dovoJjivo i?ro. Z večjo pazljivostjo bj bhko zasedel višje mesto. Šesto mesto pripada P e š 1 Frediju, ki igra povprečen šah. Z malo večjim znanjem teorije bi lahko žel več uspeha. Sedmo mesto je zasedel Kosma5 Anton. S svojo dobro igro je marsikate-remu udeležencu prekrižal račune. Osmo mesto predstavlja za Ryžev-s k i Romana vsekakor uspeh. Ryževski je četrtokategornik. Prav tako pa mu nianika teoretsko znanie. Šele deveto mesto je zasedel mladinec S o r 1 i Miroslav, kar se mu lahko šteje za uspeh, če pogledamo njegove usp«he ua brzoturnirjiih Deseto ;n enaisto mesto si delita z dvema točkama tov. D r o f e n i k in tov. P e r g e r. Razočaral je tokrat Drof& nik, ki je tretjekategornik. Glavna nje-gova napaka js bila v tern, da je slabše igralce podcenjeval in tako zapravil mnogo prilik za dosego boljšega mesta. Dvanajsto iai trinajsto rnesto sta za-sedla Kancler Anton in prof. F a r a -zin Lovro, kateruna je na slab piasman vplivala prezaposlenost, ker na ta način nista mogla odigtavati rednc posamez-niih partiji. Kliub temu sta pokazala oba zadovoljtvo igro. Ce prcgledaino končne rezultate, mc-ramo predvssm pozdraviii veliko zani- manje mladine za šahovsko igro, ki je z vehko ljubeznjjo in zanimanjem do-segla viden napredek m zasedla skoraj vsa vodilna mesta. Še enkrat ie tukaj potrebno pohvaliti Podkrajsek Janeza in Toš Mirka, ki sta bralcem že več ali iflanj znana. Pohvaliti je treba tudi tur« nitrskega vodja Rudolfa, ki je kljub te-mu, da je lgral na turnirju, opravil svojo ualogo odlično. Grajati pa je treba posarnezne udele-žence, ki niso redno odigravala svojih pariij in tako povzročili, da se turnir ni koučal pravočasno, temveč z dvoteden-sko zaniudo. Takšne pomanjkliivosti se morajo v prihodnjc odpraviti. Prvim trcui igralcem so bile po končancni tur-uirju razdeljene lepe nagrade. t 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Točk Mesto Podkrajšek J. |j| 1 1 _^_ _L J_ J__!__— — -__L_H___L_ Toš Mirko »» 11"^" 1/2 * _L_LJ__LJ__* ! l 10 2 Rudolf Edo 0 V* jj 0 J_ _1_ _^ 2_ J_ _L ! ' ! 9l/2 3 Podkraišek R. ^ "2 1 |i|_^_ ° J _L J_ ! J_ _1_ J _?_____4 Košir Ervin 0 0 0 1 j|i_^J_J_J_ * J_ ! ' 8l>2 5 Pež! Fredo o 0 0 t »'? l|i 1 1 1 i/s 1 1 1 8 6 Kosmač Anton ""_^_ ° ° _?._?_IIJL J_ _!. ! * -*- * ? Ryževski P. OOOOOOl||o^lll 4'/, 8 Sorli M. 0 0 0 0 0 0 0 1 || (»111 4 9 Drofenik J. <> 0 0 0 0 1/2 0 »/2 0 §§jjj 0 0 1 2 10 — 11 Perger Janko 0000000000 j|| 1 1 2 10 — H KancleT A 00000U00010|||0 1 12 — 13 Farazin L. 0 0 ' 0 0 0 0 0 0 I 0 0 0 1 ||1 1 12—13