&t. 95. ' tehaja trikrat na teden, in sicer v terei, četrtek in soboto oh 4, uri popoldne ter stane po p isti pvejemana ali v Gorici na d o ti pošti] ana: ' vse leto . . 15 K Posamične številke stanejo 10 vin. V Gorici se prodaja „SočaH v vseh tobakarnah. BS0(5Att ima naslednje izredne priloge: Ob novem letu »Kažipot aa Soriškem is ftrsfttičafiskett" m dvakrat v letu „Yoaii red železnic, paniko? ia poštnih z?eztt. 9a naroČila brez doposlane naročnine se ne oziramo. Gronci Tečaj XLi »/•««> za r>fr..ri, Bvihndlfi in napredfik!« Dt. K. Lavrif. Uredmištvo , • nahaja v Gosposki ulici Št. 7 Gorici v I. nadstr. na desno. llpiavuištvo se nahaja v Gosposki niici Št. 7 v I. nadstr. na levo v-tiskarni. Naročnino in oglase je plačati loco Gorica, :. Oglasi in poslanice se računijo po Petit-vrstah, če tiskano 1-krat 16 vin., 2-krat 14 Vin., 3-krat 12 vin. vsaka vrsta. Večkrat-pb pogodbi. Večje črke po prostoru. Reklame in spisi y..uredniškem delu 30 .vin-.vr.sta,^. Za..pbliko klanjamo • Odgovorni urednik in izdajatelj Ivan Kavčič v Gorici. T«lofon it. B3. „Gbr. Tiskarna" in vseb«nq_ oglasov*
ljudi okoli stola gospe Charanconove, katera je sedela trda in nepremična in se ni ganHa.« ,...-¦¦
Stara mati, stara mati!« je zavpila Ema ian iz njenih oči je kanila slučajno solza,
•Gospa Oharancon je kar nenadoma preminula. Opravljala je kakor navadno domača opravila, in je naenkrat sedla na stol. Njen mož ni pazil na to, mislil je, da je sedla. Ko pa je le dolgo sedela nepremično, se ji je približal in zapazil, da je mrtva.
Odprl je okna in klical sosede: »Pridile, hitite, moja žena je umrla!«
Takoj so prileteli ljudje v hišo žalosti in prijatelj je obestil Ivano, da naj sporoči zetu.
V ticnutku se je razneslo po celem'kraju; in Roybp-nenčanje so hiteli kar trumoma skupaj, suvali, in drenjali so se okrog mrtve gospe Gharancon, da bi jo še enkrat videli. 1'ogled ni bil krasan, pene so ji stale pred ustmi in smrt je ni olepšala. Njeno belo oko je stopilo iz jamice, in bilo široko odprto, rdeče Pa je bilo zaprto. „¦.;'-
Chanatovi so imeli sedaj priliko, pokazati svoje žalost javno, ,bilo jim je ljubo, da so lahko" pokazali, da niso tako brezčutni,'kakor se je mislilo, temveč' da so viseli na sedaj1 mrtvi z nežnejšimi čustvi. .<¦>"¦
Chanat je sedel kakor odsoten na stolu in str-nifcl pred se, med :tem ko se je trudila gospa Monestrel, da':bi vlila melisinil) kapljic'med trdo zaprte ustnice, da bi jo:oživela, . Naenkra' plane Charancon kvišku. '«. ¦-
»O Bog«, zavpije, moja žen* je umrla ibpčž spovedi! Župnik jfe ne bo'hotel cerkveno pokopafi?!«
»Da:bi ji zabranil cerkven pokop!«, pravi Chanat. »To bi rad videl!«.
Charancon. je hotel iti takoj po župnika,-pa je ta prišel sam.; ¦ • ' •¦• ""." " -*•
.-»Prdčastiti«, mu pravi vdovec nasprotK »moja žena je arm-ia' kar nenadoma, kaj' ne, saj ji ne' bodete odrekli .dostojnega pogreba?«
»O, ljubi Charancon, kako morete le o tem dvomiti?! To je vendar umevno. Vaša žena je bila svetnica, ko je še živela! Nihče v celi Rovboni ni bil pobožnejši nego ona * in nihče ni izpolnjeval svoje cerkvene dolžnosti z; večjo vnemo, kakor ona'. Njena duša je šla naravnost v nebo j Sn jaz gotovo ne bcm odpovedal njenim zemeljskim ostan-i kom zadnjih časti.« • 'r
! .„ .. ... (Dalje'prih.)
sme imeti na dvoru niti toliko pravic, ko-fikor naijriiiajša nadvojViOdmfa. Grofica Ghotek se hori najodločneje za enako- , pravnost, a njena borba se dosedaj ni posrečila.
Ferdinandi Habsburžke rodbine so bili vedno resni. Morda pojde tudi Fran Ferdinand po tej poti. ~r: Morda poskusi s svojimi Slovanom prijaznimi osnovami. No, ne sme se pozabiti* da .je tudi najradi-kalneji prestolonaslednik postal miren in moder vladar, čini je dosegel prestol. Morda napravi tudi Fran Ferdinand tako. Skrb vzbuja le to, da so dostikrat žene krive, da so vladarji napravili pogreške, ki so bile zelo neugodne za državo.
Naročajte, ponudite,......
zahtevajte in pijte 9amo - - - -
Tolsiavrško slatino,
ki je edina slovenska ter najboljša zdravilna in namizna kisla voda. Od vsakega zaboja plača podjetje v narodne namene 20 vin«, kamor naročnik določi. — Naslov i Tolstovrška slatina. poŠta GudtanJ, Koroško, kjer je tudi
gostilna, letovišče in prenočišče. Svoji k svojim! Svoji k svojim!
DOPISI.
Iz tržiškega okraja.
Tržič, 19. avgusta. Irredentarskega »Piocolo« ni bilo sram, očitno povedati in srčno se zahvaliti županu in starašinam za pogodbo, katero boče imeti sam župan kot agitator s tovarnami in celo z ladjedelnico v Tržiču. 'Po njegovi želji bi ne smela več nobena tovarna in tudi ne arzena! sprejemati slovenske delavce. In zakaj fc Ker so odpuščeni vsi italijanski delavci onkraj luže in ker ti delavci bi morali biti nadomeščeni z Italijani iz Furla-nije.
Slovenci bodemo pa od zdaj naprej še bolje pazili, ker videli smo in upamo, da tudi vladni krogi so sprevideli dne 17. t. m. predvečer 81. rojstnega dne našega cesarja,- kaj so Italijani. Zaman si gledal, ali so razsvetljene palače na glavnih, ulicah; še na trgu, kjer je sviraia godba, ni gorelo toliko luči, kakor pri navadni veselici »Lege Nazionale«. Italijanov nisi videl, ni na trgu pri godbi, kakor so navadno pri najmanj i veselici, niti na ulicah, ker znali so, -da ta večer ne bo sviraia godba himne »Lege Nazionale«, niti <}arJbaldijeve, niti italijanske. Šli so v svoje skrite prostore se pogovarjat, kako bi oteli »Terre irre-dente« od avstrijskega orla.
Da pa »Piocolo« nam ne naznanja oseb m krsta mesta »Tržiča«, nam je jako žal, ker sicer bi obhajali mi Slovenci v Tržiču »obletnico«. Bolje bi bilo pa za dopisnika, kateri govori o izseljevanju v Furlaniji, da bi naštel vzroke, a to mu ne diši, ker moral bi izdati svoje pristaše, kateri so glavni vzrok tega izseljevanja, ker hočejo še vedno imeti suknje. Slovenci v Tržiču svetujemo dopisniku »Piccolo«, da le čevlje sodi naj kopitar. ¦
Iz temenskega okraja.
Veliki Dol. — Slučajno smo še-le se-datf dobili v roke »Novi Čas« od 28. 7. '.t. 1. št 30, ki naznanja Velikodokem, kar je pisala »Soča« od 22, 7. t. I. Iz neke številke »Soče« smo tudi izvedeli da se je jezif ljubljanski »Slovenec«, ker je c. *kr. okrajno glavarstvo v Sežani prepovedalo veselico tukajšnjega »kat. slov. izobr. društva«, češ, katoliško društvo se tako in tako ne naleze kolere.
Na tem mestu vam povemo, da mi ne •moremo odgovarjati noticam v onih Ustih, katerFh ne dobivamo v roke. Naše »kmet-ško izobraževalno društvo« je naročeno tudi na »Prim. L.« in prosimo tedaj, da vse napade na nas objavljate le v tem listu, ker mi ne stikamo za vašimi listi, kakor vi za našimi.
Sedaj pa si dovoljujemo nekoliko odgovora na notico v »N. C« št. 30 in zraven še kako drugo opazko. . ;,
Dela učitelj in njegovi pristaši zdraž> be na Velikem Dolu ali pa hočejo (čujte!) »zavedni« Velikodolci sejati prepir, bodi pojasnjeno s sledečimi vrsticami:
Kampjon Miho je že pred štirimi leti, za časa državnozborske volitve, ko je bil baje v. petem razredu gimnazije v Gorici sika! svojo jezo na napredmjake o priliki, ko je imel tu shod g. A. Štrekeij. Letos pa je prišel iz Prage menda kot jurist v vsej svoji Časti in slavi Študirat domov in ob-jednem delat zdražbe in sejat prepir. Menda s pomočijo veleč. g. Lavrenčiča, sodnika v Komnu in tuk. g. vikarja je ustanovil »čukarljo«, katerej je tudi .učitelj zveranja. O priliki letošnje državnozborske volitve bil je prvi agitator za klerikalno stranko ne le na Velikem Dolu temveč tudi drugod, ki pa je bil v nekaterih krajih imenitno izžvižgan.
Kako je na raznih krajih farbal Hudi, naj pokaže sledeči primer: Kmet od Škofov bbč. Brje) ni mogel it: na volišče, ker je imel na smrt bolno ženo. Miho si je znal pc-magati, rekši kmetu: »Če greste na volišče, bede potom kmalu vaša žena zdrava«.'^ volitvah pa je bila omenjena žena na žalost Mtootovo še slaibša. S pomočjo Zavadlalovega Mihota se je priredila' 30." julija o priliki tuk. obnašanja čukovsko pobarvana procesija z Najsvetejšim. Kam-pjen Miho deluje tudi na to, da bi s pomočjo tuk. županstva odnosno starešinstva in baje tudi vikarijata spravil sedanjega učitelja od tod. Napisalo se je baje vlogo na c. kr. okrajni šol. svet v Sežani, na katero se je podpisalo kakih 70 oseb tuk. šol. občine. Tudi župan in podžupan 1. sta bila baje že v Sežani pri g. svetniku radi te stvari. Kakor se je izvedelo, bila sta odposlana od tuk. starešinstva. Kar se tiče premeščenja tuk. učitelja menda ne bode odločeval sedanji kampjon Miho, pa tudi na tuk. županstvo odnosno starešinstvo. Miha torej ne bo kaše pihal, pa tudi Nutene.
Danes povemo o našem g. nuncu nekaj.
, Menda pred štirimi leti sta imela dva ianta v Tubljalh (dbč. Brje) javen ples. G. vikar je bil kakih petkrat pri njih in jima je hotel plačati 100 K troškov, da bi odnehala od plesa. Ker nista ihotela tega storiti, se je, kakor zatrjuje jeden fantov izrazil g. L. Stubelj tuk. vikar preorigi-nalno, da tega tu niti povedati ne moremo. Ko je došia učiteljica kleklarske šole na Veliki Dol, hotela je iti pozdravit tudi učitelja, a pobožni g. Polde ji je odsve"-' to val, češ, da jo bodo vsi vaščani sovražili, če bode občevala z učiteljem. Ker pa je občevala s klerikalci, posebno pa z Br-. knim Pepietom, ostala je reva še bolj ob-i sovražeim «kot da !bi bila občevala z uči-! teljem iri je tudi radi klerikalcev baje zapustila Veliki Dol. i Cenjenim čitateijern »Soče« bode s tem pojasnjeno, kdo dela zdražbe na Ve-I likem Dolu, ali navedeni kampjoni aH učitelj, ki je pripomogel le do ustanovitve i prepotrebnega kmet. izabr. društva.
I Radi čipkarske šole in neuspehov na učiteljevi šoli se bodemo menili pozneje.
J Vsak delavec je vreden svojega plačila in tako tudi učitelj; ali razumete »za-
j vedni« Velikodolci. Ali živi g. nune za svojih 24 ur na dan prostega.časa fe od ljubezni božje? Učitelj, če bi ga spravili od tod, bi se vam gotovo zahvalil. Morda dela kaj zastonj kampjon Miho, ali dobi iz Gorice, ala »sPreserskr dohtar« kake honorarje. Če je tako, naj tudi on pazi na otroke v "cerkvi in naj jih vodi pri neobligat-nih procesijah, da dobi pri g. nuncu plačilo.
Miho in drugi kampjoni so letos na Vnebohod tako zapeljali ubogo »za^edri%*< velikodolsko ljudstvo, da je bila to zares podivjana tirana! s poleni, kamenjem in drugim nasproti socijalnim demokratom: Tu, tu se pravi varovati šolsko mladino, altroohe jih učiti kričati. Kje je zgagarr kampjon Miho in gosp. vikar? —
»Zavedni« Velikodoki, na Čelu jim kampjon Mfflio in ig. nune so gotovo bolj verni kot učitelj, saj so vendar klerikalci,. Kdor ne verjame, ne bo zveličan. Tujec na Velikem Dolu je le učitelj, drugi pa so »privandrovci«.
Ker stanuje kampjon Miho blizu šole,, svetuje se mu, naj bi on poučeval mesto učitelja šolsko mladino zastonj, kakor bode morda kot kak pravnik zastonj pobiral &vitle kronce.
Toliko v odgovor »N. Č.« s prošnjo, naj bf blagovolili »zavedni« Velikodolci in kampjoai Miho, Nute i. dr. priobčevati notice z napadi na nas le v »Prim. L;«, da se
jim bode zamoglo vselej pravočasno odgovoriti, ,, t ......
Korajža pa šnajd!
Miiha,
ki kašo piha,
je odlika,
ki »čuke« flika.
Vlada proti draginji mesa.
Poljedelsko ministerstvo je podalo te dni nekaj odltočeb, ki naj bi služile v to, da bi dobili v par Jetih zadostno število živine ter bi se tako znižala t:ena mesa. Ministerstvo izvaja: Velika škoda za avstrijsko živinorejo je ta, da gre vsako leto neprimerno veliko število za odrejo sposobnih telet v mesnico, namesto da bi se ista doma redila; to zlo gre tako daleč, da se število naše živine niža, namesto da bi se s prebivalstvom vred vedno višalo. Da bi to neprestano kkmije lepih telet vlada preprečila, je sklenila, da bo dajala premije živinorejcem, ki se bavijo z izrejo telet, in se ¦je v ta namen obrnila ma deželne vlade, ki naj izdelajo v zvezi z gospodarskimi korpo racijam i primerne predloge.
Vlada sama je odločila nakupiti potom gospodarskih organizacij za rejo sposobna teleta in jih izrediti v deželah, kj-er je bilo letos mnogo sena ali pa kjer imajo stare zaloge sena. Tukaj se bouo teleta na posebnih živinskih dvorcih toliko časa iredila, da dorastejo -in se potem kmetom zopet prodajo po primernih cenah. Stro-| ški, ki pri tern nastanejo, se pokrijejo z ' dohodki, ki jih navaja zakon z dne 30. decembra 1909, "št. 2čl, ki govori o sred-! stvih za povzdigo živinoreje. Na ta način I se misli število goveje živine zvišati in s ' tem samoobsebi umevno tudi ceno mesa | znižati, ki -je dandanes skoraj glavna jed 'mestnega prebivalstva. Ugovor, da bi utegnilo za zvišano število živine krme zmanjkati, je prazen, ker pridela avstrijski poljedelec vsled zboljšanja paše v planinah in pa vsled umnega gospodarstva s travniki vedno več sena. Pač pa odtegnejo te naredbe veliko število telet kon-sumu in vlada mora na drugi strani skrbeti, da se ta nedostatek odpravi in dobi prebivalstvo kako drugo nadomestila za telečje meso. \ V prvi vrsta pride tukaj v poštev pre-šičoreja; pri nobeni živali ni mogoče tako ¦hitro uspehov doseči, kakor ravno pri pre-šičih.' Prešič se da *v najkrajšerii času odebeliti, za tr»g pripraviti in poleg tega je tudi svinjsko meso izmed najbolj .potrebnih in priljubljenih živil na našem trgu. Poljedelsko ministerstvo je zato sklenilo, da hoče nemudoma pričeti z veliko akcijo, ki bi produkcijo prešičev v najkrajšem času zelo dvignila. Po zgledu prešičorejskih postaj na Hanovfcfranskem in v Scblesvvig-Holsteinu hoče osnovati velko število takih postaj v Avstriji, in to še tekom letošnjega leta. I?eja prešičev v teh postajali je jako priprostia in poceni, od krompirjeve letine popolnoma "neodvisna, tako da zna ttfdri našo prešičorejo v tem oziru . na popolnoma drugo pot pripraviti, j Tudi za krmita se boče od sedaj naprej poljedelsko ministersitvo z večjim zanimanjem brigati. V ta namen hoče letošnje leto na to delati, da se napravijo v onih krajih, kjer je bila senska letina do-bra, velike senske zaloge za prihodnja le-t ta. Poleg tega bo podpirala vlada vse naprave, ki služilo hranitvi krmil, posebno , pa sušenju krompirja in krompirjevega } zefjišča, repe in drugih redilnih snovij, ki j so za živine potrebne.
Vse to se -fiši prav lepo J Pričaku-1 jemo, da se obljublieno res izvede na pri-| rneren način «ter bo imelo prebivalstvo res kay' haska od tega!
lanski 20.000 (!?). S tern denarjem se ima jpripotnoči do nakupa bikov občinam.
Zato so hoteli na deželnem odboru slišati mnenje občinskih zastopnikov glede potrebe bikov".
Vabilu na razgovor so se odzvali razni župani in podžupani, ki so po večini grajali dosedanji način nakupovanja bikov od strani deželnega odbora.
Graja je bila povsem opravičena, ker •je deželni odbor v tem pogled« res že obilo grešil. Lepi tisočaki so biti izdani, ne da bi bil imel goriški kmetovalec kako korist od njih. Deželni odbor Je pošiljal kupovat bike gospode, ki, ne razumejo prav nič ne o živinoreji ne o bikih. Tudi se ni poprej pretreslo, kaka pasma bi bila pi imema, ampak kupilo se je, ker se je že moralo kupltli. Pogostoma so tujci v tujih deželah goriške gospode nakupovai-ce bikov prav pošteno naibrisali. Žival ni bila za nič.' Koristi ni bilo, tisočaki pa so izginili v tujih žepih.
Takemu gospodarjenju s strani deželnega odbora totora biti etfkrat konce. Zategadel je bila graja občinskih zastopnikov povsem timestna.
Sklenili so resolucijo na vlado, mere-čo na to, da naj vlada ustanavlja in vzdržuje bikovne plemenske centrale po krajevni potrebi in glede na število krav.
Zahtevati so« naj. deželni odbor razdeli sedanjo podporo po razmerju goveje živine ter naj prosi za povišanje podpore. Sličen sestanek je bil pred kratkim tudi v Gradišču ob Soči. 1 Želimo, da bi se res enkrat začelo de-) lati racionelno- za povzdigo živinoreje v i naši deželi, ki bi lahko imela naravnost * uzorno živinorejo!
Domače vesti.
Za zboljšanje govedoreje v naši
Deželni odbor je bil povabil za soboto 19. t. m. zastopnike občin goriškega okraja na posvetovanje o zboljšanju govedoreje v naši deželi.
Gre namreč v (glavnem za to, kako se ima porabiti podpora K 50.000, ki je nakazana deželnemu odboru iz vladne ustanove za zboljšanje govedoreje.
Ta podpora se ima razdeliti tako, da dobi slovenski del dežele 30.000 K, fur-
l
i
i Imenovanja v sodni stroki. — Za okrajna sodnika sta imenovana sodnika: dr. Leopold Jerovšek v Pulju za Gorico in D. Biondi v Rovinju za Kovin}. Za sodnika sta imenovana avskultanta: dr, J. Danese za Buje in dr. Karol Braunitzer v obsežju višje deželne sodnije v Trstu.
* Slovanski učenjak med »čakavci«. — Na Krku je bival mesec dni profesor na petrpgradskem vseučilišču Slovencem dobi oznani I. Baudouin de Courtcnav, ki je proučeval tam čakavskp narečje. S Krka je odšel na Reko ter ostane v tamkajšnjih krajih nekaj časa.
Za predstojnika v vodstvu kurilnice na državnem kolodvoru v Gorici je imenovan višji strojni komisar v Pragi Oton Fried.
Častno svetinjo za 40 letno zvesto službovanje je dobil g. A. Leban, upokojeni nadučitelj v, Komnu.
Županska zveza za sodne okraje Goriški, Ajdovski in Kanalski se snuje. V soboto so v Gorici zbrani župani in podžupani iz teh okrajev sklenili napraviti tako zvezo. Izvoljen je pripravljalni odbor 5 članov, ki stori vse potrebno, da se Zveza ustanovi v najkrajšem času.
Letina na Goriškem. — Naše nade se manjšajo od dnč do dne, velika suša pritiska po celi deželi. Drevesa venejo in se golijo a sadje pada še zeleno na tla. Tudi s trto gre slabo, posebno v bolj plitvi zemlji je pričelo listje odpadati a grozdje veneti. Trava in otava sta se večinoma posušili.
Najhujše je prizadeta turščka, ki se v veliki suši niti ni oplodila. Mnogi so jo že povezali in pokrmiM. Ajda in repa se ne moreta, kjer sta že izlezli iz zemlje, razvijati, ker jima primanjkuje vla«a. Zato preti letos vsled'slabe letine našemu ljudstvu beda m lakota. Osobito »po Krasu je žalostno. Le tu pa taiti so imeli v deželi nekoliko dežja, ki je vsaj za največo silo
, podaljšal rastlinam vegetacijo tako m pr. po Trnovski in Št. Vidskogorski planoti. okoM Šempasa itd. Sicer pa se pripravlja povsod že 14 dni za dež in skoraj vsak dan pade tudi majhna rosa, toda pravega uc-žja, ki bi zemljo 'premočil, le noče biti. 7,'\ mnoge bi prišel sicer že prepozna, toda prinesel bi vendar milijone, »K. P<
Na manevre je odšel davi ob 6. uri s Travnika tukajšnji pešpolk št. 47. Po običajni molitvi so odkorakali iz mesta skozi Raštel.
Kaj. bo z mesom? — Argentinskega mesa ne bo, srbskega ne bo, domačega ni —- kaj bo torej? Domačega ni:.zadosti, obljublja pa se še večje pomanjkanje mesa in povišanje cen, Vlada pa obljublja po-
moČ s povzdigo živinoreje Z&z kdo ve koliko ietl — Rad! -takih razmer mora biti ogorčen vsaT razsoden človek — samo »Slovenec« morda .zopet vsklikne: »Lepo le biti danes Avstrijec«!
Naglo* Izpuicen iz preiskovalnega zapora. — Ko se je vršila razprava radi poloma »Banke popoiare«, je bil nenadoma aretfcai v KjmjiHi na^sjaji znani industrijalec' Na^oS, 'ttje«*^ &aJ&n& ni banki'velik kredit, .presegajoč njegove premoženjske razmere. Naglos je bil y preiskovalnem zaporu do včeraj. Včeraj dopoldne so ga pustili na svobodo. .Naglos je-foi! obdolžen,