Franc Gartner 80-letnik Franc Gartner se je rodil 29 3. 1906 v Železnikih. Kmafu po priho-du v Ljubljano se je vključil v kole-sarski Sport in postal stalni član driavne reprezentance. Njegovi uspehi v kolesarskem športu so bili vsega zavidanja vredni. Leta 1936 (e na olimpijadi v Berlinu zasedel 11. mesto med 140 kolesarji - za takratne razmere izredno lep šport-ni uspeh. Tudi drugod je tekmoval in sicer v Romuniji in Bolgariji, naj-večkrat pa po Srbiji. Od povsod je prinesel pokale, kolajne, značke in pohvale. Za celo vitrino jih je, kar dokazuje, da se je uspešno kosal s takratnimi kolesarji. Ni odveč pri-pomniti, da je bil eden najboljših gorskih kolesarjev. Tudi po vojni je ostal zvest temu športu. Postal je mentor mladim kolesarjem, na tekmovanjih je spremljal naše dirkače, jiti bodril in |im pomagal z nasveti kako vzdriati do konca tekmovanja. Ne glede na težko službo je našel todcivoli časa za treninge; skoraj vsak dan je treniral v okolici Ljub-Ijane. Franc Gartner je bil za nas mlajSe Sportnike tisti ideal. na katerega smo se lahko zanesli, ko smo priče-li s prvimi tekmovanji. Oa je kole-sarkj takmovalni &port v Slovenijl tako razvit, je tudi njegova zasluga. Jubilantu želimo še na mnoga le-tal IVAN PAVŠIČ