KMN kleparstvo Vukosavljevič -Vuko včeraj in danes Predstavljamo vam klub maiega nogometa, kleparstvo Vukosavlje-vič-Vuko, iz Ljubljane trenutno najuspešnejše moštvo tovrstne športne panoge pri nas v Sloveniji. Z njihovimi nastopi doma in v tujini, z načinom njihovega igranja in doseženimi rezultti KMN Vuko obenem tudi mali nogomet kot najbolj priljubljena športna panoga pridobiva vse več popularnosti tako pri starejših kot pri mlajših ljubiteljih nogometa. Zato bi želeli prikazati pot tega kluba od nastanka do danes. Ekipa je bila usianovljcna lcta 1985 in to povsem spontano. Na pobudo zascbnega obrtnika Mladcna Vuko-savljeviča iz Ljubljanc so ljubitclji ma-lega nogometa ustanovili ckipo pod imcnom Kleparstvo Vukosavljevič. Že na prvcm turnirju v Ljubljani, ki je bil pod imenom Humanitarnost 85 jc ekipa osvojila prvo mcsto, kar jc bilo tudi prvovrstno prescnečcnje. Toda presenečenjc je bilo za druge, ne pa tudi za ckipo kleparstvo Vukosav-ljcvič, kajti oni so iočno vedcli, kaj zmorcjo in kakšni so njihovi načrti. Njihovi načrti so bili, da doscžejo ne-kaj več kot samo udcležbo na turnirju. Tako so na pobudo koordinacijskcga odbora za mali nogomct pri ljubljan-ski nogomctni zvczi ustanovili in uradno registrirali klub malcga nogo-mcta Kleparstvo Vukosavljcvič-Vuko, ki štcjc polcg igralskcga kadra še sedemnajst članov vodsiva in dru-gih organov kluba. Tako jc v zelo kratkem času maloštcvilna nogometna ckipa prerasla v močan špormi kolck-tiv, ki ga poznajo ljubitelji nogomcta tako doma, kot v uijini. Vcndar mo-ramo poudariti tudi to, da ima klub trenutno samo člansko moštvo, pi-onirskega in mladinskega še nima. Vzrokov za to jc veliko, toda najpo- membnejši je, da ima klub trcnutno cdincga sponzorja v zasebnem obrt-niku Mladenu Vukosavljcviču, ki pri-spcva dvc tretjini vseh stroškov, cno tretjino pa krijcjo člani sami. Ce bi imcli šc nckaj takšnih sponzorjcv oz. podpornih članov, potcm bi bil pro-blem pionirskega in mladinskcga ka-dra rcšcn, obencm pa rcšcna nadaljnia pcrspektiva in razvoj kluba. Mogoče bi povcdala svoje ludi samoupravna intcrcsna iclcsnokuliurna skupnost Ljubljana Moste-Polje ali njcj sorodna ustanova. ki bi bila poklicana za rcše-vanje takšnih in podobnih problemov. Toda problemi so vcdno bili in bodo še naprcj, mi pa poglejmo rczultate in uspche, ki jih ie KMN Vuko dosegel doma in v tujini: V sezoni 86/87 so osvojili dvanajsto mesto na prvcnstvu Jugoslavije, na mcdnarodnem turnirju v Titovem Ve-lcnju so osvojili peto mesto, kar je bil dobcr znak, da lahko tudi na mcdna-rodni sccni nckaj več naredijo. To so dokazali že na novolctni turncji, ki je bila od 25. dccembra 1987, do 3. janu-arja 1988 na Nizozcmskcm in kjer je KMN Vuko sodeloval na štirih turnir-jih. Na prvcm turnirju ie v tckmi za trctje mesto izgubil z Ajaxom z rezul-tatom 7:4. Na drugcm turnirju je v fi-nalu premagal Sporting Dc Gors z re-zultatom 7:1. Tudi trctji turnir so osvojili: v tckmi za prvo mesto so ' [ tokrai povrnili slavnemu Ajaxu in si-ccr je bil rezultat 7:1 za KMN Vuko. Ccirti in zadnji turnir so prav tako osvojili, v finalni tekmi za prvo mesto pa so prcmagali svctovno znanega na-sprotnika moštvo PSV Eindhoven z rczultatom 4:2. Za najboljšega igralca na vseh štirih turnirjih jc bil proglašen Muradif Du-rič, bolj znan kot Tarzan. V tckmova-nju za prvenstvo Jugoslavijc je KMN Vuko doscgcl naslcdnje rczultatc: Krapina 88 prvo mcsto, Kragujevac 88 drugo mcsto in Ljubljana 88 po-novno prvo mesto. S temi rezultati so M zasedli drugo mcsto na lestvici in so se uvrsiili v play-off končnice državnega prvensiva, kjcr upajo tudi na najvišji naslov. Na mednarodni sceni v letoš-njem lctu belcžimo šc dva odlična uspeha in siccr na turnirju v Torinu v Italiji, kjcr so osvojili prvo mesto. V finalni tckmi so premagali reprc-zentanco domačina Italijc z rezulta-tom 11:3. Naslednji turnir je bil junija letos v Antwcrpnu v Bclgiji, kjer so v finalni tekmi za prvo mcsto prema-gali Warcgcn z rezultatom 3:1. Tako bi bilo nckako videti telegraf--sko poročilo dosedanjih večjih uspe-hov KMN kleparstvo Vukosavljevič-Vuko, čcprav bi jih lahko naštevali §c in šc, kot npr. Šampion sczone 87/88 itd. Kar se tiče nadaljnih planov in aktivnosti, smo zvedcli od prve oscbe kluba, Mladena Vukosavljeviča, da so njihovi načrti za sezono 1988/89 usmcrjeni na tri frontc in siccr: Dncv-nikov turnir, prvenstvo Ljubljane v malcm nogomtu »Šampion sezone 88/89«, ter turnir v »Kutiji šibica« v Zagrebu. Ostane, da počakamo in vidimo, čc jim bo vse to tudi uspclo. DUŠAN STOJČIČ-STOLE