3(79 Vereniging Vrienden VAN Slovenie Združenje Prijateljev Slovenije Indien onbestelbaar retour aan: FAGOTSTRAAT 47 2287 BC Rijswijk (ISSN 0928-8376) Innoud Inhoudsopgave en Colophon 1 Woord van de voorzitter 2 Veijaardagsfeest 25 juni 3 Stedenband Schiedam-Velenje 4 Sloveens voetbal 5 Sloveense dansgroep 7 Volkskunst 9 Politieke ontwikkelingen 11 Wegen naar Slovenie 12 Studiebeurs in Slovenie 13 Vrienden van Slovenie: Wat u moet weten. 14 Bestuur iA Jaargang 3, nummer 3 werd verzorgd door de redactiecommissie (Margreet Iskra, Marlien Muuse en Marjeta Tomšič), met medewerking van de heren Siem Edink en Willem Roodhuyzen. Uit deze uitgave mag niets worden overgenomen, tenzij met bronvermelding. Een exemplaar is te bestellen bij bet secretariaat voor 5 gulden per stuk. Leden ontvangen Lipa gratis. Meningen die in Lipa worden geuit, worden niet noodzakelijkenvijs gedeeld door bet bestuur. Spoštovani člani združenja prijateljev Slovenije! Zopet se bliža poletje in z njim težko pričakovane počitnice. Verjetno bo letos tudi veliko naših članov preživelo počitnice v Sloveniji. Za Slovence je to seveda kombinirano z obiskom pri sorodnikih in za naše nizozemske prijatelje mogoče snidenje s prijatelji ali obisk znanih in neznanih turističnih točk. Vsem tistim, ki še niso odkrili različna slovenska zdravilišča, bi svetovala, da se oglasijo v enem izmed številnih zdravilišč v Sloveniji. Naša zdravilišča so dobro poznana in cenjena pri naših sosedih v Avstriji in Italiji, na žalost pa še niso dosegla poznanstva v ostalih državah Zahodne Evrope. V Sloveniji so uspešno uskladili turistično in zdravniško ponudbo v zdraviliščih in zato so slovenska zdravilišča vredna obiska. Naj vam navedem nekaj najbolj znanih zdravilišč v Sloveniji: Rogaška Slatina, Radenci, Dobrna, Šmarješke Toplice, Čateške Toplice, Atomske Toplice v Podčetrtku ect. Upam, da sem vam s to informacijo pokazala še eno možnost, ki jo imate kot turist v Sloveniji. Vse člane tudi prisrčno vabim na zabavo (veselico), ki jo. odbor našega združenja organizira v soboto 25. junija v Nieuwegein-u. Na koncu želim vsem članom našega združenja prijetne počitnice in nasvidenje v Nieuwegein-u. Lep pozdrav, Judita Strohmaier Geachte leden van de vereniging "Vrienden van Slovenie" Het is alweer bijna zomer, maar de meeste mensen zouden nu al op vakantie willen gaan. Waarschijnlijk zullen veel van onze leden ook deze vakantie in Slovenie doorbrengen. Voor Slovenen is dat vaak gecombineerd met familie-bezoek en voor onze Nederlandse vrienden kan dat vveerzien met vrienden betekenen en dan bezoeken ze vaak ook toeristische bezienswaardigheden in Slovenie. Aan al diegenen die nog nooit Sloveense kuuroorden hebben ontdekt, wil ik graag het advies geven om ččn van deze oorden in Slovenie te bezoeken. Sloveense kuuroorden zijn bekend en gevvaardeerd door onze buren Oostenrijk en Italie; helaas zijn ze nog niet genoeg bekend in andere landen van West-Europa. In Sloveniti heeft men met succes de toeristische en medische diensten geintegreerd en daarom zijn onze kuuroorden zeker een bezoek waard. Ik wil graag een aantal van die plaatsen noemen: Rogaška Slatina, Radenci, Dobrna, Šmarješke Toplice, Čateške Toplice, Atomske Toplice in Podčetrtek, etc. Ik hoop dat ik hiermee nog een mogelijkheid heb aangegeven die u als toerist in Slovenie hebt. Ook wil ik alle leden hartelijk uitnodigen voor het feest, dat wordt gehouden op 25 juni in Nieuwegein. Vriendelijke groeten en tot ziens, Judita Strohmaier "veselica" Wij herinneren U nog even aan de jubileumviering op 25 juni a.s. Het varkentje draait al aan het spit en een speciaal transport zorgt voor šnops en wijn, de muziek komt uit Limburg en voor de stemming zorgen we zelf! Voor de duidelijkheid nog even een plattegrond en aanwijzingen hoe er met het openbaar vervoer te komen. We hopen velen van U op zaterdag 25 juni vanaf 19.00 uur te zien. De Baten Dukatenburg 1 3437 AA NIEUWEGEIN tel. 03402 - 32330 Vanaf NS-station Utrecht per sneltram 15 min. per auto: Vanaf A2 of A12, afslag Nieuwegein, borden richting Batau-Noord volgen. Op Batauweg is gebouw te zien. (voldoende parkeergelegenheid) Hilversum Amsterdam sneltram vanaf Utrecht cs Breda j' iOen Bosilch Hct volgende artikel is een bijdrage van de heer J. Brouwer, staffunktionaris bij de gemeente Schiedam en ondermeer belast met de Internationale betrek-kingen. SCHIEDAM EN VELENJE AL 24 JAAR PARTNERSTEDEN. Het zal niet bij een ieder bekend zijn dat Schiedam en Velenje al bijna 24 jaar vriendschapsbanden onderhouden en er jaarlijks uitwisselingen plaats-vinden op het gebied van kunst, cultuur en šport. In de komende nummers van Lipa wil ik u hier-over vertellen. In dit nummer wil ik ingaan op het GGm66ntG SchiGdORI ontstaan van de vriendschapsbanden. EvKsStis& In het begin van de j aren zestig bestonden er contacten tussen het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus en een manncnkoor in de Duitse plaats Es-slingen bij Stuttgart. Na een aantal bezoeken en concerten over en vveer werd er vanuit de gemeente Esslingen de wens geuit deze uitwisselingen wat officiSler te maken en te komen tot uitwisselingen op verschillende gebieden. Zo werd Schiedam partnerstad van Esslingen en trad daarmee toe in de kring van partnersteden waarvan Esslingen reeds deel uitmaakte. Deze kring bestond uit Vienne in Frankrijk, Neath in Wales en Udine in Italie. Dit was in 1964. Inmiddels had Esslingen ook contacten gelegd met Velenje, toen nog Joegoslavie. In 1970 trad Velenje eveneens toe tot de kring en werd toen ook automatisch partnerstad van Schiedam. Velenje is een kleine industriestad in het noordoosten van Sloveniš. Het telt thans ruim 42000 inwoners. De laatste j aren zijn er wat omliggende dorpjes bij Velenje gevoegd. De totale oppervlakte van de gemeente Velenje bedraagt 182 km2. Dit is 0,9% van de totale oppervlakte van de Republiek Sloveniš. Evenals in geheel Slovenie vvordt het karakter van de omgeving van Velenje bepaald door beboste heuvels. 56% van het grondgebied behorend bij Velenje bestaat uit bos; 34,7% is landbouwgebied en 9,3% is bebouwd. De belangrijkste industrie is kolenmijnbouw, gevolgd door de grote electrici-teitscentrale, die bijna 1/3 van de electriciteit voor Sloveniš verzorgt en de fabriek Gorenje, producent van witgoed-apparatuur, zoals koelkasten, wasma-chines etc. Met name in de j aren ’70 maakte Velenje een enorme groei mee. De vverkge-legenheid steeg ieder jaar en veel mensen uit de zuidelijke republieken kwamen naar Velenje om te werken. Na 1988 kwam de terugslag. De ontwik-kelingen die volgden, zoals de onafhankelijkheid van Slovenie, de burgeroor-log in Bosnie en de daarmee gepaard gaande vluchtelingenstroom, en de in- bei stortcnde economie in voormalig JoegoslaviS, maakten bet leven in Velenje er niet gemakkelijker op. Het werkloosheidspercentage is thans gestegen tot 13,8%. Bestuurlijk maakt de gemeente Velenje ook een woelige tijd door. Er wordt gezocht naar een nieuwe democratische manier van besturen waarin ieder zijn eigen mening daarover naar voren wil brengen. Deze meningen staan nogal eens haaks op elkaar. Juist in deze moeilijke tijd is het belangrijk voor Velenje goede partners te hebben in Europa. In de periode twee jaar geleden, toen er in Velenje meer dan 5000 vluchtelingen uit Bosnie waren opgenomen, steeg de nood Velenje tot de lippen. Zowel uit Schiedam, Esslingen als Vienne zijn tonnen voedsel, kleding en speelgoed met vrachtwagens naar Velenje gestuurd om de ergste nood te lenigen. In de volgende Lipa wil ik graag wat meer vertellen over de uitwisselingen met Velenje. Jan Brouwer Gemeente Schiedam Sloveens voetbal op weg naar het Europees Kampioenschap 1996 in Engeland. Het Sloveense voetbalelftal is bezig met een oefencampagne ter voorbereiding op het EK 96. Sloveniš is ingedeeld in ččn groep met ItaliS, Oekraine, KroatiS, Estland en Litouwen. Het is een moeilijke opgave, maar het is niet onmogelijk dat zij zich kwalificeren. Italie en Kroatie worden gezien als hun grootste concurrenten. In het afgelopen jaar heeft Sloveniš een aantal oefen-vvedstrijden gespeeld en de uitslagen waren merendeels positief, zoals uit onderstaande tabel blijkt. Cyprus - Slovenie 1-1 doelpunt Miloševič (Potr. Beltinci) Slovenie - Estland 2-0 doelpunten Zulič (Olimpija) Udovič(Beveren) Macedonie - Sloveniš 2-0 Maeedonie - Sloveniš 2-0 Hongarije - Sloveniš 0-1 doelpunt Katanec (Sampdoria) Slovenie - Cyprus 3-0 Het Sloveense elftal is een mix van geroutineerde en jonge spelers. In het doel lijkt Marko Simeunovič een vaste plaats te hebben, maar hij ducht concurren-tie van Boško Boškovič, een jonge keeper van Mura Murska Sobota. Simeunovič heeft het voordeel dat hij bij Olimpija keept, omdat ten eerste deze club 5 Europacup ervaring hceft en ten tweede de bondscoach ook de trainer is van Olimpija (Bojan Prasniker). De achter-hoede heeft vier ervaren spe-lers die vroeger in het voor-malige Joegoslavische elftal hebben gespeeld. Dat zijn Marko Eisner van het Franse OGC Nice, Džoni Novak van het Turkse Fenerbahce, Darko Milanič van Partizan Belgrado en Srečko Katanac van Samp-doria Genoa uit Italie. Deze laatste speler kan tevens op het middenveld vvorden ingezet en heeft als enige speler van deze selectie een WK meegemaakt (WK 90 in Italie). De andere verdedigers zijn Gregor Zidan en Aleš Križan van Branik Maribor, Robert Englaro van Olimpija en Andrej Polisak van NK Koper.. Het middenveld wordt bezet door Matjaž Kek en Aleš Čeh bieden van het Oostenrijkse Grazer AK, Samir Zulic en Igor Benedejčič van Olimpija. Zlatko Zahovič van het Portugese Vitoria Guimaraes, Janez Pate van het Griekse Pierikos en Alfred Jermanis van NK Koper. De voorhoede bestaat uit Igor Poznič van het Oostenrijkse Grazer AK, Ante Simundza van Branik Maribor, Vlado Miloševič van Potrošnik Beltinci, Matjaž Florjančič van het Italiaanse Cremonese en Sašo Udovič van het Belgische Beveren. Met name de laatste speler kan het de tegenstander moeilijk maken. Vorig seizoen scoorde hij 25x voor Slovan Mavrica in de Sloveense competitie. Hij verdiende daardoor een transfer naar de Belgische lc kiasser SK Beveren, waarvoor hij 19x het doel trof. Verder hoopt bondscoach Prasniker op zijn routiniers. Slovenie krijgt het zwaar, maar wordt niet kansloos geacht. Zeker tegen Estiand, Oekraine en Litouwen kunnen ze de volle winst pakken. Tegen de buurlanden Italie en Kroatie zullen ze het moeilijk krijgen, maar als ze tegen deze ploegen wat punten kunnen vergaren, kunnen ze bij de bovenste drie eindigen. Laten we allen hopen dat ze zich plaatsen. Dat is goed voor het Sloveense voetbal. I. Selan. Bronnen: Voetbal Internationaal. Ekipa. Sports Projects Itd yearbook. SLOVENSKA FOLKLORNA SKUPINA SMO IZ LIMBURGA DOMA AMPAK SLOVENSKEGA DUHA, SRCA! Op de slotdag van de Sloveense week in Delft trad de Slovenska Folklorna Skupina op.(Zie vorige LIPA uitgave). Dit optreden was voor (bijna) iedereen een eerste en aangename kennismaking met een inmid-dels ruim veertigjarige Sloveense vereniging in Ne-derland. Aan die onbekendheid binnen de Nederlandse Sloveense gemeenschap moet wat gedaan worden... vond de redactie van LIPA en bet bestuur van de SFS Nizozemska. Wie A zegt, moet B .... Bij deze zeggen wij A en ... A... !? Aktualiteiten en Aehtergronden van Nederlands oudste etnische volksdansver-eniging. Aktualiteiten: maand mei: optredens tijdens Oranje-Koninginnedagvieringen in Landgraaf, Kerkrade. Sloveense dansen tijdens molenfeesten in Schiedam. KRO-tv opname. 1 mei optocht in Genk (Belgig). Moederdagviering samen met koor ZVON (Nederland) en SLOMŠEK (Belgie) en Velenje koor (Slovenie). Optredens tijdens Jeugdwereldkampioenschappen kegelen (waar ook Slovenie vertegenwoordigd wordt.... door ččn deelneemster!) maand juni: optreden tijdens Sloveense picknick in Brunssumerheide (voorafgegaan door Sloveens geceiebreerde en gezongen mis). enige "besloten" optredens in tehuizen, klinieken ter voorbereiding van .... maand juli: tournee door Slovenig!! (23 juli t/m 31 juli), optredens te Slov. Bistrica, Vipava, Kranjska Gora, Bled, Begunje (met S. Avsenik en tv-opnamen), te Velenje (29 juli) en in bet Arboreterum (okolica Domžale ... ). In onze tournee bus zijn nog pendelreis plaatsen tegen zeer aantrekkelijk tarief beschikbaar! Informatie over picknick, tournee en/of bus pendel bij: B. Lux-Pintarič 045-459137 (sekretaris) J. Aretz 045-310420 (voorzitter) Tot in Slovenie of Brunssumse picknick of optredens ergens in Nederland. (bijv. Vorden 17/8, Overijssel) of Brussel (27/8)7? Noteer ook alvast onze zeer populaire dans en feestavond, laatste zaterdag jan. 1995 met .. de jonge Avsenik Oberkrainer (voorheen: Gašperji) in het Corneliushuis te Heerlen. Achtergrond: een eerste kennismaking. In 1953 ontstond de huidige Sloveense volksdansgroep: Nizozemska. Met meer ups dan downs groeide zij uit tot een (inter)nationaal niet onbekende culturele vereniging waar dansen "band in band" gaat met volksmuziek en zang "verpakt" in zeer verzorgde klederdracht, kleder-pracht. Vier jaar geleden, tijdens het laatste Sloveense tournee, werd deze dansgroep gekwalificeerd tot beste vertegenwoordigster van de Sloveense (volksdans) cultuur buiten Slovenie. Verleden jaar - oktober 1993 - werd dat tijdens de robijnen jubileum voorstelling in een bom-volle stadsschouwburg (± 750 bezoekers!) nog eens bevestigd door Dr.M. Jurak. dir. Slovenska Izseljenska Matica. In volgende LIPA afleveringen willen wij graag nog meer van onze vereniging aan de man brengen ... want wie A zegt ... moet toch ook B zeggen ... en zelfs Z. De Z van zorg voor het voortbestaan van een dergelijke unieke vereniging, onder andere de jeugdzorg, de vierde en vijfde generatie Sloveense afstammelingen ... Afsluitend. er wordt ons gevraagd naar optredens ... graag kontakt met: B. Lux-Pintarič (secretariaat) J.v.Goyenstraat 16 6464AZ Kerkrade tel 045-459137 of J.Aretz (voorzitter) Europaweg 14 6374CJ Landgraaf tel 045-310420 Er bestaat nog steeds belangstelling voor het prachtige jubileum hoek-werkje over onze dansgroep: verkrijgbaar voor f 3,50 plus verzendkos-ten: zie bovengenoemde adressen. Er is eveneens een jubileum videoband in de maak. Interesse? zie bovengenoemde adressen. J.Aretz, Landgraaf Op de vaireep vernamen wij dat de pickniek op de Brunssemerheide zal plaatsvinden op zondag 3 juli a.s. Nu maar hopen op mooi weer! VOLKSKUNST EN AMBACHTEN IN SLOVENIE Afgelopen wintcr is in hct Nationale muscum in Ljubljana een nieuvv bock gepre-scntcerd: "Volkskunst en ambachten in Slovenie" (Ljudska umetnost in obrti v Sloveniji). Het is uitgegeven door Domus (uitgeverij). Bij de opening heeft een van de auteurs dr. Janez Bogataj in zijn rede aangegeven dat hij met dit boek tracht te bewijzen dat Slovenie een rijke culturele nalatenschap heeft op het gebied van volkskunst en ambachten. Het boek behandelt vele ambachten o.a. pottcnbakken, mandenvlechten, kantklossen, houtsnijden, bakken. Ik hoor het u al zeggen: "Maar dit hebben we in Nederland ook allemaal.'' Dat is waar. Dr. Bogataj heeft in zijn boek aangetoond dat Slovenen door de eeuwen heen niet verstopt zaten tussen de bergen maar dat de maatschappelijke en culturele ontwikkelingen in Europa het alledaagse leven hebben beinvloed. Hij laat zien dat Slovenen ondanks deze invloeden van buiten af een eigen stijl hebben ontwikkeld in de volkskunst en deze stijl tot op de dag van vandaag hebben weten te behouden. Het boek Volkskunst en ambachten in Slovenie is een prachtig naslagwerk voor ieder-een die geinteresseerd is in volkskunde en volkskunst. Ik ben blij dat er een boek uitgebracht is wat sloveense volkskunst op zo een leuke manier voorstelt aan het grote publiek. Het boek is gedrukt in het Sloveens, Engels en Duits. Naast reeds genoemde schrijver van de text, dr. Janez Bogataj, hebben aan dit boek gewerkt Edi Berk (idee, ontwerp), Janez Pukšič (fotografie) en Nataša Skrt Kos (redactie). En als ik u nieuwsgierig heb gemaakt en u zin heeft gekregen de sloveense volkskunst van dichterbij en "in het echt" te leren kennen dan kan de onderstaande bijdrage u aardig op weg helpen. LIZNJEKOVA HIŠA - HET HUIS VAN LIZNJEK Kranjska gora ligt dicht bij het drielandenpunt Italie, Oostenrijk, Slovenie, op ruim 20 km afstand van Jesenice. Ik hoef dit bekende vakan-ticoord waarschijnlijk niet uitgebreid aan u voor te stellen. Wat ik wel aan U wil voorstellen is een mo-numentale boerderij. Het huis van Liznjek staat in het centrum van Kranjska Gora. Het huis zelf is een prachtig voorbeeld van volksbouvvkunst uit de 18e en 19e eeuw. Na de restauratie is in 1983 het huis van Liznjek als museum geopend voor het publiek. Het was eens het huis van een rijke h«*r»hoer Qok was het huis in de tweede helft van 18e en in 19e eeuw een herberg. De boerderij werd reeds gesticht in de tweede heift van de zeventiende eeuw. Tenvijl woonkamer beneden nog van hout was, werd de pronkkamcr ernaast in de aehttiende eeuw - in barok stijl - uit steen opgetrok-ken. In 1781, het huis kreeg een nieuw houten plafond (zie afbeeiding - ornament uitgesneden in de balk onder plafond), heeft men de houten woonkamerwanden vervangen door stenen muren. De grens tussen het houten en het stenen gedeelte van het huis is nog steeds goed te zien aan de verticale geometrische motieven in renaissance stijl bij de hoofdingang. Bij verdere verbouwingen in 18e eeuw kreeg het huis een barok voorgevel met een gang aan de buitenkant van de ver-dieping, versierd met houtsnijwerk. Het rijke halfronde por-taal. afkomstig van in die tijd beroemde steenhouwers uit Peračica, stamt eveneens uit die tijd. Uit de 18e eeuw dateert ook de fresco van de Madonna op de voorgevel. Voor zijn tijd had het huis van Liznjek een van de meest vooruitstrevende bouwstijlen. De kelder, de uit steen opgetrokken benedenverdieping (de woon- en leefruimte, de gemetselde "zwarte" keuken, de pronkkamer, het brede hal, een kamer en voorkamer), graanzolder, bovendien nog een houten opkamertje boven de ingang (waar dochter des huizes haar bruidsschat bevvaarde) getuigen tot op de dag van vandaag van een uiterst functionele indeling van het huis. Het huis is volledig ingericht met de originele meubelen; sommige zijn rijkelijk versierd, o.a. het bed en kisten. mooie voorbeelden van de volksschilderkunst uit vorige eeuwen. De oude voonverpen in het huis zijn o.a. afkomstig uit de naburige dorpen. Op zolder zijn gereedschap en voorwerpen te zien die de boerenfamilie hoofd-zakelijk voor de winterwerkjes gebruikte (bijvoorbeeld een spinnewiel) en er is graan opgeslagen. Sinds die tijd is alles onveranderd gebleven, behalve de vensters van de benedenverdieping (in 19e eeuw zijn de kleine raampjes vervangen door grotere) en de nieuvve muren in het voorhuis en de zijingang. Als we naast het huis nog de karakteristieke schuren en stallen zien (gedateerd 1796), is het duidelijk vvaarom juist het huis van Liznjek uitgekozen werd als het object dat gerenoveerd is en nu dient als museum. Het houtvverk is niet alleen de extra aandacht waard, het is bovendien iets kostbaars in de ruime zin van het woord. een bewijs van de volksbouwkunst uit de voorbije eeuwen. In de stal zijn het gereedschap en andere voorwerpen te zien zoals deze door voorige generaties boeren werden gebruikt. Een bezoeker leert, onder vakkundige rondleiding, in het huis van Liznjek een stukje sloveense cultuur kennen zoals deze zich niet vaak meer presenteert. Voor degene die de kotnende zomer Kranjska Gora bezoekt een warme aanbeveling. Marjeta Tomšič (bron: Liznjekova hiša; Anka Novak, Kranjska Gora; Ivan Sedej, Sto naj lepši h kmečkih hiš na Slovensken) Laatste politieke ontwikkelingen in Sloveniti Knkele weken terug, op het weckcinde van 12-13 maart, was er veel te doen in Bled. In Bled vonden vergaderingen plaats van de grote politieke partijen, zoals LDS, SDSS, ZS en DS. Er werd vergaderd om een grote middenpartij op te zetten. Na het weekein-de vverd bekend gemaakt dat alle partijen het eens waren met de fusie. De nieuwe naam van deze partijen tesamen luidt: LDS (Liberalne Democratcije Slovenija). Hierdoor heeft Janez Drnovšek wat meer vrijheid om zijn beleid wat sneller ten uitvoer te brengen. Een mirne week later, om precies te zijn op 21 maart, is de minister van defensie Janez Janša in opspraak geraakt. Bij bem zijn verboden documenten gevonden; zijn reactie was dat bij die had gevonden bij een spion. Later bleek dat dit niet klopte. Dit leidde tot een debat in bet parlement. De heer Janša beschuldigde ook de president, Milan Kučan, en de minister-president Janez Drnovšek ervan dat zij op de hoogte waren van deze spion. Tijdens het debat werd buiten het parlementsgebouw gedemonstreerd door 5000 tot 10000 demonstranten die steun betuigden aan Janez Janša. Op een spandoek stond: "Drnovšek en Kučan zijn maffiosi." In het parlement werd ontslag geeist van Janez Janša. Na vele uren van debatteren werd de knoop doorgehakt. Janez Janša bood zijn ontslag aan. Janez Janša wilde met deze documenten zijn carriere versnellen om president te vvorden. Dit is echter niet gelukt. De nieuwe minister van defensie is Jelko Kacin (DS); de stemming voor de nieuwe minister was 48 voor en 39 tegen. LDS= Liberalno Demokratska Stranka SDSS= Socialdemokratska Stranka Slovenije DS= Demokratska Stranka ZS= Zeleni Ekološka Stranka Slovenije Referendum in Slovenie Op zondag 29 mei was er in heel Slovenie een referendum over de vraag of de gcmeenten kleiner zouden moeten worden. Er zijn nu ongeveer 111 gemeenten en de vraag was of het er 340 zouden moeten worden. Er waren 1.427.515 kiezers ingeschre-ven in het kiesregister. Op maandag werd de definitieve uitslag bekend. Van het totale aantal kiezers had slechts 56,22% (827.313 kiezers) zijn stem uitgebracht. Dat was aanzienlijk minder dan normaal, vvanneer er ongeveer 80% opkomst is voor een referendum. De uitslag was dat 44,22% (367.962 stemmen) voor en 52,86% (438.368 stemmen) tegen de uitbreiding van het aantal gemeenten was. Er hadden 24.127 mensen het biljet fout ingevuld. m.a.w. 2,92% van de stemmen was ongeldig. Er zullen dus waarschijnlijk geen nieuwe gemeenten bijkomen. Alexander Vink Zoals U weet begint ččn van de wegen naar Sloveniti onder de Karavvanken. Al in 1991 kon men van de tunnel gebruik maken, maar de toegangsweg vanaf Villach was toen nog niet klaar evenmin als de aansluiting in Hrušica. Als U deze zomer gebruik maakt van de Karavvankentunnel zult U zien dat bet gedeelte van Hrušica tot Vrba nu ook geopend is. Het heeft lang geduurt, maar als je deze 13 kilometer in de auto aflegt realiseer je je nauwelijks hoeveel werk, geld en geavanceerde technologie in dit wegdeel is vervverkt. De Karavvankentunnel is ččn van de modernste en meest beveiligde tun-nels in Europa.Hij is uitgerust met 28 grote ventilatoren die de tunnel van verse lucht voorzien. Het bele traject wordt gecontroleerd via 46 camera’s. Niet alleen de goede doorstroming van het verkeer, maar ook tal van andere zaken worden in de gaten gehouden. Zo gebeurt het nog wel eens dat kleine smokkelaars in de tunnel stoppen om electronica e.d. te verstoppen in de auto. Helaas, niet alleen het personeel dat waakt over de technische zaken in de tunnel, maar ook douane en politie ontvan-gen de beelden van de camera’s. Over de gehele lengte van de tunnel wordt er gevverkt met rijstrook signa-lering, zodat de automobilisten op tijd kunnen worden gewaarschuwd indien een rijbaan versperd is of b.v. de snelheid moet worden aangepast. Uiteraard geldt er een inhaalverbod in de tunnel! Er is overal aan gedacht, zo is het zelfs mogelijk dat een vrachtwagen met aanhanger in de tunnel kan keren bij de inhammen die tevens zijn voorzien van telefoon en brandblusapparaten. Zodra een automobilist in een inham stopt beginnen lampen te branden en start een camera, zodat direct kan worden vastgesteld welke hulp er geboden moet vvorden. Denkt U hier nog eens aan als U het bedrag dat U betaalt wat aan de hoge kant vindt. (personenwagen: Sit 750, Os 90). Er worden trouwens ook jaarkaarten verkocht. Zodra U de tunnel verlaat komt U op het nieuvve vveggedeelte. Met twee jaar Pogonsko kolo kot tehnični spomenik vertraging, vanwege gebrek aan fmanciele middelen, is het in oktober 1993 geopend. Het werk was zeer gecompliceerd vanvvege de grote kans op lawines op dit deel, vandaar dat er vijf nieuwe viaducten moesten worden gebouwd, een nieuwe brug over de Sava, vijf ongelijkvloerse kruisingen en 17 kilometer betonnen muur om de bergvvand te consolideren. Als nieuvvste snufje worden op de viaducten vocht en temperatuur gemeten om zo tijdig te kunnen waar-schuwen voor gladheid. De vangrail is vervangen door een betonnen rand, waardoor er minder overlast is van het licht van tegenliggers. Er zijn tevens twee nieuwe Service stations gebouwd die 24 uur per dag open zijn. Bij Hrušica is, als technologisch monument, een groot aandrijfwiel uit de vorige eeuw langs de weg geplaatst. Als herinnering aan het begin van het technische tijdperk. Er zijn nog veel plannen om het Sloveense wegennet te moderniseren en uit te breiden. Met verschillende van deze projecten wordt dit jaar een begin gemaakt. Het bordje "Werk in uitvoering" zult U dan ook regelmatig kunnen aantreffen. Srečno! STUDDEBEURS VOOR STUDIE IN SLOVENIE De regering van Republiek Slovenie stelt een aantal studiebeurzen-beschikbaar in het komende studiejaar 1994/1995 voor Slovenen die buiten de Republiek Slovenie leven en/of hun nakomelingen. Het betreft de volgende studies: 1) universitaire studie op de universiteiten in Slovenie. 2) post-academiale specialisaties gedurende 3 tot 12 maanden. 3) een studiejaar sloveens voor buitenlanders. Kandidaten dienen uiterlijk 30 juni 1994 hun aanvraag van een studiebeurs in te dienen bij Ministerie van Onderwijs en Sf>ort in Slovenič. ZOMERKURSUS SLOVEENS IN KOPER (aan de sloveense kust) VAN 15 TOT 28 AUGUSTUS 1994. Georganiseerd door Historische vereniging van de regio Zuid Primorska. Aanmelden voor 20 juni 1994. Meer informatie over de studiebeurzen en de taalcursus is aanvvezig bij de redactie van Lipa. Geinteresseerden kunnen hierover contact opnemen met Marjeta Tomšič, 033-562575. Vereniging Vrienden van Slovenie: Wat U moet weten! De Vereniging Vrienden van Slovenie is opgericht op 7 juli 1991. De Verenin-ging Vrienden van Slovenie is een zelfstandige en onafhankelijke landelijke organisatie, welke zich ten doel stelt om met name op cultureel, economisch en maatschappelijk gebied de samenwerking tussen Nederland en Slovenie resp. Nederlanders en Slovenen te bevorderen en zo mogelijk te initieren en onderhouden. De vereniging beschouwt zichzelf als de geeigende plaats voor ontmoetingen tussen Nederlanders en Slovenen. De vereniging wil voorts in het bijzonder een ontmoetingsplaats zijn voor de Slovenen in Nederland. (uit artikel 2 van de Statuten) Bestuur Voorzitter: Judith Strohmaier Rienzistraat 33 2555JT Den Haag 070/3685680 Vice-Voorzitter: Bojan Gorički Beethovenstr. 19 4536AG Terneuzen 01150/13722 Penningmeester: Siem Edink Otterlaan 13 2623CV Delfi 015/562010 Secretaris: Pavel Iskra Fagotstraat 47 2287BC Rijsvvijk 070/3942435 Frank van Krevel Koestraat 85 6431XL Hoensbroek 045/216621 Marlien Muuse Jacob Catsstraat 51 2274GT Voorburg 070/3868929 Vesna Marolt Van Helt Stocadestraat 22-1 1073JD Amsterdam 020/6754640 Marjeta Tomšič Van Doesburgstraat 34 033/562575 Amersfoort Reeds 30 jaar uw betrouwbare partner in gemotoriseerde tweewielers... TOMOsmmmi&m TOMOS NEDERLAND TRADING COMPANV B.V. Kweekweg 24, 8161 PG Epe - Postbus 172, 8160 AD Epe Telefoon 05780-13155 - Fax 05780-16480 hvVITTE) F. WITTE & PARTNER Levering en installatie van computers en netwerken. Computerlessen, o.a.: Apparatuur kennis, MS-Dos en Wordperfect 5.1 F. WITTE & PARTNER VAN AREMBERGELAAN 117 2274 BR VOORBURG TEL: 070-3478026 FAX: 070 3854662 Slovenija aan de zonzijde van de Alpen